Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incepatoare In C++

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Noth

Noth

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.08.2018
Salutare.Sunt o simpla fata de 13 ani si doresc sa invat sa programez.Noi la scoala nu facem absolut nimic,doar la inceput ne-a prezentat Code:Blocks si nu ne-a predat nimic.Ea sta pe telefon si noi facem liniste.. Deci pot spune ca sunt paleta de tot :))

As vrea sa imi explicati voi bazele de la C++ sa imi explicati se inseamna anumite chestii deoarece vreau sa incep cu mici joculete gen Quiz-uri,
Va multumesc anticipat de ajutor.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
La ce scoala inveti?

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
incepi aici .. https://forum.softpe...ebui-sa-le-tie/ ..

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Faceti C++ la scoala generala ? In clasa esti ?

Ar trebui sa faci cateva proiecte pe care sa inveti. Nu e complicat, e plin internetul de tutoriale. Ai nevoie de proiecte care sa fie atractive, nu plictisitoare.

View PostNoth, on 25 august 2018 - 13:40, said:

As vrea sa imi explicati voi bazele de la C++ sa imi explicati se inseamna anumite chestii
Pentru asta cineva trebuie sa aiba cursuri pregatite, nu poti pur si simplu sa incepi sa povestesti despte C++ si ce se poate face cu el.
Mai bine ia o carte, sau cauta tutoriale pe youtube si pe internet. Majoritatea sunt in engleza, deci trebuie sa stii engleza.

Dupa ce incepi cu tutorialele sau cu cartile si nu intelegi ceva poti sa vii sa intrebi ce nu intelegi, dar sa vina cineva si sa faca cursuri de la zero, nu cred ca se baga nimeni. Dureaza foarte mult sa creezi cursurile respective si nu stii in final cat de interesata este persoana. Deci, incepe cu tutorialele si vino cu intrebari pe subiect.

Edited by PlatonX, 25 August 2018 - 13:59.


#5
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Invatarea programarii nu se face incepand cu invatarea unui limbaj nu tocmai potrivit ca un prim limbaj. python ce are?

#6
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Cred că e un topic fake, adică de dat cu rahat in profesori sau bugetari.
Nici nu cred că e în programă la a 5-a de făcut programare în C+. mai vine si o aşa zisă elevă la 13 ani în vacanţă cu pretentii că vrea tocmai linie de cod să facă.
Se incepe cu ce e ala pc-ul, tastatura, discheta, învăţare aterminologiei, nu direct cod că nu sunteţi PC-uri sau roboţi.
La 13 ani trebuie să fi a 6-a sau chiar a 7-a.
Incă o dovadă de fake.
Şi cu ce naiba vă are la mână de faceti liniste când aşa zisa profă stă pe telefon. Cum naiba să stea pe telefon. Poză şi la director.

oricum "un informatician bun nu stă la catedră"

La alte discipline sunt însă şi oameni competenţi ptr că salariile sunt în aceeaşi gamă. La informatică insă e diferenţă mare.

#7
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Eu în generală, prin 77 făceam C--. A Ajuns la C++? Ce trece timpul, domnule.Posted Image

Edited by badmania98, 25 August 2018 - 14:45.


#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postbabarzotea, on 25 august 2018 - 14:12, said:

Cred că e un topic fake, adică de dat cu rahat in profesori sau bugetari.
Nici nu cred că e în programă la a 5-a de făcut programare în C+. mai vine si o aşa zisă elevă la 13 ani în vacanţă cu pretentii că vrea tocmai linie de cod să facă.
Se incepe cu ce e ala pc-ul, tastatura, discheta, învăţare aterminologiei, nu direct cod că nu sunteţi PC-uri sau roboţi.
La 13 ani trebuie să fi a 6-a sau chiar a 7-a.
Incă o dovadă de fake.
Şi cu ce naiba vă are la mână de faceti liniste când aşa zisa profă stă pe telefon. Cum naiba să stea pe telefon. Poză şi la director.

oricum "un informatician bun nu stă la catedră"

La alte discipline sunt însă şi oameni competenţi ptr că salariile sunt în aceeaşi gamă. La informatică insă e diferenţă mare.
Adevarul ca daca nu stii ce e aia discheta nu o sa poți face programare
Banuiesc ca esti una dintre acele persoane care mai tot timpul foloseste expresia "pe vremea mea....

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa C++ ca nu e pentru tine. Daca vrei sa inveti programare incepe cu ceva in gen Python. Gasesti pe siteul oficial https://www.python.org/ tot ce iti trebuie. De la cum si ce sa instalezi pana la documentatie gratis.
Squeak e excelent si foarte captivant.
Totusi eu spun sa o iei mai incet, mai ai si altele pe cap pana termini liceul.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postadicontakt, on 25 august 2018 - 15:00, said:

Adevarul ca daca nu stii ce e aia discheta nu o sa poți face programare
Banuiesc ca esti una dintre acele persoane care mai tot timpul foloseste expresia "pe vremea mea.... ce simplu era cu Fortran si Cobol
ps. am completat eu ;)

#11
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostNoth, on 25 august 2018 - 13:40, said:

Salutare.Sunt o simpla fata de 13 ani si doresc sa invat sa programez.Noi la scoala nu facem absolut nimic,doar la inceput ne-a prezentat Code:Blocks si nu ne-a predat nimic.Ea sta pe telefon si noi facem liniste.. Deci pot spune ca sunt paleta de tot Posted Image)

As vrea sa imi explicati voi bazele de la C++ sa imi explicati se inseamna anumite chestii deoarece vreau sa incep cu mici joculete gen Quiz-uri,
Va multumesc anticipat de ajutor.
Manualele lui Tudor Sorin pentru ciclu real intensiv in C++ :
http://www.ls-infoma...or/tudor-sorin/

http://www.ls-infoma...urs-c-standard/
http://www.ls-infoma...tica/m11in2006/
http://www.ls-infoma...ds-complemente/

Edited by WinstonMontana, 25 August 2018 - 16:37.


#12
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

View PostSTARTREK1, on 25 august 2018 - 15:35, said:

ce simplu era cu Fortran si Cobol

Nu rade de Fortran. Fortran s-ar putea sa nu fie ce crezi tu ca e.

https://hackernoon.c...ng-fc84df4cf638

Apropo, fortran e un limbaj usor de invatat. Mai usor decat C++. Mult mai usor. Cam ca si python.

Edited by parabellum, 25 August 2018 - 16:45.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNoth, on 25 august 2018 - 13:40, said:

As vrea sa imi explicati voi bazele de la C++ sa imi explicati se inseamna anumite chestii deoarece vreau sa incep cu mici joculete gen Quiz-uri,
Nu sta nimeni sa faca scoala pe forum. Insa poti intreba lucruri punctuale ca sa primesti raspunsuri la obiect. Cat despre intrebarea generala, mergi la biblioteca si ia cartile de acolo. Daca stii limba engleza cat sa intelegi ceva iti putem da manuale online.

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postparabellum, on 25 august 2018 - 16:44, said:

Nu rade de Fortran. Fortran s-ar putea sa nu fie ce crezi tu ca e.
n-a ras nimeni de Fortran;
am facut programare pe HC cu compilator Fortan

Edited by STARTREK1, 25 August 2018 - 19:02.


#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postneagu_laurentiu, on 25 august 2018 - 18:25, said:

Nu sta nimeni sa faca scoala pe forum. Insa poti intreba lucruri punctuale ca sa primesti raspunsuri la obiect. Cat despre intrebarea generala, mergi la biblioteca si ia cartile de acolo. Daca stii limba engleza cat sa intelegi ceva iti putem da manuale online.
https://forum.softpe.../#entry23412235

#16
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
invata python mai intai pt ca e mai usor, si engleza pt ca sunt multe cursuri,tutoriale,carti in engleza

carti in romana de c++

#17
Noth

Noth

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.08.2018
Iti voi raspunde la tot ce ai comentant pentru ca vad ca te dai mare ,,barbat,,.
1.Nu este minciuna ca vreau sa ma apuc de C++ si alte chestii.Eu chiar doresc sa invat C++ Pythin etc.Gusturile nu se discuta.De asemenea,nu cer ajutor ,,barbatilor,,. Aici puteai folosii
termenul ,,baietilor,, pentru ca nu iti dau mai mult de 16 ani.No offense.
2.Eu am cerut doar niste sfaturi pentru incepatori.Nu ti-am cerut sa imj predai toata materia etc.
3.Nu ma bag la fizica pentru ca nu imi place.Am trecut a 7-a.Nu sunt in a 6-a.Intreaba inc e clasa sunt data viitoare.
4.Partea cu papusile m-a amuzat foarte tare.Asta a fost o replica d-aia sa umplii niste randuri.Nu mai trebuie sa comentez pentru ca nu ti-ai da seama despre ce vorbesc.
5.Bunici?Exagerezi.Vorbesc cu ce persiana vreau eu.Nu trebuie sa ma obligi.Nu stiu cati ani ai.Esti un anonim pentru mine.

Sper ca te-am lamurit.E trist ca dai hate la un copil de 13 ani si icerci sa imi dai replici proaste.Nu ma subestima.La 13 ani sunt ok.Inca nu ma pot oprii la faza cu papusile :))

#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Sa iti spun cum e cu programarea: problema nu este invatarea unui limbaj, pentru ca asta se invata in maxim 6 luni. Problema este ce vrei sa faci dupa aia, ce proiecte vrei sa dezvolti ? Vrei sa te apuci de un proiect care sa aiba o finalitate - un proiect mai mare care sa aiba scopuri practice ?

Este destul de simplu sa inveti sintaxa unui limbaj si ce face el, dar trebuie sa faci proiecte, trebuie sa inventezi algoritmi, sa ii implementezi, sa ii testezi. De ce nu incerci sa fii autotidact, sa inveti singura dupa carti sau tutoriale ? Cel mai important este sa ai creativitate, sa ai idei de proiecte, invatarea unui limbaj este un mijloc, nu un scop. Chiar nu inteleg de ce ar avea cineva nevoie de profesor cand exista atatea carti, tutoriale si forumuri. Profesorul nu o sa faca cu tine cine stie ce proiecte practice, el va fi interesat sa predea lectia in stilul in care o fac toti si gata, nu va face cu tine un proiect mai amplu prin care sa vezi la modul practic ce se poate face cu un calculator. Incearca sa fii autodicat, asta este cea mai buna varianta la programare.

Edited by PlatonX, 27 August 2018 - 01:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate