Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme legate de o marca inregistrata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Salutare tuturor :)
Vreau sa inregistrez un domeniu web si am cateva semne de intrebare cu privire la eventualele probleme de drepturi de autor pe care le-as putea avea in viitor.
Sa zicem ca vreau sa inregistrez domeniul REDPEPSI.COM, insa marca PEPSI si site-ul PEPSI.com sunt deja revendicate si inregistrate ca si marca proprie.
Nelamurirea mea este urmatoarea:
Avand in vedere ca domeniul meu REDPEPSI.COM contine cuvantul PEPSI care este o marca inregistrata, as avea pe viitor probleme? Adica se considera ca REDPEPSI face parte din marca revendicata deja sau REDPEPSI poate sa fie o marca noua, un nou cuvant?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde cum intepreteaza Pepsi Romania propblema. O situatie similara a avut si BNR (Banca Nationala) in urma cu ceva ani in urma. Cineva luase domeniul bnr.ro, iar BNR a luat bnro.ro pana la solutionare (nu a durat mai mult de un an pana a luat numele site-ului).

Daca vrei sa ai un domeniu la care sa nu ai probleme, ar fi bine sa nu ai in numele site-ului nume consacrate (nici macar cola.ro).

Edited by Pololica, 23 August 2018 - 09:26.


#3
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009

 Pololica, on 23 august 2018 - 09:25, said:

Depinde cum intepreteaza Pepsi Romania propblema. O situatie similara a avut si BNR (Banca Nationala) in urma cu ceva ani in urma. Cineva luase domeniul bnr.ro, iar BNR a luat bnro.ro pana la solutionare (nu a durat mai mult de un an pana a luat numele site-ului).

Daca vrei sa ai un domeniu la care sa nu ai probleme, ar fi bine sa nu ai in numele site-ului nume consacrate (nici macar cola.ro).
Eu m-am referi la o alta speta, putin mai particularizata. Poate daca persoana care cumparase BNR ar fi cumparat REDBNR nu se lua de el...asta incerc eu sa aflu.
Multumesc!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca nu te opreste nimeni sa inregistrezi un site cu numele Redpepsi dar daca afla aia care detin marca Pepsi vor cere inchiderea site-ului si dupa caz vor cere si daune.
    E pacat sa investesti munca si bani in ceva ce nu-ti apartine.

 spiridusul_0591, on 23 august 2018 - 09:30, said:


Eu m-am referi la o alta speta, putin mai particularizata. Poate daca persoana care cumparase BNR ar fi cumparat REDBNR nu se lua de el...asta incerc eu sa aflu.
Multumesc!

     Stii bancul ala cu Bula ?

     Poti inregistra ce nume de site vrei tu cata vreme nu contine total sau partial o marca inregistrata.
    De asemenea trebuie sa ai grija ca numele sa nu semene cu al unei firme cunoscute ca sa nu te trezesti cu un proces in instanta pentru daune materiale si morale.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vezi ce anume si cum au inregistrat pepsi drepturile lor. Unii au iregistrat doar pepsi.X,Y,Z, alti si orice cuvant ce contine literele respective succesiv. Chiar daca redpepsi nu e inclus, Posibil sa fi obligat sa renunti, pe motiv ca induci intentionat lumea in eroare, aduci daune unei companii mari si renumite, etc.

#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Poți, dacă ești gata să pierzi domeniul. Cu chestiile astea ești mereu în zona gri.

Pe cazul tău, Pepsi nu e cuvânt generic (din dicționar), așa că e destul de clar că te folosești de un numele brandului pentru vizibilitate. Poate să dureze câteva zile până la câțiva ani să primești un email de cease and desist, moment în care alegi dacă vrei să te bați cu armata de avocați care reprezintă Pepsi sau renunți la domeniu.

Îți zic și de unde apar scrisorile alea. La compania la care lucrez există permanent interni pe juridic, cărora nu poți să le pui în brațe problemele de patent internațional cu miză de șase până la opt cifre.

Floricel vine la birou, se așează la laptopiseț, dășchide lista cu clienți și începe să sape după domenii gen "client-forum.de", "clientnews.de", "clientblog.de". Un litru de cafea mai târziu, Floricel contactează clienții de pe payroll zicând că ni se rupe sufletul că X, Y și Z le ciordesc karma online, că ar fi caz câștigat by default și că sugerăm să se ia măsuri pe baza legilor cutare și cutare. Unii clienți sunt absolut disperați să percuteze, unii acționează doar când e ceva nașpa la adresa firmei, pe unii îi doare-n pix.

Scop? Flroiceii învață cum să documenteze o speță și scriu în raportul de internship că au lucrat pentru clienți cu nume grele. Firma-client primește un raport de activitate cu multe pagini de spețe câștigate, lucru care îi convinge că suntem trup și suflet pentru ei, că le apărăm interesele în atâtea cruciade încât n-ar putea fără noi. Facturile alea cu multe cifre par deodată ieftine.

Concluzia e că s-ar putea să pierzi dreptul de folosire al domeniului. Dacă poți să demonstrezi că ai folosit numele înainte să existe Pepsi în România, bagă mare. Posted Image

Edited by A10Warthog, 23 August 2018 - 10:43.


#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
O zona foarte gri. Clar trebuie verificat amanuntit in ce fel au intregistrat ei marca, ce cuvinte, ce derivatii.
Dar cred ca o sa te ia la rost. Ma gandesc ca o sa-l folosesti ca RedPepsi. Adica se distinge clar cuvantul Pepsi separat. Cuvant care e inregistrat de ei.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Daca stam drept si judecam stramb, nici ne e nevoie ca fima PEPSI sa rezerve si sa inregistreze absolut toate combinatiile care contin pespi si xxxx sufix sau pepsi si yyyyyprefix.
O societate comerciala este perjona juridica. Ea este vie, se naste, moare, creste se maturizeaza, evolueaza, involueaza.
Daca in obiectul principal de activitate al acesteia este producerea de sucuri si in 1877 toamna culoarea acestora era neagra si forma ambalajului imita un trup de femeie, atunci cand ajungem in data stelara 145.22.5.66 si fima produce un gel rosu, sau mov, ambalat intr-o doza de aluminiu are tot dreptul sa o faca si organismele de reglementare sunt obligati sa apere firma pepsi.
Faptul ca nea caisa crede ca investeste 3$ si ocupa REDPepsi sau diverse alte nume ce in timp s-ar dovedi pretioase , nu inseamna ca a descoperit miezul din dodoasca si e mai ceva ca steve jobs.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 spiridusul_0591, on 23 august 2018 - 09:30, said:

Eu m-am referi la o alta speta, putin mai particularizata. Poate daca persoana care cumparase BNR ar fi cumparat REDBNR nu se lua de el...asta incerc eu sa aflu.
Multumesc!


Persoana luase bnr.ro sa il vanda, nu sa-l foloseasca (cum vrei tu) in scop propriu, si tin minte ca intervenise si OSIM.

Cu titlu informativ: la OSIM (Oficiul pentru marci inregistrate), cand se inregistreaza o marca (un cuvant sau sir de caractere), cel care face cererea mai ia si alte combinatii de cuvinte (ca exemplu: Pepsi, PepsiCo, Pepsi Cola, Pepsi Inc.). In momentul in care vrea cineva sa foloseasca o marca (ce am zis mai inainte), cel care are drepturile de utilizare a marcii respective poate actiona in instate pentru interzicerea folosirii de catre altii sau sa ceara daune.

Sfatul meu: lasa redpepsi.ro, redcoke.com, redsprite.de sau mai stiu eu cum si gaseste alt nume. Stiu ca sunt cateva directive (din partea organismelor international, in special) ca, atunci cand se vrea folosirea unei marci cunoscute (Mercedes, fiat, Marlboro, etc) sa nu se permita daca nu este imputernicit de detinatorul marcii.

Edited by Pololica, 23 August 2018 - 11:12.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Asta imi aminteste de marcile PANASOANIC(panasonic), BROWN(braun), ADIBAS(adidas) si multe altele, vezi variantele la Universitatea Craiova, Poli Timisoara, CFR (GFR), etc
Nu stiu ce spune legea dar cred ca bunul simt nu e de acord.

Edited by altuser09, 23 August 2018 - 11:37.


#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Respectivele marci, nu sunt inregistrate. Sunt copii ordinare ale fratilor nostri chinezi.
Bunul simt are un ranjet si cand discutam de atrocitatile comise de maestrii torturii japonezi.
Cat despre FCSB, steaua lu" becali si a fratilor paunescu din romanistan, parerea legii e maro.

#12
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Da, inteleg ce spuneti.
Eu nu vreau sa inregistrez redpepsi, am dat doar un exemplu sa fiu mai inteles.
Multumesc pentru sfaturi, tin cont!

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Stai departe de domenii gen "keyword+brand". O sa te trezesti cu domeniul transferat la aia care au brandul. Asa cum s-a mai spus, Pepsi nu este cuvant in dictionar, ci un termen inventat, la fel ca si Adobe, Agfa, Canon, etc.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
https://en.wikipedia...v._MikeRoweSoft
Si p-asta chiar asa il chema. :)

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 altuser09, on 23 august 2018 - 11:36, said:

Asta imi aminteste de marcile PANASOANIC(panasonic), BROWN(braun), ADIBAS(adidas) si multe altele, vezi variantele la Universitatea Craiova, Poli Timisoara, CFR (GFR), etc
Nu stiu ce spune legea dar cred ca bunul simt nu e de acord.


GFR nu este acronim oficial, e doar o prescurtare a Grup Feroviar Roman, care, apropos, e firma unui fost director al CFR Marfa.

PS: la Registrul Comertului, atat GFR, cat si CFR apar cu numele intregi (Grup Feroviar Roman, respectiv Compania Nationala de Cai Ferate "CFR"). Nu cred ca intra sub incidenta topicului creat de colegul nostru.

 sorin147, on 23 august 2018 - 16:34, said:

https://en.wikipedia...v._MikeRoweSoft
Si p-asta chiar asa il chema. Posted Image


Acolo, dilema era pronuntia, doar ca Instanta nu prea a avut ce dezbate, intrucat partile au convenit la altceva (plata de la MS pentru renuntarea la nume). :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate