Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Carne Bio?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Omnivorismul "bine aplicat" te bagă mai repede în pământ decât veganismul "prost aplicat". În ciuda riscului mai mic de deficiențe nutriționale la omnivori. Sic!

#74
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postepetroiu, on 02 septembrie 2018 - 11:37, said:

Orice veganism pe termen lung este prost aplicat deoarece predispune la deficiente nutritionale.
Singurul veganism "bine aplicat" e de maxim 1-2 luni, asa, ca un fel de post.

Duce la deficiente doar daca e prost aplicat, avem exemple si aici cand cineva povestea ca nu a luat B12 si a devenit anemic. Pe toate siteurile vegane pe care le-am  citit scrie despre nevoia de suplimentare cu B12. In afara de asta doar cu omega 3 poate mai trebuie suplimentat, am inteles ca e exsta si suplimente din alge, insa unii vegani si-au facut analizele si era ok, dar consumau zilnic seminte de in.

View Postrichelieu, on 02 septembrie 2018 - 11:54, said:

Nu e chiar așa, se poate trai foarte bine și vegan.
Doar ca nu are sens Posted Image

Daca te gandesti la reducerea riscului pentru anumite boli chiar are sens, mai e si avantajul ca veganii sunt slabi in general si in conditiile in care asistam la o epidemie de obezitate poate fi o optiune.

View PostEXIT, on 02 septembrie 2018 - 11:56, said:

Omnivorismul "bine aplicat" te bagă mai repede în pământ decât veganismul "prost aplicat". În ciuda riscului mai mic de deficiențe nutriționale la omnivori. Sic!

Nu cred asta, am vazut vegani cu diete foarte proaste care aveau aceleasi riscuri ca si omnivorii obisnuiti care nu sunt interesati de sanatatea lor. Sunt supraponderali analaizele arata prost, au diverse deficiente. Insa exista omivori carora le pasa de ceea ce consuma si au in general o stare de sanatate buna.

#75
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Sigur ca sunt dar eu ma refer la studii epidemiologice care arata destule avantaje pentru sanatate datorate alimentatiei bogate in cereale integrale, fibre, legume si fructe.

#76
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Aici sunt de acord doar ca unii cred ca veganism inseamna sa mananci doar vegetale. Ignora cat de mult conteaza calitatea dietei si se apuca sa manance produse rafinate bogate in zahar si grasimi vegetale, cu efecte negative asupra sanatatii. Poti sa manci prost in orice dieta chiar si in una vegana. Am vazut persoane pe Youtube care s-au ingrasat si le-a crescut colesterolul din cauza unei diete vegane precare, dupa ce au eliminat  junk food-ul au slabit si colesterolul a revenit la valorile normale. E o moda acum cu untul de cocos, e folosit si ca crema de corp si ca aliment, din pacate e format in majoritate din grasimi saturate care cresc colesterolul, chiar daca e grasime vegetala. Conteaza mult si cum te raportezi la dieta asta, unii devin vegani ca asa e la moda, nu se informeza si cand apar problemele au gasit vinovatul: dieta vegana.

#77
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cred că e bine să vorbim separat despre veganism și "dieta vegetală".

#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEXIT, on 02 septembrie 2018 - 11:56, said:

Omnivorismul "bine aplicat" te bagă mai repede în pământ decât veganismul "prost aplicat". În ciuda riscului mai mic de deficiențe nutriționale la omnivori. Sic!
Pe asta de unde ai scos-o?!

Dar aici e vorba despre carne BIO, nu despre veganism.

View PostEXIT, on 02 septembrie 2018 - 18:20, said:

Cred că e bine să vorbim separat despre veganism și "dieta vegetală".
Aoleu! Încă o religie nonreligioasa? 😂😂😂

#79
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Te miri degeaba. Ti-am zis de atatea ori sa citesti definitiile.

#80
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostEXIT, on 02 septembrie 2018 - 18:20, said:

Cred că e bine să vorbim separat despre veganism și "dieta vegetală".
Unii dintre ei se considera vegani si considera ca e suficient doar sa nu consume carne, lapte oua si sa fie sanatosi. Sigur ca nu asta inseamna veganism dar sunt unii care fac aceasta eroare.

#81
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEXIT, on 02 septembrie 2018 - 20:10, said:

Te miri degeaba. Ti-am zis de atatea ori sa citesti definitiile.
Nu ma mir. Doar ma amuz :).


#82
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu vrei sa iti asumi rolul de moderator si la sectiunea asta a forumului? :P

#83
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nope. Ma gandesc sa renunt si pentru aria pe care o moderez deja....:)

#84
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu stiu cum e in Romania da' pe aici puiul Bio e 30 euro/kg pieptul :lol:. Prefer sa mananc vaca argentiniana de banii aia -_-.

View Postrichelieu, on 04 septembrie 2018 - 15:45, said:

Nope. Ma gandesc sa renunt si pentru aria pe care o moderez deja....Posted Image
Unde esti moderator?

Spoiler

Un lucru e clar, EXIT e perseverent. O fi de la lipsa de carne?

#85
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrichelieu, on 02 septembrie 2018 - 11:54, said:

Nu e chiar așa, se poate trai foarte bine și vegan.

De trait se poate trai, nu cred ca mori,  la partea cu "foarte bine" ma indoiesc sincer.
Cart timp nu ai incercat macar 6 luni-1 an sa vezi "ce bine e" nu prea ai cum sa stii...dieta vegana e una nenaturala, e un experiment pe propria raspundere.
Tu vad ca esti convins ca se poate, eu chiar am incercat si m-am convins ca nu e bine deloc.

View Postentry, on 02 septembrie 2018 - 21:14, said:

Unii dintre ei se considera vegani si considera ca e suficient doar sa nu consume carne, lapte oua si sa fie sanatosi. Sigur ca nu asta inseamna veganism dar sunt unii care fac aceasta eroare.

Ca tot vorbim despre erori, dieta vegana este o eroare.

View Postentry, on 02 septembrie 2018 - 18:00, said:

E o moda acum cu untul de cocos, e folosit si ca crema de corp si ca aliment, din pacate e format in majoritate din grasimi saturate care cresc colesterolul, chiar daca e grasime vegetala.

Iar cu teoriile astea de nivelul anului 1960?
Ce-ar fi sa va puneti la curent, colesterolul din alimente nu are o asa mare influenta pentru majoritatea persoanelor.

Edited by epetroiu, 04 September 2018 - 17:03.


#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDev, on 04 septembrie 2018 - 16:32, said:

Nu stiu cum e in Romania da' pe aici puiul Bio e 30 euro/kg pieptul :lol:. Prefer sa mananc vaca argentiniana de banii aia -_-.


Unde esti moderator?

Spoiler

Un lucru e clar, EXIT e perseverent. O fi de la lipsa de carne?
Pe la religie.
Mersi de ponturi, nu am mai intrat de mult. Le voi da la it.


@epetroiu: nu voi face experimentul, pentru ca nu am niciun motiv. Nici logic, nici nutrițional, nici etic, nici religios.
Absolut niciunul.
Nu am zis in schimb ca e ușor, dimpotrivă, am subliniat de câteva ori faptul ca trebuie mult studiu pentru a putea compensa lipsa produselor de origine animală din alimentație.

#87
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postepetroiu, on 04 septembrie 2018 - 17:08, said:

Ca tot vorbim despre erori, dieta vegana este o eroare.

Iar cu teoriile astea de nivelul anului 1960?

Dieta vegana e o eroare pentru cine o aplica incorect si nu se informeaza inainte. Vezi ca si teoriile lui Newton sunt vechi de sute de ani, o sa le rescrii si pe alea ?

#88
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postentry, on 04 septembrie 2018 - 20:12, said:

Dieta vegana e o eroare pentru cine o aplica incorect si nu se informeaza inainte. Vezi ca si teoriile lui Newton sunt vechi de sute de ani, o sa le rescrii si pe alea ?

Iar analogii de nuca-n perete? Nu putem compara o teorie gresita, infirmata din nutritie cu legile fizicii. Pareti "umanisti" rau de tot, tu si exit...

Teoria colesterolului e veche in sensul ca e expirata, adica e cam dovedita falsa. In orice caz, daca nu e complet falsa, e falsa in buna parte, dupa cum dovedesc o gramada de alte studii si argumente.
Nu putem compara cu legile fizicii, neaga cineva legile fizicii? spune cineva ca acceleratia gravitationala brusc nu te mai "impinge" spre centrul pamantului ci se spre cer? Apropo, alea sunt legi, nu "teorii".
Voi ganditi mult ?
Ce informare? Dieta vegana este o dieta inadecvata majoritatii oamenilor.  Bineinteles ca iti trebuie o informare temeinica ca sa intelegi asta. Afirmatia ca dieta vegana e "Cea mai buna/cea mai sanatoasa" e din pacate dezinformare.
In rest, "aplicarea corecta" am vazut ce inseamna la maestrul EXIT cu meniurile lui cu 150 grame de zahar la o masa. Daca asta e "aplicarea corecta", nu multumesc. E de 10 ori mai sanatos sa mananci slanina de porc goala decat ce mananca el acolo.

Edited by epetroiu, 25 September 2018 - 14:34.


#89
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postepetroiu, on 25 septembrie 2018 - 14:30, said:

...
Voi ganditi mult ?
...
Da, noi gandim mult.

View Postepetroiu, on 25 septembrie 2018 - 14:30, said:

...
Ce informare? Dieta vegana este o dieta inadecvata majoritatii oamenilor...
Dieta care exclude complet produsele animaliere este potrivita pentru oricine. Asta e parerea predominanta in randul asociatiilor profesionale din domeniul nutritiei.

#90
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Veganii sunt dependenti de zahar(sub diversele lui forme)...Da, o cantitate de glucoza e necesara oricui dar ei fac exces crancen de zahar. ia-le zaharul si i-ai "terminat" Posted Image
Dar, problema lor... vor vedea ei peste ani care sunt efectele acestei "cele mai sanatoase" diete din lume.

Edited by epetroiu, 25 September 2018 - 14:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate