Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cursuri de electrotehnist!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016
Salut! Dupa cum bine ati vazut in titlu vreau sa ma ajutati cu cateva vorbe! M-am razgandit pe ultima suta de metri ca nu mai vreau sa fac o facultate de electronica in schimb vreau sa stiu unde pot face cursuri de calificare ca electrotehnist care sa fie recunoscute international. Sunt din Iasi si as dori sa stiu unde pot obtine o diploma ca electrotehnist !!! Multumesc.

Edited by Stoicaaa, 31 August 2018 - 18:09.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intreaba la AJOFM, ei trebuie sa stie.

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Si ce vrei sa lucrezi dupa ce termini facultatea ? Ce sa faci mai exact ?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Recunoscute international?
Tu vrei sa stii meserie sau doar un carton?

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 PlatonX, on 31 august 2018 - 18:32, said:

Si ce vrei sa lucrezi dupa ce termini facultatea ? Ce sa faci mai exact ?
Dar un student care a terminat la electro, cam ce crezi ca face? Buritto?

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Stoicaaa, on 31 august 2018 - 18:07, said:

Salut! Dupa cum bine ati vazut in titlu vreau sa ma ajutati cu cateva vorbe! M-am razgandit pe ultima suta de metri ca nu mai vreau sa fac o facultate de electronica in schimb vreau sa stiu unde pot face cursuri de calificare ca electrotehnist care sa fie recunoscute international. Sunt din Iasi si as dori sa stiu unde pot obtine o diploma ca electrotehnist !!! Multumesc.

Ce înseamnă elecrtrotehnist după părerea ta?

Atestatele pentru electricieni se clasifică după nivelul de tensiune, industrial/rezidențial, condiții deosebite (de ex. mediu exploziv, exploatări miniere). Eu n-am auzit de diplomă de electrotehnist.

Nici o calificare de electrician, indiferent de țara în care e obținută nu e recunoscută în altă țară. Asta la modul general, poate or fi excepții. Fiecare țară are propriile normative și atestatele se dau după aceste normative. În SUA și Canada diferă de la stat la stat, respectiv de la o provincie la alta. Nu mult, suficient să fie nevoie să iei licență în fiecare stat/provincie în care vrei să lucrezi. Dacă ți se pare stupid, gândește-te că nu se compară condițiile din Florida cu cele din Nunavut. Sau condițiile din Grecia cu cele din Norvegia.

Edited by DaculScoril0, 01 September 2018 - 00:38.


#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Întrucît curentul electric folosit necorespunzător poate fi periculos pt utilizatori (electrocutări, incendii) meseria de electrician (si nu electrotehnist - nu există așa ceva) presupune calificarea după normative, deci după lege cum ar fi.
Și cum aceste normative diferă de la țară la țară, o diplomă de calificare nu este automat valabilă în altă țară.

Pe de altă parte DACĂ lucrezi ca electrician și ajungi să știi meserie și vrei să emigrezi, probabil că nu e f. greu să iei un alt atestat în noua țară.

Mai sînt și variante de "muncitor electronist" (deci iarăși nu electrotehnist) prin diverse fabrici unde se asamblează produse electronice.
Sau varianta cu tehnician de service (telefoane și altele). Sau, tehnicienii de la firme care instalează, montează, demontează, fac service pt antene sau echipamente telefonice sau alte echipamente industriale electronice. Pentru astfel de joburi nu ai nevoie de diplome speciale, tb doar să convingi angajatorul să te angajeze. Cunosc astfel de tehnicieni care au doar liceul și în rest nici un fel de atestat/curs/diplomă.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cf. DEX:
"electrotehnic, ~ă [At: LEG. EC. Pl: 78 / V: (rar) ~ecn~ / Pl: ~ici, ~ice / E: fr électrotechnique] 1 sf Știință care studiază fenomenele electrice și magnetice din punctul de vedere al aplicațiilor lor tehnice. 2 sf Ramură a tehnicii care se ocupă cu aplicațiile fenomenelor electrice și magnetice, precum și cu proiectarea, construcția și exploatarea utilajului respectiv. 3-4 a Care aparține electrotehnicii (1-2). 5-6 a Privitor la electrotehnică (1-2). 7-8 Specific electrotehnicii (1-2). 9 a Privitor la aplicarea tehnică a fenomenelor electrice și magnetice.
sursa: MDA2 (2010)  adăugată de LauraGellner  acțiuni"
  De unde rezulta ca daca exista electortehnica, musai exista si electrotehnisti care sa o practice.
Si exista si cursuri de calificare:
https://www.google.r...1.0.ucjNzZSYrHA

Edited by myshyk, 01 September 2018 - 18:49.


#9
ClaudiuDcm

ClaudiuDcm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2023
Știe careva dacă un atestat de electronist ( obținut după terminarea unui liceu de profil în 1996 ), mai este valabil azi sau mai trebuie date niște diferențe pentru a fi recunoscut?

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Recunoscut de catre cine?
Genul asta de diplome nu expira dar nici nu-ti ofera cine stie ce avantaj(exceptand poate joburile la stat). Un angajator care are nevoie de un electronist se uita in primul rand la ce stie sa faca acel electronist, daca cunostintele lui ii sunt sau nu de folos. Daca cunostintele corespund va gasi usor metode de a-l angaja chiar daca are sau nu vreo diploma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate