Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Carne Bio?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postdoxan, on 29 august 2018 - 20:11, said:

Nu se paote iesi, dieta ta poate fi optima poate pentru indivizi ca dumneata care castiga peste medie. In schimb, pentru marile mase de proletari ar insemna inaintie si auto-exterminare. Am fost azi in Matache, 1 kg de rosii a urcat la 4 lei pe cand un kg de spata de porc il gasesti cu 11 lei la Carefour Orhidea.
Care din astea doua dau aport caloric superior ? Cate kg de rosii trebuie sa bagi in tine ca sa compensezi acea valoarea nutrienta a acelei spate de porc ?
Ba se poate si e ma ieftin!
Nu comparam salata verde cu sunca si nici rosia (fruct) cu carnea de porc. E irational.
Vezi ca am pus pe forum inclusiv comparatii.
E si un studiu care arata ca cei ca mine au aport nutritional superior. Contraintuitiv pentru unii dar asta e...

#38
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017

View PostEXIT, on 29 august 2018 - 20:12, said:

Sigur ca da.


BIO e doar acel produs care are certificat care sa ateste oficial acesta calitate.
Stiu si eu ce sa zic...? Cand tai porcul intotdeauna chem veterinarul sa-i faca analiza de trichina. Asta lucreaza la  ferma care cica creste porci bio deci are carne la discretie. Intotdeauna refuza banii in detrimentul unei bucati de carne de porc crescut cu fierturi.

#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Uite aici informatii oficiale, in special de la art. 5: https://eur-lex.euro...ELEX:32007R0834
Pare foarte complicat!

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VEGANISMUL se POATE sustine si cu buget normal, nu iti trebuie salar de 1000 de euro pe luna, pentru a fii vegan. Sunt surse de proteine de exemplu, cum sunt leguminoasele: naut, soia, linte, mazare, fasole alba/verde/galbena, mazare galbena, etc, care sunt ieftine. Si legumele sunt relativ ieftine, fructele sunt putin mai scumpe, dar asta nu inseamna ca nu le mancam chiar deloc. PROBLEMA VEGANISMULUI e faptul ca NU iti ofera toti nutrientii necesari organismului, adica Vitamina B12, care e exclusiv in produse de origine animala.
Cei care zic ca, pt a fi vegan iti trebuie salar de inginer, nu stiu despre ce vorbesc. Poate se refera la chestia cu BIO, care sincer mi se pare o PORCARIE TOTALA, preturi mai mari si alte ambalaje, si aici ma refer la fructe/legume "bio" din supermarketuri.
Cine cumpara fructe/legume "BIO" din supermarket, clar nu are ce face cu banii si se pacaleste singur.

Edited by MembruAnonim, 29 August 2018 - 20:31.


#41
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Animalele doar stocheaza B12, nu produc. La fel ca omul. :P
Numai bacteriile produc B12.

#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostBibulus, on 29 august 2018 - 17:47, said:

Pentru cine are Mega -- asta e puiul
https://www.mega-ima...ne-550g/p/73788

Edenia pui coquelet 550 g.
Asta-i cum erau "fratii Petreus" 2 la kil intr-o punga, pe timpu' lu' ceasca.

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostI2O, on 29 august 2018 - 18:15, said:

Concentratu e facut din tocaturi de diverse cereale amestecate
Vezi ca le confunzi cu hormonii si antibioticele
Daaaa, desigur si nu contin nici antibiotice, nici faina de peste, nici faina proteica,.......
Baiatu´ am lucrat la Comtim, stiu exact cum se faceau acolo furajele concentrate. Iar retetele de pe atunci, au fost completate cu alte mascarii, nu s-a scos din cele devenite "clasice" Cum e faina proteica obtinuta din hoiturle animalelor moarte.
Cat despre puii "de casa", sunt simplu de recunoscut: dupa oase. Oricat le-ai fiebe, raman de "de os" si se sparg in aschii ascutite. Incearca treaba asta cu puii "bio" sa vezi rezultatul La fel si "zgarciul" de la incheieturi, care la puii de casa, nu devine comestibil oricat l-ai fierbe.

#44
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Imi amintii ca era unul mai demult prin Carrefour care fugea dupa mine sa-mi prezinte o pasare moarta mica si umflata. O tinea in mana si o arata la oameni. Parca tot Edenia ii zicea. Nu era in punga, o tinea in mana; nu am mai intalnit practica asta.

#45
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostEXIT, on 29 august 2018 - 20:16, said:

Ba se poate si e ma ieftin!

Poate fi mai ieftin doar vara daca cumperi de la piata, in rest preturile la legume sunt foarte ridicate. Iarna un kg de ardei costa 14 lei, chiar si umila ceapa e 3 lei. Daca ai sa tragi linie o sa vezi ca un om cu un salariu de 1000 de euro nu si-ar putea permite, adica ar trai intr-o vesnica malnutritie pana vine din nou anotimpul cald.
Ca sa nu mai vorbim de cealalta dieta raw vegen care reprezinta intr-adevar culmea extremismului alimentar (fad diet), aia nu mananca nici tocane din legume sau muraturi, doar torocala la blender. Posted Image
Mi se pare ca pana si inofensivul ceai e blamat, deci oameni plecati cu pluta.

Edited by doxan, 29 August 2018 - 20:42.


#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostEXIT, on 29 august 2018 - 20:27, said:

Uite aici informatii oficiale, in special de la art. 5: https://eur-lex.euro...ELEX:32007R0834
Pare foarte complicat!
Bineinteles ca nu poti face o optiune fara documentatiile necesare.  Doar ca, creierul nu lucreaza la fel de corect  daca-l alimentezi doar cu salata ca si un creier alimentat cu fosfor, spre exemplu.

View PostEXIT, on 29 august 2018 - 20:34, said:

Imi amintii ca era unul mai demult prin Carrefour care fugea dupa mine sa-mi prezinte o pasare moarta mica si umflata. O tinea in mana si o arata la oameni. Parca tot Edenia ii zicea. Nu era in punga, o tinea in mana; nu am mai intalnit practica asta.
Si nu te deranjeaza ca pentru fiecare morcov rontait de tine, undeva in lume moare de foame un iepure?

Edited by myshyk, 29 August 2018 - 20:40.


#47
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu inteleg.

#48
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017
La mega image mi se pare bun puiul asta gusturi romanesti, e galben si are alta textura decat ieftiniturile
https://www.mega-ima...u-os-kg/p/83536
e foarte bun pentru supa de pui cu legume si verdeata .. pastarnac, morcov, ceapa alba, telina, cartof, dovlecei si marar/patrunjel la sfarsit

in rest cotlet/ceafa/muschiulet de porc de la mega/carrefour.. antricot de manzat carrefour, sunt carnuri decente la preturi uzuale

#49
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostEXIT, on 29 august 2018 - 19:18, said:

Ce descrii mai sus nu este bio.
Bio inseamna ca toata hrana sa ai aiba certificat bio. Daca mananca liber din curte nu poate obtine bio. Nicio pasare crescuta in libertate fara hrana controlata nu poate primi certificat bio.
Pai tu crezi ca pe mine ma intereseaza actele ?
Cum adica daca puiul paste iarba, liber in curte, aproape in virf de munte, nu-i bio ? Cine decide asta ? Cei de la oras ca dau micare cu "hirtie" (de parca puiul stie sa citeasca) ? Sau cei din Bucuresti, de la cimpie ?


Felicitari pentru tenacitate (treaba cu veganismul). Daca tu te simti bine, continua tot asa. Important este sa te simti tu bine si nu ce zice lumea.
Eu unul nu am "hotarirea" ta si nu ma pot lasa nici macar de tigari (dar poate ca nu vreau), iar de porc, garantat nu ma las niciodata. Poate ca doar daca ma imbolnavesc de ceva boala care-mi interzice porcul si chiar si atunci, parca vad ca sint in stare sa maninc pe furis, ca sa nu ma vada nimeni.
Momentan firb 1kg de carne de vita ca sa fac si eu o zama Posted Image Legumele sint deja pregatite, numai sa fiarba carnita. Posted Image

Edited by florin71_skoda, 29 August 2018 - 21:04.


#50
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postflorin71_skoda, on 29 august 2018 - 21:03, said:

Pai tu crezi ca pe mine ma intereseaza actele ?
Cum adica daca puiul paste iarba, liber in curte, aproape in virf de munte, nu-i bio ?
...
Nu e BIO/ECO. Pentru ca acestea sunt niste standarde oficiale care au specificatii clare, documente etc. Trebuie sa folosesti alt termen pentru ca altfel intri in conflict cu legea UE.

#51
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
No deaia nu mai pot eu de legea UE :D
Atunci nu-i BIO, adica hranit cu chimicale in limita presupusa ca ar fi acceptata de o hirtie, ca-i pui crescut natural intr-o curte din virf de munte, care a mincat doar ce a gasit el prin ograda proprie, sau a vecinilor, sau prin lanul de porumb din fundul ograzi. Asa este bine ?

Tu legumele le cumperi cu hirtie BIO, care nici macar de sters la fund nu este buna, ca-i prea mica si lucioasa ? Daca zici ca esti de 12 ani vegan, am pretenti de la tine si ar trebui sa sti si tu ce-i cu hirtia aia Bio si sa-mi dai lectii legate de bio cel adevarat si nu cel de pe hirtia mincinoasa, care se incadreaza in nu stiu ce standare UE irelevante si incalcate de majoritatea fermierilor, inclusiv a legumicultorilor de la care umperi tu marfa cu pretenti de Bio (ce-i drept, are hirtie).

#52
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu nu cumpar BIO/ECO decat accidental. Citeste si celelalte pagini.

#53
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostMembruAnonim, on 29 august 2018 - 17:34, said:

Salut, caut si eu carne de pui bio, e cea de la Fragedo care zice ca e crescuta fara hormoni de crestere si antibiotice, bio? Sau cea bio e etichetata altfel? Nu am gasit sa scrie "Bio" pe nicio caserola de carne, in Arad. Am incercat la toate supermarketurile: Kaufland, Lidl, Carrefour, Profi, Penny si nimic...
Lactate si oua ecologice (BIO) am vazut peste tot, dar in schimb, carne, nu.
incearca si la Auchan, gasesti carne Bio dar importata daca nu ma insel.
altfel, iti recomand sa iei/cumperi de la tara de la rude/cunostinte, daca ai posibilitatea, carne provenita de la animale hranite natural(cereale,etc)fara "prafuri" Aia e BIO dupa mine.

#54
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmyshyk, on 29 august 2018 - 20:33, said:


Daaaa, desigur si nu contin nici antibiotice, nici faina de peste, nici faina proteica,.......
Baiatu´ am lucrat la Comtim, stiu exact cum se faceau acolo furajele concentrate. Iar retetele de pe atunci, au fost completate cu alte mascarii, nu s-a scos din cele devenite "clasice" Cum e faina proteica obtinuta din hoiturle animalelor moarte.
Cat despre puii "de casa", sunt simplu de recunoscut: dupa oase. Oricat le-ai fiebe, raman de "de os" si se sparg in aschii ascutite. Incearca treaba asta cu puii "bio" sa vezi rezultatul La fel si "zgarciul" de la incheieturi, care la puii de casa, nu devine comestibil oricat l-ai fierbe.
Pai faina de peste cyu ce strica?doar e naturala...
Si esti sigur ca reteta aia industriala de la comtim se foloseste si la produsele care se baga in magazine?
Eu pe saci am vazut ca nu scrie nimic de antibiotice si hormoni
Poate o sa duc o proba la un laborator sa vad cum e treaba cu antibioticu
Oricum esti boss

Edited by I2O, 29 August 2018 - 22:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate