Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Duster nou vs SH 4x4

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaii5, on 10 septembrie 2018 - 14:42, said:

Partea nasoala la asta ar fi ca nu pot sa adaug camera pentru ca vine : https://vanzari.daci...0560228102.html

"Geamuri electrice fata cu impuls pe partea soferului, geamuri electrice spate
Geamuri manuale spate"

Oare persoanele care se ocupa de site citesc ce scriu ?

#110
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In prezentarile cu echiparile se intampla sa ramana si nivelul inferior de echipare + optiunea superioara; asa e pe siteurile dealerilor.

#111
mihaii5

mihaii5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.09.2016
Baiatul ala de la meridian vest cu catalogul in fata nu a stiut sa-mi spuna care sunt cele doua optionale in plus
parerea lui a fost ca sunt vopseaua metalizata si pielea pe schimbator / volan ca asa dadea la socoteala lui..

cum naiba se poate afla despre masina aia.. nu stiu

am mai vazut o Kia destul de dotata la 12.500 ultimul pret :
https://www.olx.ro/o...html#ea0ed8ed5e

partea buna este s-a suplimentat tichetul rabla cu inca 30.000 de bucati si am timp de decizie in caz ca vreau Duster nou

#112
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
La 15.000euro sari pe Duster dci 4x4 cu rabla, este imbatabil. Optionale ii mai poti adauga tu usor ulterior:

exemplu ar fi 2din carplay cu bt si android mirror link cu telefonul- ai waze sau gmaps de pe telefon.
volanul si schimbatorul daca nu vin imbracate in piele le poti trimite la imbracat -300 ron ies ca din fabrica
folie pe geamuri pui tu
incalzirea in scaune stiu firma din buc care cu 420 ron monteaza perne pe scaunele fata eficiente cu 5 trepte de reglaj cu manopera inclusa si dau si garantie,

Cam astea sunt dotari de bun simt, cu 3000ron le faci toate, si ai masina noua cu 0 km si 4 ani de garantie, si stii sigur ca nu a  fost lovita, condusa aiurea.

#113
GML

GML

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.09.2014
Oare vedem 4x4 si cutie automata la urmatorul model de Duster? Stie cineva ceva legat de asta? :)

#114
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Dusterul este cea mai buna alegere in cazul ca locuiti in Romania,nu aveti treaba cu mecanica auto,nu iesiti afara prea des pe autostrada,nu aveti pretentii de aerodinamica si zgomot la viteze mari.

In cazul ca ai ceva notiuni de mecanica,pretentii de aerodinamica etc  cauta un model reusit ele vor ramane si peste 5-10-20 de ani indiferent cate modele noi or sa apara pe lumea aceasta: anumite modele de la Volvo XC ,anumite modele Subaru Forester,Audi 80-90-100 quattro,A6 allroad,A4B5 quattro ,A4B6 quattro , etc

Desi in media se stimuleaza mult consumul, greu sa compari de exemplu un "cazan" de 15 ani A6 Allroad cu un "cazan" Duster de 5 ani, desigur sa privim partea pozitiva a consumerismului dupa 5 ani de Duster 2018 posibil sa cumperi noul Duster 2023 Posted Image

Edited by iulian_1976, 28 December 2018 - 04:01.


#115
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Greu sa compari mere cu portocale.
Aceleasi considerente deplasate in a lua o masina noua (clasa compacta exemplu ) cu 18000 Euro si sh "pfuuuu ce fraier esti, ce sh ti-ai fi luat la 18000 Euro"....

#116
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu nu devia de la subiect, ce sh 4X4 ti-ai fi luat cu 5000 de euro vs 18000 noua :)

Cei mai stresati oameni sunt cei cu masini noi care si-au impins limitele financiare si nu accepta ca un motor poate pica in 20 de mii de km,ca reprezentanta nu
acopera X piesa ci numai z,q,p piese etcAlta categorie mai mult de oameni dezamagiti care au cumparat sh-uri care necesita multe reparatii.
Dupa ce ai platit 18 000 de euro sa platesti nu stiu ce piesa care nu este in garantie este stresant, luati in considerare si aspectul acesta si cumparati ce va permiteti.

Ok s-a stricat perna de aer 500 euro, ok pompa de injectie 1000 euro reparata, ok motor refacut 3000 de euro, bun retapitezi scaunele 2000 euro pana sa ajungi la 18000 de euro este o cale foarte lunga.

Ceea ce doresc sa spun este faptul ca amandoua variante pot fi bune, insa daca ai un  Duster de 3 ani iesit din garantie nu mai merge clima, lichidul de frana etc nu l-ai mai schimbat  insa consideri ca ea este noua ca are doar 3 ani si ca este mai ok decat un Volvo etc de 15 ani esti intr-o mare eroare, este o probabilitate de 99% sa functioneze clima pe Volvo etc

#117
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Pai nu alege Dusteru ala care zici ca are tot picat pe el dupa 3 ani. Majoritatea sunt in stare buna cu clima functionala si toate cele functionale.

La 5000 Euro iti iei masina din exemplele tale asa din poze, pe hartie, realitatea e alta daca vrei masina buna. Poate iti iei ceva ok din clasa mini.
Si e cam deplasat sa dai 5000 Euro pe un sh si sa bagi alti 5000-6000 Euro in reparatii.

#118
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Acum fiecare cu alegerile lui de exemplu eu prefer un Audi Allroad,Volvo etc de 5000 euro la care sa bag 2000 euro in motor,plus alte maruntisuri 2000  de euro si functioneze 200 de mii de km fara cusur.

As alege Duster doar daca as avea buget de 18 mii de euro +2-3 mii pentru surprize,surprize si dupa 3 ani sa fiu capabil sa cumpar alta noua in aceasi bani.

Succes la cumparaturi.

#119
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Un "avantaj" zic asa in ghilimele la Dacia e ca toate modele sunt echipate cu tehnologie de generatie veche si mai putin complexa decat la straineze.
E cea mai mica grija la Dacia cu surprizele, nu fiabilitatea e problema majora, cazul Duster la subiect. Nu-ti iei Dacia si ai pretentii de masina premium, daca te folosesti de ea constient ca nu ai vreo mega trotineta te duce mult si bine (am avut Logan 9 ani ) .
Mai tare ma astept la una straina dublu la pret sa pice in cativa ani ceva cacalaie.
Mai mult se ia in discutie pretul relativ mare pt un minisuv raportat la performante, dotari si calitatea materialelor folosite, asta e ce trebuie sa preocupe in principal.

#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiulian_1976, on 29 decembrie 2018 - 18:48, said:

As alege Duster doar daca as avea buget de 18 mii de euro +2-3 mii pentru surprize,surprize si dupa 3 ani sa fiu capabil sa cumpar alta noua in aceasi bani.

Te inseli, eu am 7 ani cu el si nu ma astept la nici un fel de surprize. Sunt masini fiabile, mai greu e cu romanul si conceptiile despre VW indestructibile !

#121
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Detaliaza cati km,motorizare-anul si numarul de ani, apoi putem sa tragem o concluzie, eventual un jurnal de calatorie.

Edited by iulian_1976, 03 January 2019 - 22:35.


#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce rost are ? Pentru multi Dacia ramane Dacie. Masina e din 2012,benzina, 4x4, 1.6, 105.  Are aproape 70 mii majoritatea prin concedii si week-end-uri. O parte din plimbari sunt aici..https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Si acum cand scriu aceste randuri tocmai am venit de la cabana Ciucas.  Unde o parte din drum l-am facut cu dusterul, alta parte cu un patrol si la intoarcere pe jos ca nu a mai reusit nici macar patrolul sa merga. Azi noapte a scazut temperatura la -25 grade si a viscolit.
E o masina faina pentru cine stie sa aprecieze partile bune.

Drumuri faine.

Attached Files



#123
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Masina are aproape 70 de mii de km, daca nu luam in considerare anii, poti spune ca are aproape un an si jumatate de functionare.Posted Image

Despre VW indestructibile eu unu nu am scris,am scris despe Audi Allroad in care sa bagi 5 mii de euro in ea, fara sa mai luam in considerare si consumul, apoi din grupul VW ar mai fi Toareg care este la alta clasa, alt tip de cumparator.
Singurul concurent din clasa ar fi Tiguan nu stiu cat de ok se comporta unul din 2010 in acest moment comparativ cu un Duster 2018, nu stiu nu ma dau cu parerea, nu am dat-o ca exemplu.

De la Audi sunt exemple cu quattro cu ani multi in spate, de ex: daca pe un Audi 100 quattro 1992 nu o sa gasesti rugina, pe un VW Golf 4 break 4motion o sa gasesti rugina in zona rotilor, portbagaj spate etc

Edited by iulian_1976, 04 January 2019 - 20:18.


#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt masina a mers foarte bine inclusiv pe drumuri grele, pe forestiere diverse, etc. Masina s-a comportat excelent, inca nu am schimbat nimic. Las-o balta cu minunea eterna de VW...am avut, stiu o gramada de prieteni care au avut....si nu mai au. Pe drumurile unde merg eu cand am chef de iesire in natura sunt foarte putine sau deloc. Oare de ce unii folosesc patroale sau pajero ?

PS: Pana si soferul patrolului avea cuvinte doar de lauda la adresa dusterului...si se vedea ca avea experienta pe drumuri grele !!!

Edited by bumpocbum, 04 January 2019 - 20:13.


#125
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Atunci hai s-o lasam balta cu Dacia Duster minune de 70 de mii de km este prea tanar la numar de km si ieftin pentru comparatii.

Comparam Duster nou 18000 de euro  cu Audi Allroad care are 350 de mii de km si 18 ani vechime ? Posted Image
Peste 4 ani o sa comparam Duster 2022 cu Allroad  22 de ani si 450 de mii de km si ...o sa continuam tot asa.

Se foloseste in teren Toyota Land Cruiser KZJ 73,HZJ70, Pajero MK2, Patrol Y60 etc insa sunt demontate la os, tratamente contra ruginei, alergatura dezmembrari, oameni pasionati  etc discutam de alta clasa, alti gen de preocupari.

Edited by iulian_1976, 04 January 2019 - 21:18.


#126
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Pai tu ai facut comparatiile Duster care dupa 3 ani e varza vs Audi, vs Volvo de 1000 de ani care au fost si raman masini adevarate dupa ce bagi un milion de euro in ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate