Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#253
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Placa aia PCI are șanse mari sa o Vānda la pretul ala.

#254
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
depinde de placa...eu as da si 500 lei pentru anumite placi video pe agp, mai ales ca nu se gasesc sau se gasesc greu iar colectionarii nu vand :)

#255
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
AM luat azi de pe olx un aparat foto sony HX60.. Posted Image Totul in regula, ok. Vanzator OK...
Mi-a ridicat altcineva coletul de la curier, ca am fost sa-mi fac carte de identitate pentru alegerile din Mai.... si imi zice.. ba da tie nu ti-e frica ca iei teapa... tot comanzi de pe olx..

Posted Image

Curios e faptul ca erau anunturi si din Craiova.. dar am preferat sa-l iau din tara.. prin curier.. Posted Image

Edited by -koss-, 17 April 2019 - 17:14.


#256
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sa-l saluti pe baiatul de la care am luat geaca, te rog!

#257
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Macar a meritat atata bataie de cap pentru o geaca? Ce geaca a fost aia? De piele?
Nu mai luati ma haine si produse second hand de pe olx.. ce naiba nu va permiteti noi? Posted Image Posted Image

Trebuie sa traiasca si magazinele.. Posted Image

-post ironic-

Edited by -koss-, 17 April 2019 - 17:19.


#258
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postslai, on 17 aprilie 2019 - 11:19, said:

Placa aia PCI are șanse mari sa o Vānda la pretul ala.
Nu urmaresti emisiunea de pe history "asii amanetului"?
Cica nu tot ce e vechi e valoros.
Respectivul care vindea placa pe olx nu cred ca mai avea ambalajul si garantat dupa 20 ani vechime placa aia avea condensatorii umflati. Cine naiba sa cumpere o astfel de placa?
Pur si simplu sunt boschetari care frecventeaza tomberoanele si la cat de inteligenti sunt cand vad o astfel de placuta au impresia ca e vreo componenta de la vreun ozn si din disperare, foame, prostie ori retard avansat, cred ca pot face rost de bani pt mancare sau aurolac.
Tomberoanele din apropierea firmelor care vand componente sh sunt pline de diverse placi de baza sau video.

#259
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
da, dar pci nu gasesti pe toate drumurile. nu toate placile video au menirea sa duca gta si nfs. sunt calculatoare vechi pe care gasesti programe de contabilitate, de gestiune, de control utilaje, etc, care au placi din alea si migrarea costa timp si bani, nu prea are nimeni chef sa-si asume responsabilitatea. asa ca 300 lei e o investitie care merita.

#260
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Depinde de echipamente.. Sunt echipamente vechi care sunt valoroase si echipamente care sunt gunoi.. Sunt multi factori la mijloc.. Plus ca e si factorul subiectiv uman. Poate cineva are mare nevoie de o piesa sau componenta veche si ar da multi bani pe ea.

#261
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postslai, on 30 aprilie 2019 - 13:57, said:

da, dar pci nu gasesti pe toate drumurile. nu toate placile video au menirea sa duca gta si nfs. sunt calculatoare vechi pe care gasesti programe de contabilitate, de gestiune, de control utilaje, etc, care au placi din alea si migrarea costa timp si bani, nu prea are nimeni chef sa-si asume responsabilitatea. asa ca 300 lei e o investitie care merita.
Tu chiar vorbesti serios?
Dupa 20 de ani de la data fabricatiei e imposibil sa mai gasesti o placa de baza sau video functionala fara condensatori umflati.
Exista de ani buni pe piata zeci de aplicatii care emuleaza diverse sisteme de operate.

#262
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
sint un infinit de placi in functiune, fara condensatori umflati! si cred ca multa lume va afla cu uimire ca nu toate calculatoarele sint folosite pentru a juca bambilici sau a pune poze de la mare ca sa stie infractorii cind nu e nimeni acasa! de asemenea, majoritatea echipamentelor industriale ce folosesc PC-uri, nu functioneaza cu SO emulate pe masini moderne!

#263
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postmariusixy, on 01 mai 2019 - 22:58, said:

Tu chiar vorbesti serios?
Dupa 20 de ani de la data fabricatiei e imposibil sa mai gasesti o placa de baza sau video functionala fara condensatori umflati.
Exista de ani buni pe piata zeci de aplicatii care emuleaza diverse sisteme de operate.
Unele echipamente inclusiv condensatori rezista cu brio chiar si 30-40 de ani.. Acum depinde de calitate si cu ce scop au fost proiectate si fabricate.
Sunt avioane care au peste 40 de ani si zboara.. cu tot cu electronica din ele.
Am avut pana mai bine de curand un tv color din anii 80 iTT.. a mers pana in 2014 fara probleme.. L-am aruncat dar tot mergea chiar daca avea peste 30 de ani.
Daca nu te pricepi la electronica nici de nivel minim nu mai comenta aiurea..

Edited by -koss-, 02 May 2019 - 13:37.


#264
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
L-ai salutat?

#265
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi amintesc când vedeam preţuri aberante la unele chestii pe okazii. Făceam mişto cu un cunoscut de asta. Dar preţurile aberante s-au extins, pentru că acum mulţi se cred anticari şi oricine cumpără anumite chestii e colecţionar, deci are bani. Mai sunt şi vânzători normali, dar prea puţini.
1) Piaţa nu e aşa de mare ca să zici că 1-3 luni se dau acele produse;
2) Mulţi le aruncau şi acum le-au descoperit "valoarea".

#266
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postmariusixy, on 30 aprilie 2019 - 13:13, said:


Nu urmaresti emisiunea de pe history "asii amanetului"?
Cica nu tot ce e vechi e valoro

Salut am cateva placi video vechi, la unele am si cutia, imi zici cam cat ar valora
Geforce 256
Riva tnt2
Geforce 4
Geforce 6600 gt

#267
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cateva zeci de lei fiecare. Sunt persoane care isi fac pcuri pentru jocuri retro :D. Chiar si eu am unul :D..

#268
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
:) eu am un 486 cu win 95 :)
doar de placere cate 10 minute ...ultima data wolf3d mi-a cauzat dureri de cap

#269
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postdjl, on 05 mai 2019 - 10:19, said:

Îmi amintesc când vedeam preţuri aberante la unele chestii pe okazii. Făceam mişto cu un cunoscut de asta. Dar preţurile aberante s-au extins, pentru că acum mulţi se cred anticari şi oricine cumpără anumite chestii e colecţionar, deci are bani. Mai sunt şi vânzători normali, dar prea puţini.
1) Piaţa nu e aşa de mare ca să zici că 1-3 luni se dau acele produse;
2) Mulţi le aruncau şi acum le-au descoperit "valoarea".

E un topic, ce obiecte colectionati sau cam asa ceva, unde am spus ca colectionez scule vechi. Si ce sa vezi ba baiatule ca vad pe olx? O scula ruginita, o fieratanie, cica de colectie, cu pret, bineinteles, de colectie. 'Rati ai dreacu' de speculanti!

#270
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vindea unul in urma cu doua saptamani o bancnota de 10 lei 2005 cu 20 de lei. Ca cica era de colectia. Specifica ca mistocarii sa se abtina.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate