Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Reclame care vă enervează vs. reclame care vă plac

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1925 replies to this topic

#1
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Vedem la tv tot felul de reclame.
Unele mai stupide ca altele și altele mai reușite ca... unele.
De pildă pe mine mă irită la maxim reclama la o pastă de dinți în care un indivi ferchezuit îm spune ce problemă existențială avea el când trebuia să aleagă o pastă de dinți.

Pe de altă parte nu pot să neg că reclamele cu Dorel sunt de departe foarte românești. Și reușite.
Până la urmă ăștia suntem: unul trage și patru de pe margine râd de pe urma lui.

Nu știu dacă a mai fost tema asta, și dacă da... ops.

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
se pot pune si cele de la radio? Hai sa va zic una la un magazin de scule :) Cica "Vin-o din prima/ La Interprima "(n.a - firma de scule) Oare s-au scremut mult pana cand au ajuns la acest text? :D

#3
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
au mai existat topicuri pe tema asta (search...)

nu-mi plac deloc reclamele la detergenti. sunt penibile.
cele mai tari reclame sunt cele la televizoare ("Era tasu' ma...")

#4
Iuzeir Ally

Iuzeir Ally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.11.2005

View Postolteanul, on Feb 28 2006, 23:50, said:

Vedem la tv tot felul de reclame.
Unele mai stupide ca altele și altele mai reușite ca... unele.
De pildă pe mine mă irită la maxim reclama la o pastă de dinți în care un indivi ferchezuit îm spune ce problemă existențială avea el când trebuia să aleagă o pastă de dinți.

Pe de altă parte nu pot să neg că reclamele cu Dorel sunt de departe foarte românești. Și reușite.
Până la urmă ăștia suntem: unul trage și patru de pe margine râd de pe urma lui.

Nu știu dacă a mai fost tema asta, și dacă da... ops.
:coolspeak:
nici eu nu o suport pe aia cu pasta de dinti :puke:

#5
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
stiati ca a aparut "Razbunarea lui Dorel" ?
Daca inca nu a aparut la TV, o gasiti pe net!

#6
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View PostReKo, on Mar 1 2006, 00:02, said:

stiati ca a aparut "Razbunarea lui Dorel" ?
Daca inca nu a aparut la TV, o gasiti pe net!

Am văzut-o! Mi s-a părut reușită.
Așa cum mi s-a părut interesantă aia cu: - Am primit ceva! (sprânceană ridicată și pahar de lapte în mână, el imbrăcat tot în alb) - Una bucată bunic Copșa Mică - Nepoateeee.
  Mi s-a părut interesantă acuratețea detaliilor. Chiar și tabloul din perete cu copilul familiei îl arată pe acesta tot în alb îmbrăcat... Și mai erau dar nu îmi vin în minte acum .

#7
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
am gasit ieri in posta un fluturas de reclama: "Noi facem termopane pentru nemti!". la care eu in gandul meu - da' du-te-n p.m. si vinde-le in Germania!...

ma rog, mai jos era si explicatia, destul de idioata de altfel: "pentru ca tu esti neamt cand vine vorba de calitate".

#8
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Eu unul mi-am format un gest refelx sau tic; schimb postul in secunda imediat urmatoare aparitiei publicitatii. Nu stiu reclamele, nu ma intereseaza reclamele si cu toate astea sunt la curent cu ce se intampla in lumea "aia" pentru ca si-au gasit un loc in cotidianul nostru indiferent cum "ai da-o".

#9
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Si venind vorba de reclama.
Mai avem cam 10 de ani, pana vom ajunge sa facem publicitate in ro.
Ce se face acum ?

Bineinteles exceptand companiile multinationale ... care habar nu au de specificul regional. Probabil ca nu contam, sau nu fac inca diferenta intre Papua Noua Guinee si noi.

Acum, taranu' (nu conteaza de ce natie) care-si deschide butic (pardon suermarket), a vazut el undeva, ceva, care i-a placut. Era cu galben, maron si violet. Si vrea la fel.
Daca incerci sa-i explici cum e cu marketingul, target-ul sau alte lucruri sfinte, peste zece minute vorbesti singur.
Asa am avut eu o intalnire cu un turc de pe soseaua ce duce la Giurgiu. Avea o fabrica de prafuri de baut. Investitie serioasa. E neam cu aia de fac pungi.
Dupa o ora de povestit despre buget de promovare si altele, mi-a picat fata. M-a intrebat daca distributia o fac eu cu sacosa.
Asta mi-a intarit convingerea ca, tot ce trece de Bosfor, adio marketing. Da, da, pana in Japonia.

Asa ca, pana n-o sa inteleaga boul, ca de la Registrul Comertului, prima oprire trebuie s-o faca la agentie, ehe ... 10 ani.
Nu vedeti cate magazine apar si dispar peste noapte ?
Ati mai vazut voi magazin de suveniruri langa scoala. Orice bou isi da seama ca acolo merge ceva de papa.
...
No comment.

#10
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Reclama aia la pasta de dinti o fi facuta de vreo firma concurenta, ca sa nu mai cumperi...

#11
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Aia cu turla de pe pro :death:
Cea mai tampita reclama din ultima vreme.

Edited by Takeshy, 01 March 2006 - 15:09.


#12
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
imi place aia cu "Partidul te vrea tuns", la ciocolata ROM
ultima tampenie din domeniu este reclama la IExplorer7.

si ca sa fiu carcotas....
Reclame preferate
http://forum.softped...showtopic=12167
Reclame proaste
http://forum.softped...showtopic=74855

Edited by GrLght, 01 March 2006 - 15:51.


#13
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Este o reclamă pentru Metro, şi anume, de exemplu, materiale de construcţii la Metro.

Frizează prostia absolută a celor de la Metro.

Ne spune cât de mulţumit e un patron din construcţii de cumpărăturile pe care le face la Metro şi cum găseşte el tot ce-i trebuie la Metro...toată ziua bună ziua... adică, de calitate...

Din proprie experientă. Am vrut să îmi cumpăr diverse materiale de construcţii de la Metro, pentru renovarea apartamentului.
-Dacă am văzut ceva mai demult, când am făcut acţiunea repectivă nu mai aveau acel produs.
-Din revista de reclame 90% din mărfuri nu mai erau pe stoc.
-Am întrebat de chiuvete de inox. Aveau 3 buc. îndoite toate.
În cele din urmă am plecat cu 2 saci de Klebber ca să nu plec cu mâna goală. Au costat mai mult decât la magazinul de lângă mine.
Când mi-am exprimat nedumerirea în legatura cu această extraordinară invenţie ˝cash&carry˝ Metro -adică pune banu jos şi cară-te- constructorul mi-a zis ˝du-te la depozite specializate˝. Corect.

Poate ne explică phidias care-i treaba cu Metro şi reclamele lor...

Edited by eddingro, 01 March 2006 - 15:54.


#14
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004

View Postphidias, on Mar 1 2006, 10:22, said:

Si venind vorba de reclama.
Mai avem cam 10 de ani, pana vom ajunge sa facem publicitate in ro.
Ce se face acum ?

Bineinteles exceptand companiile multinationale ... care habar nu au de specificul regional. Probabil ca nu contam, sau nu fac inca diferenta intre Papua Noua Guinee si noi.

Acum, taranu' (nu conteaza de ce natie) care-si deschide butic (pardon suermarket), a vazut el undeva, ceva, care i-a placut. Era cu galben, maron si violet. Si vrea la fel.
Daca incerci sa-i explici cum e cu marketingul, target-ul sau alte lucruri sfinte, peste zece minute vorbesti singur.
Asa am avut eu o intalnire cu un turc de pe soseaua ce duce la Giurgiu. Avea o fabrica de prafuri de baut. Investitie serioasa. E neam cu aia de fac pungi.
Dupa o ora de povestit despre buget de promovare si altele, mi-a picat fata. M-a intrebat daca distributia o fac eu cu sacosa.
Asta mi-a intarit convingerea ca, tot ce trece de Bosfor, adio marketing. Da, da, pana in Japonia.

Asa ca, pana n-o sa inteleaga boul, ca de la Registrul Comertului, prima oprire trebuie s-o faca la agentie, ehe ... 10 ani.
Nu vedeti cate magazine apar si dispar peste noapte ?
Ati mai vazut voi magazin de suveniruri langa scoala. Orice bou isi da seama ca acolo merge ceva de papa.
...
No comment.

tu vorbesti despre cu totul altceva
nu inteleg ce te irita. sunt foarte multe companii in Romania de publicitate. Daca ai fi atent ai vedea ca la fiecare reclama (aproape, depinde de firma) vei vedea firma scrisa intr-un colt...si crede-ma sunt multe.

#15
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Cele mai proaste reclame pentru care schimb programul...
- vita romaneasca..."ba nelule parca ar fi aspirator de pete"
- buna hai sa ti-o pun de o cafea porfavor ca nu-nteleg
- gustos si mai gustos pentru familii de looseri
-esti genial ursule
-mai bine aruncate decat sa mananci un chips...huooo

#16
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Imi plac reclamele la Primola... sunt printre cele mai tari.

#17
Orlandel

Orlandel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2005
Cea mai handicapata reclama mi se pare cea de la bere Bucegi cu idiotu care vine din armata si cu vaca de sorsa care muuuueste prin casa. In conditiile astea ma fac si eu "creativ" la vreo agentura de publicitate  :peacefingers: !
3com ce-ai cu marmota si cu ursul ei genial? Macar o reclama ca aia te face sa razi, fata de restu care te fac sa spargi tembelizoru' :first:

Edited by Orlandel, 02 March 2006 - 02:39.


#18
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Dormiti linistiti! FNI vegheaza banii vostrii!!!
Suna bine? :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate