Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#757
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Era parca cashback la LIbra sau unde citisem ca luasera laptop ieftin ?

#758
sp3dia007

sp3dia007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.09.2009
Garanti oferă 0.15 % cashback la cardul de debit dar considera topul pe Orange Money tot cumpărături.

#759
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
0.15% inseamna: daca cheltui 10.000 RON, primesc 15 lei? :D

#760
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

View Postsp3dia007, on 16 ianuarie 2023 - 20:38, said:

Garanti oferă 0.15 % cashback la cardul de debit dar considera topul pe Orange Money tot cumpărături.

... Iar cashbackul din bonus poate fi folosit doar la magazinele partenere din pacate

#761
sp3dia007

sp3dia007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.09.2009
Eu am cumpărat de la Flanco  într o luna am făcut optimizare fiscala și am scos 1500 lei  înseamnă că am rotit la carduri 1000000 lei

#762
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View PostGreuleanu, on 16 ianuarie 2023 - 19:02, said:

Era parca cashback la LIbra sau unde citisem ca luasera laptop ieftin ?
Probabil că te referi la cashback de 10%, la comanda prin tazz, la plata cu un card Libra Bank.

#763
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 29.03.2017

View Postsp3dia007, on 17 ianuarie 2023 - 08:58, said:

Eu am cumpărat de la Flanco  într o luna am făcut optimizare fiscala și am scos 1500 lei  înseamnă că am rotit la carduri 1000000 lei
serios?

#764
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Emag Wallet este o forma de credit acordată de PayU. Plata unui credit este implicit o Tranzacție Cash, deci e evident ca îți va lua comision. Îți si apare pe extras numele comerciantului - “payu credit”, nu eMAG…

#765
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Iti va lua comision doar daca banca percepe comision pentru acel tip de tranzactie; multe nu percep.
Deci e "evident" dar, de cele mai multe ori, "nu se intampla"...

Era bun un text scurt la alegerea My Wallet ca modalitate de plata: "Atentie: pentru aceasta modalitatea de plata, banca poate percepe comisioane suplimentare!"

#766
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postwertyck, on 17 ianuarie 2023 - 18:08, said:

Probabil că te referi la cashback de 10%, la comanda prin tazz, la plata cu un card Libra Bank.

De astazi, Libra Bank cashback maxim per tranzactie la Tazz este 100 RON: https://www.guerrill...livery/tazz-602 , iar la Freshful 20 RON

Edited by george126, 18 January 2023 - 14:28.


#767
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 27.11.2008
La Tazz nu e de azi, ci din toamna trecuta. Si de black friday a fost suspendat cashback-ul la tazz.
Luna august 2022 in care au avut 20% cashback si fara restrictii se pare ca a pus capac la emag sau Libra.

#768
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
Cardul Carrefour de la bt direct ce curs valutar are?
Dacă plătesc în euro cu el e sub BNR+2% sau e mai ieftin să plătesc direct în euro la cursul BNR (cec Multi Currency)?

#769
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Cred că e clar că nu are rost să compari cu Multicurrency de la CEC.
Și dacă plătești cu BT la curs Visa, ai 0,7% peste cursul BNR. Cu Multicurency ești avantajat.

#770
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
De ce e clar?
Poate avea 1% peste BNR.
Caz în care 2% cashback - 1% curs valutar tot ieși pe plus cu 1%.

#771
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Salut!
Urmeaza sa imi fie livrat cardul de credit BT Direct in zilele urmatoare.
Din cate am inteles nu poate fi inrolat in Gpay, iar plata cu telefonul prin BT Pay ar insemna " pendularea" intre Gpay si BT Pay, ceea ce nu imi convine.
Utilizarea prin Gpay-Curve-BT Direct este influenteaza acel cash-back de 2% ?
In alta ordine de idei, din experienta voastra, ce alte reguli ar trebui de urmat pentru evitarea comisioanelor, referitoare la plati , alimentare cont card credit etc.
De exemplu plata facturilor prin acest card, on-line , din contul de client al furnizoruli, este ok pentru cash-back sau depinde de procesatorul platilor (ING in unele cazuri), si astfel este considerata tranzactie "quasicash" si implicit presupune comision BT?
Multumesc!

#772
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
In BtPay poti adauga si carduri de la alte banci. Care este diferenta intrre“pendularea” dintre  btpay si gpay versus pendularea intre cardurile din Gpay, cate carduri folosesti ?

#773
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postesatrop, on 24 ianuarie 2023 - 19:44, said:

Din cate am inteles nu poate fi inrolat in Gpay, iar plata cu telefonul prin BT Pay ar insemna " pendularea" intre Gpay si BT Pay, ceea ce nu imi convine.

Cu telefonul poti plati:
- fie prin GPay -> Curve -> BT Direct
- fie prin BT Pay -> BT Direct
De ce ai nevoie sa "pendulezi"?

View Postesatrop, on 24 ianuarie 2023 - 19:44, said:

Utilizarea prin Gpay-Curve-BT Direct este influenteaza acel cash-back de 2% ?

Teoretic: din moment ce primesti cashback 2% la toate cumparaturile online (nu si la tranzactii "quasi cash"), nu conteaza canalul prin care platesti => nu conteaza ca platesti prin GPay -> Curve -> BTDirect.
Practic: eu platesc prin Gpay -> Curve -> BT Direct din prima zi => am primit mereu cashback.

View Postesatrop, on 24 ianuarie 2023 - 19:44, said:

In alta ordine de idei, din experienta voastra, ce alte reguli ar trebui de urmat pentru evitarea comisioanelor, referitoare la plati , alimentare cont card credit etc.

Nu exista reguli speciale (cunosc o singura exceptie), evita operatiile care genereaza comisioane / dobanzi pentru orice card de credit ex: nu retrage cash de la ATM, nu fa top-up in OM, Revolut, George BCR.
Exceptia: nu plati My Wallet Emag cu cardul BT Direct pentru ca este vazuta ca plata "quasi cash" si vei plati comision / dobanda.

Cauta o metoda de rambursare care nu atrage comisioane (in functie de alte servicii financiare la care ai deja acces).
Eu fac rambursarea astfel: scanez codul de bare din raportul de activitate cu BTPay si platesc cu un card de debit BT inrolat in BT Pay (dupa ce fac transfer bancar dintr-o alta banca catre contul BT si nu platesc comision la primirea banilor in BT pentru ca am pachetul Salut de la BT).

View Postesatrop, on 24 ianuarie 2023 - 19:44, said:

De exemplu plata facturilor prin acest card, on-line , din contul de client al furnizoruli, este ok pentru cash-back sau depinde de procesatorul platilor (ING in unele cazuri), si astfel este considerata tranzactie "quasicash" si implicit presupune comision BT?

Nu am intalnit o astfel de situatie.
Am cardul BT Direct inrolat in mobilPay Wallet si platesc toate facturile prin scanarea codului de bare de pe facturi => nu am platit niciodata comision / dobanda.
Exista un singur cod de bare nerecunoscut: Hidroelectrica; pentru asta folosesc Pago => nu am platit niciodata comision / dobanda.

#774
esatrop

esatrop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.05.2011
Folosesc destule , 9 in prezent, si nu sunt toate care le detin (doar cele pe care consider ca le pot expune sa zic asa la genul asta de plati, din motive de siguranta, posibil intemeiate sau nu, alimentandu-le in functie de necesitati din altele).
O sa testez daca acestea sunt suportate si de BT pay, si daca chiar si asa merita efortul.
Pendularea se referea la neajunsul, semnalat si de alte persoane pe forum, referitor la setarile telefonului necesare pentru plata cu  o aplicatie sau alta.
O sa vad pe viitor, pe masura ce ma voi familiariza cu BT Pay.
Multumesc de informatii!

Edited by esatrop, 24 January 2023 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate