Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema semnal Focus Sat pe antena Selfsat in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Buna ziua,scuze că am deschis topic nou dar nu am găsit un tipic deschis unde sa intreb, am achiziționat recent o antena selfsat h30d1 acest tip de antena:https://www.satmultimedia.ro/antene/antene-receptie/antene-receptie-satelit/antena-satelit-selfsat-h30d1-flat-pentru-1-utilizator_28736/ si am montat antena in Franta si putere semnal nu creste mai mult de 21%, inainte de a achizitiona antena selfsat am avut o antena camping de 40 cm si cu aceea aveam semnal de 30%, mentionez ca sunt sofer de camion și majoritatea timpului sunt pe teritoriul Franței, am abonament si reciveru de la Focus sat. Va rog să îmi dati un sfat. Multumesc

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
normal ca nu prinzi mare lucru de semnal cu prastia aia. pune una mai mare si o sa vezi ca merge.
esti aproape de limita cu semnalul de la beam-ul K2, iar cu antene asa mici orice pomisor sau nor
prezinta o problema maaare...

http://satstar.net/s...ites/thor6.html
http://satstar.net/beams/thor6_k2.html
http://www.telenorsa...et/thor-6-k2-2/

la ce EIRP e in zona respectiva, pentru K2 ai nevoie de o antena de 60-75cm in diamentru, daca nu
chiar nitel mai mare, ca sa eviti fenomele meteo de intensitate usoara/medie sau cateva frunze ce pot
fi prin peisaj. ideal ar fi o antena de 90, dar cum Franta nu e Romania...

Edited by dygey, 29 August 2018 - 13:16.


#3
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Am cumparat-o ca in descrierea ei zice ca are puterea unei antene de 55 cm de aceea am dat banii pe ea, dar vad ca este mult mai buna cea clasica. Multumesc

#4
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Harta de acoperire cu semnal arata ca pentru receptionarea programelor Focus Sat
pe teritoriul Frantei este recomandata folosirea unei antene de 70 cm ,
dar acesta recomandare nu insemna ca receptia nu ar fi este posibila si cu antene
de dimensiuni mai reduse , cum s-a dovedit a fi cazul antenei de camping de 40 cm .

Insa , indiferent de dimensiunile antenei , orientarea cat mai precisa pe directia satelitului
este factorul determinant in obtinerea semnalului util - de exemplu o antena de 90 cm
orientata neglijent , in graba , poate sa livreze un semnal mai slab decit o antena mai mica,
de 60 cm , insa orientata cu precizie pe semnal .

In cazul antenei Selfsat , care cuprinde in structura sa si un amplificator electronic de semnal,
este de asemenea nevoie de o orientare precisa si as sugera in acest caz refacerea pozitionarii
si reglarea cat mai precisa in plan vertical , orizontal dar si a inclinatiei fata de orizontala a antenei ,
( elevatie , azimut si skew) astfel incat sa fie obtinut un semnal cat mai puternic pe frecventa
de transmisie a postului RTV  .

Receptorul ar trebui sa fie setat pe frecventa acestui post transmis la liber iar antena reglata
vizionind direct pe televizor taria semnalului obtinut - urmarindu-se obtinerea unui maxim posibil
pentru fiecare etapa de reglaj - elevatie , azimut si skew ...

Attached Files


Edited by bowpack14, 29 August 2018 - 16:34.


#5
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Multumesc mult!

#6
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In documentatia antenei se mentioneaza faptul ca intr-o fila anexa acesteia
( pe care eu nu am gasit-o ...) ar exista un tabel cu valorile inclinatiei antenei
pe orizontala -Skew Angle, valori determinate pentru diverse orase europene
( pentru usurarea reglajului...)

Daca acest tabel nu a fost tiparit si livrat impreuna cu documentatia ,
atunci reglajul Skew Angle va trebui facut urmarind direct pe televizor semnalul,
pentru obtinerea unei valori maxime.

Acest tip de antena are o structura interna complexa (tip fagure) pentru ghidarea
semnalului spre o placuta interna care detecteaza si amplifica semnalul receptionat,
( un fel de LNB plat ) iar din aceasta cauza se impune orientarea antenei cu precizie
pe toate coordonatele -  elevatie , azimut si skew

Sper ca efortul si staruinta in orientarea acestei antene de conceptie si constructie
mai neobisnuita , vor fi rasplatite cu rezultate bune,

Attached Files


Edited by bowpack14, 29 August 2018 - 18:10.


#7
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Da am găsit tabelul dar satelitul thor unde este transmis focus sat nu este trecut

#8
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In lipsa tabelului , reglajul unghiului Skew se poate face manual , dupa obtinerea unui semnal
minimal pe antena . Spre deosebire de antenele parabolice clasice unde trebuie rotit doar LNB-ul
prins pe brat , in acest caz intreaga antena Selfsat trebuie rotita , urmarind pe televizor evolutia
calitatii semnalului .

Prin introducerea localitatii unde se instaleaza antena in programul Dishpointer se poate obtine valoarea
unghiului de inclinare Skew pentru localitatea respectiva (de ex. 2.7 grade Paris sau 6.5 grade  Marseille )
iar aceasta valoare ar trebui setata pe raportorul Skew inscriptionat de fabricant pe corpul antenei .  

Insa reglajul se poate face manual, chiar si fara informatiile programului Dishpointer http://www.dishpointer.com/

Astfel , daca te afli in spatele antenei , din pozitia initiala orizontala (" in boloboc ") antena ar trebui
usor rotita spre dreapta (in sensul acelor de ceasornic)  pina cind semnalul atinge un nivel maxim
si imediat blocata mecanic in aceasta pozitie .

Fara efectuarea acestui reglaj important , nivelul semnalului va ramine unul necorespunzator.

Attached Files


Edited by bowpack14, 30 August 2018 - 07:27.


#9
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Multumesc mult mai am o rugăminte la setarile reciverului ce frecventa Lnb trebuie setat: LNB1(9750,10600) sau LNB2(9750,10750).

#10
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In setarile receptorului ar trebui selectata optiunea LNB1 (9750 - 10600) ,
optiune care este indicata de catre producatorul antenei (9,75-10,6 Ghz )
in catalogul de prezentare .

Antena are o structura interna deosebita ,cu trei straturi ,dintre care doua specializate
in ghidarea semnalului descompus pe diferite polaritati ( orizontala si verticala )
deci nu este un produs de duzina , iar in urma unei orientari cu precizie aceasta ar trebui
sa asigure cel putin randamentul specificat de producator...

Attached Files


Edited by bowpack14, 30 August 2018 - 12:36.


#11
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Multumesc mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate