Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Reclame care vă enervează vs. reclame care vă plac

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1947 replies to this topic

#1909
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 26 decembrie 2023 - 22:07, said:



Sunt curios cat de eficienta a fost interzicerea reclamelor la tigari. La fel, punerea pe pachete a tot felul de mesaje si imagini socante. Oare aceste masuri au redus numarul de fumatori? Eu ma cam indoiesc.

Si sunt nefumator.
pretul va reduce numarul de fumatori.


#1910
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Si eu cred ca cea mai eficienta metoda de a reduce consumul este cresterea accizelor. La 50 de lei pachetul s-ar lasa multi de fumat.
Problema e ca apare contrabanda, cu tutunul de rulat vandut la galeata, e plin OLX-ul, cu tigari aduse din Ucraina si Moldova

#1911
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Whiteproud, merci de raspuns, ma uit putin la tv  si nu stiam. Foarte bine, o masura ok. Revenind la subiectul topicului, ce porcarie de reclama aia cu Serghei” dai o gheara, iei cu doua”   Cine o fi fost geniul ce a scris textul?

Edited by SharonCollins, 27 December 2023 - 14:31.


#1912
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

View PostSharonCollins, on 27 decembrie 2023 - 14:29, said:

Whiteproud, merci de raspuns, ma uit putin la tv  si nu stiam. Foarte bine, o masura ok. Revenind la subiectul topicului, ce porcarie de reclama aia cu Serghei” dai o gheara, iei cu doua”   Cine o fi fost geniul ce a scris textul?
Aia cu Serghei nu am urmarit-o toata, doar secvente cand butonez. Cum putini oameni educati merg la pacanele, cred ca isi face treaba, ca are impact la publicul tinta. O reclama buna este o reclama eficienta, nu o reclama premiata dar care nu are impact. Cum sunt reclamele la Catena. Reclame facute in-house, ca in anii 1990, dar toata lumea stie ce promoveaza acele reclame.
Cea mai nociva mi se se pare aia cu "ai spus vreodata pui pariu? esti de-al nostru!", pentru ca induce o toleranta pentru pariuri si pariori (si tu esti parior, ai zis "pui pariu" candva), induce o toleranta pentru o adictie. Ceea ce mi se pare inuman

#1913
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_8DFIHTLmUU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

#1914
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007
Este o reclama care imi e servita periodic, la un fel de muci cauciucat, un fel de plastelina verde transparent care se pune peste orice suprafata si de care se lipeste mizeria, praful, ideal pentru bordul masinii, tastaturi.
Problema este ca reclama nu este la acel produs, ci la platforma "temu" si sa "shop like a bilionaire". Ete fix nu vreau sa instalez nici o aplicatie, vreau doar produsul acela.  Nu stiu cum se numeste, sigur se gaseste in comert si la alti negustori.

#1915
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Asta-i o periuta dentara ionica, care-i alimentata printr-un panou solar aflat in capatul manerului. Mai rar ca regizorul sa nu se documenteze sau sa scape din vedere cum functioneaza produsul, si fara sa vrea scoate in evidenta defectele lui..

Cei din reclama, care se spala pe dinti, acopera cu palma panoul solar..si-n plus, nu baga in gura sectiunea care contine tija metalica care produce ionizarea. Poti sa "te speli pe cap" cu ea daca o folosesti asa..
In schimb "compenseaza" cu tot felul de ipostaze "cringe".
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CuyDaD6ha5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bursucelu_viesel, 19 January 2024 - 01:59.


#1916
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Ma enerveaza reclama la fashiondays , cu ala cu castile alea pe cap si vine spre camera cu o privire de psihopat…

#1917
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,594
  • Înscris: 15.06.2007
Ma scoate din sarite gargara cu e-factura si cu amenzile si toata polologhia aferenta, se tot aude la radio.

#1918
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 11 ianuarie 2024 - 15:59, a scris:

Este o reclama care imi e servita periodic, la un fel de muci cauciucat, un fel de plastelina verde transparent care se pune peste orice suprafata si de care se lipeste mizeria, praful, ideal pentru bordul masinii, tastaturi.
Problema este ca reclama nu este la acel produs, ci la platforma "temu" si sa "shop like a bilionaire". Ete fix nu vreau sa instalez nici o aplicatie, vreau doar produsul acela.  Nu stiu cum se numeste, sigur se gaseste in comert si la alti negustori.
Am avut si eu, am gasit la Jumbo. Era intr-o punga de plastic neagra daca imi aduc bine aminte.

#1919
AllaSLove13

AllaSLove13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 20.12.2023
Dar stiti care e cea mai enervanta reclama din ultima vreme: aia la Antinefragic (cum naiba s-o numi), cu femeia aia cu carligul de rufe pe cap. Dupa ce mai e si penibila, mai are si un sot cu zambet de pervers de zici ca i-a pus el un blestem pe sotie ca sa poata el sa iasa cu amanta. Oribila reclama, ar trebui sa dispara de tot.

#1920
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că au dat-o în reclame cu cântece. Probabil se gândesc că aşa atrag publicul. Lumea cred că s-a cam săturat de reclame, mai ales că nu sunt originale şi nici producătorii sau comercianţii nu sunt în stare să vină cu idei noi.

#1921
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Iar au făcut astia  pentru Hornbach o reclamă dezgustatoare. Probabil aceeasi agentie publicitara ca data trecuta. Ca si cea anterioara tot iac era.

#1922
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu ăla care iese din cocon cumva? Dacă aia e, chiar e dezgustătoare. I-o fi mâncat omizile creierul celor care au conceput-o.
Ar fi trebuit să facă reclamă cu haz de necaz sau reclamă de situaţie, care să accentueze eficienţa de a fi clinet a acestui magazin.

#1923
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Aia , da. Cum mama zmeului sa concepi asa ceva, iar altii sa te plateasca?! Bleah!

#1924
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 05.09.2020
O reclama din trecut dar care mie imi place e o reclama la Dacia Duster. Reclama avea drept coloana sonora o piesa de la Queen, dar in loc de "Another one bites the dust", era "Another one drives a Duster."


Ce reclame din prezent nu imi plac sunt cam toate reclamele ce ma bombardeaza pe YouTube si TV. Lacmi e unu exemplu, imi vine sa injur brandul.

#1925
moscow

moscow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 26.01.2014
Reclamele nu mai sunt demult reclame.  Nu mai sunt sufletul comerțului și nu mai caută demult sa vândă produsul.  Reclamele au devenit un mijloc de a enerva și de a constrânge utilizatorul sa achiziționeze servicii,  produse pro și nu numai. Reclama e chestia aia enervantă,  sâcâitoare,  neobosită care aduce la exasperare și te constrânge la plată sa ai liniște.
Problema este că reclamele astea nu sunt reglementate,  nu servesc  scopului pentru care sunt produse, contravin oricărei etici.
Caz practic,  pe mine  m-a determinat libidinosul ăla de mizil sa sting tv-ul urlând aberații intr-o reclamă cu vocea lui oribilă.

Edited by moscow, 24 March 2024 - 09:04.


#1926
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,573
  • Înscris: 13.06.2004
Păi probabil acum marjează pe idea de acceptare socială sau că eşti cool dacă cumperi de nu ştiu unde. Ori te mint cu unele oferte. Mai sunt firmele care vor să iasă în seamă, precum farmacia inimii ca trenu' - cred că au ceva popularitate totuşi.
Am zis şi eu mai sus de reclamele cu cântece. Având o anume cultură muzicală, am recunoscut cel puţin 3 piese modificate. Pe lângă stres, arată că suferă grav de lipsă de imaginaţie. Şi pentru că cine comandă reclamele, nu e în stare să vină cu un produs sau un serviciu care să iasă din banal.
Să nu uităm de vocile reclamelor...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate