Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce majoritatea minilaburilor foto își băgau picioarele în ea de calitate?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
De ce în perioada de glorie a minilaburilor foto majoritatea își băgau picioarele în ea de calitate? Asta însemând subsanțe neschimbate la timp, nerespectarea întotdeauna a prescripiților de developare (cred că de asta ieșea uneori granulație mare), nu foloseau mânuși (la minilabul de aproape de mine, destul de bun tot m-am trezit cu amprentă). Conta faptul că mulți foloseau aparate foto compacte și deci nu făcea cine știe ce diferență o developare mai bună sau era chestia "o să ne meagă așa la infint, că oricum nu au alternative" ori au fost ambele?

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru ca prelucrau totul in masa - luau toate negativele si le developau in aceleasi solutie, chiar daca erau diferite si trebuiau prelucrate separat la alti parametri, iar dupa ce le developau le bagau in alt aparat ce scotea automat pozele din ele, la fel fara sa se tina cont de fiecare negativ in parte.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Cine crezi ca lucra in magazinele alea? Niste vanzatori platiti ca si la buticul din colt, care stiau doar sa apese pe niste butoane, intr-o anumita ordine si sa alimenteze cu flim si hartie robotul. De reglaje cred ca erau doar 2-3 laboratoare in tot Bucurestiul in care chiar puteai scoate poze decente. Plus ca majoritatea filmelor erau facute cu sapunierele alea cu lentile din plastic.

Edited by baribalu, 02 September 2018 - 12:43.


#4
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Treaba romaneasca. Urlam ca sunt de vina partidele insa mentalitatea lor se regaseste in fiecare dintre noi.

#5
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
Eu am lucrat la un Minilab in tura de noapte. La inceputul noptii faceam corectiile corect,dar cand vedeam zorile si mai aveam inca comenzi neterminate,dadeam toate fotogramele pe N ca mergea mai repede. Majoritatea clientilor nici nu observau diferenta de calitate. Patronii erau vinovati. Pentru profit maxim nu aduceau substante la timp,nu aveau burlane si filtre de evacuare a aburilor toxici din masina(dimineata ieseam galben din laborator)si foloseau mai putini angajati decat era necesar.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 02 septembrie 2018 - 12:12, said:

De ce în perioada de glorie a minilaburilor foto majoritatea îşi băgau picioarele în ea de calitate?
Pentru ca nu aveau chef de calitate... simplu.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ce intrebare de...

ma nene, cum sa deschizi topic pentru asa chestii puerile? ca nu esti la prima "abatere"...
daca si pentu niste chestii usor de inteles/perceput/banuit vii si faci topic, ma da-o dracu'
de treaba. candva te admiram pentru ce scriai, pentru setea de a impartasi niste chestii,
de afla altele noi, insa ai inceput s-o dai in penibil. la modu' grav! revino-ti, daca mai e
posibil...

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, mai pun şi informaţii. Nu prea mai deschid subiecte legate de ele. Dar crezi că atunci când pun informaţii sunt mulţi interesaţi?

View Postandreic, on 02 septembrie 2018 - 12:58, said:

Pentru ca nu aveau chef de calitate... simplu.

Şi de ce nu aveau chef de calitate, asta-i întrebarea. Că în alte ţări aveau.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Ce treaba au alte tari... vrei calitate azi mergi la CEWE sau asemenea, cu aparatura calumea, totul automat + retus automat etc... da iese perfect.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă referam la anii '90 - '000 (deşi cred că şi pe vremea comunismului existau unii care tratau cu durere în cot meseria), nu la perioada actuală.

#11
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
Majoritatea clientilor doreau sa fie gata repede pozele. Repede nu e calitate.Graba strica treaba.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am fost mult timp unul dintre clienţii ăia... că din păcate nu ştiam cum stă treaba: Şii nici nu m-a învăţat nimieni... deabea ulterior discutând cu unii alţii (apăruse şi internetul) m-am mai dumirit. Dar nici nu era în interesul multora să afle oamenii cum stau treburile.

#13
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postdjl, on 02 septembrie 2018 - 13:47, said:

Eu am fost mult timp unul dintre clienţii ăia... că din păcate nu ştiam cum stă treaba: Şii nici nu m-a învăţat nimieni... deabea ulterior discutând cu unii alţii (apăruse şi internetul) m-am mai dumirit. Dar nici nu era în interesul multora să afle oamenii cum stau treburile.
Buun si pana la urma, ce era mai important? Multumirea clientului, ori activitatea profesionala, ignorand deplinatatea portofelului?!!!

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ambele. Când a apărut digitalul majoritatea minilaburilor au dispărut. Ar fi dispărut destule, dar dacă ar existat şi unele care să investească în calitate, ar fi existat mai mulţi fani film, deci ar fi supravieţuit mai multe. Cei cu săpunierele au trecut repede la digital, dar cei care aveau aparate pe film să zicem de la 'F.E.D." sau "Zorki" 4 în sus ar fi putut fi tentaţi să rămână la/şi la film dacă ar fi fost siguri că au parte de calitate.

#15
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
Erau doua tipuri de clienti.Cei grabiti nu stiau cum trebuie sa arate o poza si erau multumiti cu "Vin peste 2 ore sa iau pozele"Cei care stiau erau putini si erau multumiti cu calitate peste o zi doua.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
pentru ca patronii voiua bani multi si repede, iar clientii nu prea stiu ce inseamna calitate.
dar afaci o asociere gresita, poza pe film nu a murit din cauza calitatii pozelor scoase la mini-laburi.
poza pe film s-a restrans substantial din cauza digitalului. puteau sa scoata ei si cele mai calitative poze, digitalul tot omora aceasta industrie.
mini-laburile erau destinate maselor, si masele scoteau pozele la mini-lab pentru ca doar asa puteau sa le vada. digitalul le da voie sa vada pozele fara developare, si asta a insemnat moartea mini-labului. in era digitala, el este inutil, indiferent de calitatea pozelor scoase.
la mine in oras erau 2 astel de afaceri, iar una chiar scotea poze de calitate. asta nu inseamna ca a supravietuit mai mult.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu o zic cu răutate, dar citeşte ce am zis mai sus. Am zis că ar fi dispărut oricum multe dintre ele, dar dacă ar fi oferit calitate ar fi rămas mai multe. Dacă e oraş mic probabil că nu rămăseseră mai mult de 10-20 pasionaţi de fotografie pe film, deci...
Fotografii profesionişti sau cei care umblau cu rangefinderul ori S.L.R.-ul unde developau? Majoritatea tot la minlibauri cred.

Edited by djl, 02 September 2018 - 16:40.


#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
trebuie sa intelegi ca o afacere, ca sa mearga, are nevoie de clienti.
ori, cand au ramas doar 15-20% din clienti, de cele mai multe ori, afacerea moare.
am niste poze care, acum 9  ani mi-am propus sa le scot pe hartie. nici in ziua de azi nu le-am mai scos. imi e suficient ca le vad pe calculator. daca erau pe film, cumva eram obligat sa scot poza, altfel nu aveam cum sa o vad.

Edited by strongsss, 02 September 2018 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate