Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Autonomie baterie internet 4g

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Buna ziua,

As dori sa stiu concret cat % se duce din baterie intr-o ora stand doar pe browsing pagini web..nu facebook, whatup sau altceva doar surfing pe net. La mine pe un samsung j7 2017 se duce 12%(1% odata la 5min pe ora ceea ce mi se pare mult..in conditiile in care este dezactivata locatia..facute toate optimizarile legate de consum si semnalul este full, luminozitate 30%. La voi cat se consuma bateria? Astept pareri concrete.

Edited by tazman29, 30 August 2018 - 10:24.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista un consum identic cu alti utilizatori pentru ca semnalul nu e la fel, zgomotul de pe retea nu e la fel, puterea nu e aceeasi... depinde de multi factori.

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
La mine se duce doar 11%. Clar ai problema grava la baterie...

Edited by Lipsum, 30 August 2018 - 10:29.


#4
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Ca sa fiu mai exact eu sunt pe Telekom...conteaza si reteua in care esti ..dar daca ne raportam doar la cei care au semnal full in marea majoritate a timpului ne putem face o parere. Pentru ca am un prieten tot pe telekom semnal full ca si mie i-am zis sa testeze si mi-a spus in intr-o ora bateria scade cu 6% ..deci e vorba de setari sau e bateria cu probleme?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Compari mere cu pere.
La mine se duce cu 5% pe zi.
Nu folosesc datele mobile că mă radiază.

Posted Image

#6
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Ce tel ai Lipsum?

Nu compar mere cu pere waterman..ma refer strict doar la surf pe net in 4g sa stiu daca e la mine problema..daca aveam semnal slab mai ziceam dar asa ..12% intr-o ora e mult cu semnal full..si zici ca e ceas..la 5 min scade 1%. Am pretentii de la un tel cu 3600mah. Autonomie de pana la 15 ore LTE ..asa scrie pe site la Samsung..

Edited by tazman29, 30 August 2018 - 10:42.


#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Compari mere cu pere.
S-au mai bine zis, nu se poate compara, avand in vedere ce a scris simple_dreams.

Poti compara doar telefoane identice, cu baterii incarcate / uzate la fel + semnal la fel de bun (doar pt ca ai 5 liniute nu inseamna ca e semnal bun) si utilizare identica...

#8
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Tin sa precizez ca tel meu este  nou are 2 saptamani.

Aici iti dau dreptate easy90rider ..ar mai fi 2 criterii ca tel sa fie mai nou si modelul J7 2017 dar conteaza si pentru  mine si celelalte telefoane.. sa imi fac cat de cat o parere poate imi schimb tel..cu unul cu o autonomie mai buna pe net cine stie... Dar culmea ca la unele persoane si dupa 1 an bateria  tine la fel..

Edited by tazman29, 30 August 2018 - 10:51.


#9
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Tu ai ceva pe creier cu bateria la telefonul ala,in 3 zile ai deschis 2 subiecte cu aceeasi idee, "nu tine bateria suficient".
Ti s-a explicat si pe celalalt topic ca e tot ok.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 27 august 2018 - 12:14, said:

Deci, telefonul tau e lacrima, beton, benga, la fel de comun ca oricare din celelalte 887865 de J7 2017 vindute in toata lumea.
"You are not special. You're not a beautiful and unique snowflake."

Edited by adytzoi, 30 August 2018 - 13:02.


#10
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Man e vorba de altceva acum..sunt in faza de teste...nu pot sa te inteleg.. atat timp cat nu te-am deranjat personal ..daca nu iti place ceva de ce vizualizezi si postezi?

Edited by tazman29, 30 August 2018 - 13:16.


#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
La un telefon conteaza mai multe lucruri pentru baterie.
Primul si primul lucru cel mai important este puterea semnalului. Daca ai 4 liniute si semnal full sa zicem ca te tine 15 ore cu ecranul deschis, daca ai 2 liniute, o sa te tina 8 ore.
Apoi conteaza de la cine ai semnal. Fiecare distribuitor de telefonie mobila are alocate anumite benzi. Unele consuma mai mult altele mai putin, depinde unde te afli si in functie de cea mai apropiata antena, dar ca exemplu Vodaphone are semnal mai bun decat Telekom. Iar la Digi merge doar in 3g/4g, aia nu au si 2g.
In functie de g-urile astea se duce si bateria mai mult, adica pe 2g tine cel mai bine dar merge netul prost, pe 3g e un compromis si pe 4g se duce cel mai repede si te si iradiaza cel mai mult telefonul.
Daca nu te uiti la cine stie ce videoclipuri full hd iti recomand 3g-ul pentru o baterie mai buna.
Cauta un telefon cu baterie de la 4000 mah in sus pentru o experienta ok.

#12
tazman29

tazman29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am semnal bun tel e nou..dc ma tine atat de putin ..bateria pe net..Un prieten tot pe telekom ..are semnal la fel ca mine..tel cu baterie 3000 mah intr-o ora se consuma 6% baterie stand pe pagini web..l-am pus sa testeze..si eu am 3600 la baterie..

Edited by tazman29, 30 August 2018 - 14:13.


#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postunpuisor, on 30 august 2018 - 13:28, said:

4g se duce cel mai repede si te si iradiaza cel mai mult telefonul.

Nu conteaza tehnologia, ci frecventa. Daca ai 3G sau 4G in aceeasi frecventa, te iradiaza la fel. Legat de consum, nu stiu cum naiba se face, dar mie, in 4G, imi consuma telefonul mai putin.

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Man... e demonstrat stiintific, au dat astia si la discovery, fiecare banda care o lanseaza astia ca e mai rapida si mai smechera e si mai periculoasa.
uite aicisi aici. Au dat aia la tv, sunt oameni mai sensibili la telefonie si aia cand era pe 2g ii durea capul, la 3g aveau si ameteli si la 4g era pericol sa isi piarda cunostinta. O femeie dinaia statea cu un fel de plasa metalica de protectie tot timpul din cauza telefoanelor. E de preferat wifi-ul ca iradiaza mai putin dar iradiaza si ala.

#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Aoleo, de o saptamana am 4G+ .....m-am dus pe....

#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
depinde de cat de sensibil e fiecare. Daca vrei sa accelerezi procesul bagi capul in cuptorul cu microunde si in 3 min te-ai dus pe copca. Posted Image
astia zic ca nu e ok. Si e de preferat sa vb cu castile in urechi nu cu telefonul la ureche. Ca iti iradiaza bibilica mai mult.
Plus depinde si unde ti telefonul in buzunar, daca il ti la blugi in fata iti afecteaza jucaria, daca il ti in spate iti afecteaza evacuarea, la piept evident inima si tot asa.

Edited by unpuisor, 31 August 2018 - 13:09.


#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
E clar, daca "a dat la televizor" asa e. Numai ca nu. De exemplu, in banda de 900MHz poti avea toate tehnologiile mentionate. Radiatia este fix aceeasi. A, ca sunt frecvente mai inalte, de genul 2600MHz, da, dar pe frecvente jose, e acelasi lucru. NU tehnologia conteaza, ci frecventa.

#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
si de ce se duce bateria mai repede pe 3g fata de 2g? si pe 4g fata de 3g? Nu cumva ca telefonul amplifica mai tare semnalul ala? Si iradiaza mai tare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate