Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Bacalaureat la Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Shin-Ae

Shin-Ae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2018
Salut!In curand voi incepe clasa a XII-a,sunt la real,mate-info,intensiv info..As vrea sa-mi dati niste sfaturi despre cum as putea sa ma perfectionez in rezolvarea problemelor la info pentru bac.Adica,faza e ca sunt la un nivel mediu,la scoala am avut medii ok la info 8-9,chiar 10 cand am facut backtracking,dar nici nu am facut probleme din alea complexe,doar asa unele usurele sau de nivel mediu..Am recapitulat toata materia din cei trei ani,faza e ca ma descurc super bine la majoritatea exercitiilor,dar cand vine vorba de problemele ale 2-3 mai complexe,nu prea imi cade fisa...Algoritmii ii stiu bine,i-am inteles,stiu bine sa construiesc programe..Totusi,nu-mi place ca invatam Pascal,as fi vrut c/c++ ca ala o sa fie bun in facultate...Ideea e ca as vrea sa imi dati niste sfaturi..cum as putea sa inaintez si sa pricep mai bine lucrurile..n-as fi dat bac-ul la info,dar trebuie pentru ca vreau sa dau la FMI Bucuresti si na..imi trebuie.Multumesc anticipat!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Invata logica programarii/ organigrama, limbajul de programare nu este decat un instument, usor de invatat.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
pentru fiecare subiect te astept cu topic.
numar subiect / problema
cum ai abordat,
ce ai inteles,
ce n-ai inteles,
si cod.

#4
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
la fmi oricum cred ca se da examen, mai greu decat bacul... bacul nu e greu, gasesti exemple pe net din anii trecuti...

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
P.S invata ce face tasta 'Enter'

#6
0x2c8

0x2c8

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2017
https://hackerrank.com/
https://leetcode.com/
https://codewars.com

Rezolvă câteva probleme în limbajele în care te simți confortabil (cu focus pe C și/sau C++).
Îți dezvolți gândirea algoritmică și deprinzi și particularitățile limbajelor (to some extent, evident).

Edited by 0x2c8, 30 August 2018 - 22:37.


#7
0x2c8

0x2c8

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2017

Quote

Totusi, nu-mi place ca invatam Pascal [...]

Sorry, abia acum am văzut..

#8
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostShin-Ae, on 30 august 2018 - 21:32, said:

Salut!In curand voi incepe clasa a XII-a,sunt la real,mate-info,intensiv info..As vrea sa-mi dati niste sfaturi despre cum as putea sa ma perfectionez in rezolvarea problemelor la info pentru bac.Adica,faza e ca sunt la un nivel mediu,la scoala am avut medii ok la info 8-9,chiar 10 cand am facut backtracking,dar nici nu am facut probleme din alea complexe,doar asa unele usurele sau de nivel mediu..Am recapitulat toata materia din cei trei ani,faza e ca ma descurc super bine la majoritatea exercitiilor,dar cand vine vorba de problemele ale 2-3 mai complexe,nu prea imi cade fisa...
adica nu te descurci.

Quote

Algoritmii ii stiu bine,i-am inteles,stiu bine sa construiesc programe..Totusi,nu-mi place ca invatam Pascal,as fi vrut c/c++ ca ala o sa fie bun in facultate...I
Iar dupa facultate o sa ti se ceara sa ai experienta in alta limbaje de programare pe care nu l-ai studat sau capacitatea de a invata rapid orice limbaj de programare la cererea angajatorului in cel mai scurt timp posibil si bine.

ideea e ca as vrea sa imi dati niste sfaturi..cum as putea sa inaintez si sa pricep mai bine lucrurile.

Quote

.n-as fi dat bac-ul la info,dar trebuie pentru ca vreau sa dau la FMI Bucuresti si na..imi trebuie.Multumesc anticipat!
Daca BAC-ul la Info este optional la tine, inseamna ca nu esti la profil info-mate intensiv(unde bac-ul la info este obligatoriu !). Asta insemana ca tu nu faci materia
de informatica-profil real intensiv, ci materia de info profil uman (sau alte profile).Asta inseamna ca gradul de dificultate al exercitiilor este cu 60 % mai redus decat cel real.

Quote

.Totusi,nu-mi place ca invatam Pascal,as fi vrut c/c++
Nu prea conteaza limbajul de programare.Indifierent de limbaj, algoritmul este acelasi.Algoritmul nu are cu nimic de a face cu limbajul.Sunt chestii independente.
Daca stii sa rezolvi o ecuatie matematica(algoritmul) atunci nu este o problema sa scrii rezolvarea fie cu pixul(un limbaj de programare) fie cu stiloul(alt limbaj de programare) sau creionul(alt limbaj de programare).Modul de rezolvare ramane acelasi.

In ziua de astazi una din cerintele de baza din domeniul IT este capacitatea programatorului de a fi poliglot(sa invete sa programeze efectiv in orice limbaj de programare intalnit sau impus  si in orice paradigma).

Nu ai aceasta capacitate, atunci nu ai ce cauta in domeniul IT privat.

#9
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Unde lucrati voi de tot citesc ca programatorul trebuie sa fie poliglot sa lucreze in orice limbaj?

Unde lucrez in momentul asta majoritatea nu stiu nici limbajul in care lucrează :D

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Va rog nu deviati.

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostShin-Ae, on 30 august 2018 - 21:32, said:

Salut!In curand voi incepe clasa a XII-a,sunt la real,mate-info,intensiv info..As vrea sa-mi dati niste sfaturi despre cum as putea sa ma perfectionez in rezolvarea problemelor la info pentru bac.Adica,faza e ca sunt la un nivel mediu,la scoala am avut medii ok la info 8-9,chiar 10 cand am facut backtracking,dar nici nu am facut probleme din alea complexe,doar asa unele usurele sau de nivel mediu..Am recapitulat toata materia din cei trei ani,faza e ca ma descurc super bine la majoritatea exercitiilor,dar cand vine vorba de problemele ale 2-3 mai complexe,nu prea imi cade fisa...Algoritmii ii stiu bine,i-am inteles,stiu bine sa construiesc programe..Totusi,nu-mi place ca invatam Pascal,as fi vrut c/c++ ca ala o sa fie bun in facultate...Ideea e ca as vrea sa imi dati niste sfaturi..cum as putea sa inaintez si sa pricep mai bine lucrurile..n-as fi dat bac-ul la info,dar trebuie pentru ca vreau sa dau la FMI Bucuresti si na..imi trebuie.Multumesc anticipat!

Inca se mai face Pascal? Ca acum muuulti ani :)
Tot problema calului pe tabla de sah? Si mai erau inca una sau doua.

#12
Shin-Ae

Shin-Ae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2018

View PostCrocodiluMereuVesel, on 31 august 2018 - 06:24, said:

Daca BAC-ul la Info este optional la tine, inseamna ca nu esti la profil info-mate intensiv(unde bac-ul la info este obligatoriu !). Asta insemana ca tu nu faci materia
de informatica-profil real intensiv, ci materia de info profil uman (sau alte profile).Asta inseamna ca gradul de dificultate al exercitiilor este cu 60 % mai redus decat cel real.


  Pot alege la bac dintre info,fizica,bio si chimie...si sunt la mate-info...am avut multicele ore de informatica si de aceea am crezut ca sunt la intensiv.
  Totusi am vazut pe subiectele de bac la informatica ca acelasi subiect este si pentru specializare matematica-informatica si pentru mate-info intensiv info.
Multumesc pentru raspuns!

View Postspe_ripper, on 31 august 2018 - 07:32, said:

Inca se mai face Pascal? Ca acum muuulti ani Posted Image
Tot problema calului pe tabla de sah? Si mai erau inca una sau doua.

Da,la mine in liceu ,inca se face Pascal,desi cum am zis mai sus,as fi vrut sa invatam un limbal mai actual.

Edited by Shin-Ae, 31 August 2018 - 09:06.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostShin-Ae, on 30 august 2018 - 21:32, said:

Si eu tot Pascal am facut la liceu, tot aceleasi probleme le-am facut. Dar ce am invatat, nu cum se rezolva o problema sau alta. Am invatat sa gandesc logic cand am o problema. Am invatat cum sa privesc problema, cum sa o sparg in bucati si cum sa o transpun intr-un algoritm pe care mai apoi sa il aplic in cod scris intr-un limbaj de programare / scripting. De asta in clipa de fata desi sunt noob, programare am facut doar pe la liceu, inca ma descurc sa scriu ceva cod in bash, perl sau python in functie de ce am nevoie. Poate si in C, C++ s-a schimbat mult de cand era pasiunea mea asa ca am pierdut trenul asta.

Deci i-a o problema si gandeste-te cum se rezolva. Exemplu, ai un fisier text care contine niste valori pe fiecare linie. Fiecare valoare se regaseste intr-un fisier in sistem. Valorile sunt pereche, X Y Z, X e valoarea cautata, Y e valoarea pe care o are X acum in fisierul destinatie iar Z e valoare corecta care ar trebui sa fie acolo. Ca sa nu iei fiecare valoare in parte de mana si sa cauti in sistem fisierul unde se gaseste si sa faci modificarea scrie cod care sa faca asta automat pentru tine.
Exemplu in fisie pe fiecare linie ai urmatoarele valori:
82.76.55.18 workstation.domeniu.tld freya.domeniu.tld

Valoarea actuala e workstation.domeniu.tld dar trebuie sa fie freya.domeniu.tld. Sa zicem ca ai 1000 de astfel de linii.

Tot pe aria asta  s-au mai pus intrebari diverse teme, vezi rapunsurile si incearca sa le intelegi. Codul nu conteaza. Degeaba inveti cod daca nu intelegi logica din spate. Eu aici zic ca e problema ta. Nu ai invatat sa te gandesti logic la o problema. Alt exemplu, ai N fisiere pe care vrei sa le copiezi din A in B. Dar in B gasesti deja fisiere care au acelasi nume ca cele din A, ce faci, cum faci sa ai ambele fisiere, si cele din A si cele din B? sa nu stai sa le copiezi manual si sa le redenumesti? Si cum faci asta? Nu e o problema grea dar lucrand la ea iti mai vin idei de ce vrei sa faci. Limbajul cum am spus nu conteaza. Ca daca ai o problema care zice datele se citesc de la tastatura stii deja ce functie sa cauti. Adica o functie de cititre de la intrarea standard. Nu conteaza ca nu stii ca e scanf, read, readln, cin sau orice alta combinatie. Ca aceste functii le gasesti la un simplu search pe google.

Acele probleme simple ce se fac la liceu au acest scop, sa te invete cum sa gandesti rezolvarea unei probleme.

Parerea mea de neavizat. Nu aruncati cu pietre dupa mine.

#14
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostShin-Ae, on 31 august 2018 - 09:05, said:

  Pot alege la bac dintre info,fizica,bio si chimie...si sunt la mate-info...am avut multicele ore de informatica si de aceea am crezut ca sunt la intensiv.
  Totusi am vazut pe subiectele de bac la informatica ca acelasi subiect este si pentru specializare matematica-informatica si pentru mate-info intensiv info.
Multumesc pentru raspuns!
Da,la mine in liceu ,inca se face Pascal,desi cum am zis mai sus,as fi vrut sa invatam un limbal mai actual.
E foarte bine ca se face Pascal, va ajuta sa va modelati gandirea.Apoi urmeaza C-ul, etc.
Eu stiam ca daca esti profil real mate-info BAC-ul este obligatoriu la mate si la info la fel ca si atestatul de informatica din clasa a 12-a si nu sunt optionale.
(Cum sa fie optionale la bac materiile care iti definesc profilul ? Hello ...)

#15
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Sfatul meu este sa te duci mai bine la Politehnica decat la FMI. Eu am fost acolo si din toata seria cei olimpici si care lucrau deja pe bani multi in programare nu treceau examenele. Cei care aveau toate examenele luate erau cei cu bani, pile sau care invatau problemele motamo si nu stiau nici macar ce face acel cod. Succes!

#16
Shin-Ae

Shin-Ae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.08.2018

View Postbelena6, on 31 august 2018 - 15:53, said:

Sfatul meu este sa te duci mai bine la Politehnica decat la FMI. Eu am fost acolo si din toata seria cei olimpici si care lucrau deja pe bani multi in programare nu treceau examenele. Cei care aveau toate examenele luate erau cei cu bani, pile sau care invatau problemele motamo si nu stiau nici macar ce face acel cod. Succes!
Chiar asa?Am auzit ca e o facultate de prestigiu si ca se face carte.Bine,am mai auzit si pareri cum ca examenele din sesiuni ar fi foarte grele si altele.Motivul principal pentru care as merge la aceasta facultate este ca se afla in Bucuresti,unde ai portile deschise la angajare,gasesti mai multe job-uri spre deosebire de Brasov,unde voiam intial sa merg.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!O sa ma straduiesc sa dobandesc acea gandire logica care e necesara in informatica.Mai am cam 8-9 luni pana la Bac,mai facem si subiecte pentru bac la scoala,sper sa pot avansa!Multumesc inca o data ca v-ati facut timp pentru a comenta la acest banal topic!

Edited by Shin-Ae, 02 September 2018 - 13:12.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostShin-Ae, on 02 septembrie 2018 - 13:11, said:

Chiar asa?
Ai sa auzi mai mereu absolventi de undeva ca si-ar fi dorit altundeva asa a poti trece peste asta.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postromio79, on 31 august 2018 - 07:13, said:

Unde lucrati voi de tot citesc ca programatorul trebuie sa fie poliglot sa lucreze in orice limbaj?

Unde lucrez in momentul asta majoritatea nu stiu nici limbajul in care lucrează Posted Image
Eh, majoritatea spun vorbe...

Sigur ca un programator decent ar trebui sa priceapa si co scris in pascal, si in C, si in Java. Eventual sa aiba semne de intrebare la chestii atipice, sofisticare, la modelul de gestiune a memoriei, la generics, lambda etc etc

Dar, ce sa vezi, tocmai de aia se preda pascal, din cauza ca majoritatea profesorilor /programatorilor nu sunt in stare sa invete un alt limbaj.

Nu stiu ce o dau atat pe algoritmica - backtracking etc. E Ok si asta, dar ar trebui sa stii concepte ce tin de oop, baze de date etc etc. Nu prea rescrii algoritmi. Sigur, ar trebui sa stii cam cum e implmenetat un index (b-tree) etc, sa stii ce e ala un DAD, in fine, dar...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate