Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Presa romaneasca generator de tensiune sociala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#55
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postterratec, on 28 octombrie 2020 - 13:17, said:

Au trecut doi ani de la deschiderea subiectului iar fenomenul s-a agravat si mai tare.
Presa varsa permanent stiri negative cu ajutorul trepadusilor angajati.
Acestia si-au insusit atat de tare raspandirea terorii incat sufera atunci cand apare si vreo stire pozitiva.

Presa a fost transformată într-o prelungire a rețelelor sociale.  

Pe vremuri se discuta despre preponderența funcției informative a presei.   Jurnalismul reprezenta o neostoită activitate de informare și apoi de vânzarea acestora către publicul cititor.
Timpurile au trecut și lumea s-a schimbat.    Obiceiurile de consum au devenit altele.

Consumatorul de presă își dorește concluzii și rezumate.    Nu mai vrea și nu mai are chef să raționeze,  vrea doar informație prelucrată și redată sub formă de concluzii sintetice.
Din cauza asta presa a devenit una mai mult de opinie.   Citim opiniile unor oameni despre o anumită informație.    Și cum acești oameni sunt de o calitate inferioară,  raționamentele lor sunt slabe.

Asta atunci când nu sunt manipulatorii,  evident.
Tentația de a servi opinii sub forma unor concluzii formulate în așa fel încât să manipuleze este încurajată de slaba informare a cititorului.

Avem de a face cu un cerc vicios greu de destrămat.

Ceea ce inițiatorul a scris în primul post se confirmă.    Din păcate.

#56
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare la ora de Cultură Civică în generală: cum preferaţi ştirile: necomentate sau comentate? Nu ştiu dacă a fost răspuns public, dar eu cred că am zis comentate. Profesorul ne-a spus după aia că ştirile comentate spun opinia celui care comentează. De aia azi mă uit cu atenţie la unele lucruri.

#57
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Consumatorii de dejectii mediatice au probleme cu propria persoana de-aici si setea de a consuma mizerii.
Daca stii sa te aperi de gunoaie vei fi mai optimist si mai sanatos. Eu nu ma mai uit la stiri decat accidental, imi fac veacul pe MTV 80 daca vreau sa ascult muzica, sau ma uit pe Viasat History la cate-un documentar. ATAT!!!
Sau vreun film de pe Netflix sau HBO GO ales cu mare grija sa nu vomit Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate