Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Stresul cauzeaza cancer?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut, am si eu o intrebare legata de conexiunea asta : stres-cancer. Poate stresul si necazurile pe termen lung, sa declanseze cancerul? Diabetul stiu ca se poate face si pe baza nervoasa(stres, necazuri, probleme, etc), dar la cancer nu ma pot pronunta si din cauza asta cer si alte pareri.
Multumesc.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 17:55.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da, este un factor favorizant.
dar nu asa cum crezi, stresul salbeste sistemul imunitar, suprasolicita tot si de aici pot apare surprizele neplacute.

Edited by arg, 29 August 2018 - 18:00.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Garantat, la tatal meu decedat de cancer in 2014 la 59 de ani in afara de stres, de care a avut din plin, nu identific alt factor. Omul care nu se streseaza si il doare in fund nu face infarct/cancer/diabet oricat ar fuma si ar bea, am un unchi de 75 de ani deja.

Stresul declanseaza toate bolile nasoale. Totul pleaca de la echilibrul/dezechilibrul energetic si tonusul psihic.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:54, said:

Salut, am si eu o intrebare legata de conexiunea asta : stres-cancer. Poate stresul si necazurile pe termen lung, sa declanseze cancerul?

Da.. stresul este un factor potentator pentru cancer. Medicina moderna refuza sa recunoasca deschis acest lucru, pentru ca 70% din popor munceste sau traieste in conditii stresante si are o probabilitate ridicata sa dezvolte cancer mai devreme sau mai tarziu.  Un om stresat este, inevitabil, un om chinuit.. iar un om chinuit nu are viata lunga.

Deci, raspuns corect DA.

Omul traditional care muncea la tara si culegea ce dadea Dumnezeu, nu avea de ce sa fie stresat.. ca si intr-un fel si in altul...tot acolo ajungea cand tragea o linie.
Societatea moderna insa, este pepiniera de oameni stresati.

Edited by rosix, 29 August 2018 - 18:08.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
100 % stresul cauzeaza foarte multe boli printre care si cea din titlu....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 August 2018 - 18:08.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Iti raspund eu, pe scurt: inc anu stim ce anume cauzeaza aceasta afectiune
Toata lumea se streseaza de ceva. Asta inseamna sa traiesti. Stresul inseamna practic, accent, atentie, evidentiere.

Edited by YOUR_GOD, 29 August 2018 - 18:12.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Diabet sigur provoacă, care e la fel de rău ca şi cancerul.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmihaicozac, on 29 august 2018 - 18:19, said:

Diabet sigur provoacă, care e la fel de rău ca și cancerul.

Vorbesti serios?!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu poti compara cancerul cu diabetul. Cred ca nu poti compara cancerul cu nicio boala existent. Daca e detectat tarziu, de cancer sigur mori, cancerul e nemilos si agresiv.De exemplu, cu diabet poti trai mult si bine cu tratamente adecvate si o dieta adecvata, dar cu cancer... No way. Chimioterapia sau radioterapia NU vindeca de cancer, ci doar prelungeste viata care va duce tot la moarte.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 18:26.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine zis, tratamentele existente pentru cancer doar prelungesc chinurile.

Si nu exista solutie pentru durerile din cancer, decat eventual daca se poate, anestezie generala permanenta, coma indusa pana cand trece in nefiinta pacientul.

#11
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:54, said:

Salut, am si eu o intrebare legata de conexiunea asta : stres-cancer. Poate stresul si necazurile pe termen lung, sa declanseze cancerul? Diabetul stiu ca se poate face si pe baza nervoasa(stres, necazuri, probleme, etc), dar la cancer nu ma pot pronunta si din cauza asta cer si alte pareri.
Multumesc.
DA! si eu am facut leucemie din cauza stresului! dar acum datorita medicinei sunt bine!

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View PostYOUR_GOD, on 29 august 2018 - 18:21, said:

Vorbesti serios?!
În parte da, nr. de decese provocate este aproximativ egal, cu toate tratamentele.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Tratamentul pentru cancer exista......dar nu exista interes pentru a fi scos pe piata!Posted Image

*Suntem prea multi pe planeta......zic unii!Posted Image

#14
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:54, said:

Poate stresul si necazurile pe termen lung sa declanseze cancer
Celula canceroasa este una care se multiplica anormal. Ce determina aceasta multiplicare, deci ce cauzeaza cancerul, inca nu se stie. Putem trai cu celule potential maligne in corp, fara sa se declanseze niciodata cancerul. Sau, se poate declansa, inclusiv pe fond de stres, care are ca si efect scaderea imunitatii. Asta s-a spus deja. Ce vreau sa adaug e ca acum  medicina recunoaste rolul nefast al stresului in declansarea cancerului, cum recunoaste si importanta unui psihic puternic si a unei atitudini optimiste in lupta cu boala.

#15
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postxmanyacs77, on 29 august 2018 - 18:55, said:

Tratamentul pentru cancer exista......dar nu exista interes pentru a fi scos pe piata!Posted Image

*Suntem prea multi pe planeta......zic unii!Posted Image
Atunci de ce mor miliardari de cancer?

#16
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostYOUR_GOD, on 29 august 2018 - 18:10, said:

Iti raspund eu, pe scurt: inc anu stim ce anume cauzeaza aceasta afectiune
Toata lumea se streseaza de ceva. Asta inseamna sa traiesti. Stresul inseamna practic, accent, atentie, evidentiere.
Se stie in mare, cancerul e o degenerare celulara cauzata de o predispozitie genetica cu care te nasti, inca de cand iesi din pantecul mamei esti programat fie sa faci cancer sau nu. Restul cu alementatia si stresul sunt povesti, pseudostiinta, nu au absolut nicio relevanta.
Ce anume activeaza pe parcursul vietii aparitia cancerului ? Raspuns: Aceasta predispozitie genetica conduce la catastrofa pe masura ce au loc acele cicluri de regenerare celulara prin care trece organismul ! Undeva la cateva luni devi paractic un alt om, ficatul se regenereaza si mai repede...la fiecare doua saptamani.
Orice perturbatie in acest proces conduce in timp la cancer, e practic un efect local de accelerare a entropiei intr-un sistem inchis (in speta corpul uman).

Edited by doxan, 29 August 2018 - 19:05.


#17
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Si cei care provoaca stres fac cancer, nu numai cel care-l suporta.

#18
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Deci concluzia este, trăiește cât mai simplu simțindu-te cât mai împlinit că ceasul nu ni-l știm. Am o vecina a murit anul ăsta la frumoasa vârstă de 105 ani și a fost judecător. A fost judecător în Austria, Ungaria și România, plus a fost în complexul de judecată la tribunalul de la Nürnberg. A fost arestată de comuniști și încarcerată în lagăre pentru deținuți politici. Un prieten a murit la 23 de ani de cancer, tumoare pe creier. Trăim vremuri ciudate. Bine că măcar India și China contribuie la natalitatea globală. Se pare că cancerul și bolile psihice e un flagel în acest secol. Nu cred că mai e cineva care să nu aibă în familie problema asta.

Edited by corectsunt, 29 August 2018 - 19:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate