Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi reparatie acoperis, montaj tigla metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mircea3006

mircea3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2012
Salutare tuturor.

Am intrat pe acest forum in cautare de sfaturi referitoare la reparatia a doua acoperisuri:
- terasa (32 mp): a deteriorat furtuna cartonul bituminos
- garaj (44 mp): daca ploua abundent se infiltreaza apa in garaj, asa ca mi s-a recomandat sa dau jos tigla ceramica si sa o inlocuiesc cu tigla metalica (zilele astea mi-a masurat cineva panta si mi-a spus ca infiltratia e din cauza inclinatiei de 8 grade)

Am sunat la cateva firme si am primit diverse preturi si diferite marci de tigla metalica cu care dansii lucreaza, insa efectiv nicicare nu mi-au inspirat incredere pana acum.
De cand m-am mutat la casa am avut de-a face cu diferiti meseriasi, instalatori si electricieni pentru diverse lucrari si vreau sa va spun ca din 8 persoane doar doua au fost corecte si si-au facut treaba ca la carte.
Exact asta e motivul pentru care va scriu - incercarea de a gasi o firma serioasa cu care sa lucrez pentru montarea acoperisului ca sa nu imi faca treaba de proasta calitate si sa ma suprataxeze.
Dupa cateva discutii la telefon am avut parte de oferte diverse, cum ar fi 200 de lei mp montaj + materialele lor sau propunerea de a mi se trimite devizul prin email, facut pur si simplu in baza metrilor patrati de acoperit - "ca nu trebe dom'le ca noi oricum aducem mai multe materiale cu noi" - insa firma de asigurari mi-a specificat clar ca au nevoie de un deviz facut de un profesionist la fata locului, stampilat, semnat si nu prin telefon. Mi-au precizat clar sa ma feresc de cei care procedeaza asa.
Am dat de cineva care imi spunea ca are firma de peste 10 ani, dar cand am cautat pe internet, firma a fost infiintata in 2018.
Am dat de oameni care vorbesc incorect limba romana si aduc a romi. Nu sunt xenofob, dar am auzit multe povesti negative cu "mesteri" romi.
Un alt domn mi-a spus ca monteaza Bilka sau Lindab sau ce aleg eu, cu acelasi pret.
Sau alta oferta: "Nu vrei la negru ca-ti fac discount?" Normal ca nu vreau pentru ca am nevoie si de garantie si nici nu as putea pentru ca am specificat clar ca reparatia o fac prin firma de asigurari...
Nimeni nu mi-a specificat ca mi se vor lua bani si pe decopertare, ca si aia e munca si se taxeaza. Uneori mi se faceau oferte cu entuziasm si cand am intrebat de ce e atat de ieftin fata de ceilalti mi s-a spus ca vor sa aiba cat mai multi clienti si sa mearga treaba, dar cand am intrebat daca pretul e cu tot cu TVA mi s-a raspuns cu o voce cam plapanda ca nu...
Unele firme apar pe internet ca sunt din Timisoara, dar la telefon aflu ca sunt din Bucuresti...

Ma opresc aici cu exemplele dubioase si va intreb cam care ar fi pretul corect?
Nu am materiale cumparate deci sunt necesare toate, de la a la z si presupun ca inclusiv folia de sub tigla ceramica trebuie schimbata pt ca are deja peste 9 ani.
As dori daca se poate sa nu folosesc din Romania cum ar fi Bilka din simplul motiv ca am citit pe internet oameni care se plang de diverse probleme, dar personal nu pot sa spun nimic despre acest brand pentru ca nu ma pricep.
Ma intereseaza care e pretul per mp, montaj + toate materialele necesare si daca e posibil sa-mi recomandati o firma serioasa si din Timis sau imprejurimi pentru ca firma de asigurari imi cere deviz facut cu constatare la fata locului si nu unul fictiv prin telefon.
Va multumesc.

Edited by mircea3006, 20 August 2018 - 13:42.


#2
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Sa fii atent ca sunt 3 grosimi la Bilka, Blachotrapez, sa nu mergi pe cea mai mica (ieftina), ca o sa revii in 10 ani pe sp cu update. In rest "Welcome to the jungle".

Sa fii atent si la accesorii: cuie, dolii

#3
mircea3006

mircea3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2012
Multumesc pentru raspuns.

Tocmai am mai sunat la o firma sa discut eventuala ridicare a pantei garajului care are 44 de metri patrati.
Mi-au spus ca ma costa:
- decopertat/recopertat: 100 ron/mp
- dulgheria: 180 ron/mp
- accesoriile: 70 ron/ml (am in jur de 50 de metri liniari)

Devizul vor sa mi-l faca pe email, fara masuratori la fata locului.
Ce parere aveti de preturile astea?

#4
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
tigla metalica se pune pe pante de peste aprox. 14 grade  - eu am pe casa 8-10 grade panta

anul asta in luna mai - am plecat in gand cu Metigla (clic / falt)  si am ajuns la Ruukki Classic 30

tabla era doar 16 Euro/mp dar a costat cu toate accesoriile (astea mi se par foarte scumpe) cam 34 Euro / mp si montajul (cu demontat tabla veche, reparatii pe vreo 10 mp si luat tot molozul) 23 Euro/mp - preturi cu TVA

probabil e mai ieftin si mai rapid sa ridici panta si sa pui tigla metalica normala, si sigur peste 25 de ani cand se va schimba iar tabla va fi super ieftin  - eu n-am voie ca stau in zona protejata

oricum sa nu accepti la 8 grade tigla metalica normala, o sa intre apa in continuare

Edited by Oxigen1234, 20 August 2018 - 15:23.


#5
mircea3006

mircea3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2012
Multumesc pentru raspuns.

Tocmai scrisesem mai sus cat vor sa-mi ia ca sa-mi creasca panta si sa-mi repuna tigla care era pe acoperis:

Manopera de decopertat si recopertat = 100 lei/mp care inmultit cu 44 mp = 4400 ron
Dulgherie = 180 ron/mp, iar la 44 mp = 7920 ron (nu sunt sigur daca se inmulteste cu suprafata totala)
Accesorii = 70 ron/ml, la 50 de ml = 3500 ron
In total pt inaltat panta la garaj = 15820 ron (fara lemnul suplimentar care mai trebuie cumparat)
Apoi mai e si tabla de pe terasa de montat pt care mi-au facut oferta de 75 ron/mp cu materialele lor: 75x32 = 2400 ron

Devizul vor sa mi-l faca pe email, fara necesar de material si masuratori facute la fata locului.

Edited by mircea3006, 20 August 2018 - 15:43.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Ca sa obtii recomandari e important sa precizezi unde e lucrarea. As presupune ca Timisoara, daca era in Bucuresti-Ilfov aveam o sugestie.

#7
mircea3006

mircea3006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.01.2012
"Ma intereseaza care e pretul per mp, montaj + toate materialele necesare si daca e posibil sa-mi recomandati o firma serioasa si din Timis sau imprejurimi pentru ca firma de asigurari imi cere deviz facut cu constatare la fata locului si nu unul fictiv prin telefon."

Lucrarea e in Timis, intr-un cartier aproape lipit de Timisoara.
As avea nevoie de o firma care sa trimita pe cineva la fata locului sa masoare, sa constate si sa faca devizul cu care sa ma duc la firma de asigurari, dar vad ca asa o firma e foarte greu de gasit. Am sunat deja la 12 firme.

Oxigen1234: "tigla metalica se pune pe pante de peste aprox. 14 grade "

Am mai cautat informatii pe internet si asa este, la 8 grade cat am panta pe garaj nu se poate pune tigla metalica normala, dar iti spun, firmele de constructii ma asigura ca totul e ok, ca nu intra apa, ca pun ei folie si o sa fie perfect.
Folie am si pe sub tigla ceramica, dar se prelinge pe ea si picura pe unde e batuta in cuie direct pe scandurile de lemn de sub, iar in unele locuri lemnul nu mai are mult si va putrezi.
Eu nu am experienta in domeniul constructiilor, dar dupa cateva discutii cu diferite firme am impresia ca oamenii astia vor sa-mi puna niste tabla pe garaj, d ecare o fi ea, fara sa conteze panta si sa-mi ia banii. Am impresia ca efectiv li se rupe la maxim de calitatea lucrarii si tot ce conteaza pentru ei e sa faca cat mai multi bani de la mine. Oare ma insel?
Un patron de firma vroia sa-mi ia aproape 1000 de euro doar ca sa-mi dea tigla jos si sa o puna din nou.

Am cerut recomandari de la cunoscuti si unul mi-a zis asa: vrei sa-ti recomand firme naspa sau foarte naspa? Ca toti cu care am lucrat sunt cu probleme.

Sincer nu stiam ca asa sta treaba in domeniul constructiilor. Chiar nu pot gasi o firma serioasa care sa-mi repare acoperisul corect si cu un pret real?

Edited by mircea3006, 21 August 2018 - 12:48.


#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
folia de peste astereala se numeste "folie anticondens" - face fata la cele cateva picaturi din condensarea aerului cald pe tabla rece, dar nu la ploaie

iti recomand sa suni la Metigla (reprezentantul local) sa iti recomande un partener autorizat in zona sa iti puna Click pe garaj - pentru ca Falt este foarte greu de pus, desi nu e mult mai scump - iei cea mai groasa disponibila ca oricum pretul tablei e sub jumatate din costul total

la Click ar trebui sa vina bucati gata taiate pe orice lungime sub 6 metri si sa ti le puna dintr-o bucata fara imbinari pe lung, pierderi zero de material, instalare rapida

sau daca vrei sa dai mai mult, cauta reprezentantul local la Ruukki si ia Classic 30, si sa iti recomande ei un partener autorizat pentru montaj, pot sa iti taie bucati pana la 10 metri

sau la Bilka tabla prefaltuita, nu stiu la ce lungime taie

e bine sa pleci de la producatori ca ei stiu cine are comenzi si instaleaza, cine si-a trimis oamenii la cursuri, cine e de zeci de ani pe piata si are clienti multumiti...

Edited by Oxigen1234, 21 August 2018 - 14:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate