Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Hristos - Sufletul Universal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:15, said:


”Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte” se aplica strict in anumite circumstante. Tatuajul tau pare sa spuna ca domnia ta consideri aceasta lege una infailibila si universal valabila. Ma insel?
Eu zic că Dumnezeu e Atotștiutor, ataotputernic și atotcevreitu.
Deci e imposibil pentru Dumnezeu să se contrazică singur.
Dacă spui altceva, e blasfemie, deci ai grijă.
Posted Image

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvladutgm, on 19 august 2018 - 20:54, said:


Mie imi pare ca esti un gasitor, nu un cautator pentru ca tu gasesti raspunsul enigmelor. nu il cauti. Si imi face impresia ca gasesti raspunsurile (pana acum) mai mult cu mintea decat prin Duh.
Eu nu pot fi un proroc pentru ca nu am prorocit nimic, asa ca tu judeci, frate si un crestin nu trebuie sa faca asta.

Mai cauta intai cum trebuie sa fie un crestin si apoi sa cauti raspunsuri la enigme. Oricum, s-ar putea sa ma insel, mi-am exprimat doar o parere si nu am dat o sentinta.

Numai un căutător poate fi și găsitor. Cât privește anumite enigme, mă intrigă faptul că găsitorul nu poate fi decât unul singur și prestabilit. Și în fiecare zi mă întreb cine sunt eu, de găsesc aceste răspunsuri, dacă le găsesc într-adevăr sau doar mă înșel... Dar merg înainte și nu mă pot opri pentru că mă cheamă... chemarea din inima, mintea și sufletul meu.

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:58, said:

Eu zic că Dumnezeu e Atotștiutor, ataotputernic și atotcevreitu.
Deci e imposibil pentru Dumnezeu să se contrazică singur.
Dacă spui altceva, e blasfemie, deci ai grijă.
Posted Image

De obicei, dracii sunt ”păzitorii” blasfemiei și acuzatorii ”blasfemiatorilor”... Deci, ai grijă, mai degrabă, domnia ta!

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:59, said:

De obicei, dracii sunt ”păzitorii” blasfemiei și acuzatorii ”blasfemiatorilor”... Deci, ai grijă, mai degrabă, domnia ta!
De unde știi tu chestiile astea?
Ești și tu un drac?

#40
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:02, said:

You're perfect, yes, it's true ,
but without me you're only you.

Capisci? Posted Image
Se zice printre teologi ca va veni o vreme cand omul va fi in centrul credintei ca dumnezeu nu poate exista fara om. Adica , e inventat de om findca are nevoie de o "carja" cand sufera.
Deosebirea e ca Tatal ceresc vrea sa-i lase Fiilor Sai ca "mostenire" viata vesnica .Posted Image

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 21:02, said:

De unde știi tu chestiile astea?
Ești și tu un drac?

DA. Mai mult, sunt cel mai mare dintre toți!

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacopaco1967, on 19 august 2018 - 21:09, said:

Se zice printre teologi ca va veni o vreme cand omul va fi in centrul credintei ca dumnezeu nu poate exista fara om. Adica , e inventat de om findca are nevoie de o "carja" cand sufera.
Deosebirea e ca Tatal ceresc vrea sa-i lase Fiilor Sai ca "mostenire" viata vesnica .Posted Image
Hai măi paco...
Ne știm de atâta timp, și acum vii cu viața veșnică ca moștenire?

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 21:10, said:


DA. Mai mult, sunt cel mai mare dintre toți!
Bine.

#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvladutgm, on 19 august 2018 - 20:54, said:

Si imi face impresia ca gasesti raspunsurile (pana acum) mai mult cu mintea decat prin Duh.


Apropo de aceasta, oare nu a prorocit Hristos că, pentru necredincioși, va veni unul care va vorbi în nume propriu...?

Ioan 5:43 Eu am venit în Numele Tatălui Meu, şi nu Mă primiţi; dacă va veni un altul, în numele lui însuşi, pe acela îl veţi primi.

View Postericmario, on 19 august 2018 - 21:20, said:


Bine.

Pleacă tu de la ideea că nu poți fi drac și vei da de dracul. În tine însuți!

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 21:22.


#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 21:27, said:

Pleacă tu de la ideea că nu poți fi drac și vei da de dracul. În tine însuți!
Deja mi-e frică de spusele unuia care nu vrea să accepte biblia intreagă, sau măcar biblia ortodoxă Etiopiană.
Ti-am mai zis că etiopienii erau ortodocși cu muuult înainte să fim noi popor Român?

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 21:31, said:

Deja mi-e frică de spusele unuia care nu vrea să accepte biblia intreagă, sau măcar biblia ortodoxă Etiopiană.
Ti-am mai zis că etiopienii erau ortodocși cu muuult înainte să fim noi popor Român?

Cine-i acela care nu acceptă biblia întreagă? Pentru că eu o accept. Mai mult, accept inclusiv Coranul, Vedele, Mahabharata, taoismul, zoroastrismul, shintoismul și zoroastrismul ca venind de la Dumnezeu, spre luminarea lumii.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 21:38.


#46
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 17:48, said:

Deși Dumnezeu îl numește pe Hristos ”preot în veac, ... toți știm că Iisus din Nazaret are spiță de neam și că are, ca om, atât început cât și sfârșit, adică atât naștere cât și moarte. ...
   Namaste tuturor!
Ce înțelegi tu prin Hristos?

#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 20 august 2018 - 13:54, said:

Ce înțelegi tu prin Hristos?

Calea, Adevărul și Viața. Domnia ta înțelegi altceva?

#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Suspans maxim...care va fi replica ?


#49
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 21 august 2018 - 11:49, said:

Calea, Adevărul și Viața. Domnia ta înțelegi altceva?
Într-adevăr acesta este răspunsul pe care l-ar da majoritatea creștinilor, evident bazându-se ... pe ceea ce au fost învățați ...

Dacă privim istoric modul în care a evoluat prezentarea lui Isus în propaganda creștină, vom înțelege că Hristos înseamnă altceva.
Hristos este un cuvânt pocit după cuvântul Christos, care provine din limba greacă și este traducerea cuvântului ebraic Messias,
care era un atribut al regilor, pe care aceștia îl primeau în momentul ungerii lor ca regi, aceste fiind în înțelesul noțiunii de Messia,
care se referea numai la regi și rareori la Marele Preot, în momentul ungerii sale ca Mare Preot.

La început susținătorii lui Isus l-au prezentat evreilor ca fiind mult așteptatul rege din casa lui David,
care conform așa zisei prorociri urma să urce pe tronul acestuia și să fie uns ca rege,
ceea ce de fapt nu s-a întâmplat și de aceea atribuirea cuvântului de Messia lui Isus este falsă
și ca atare și traducerea Christos atribuită lui Isus este falsă;
Isus nefiind niciodată un rege uns care să fi urcat pe tronul lui David, adică un Christos.

Ca urmare chiar și noțiunea de "creștini" (provenind de la Christos) atribuită susținătorilor inițiali ai lui Isus este falsă.
Dovada că Isus a fost inițial prezentat ca rege din casa regală a lui David,
nu este numai noțiunea de Messia ce i-a fost atribuită acestuia,
ci și încercarea de a construi o genealogie care să dovedească faptul că face parte din casa regală a lui David.

De fapt au rămas două genealogii diferite în două evanghelii diferite, care nu și-ar fi avut nici un rost,
dacă de la bun început s-ar fi propagat faptul că Isus este făcut de un duh trimis de un zeu.

În ceea ce privește originea acestui zeu, se pare că cei care au inventat ulterior această poveste,
nu au fost de acord să treacă numele zeului triburilor evreilor acceptat la acea dată ca Iehova,
fiind prea evreiesc, ei dorindu-și un zeu universal, pentru care însă neavând nume,
l-au numit "zeu" și au tradus scrierile evreiești în așa fel încât să se creadă că ar exista un singur zeu,
al cărui nume pentru ei a rămas mai departe necunoscut.

După ce Isus a fost spânzurat, vezi Linkul, povestea s-a schimbat de-a lungul timpului,
varianta care s-a impus în cele din urmă fiind că
acesta nu mai era un urmaș al lui David ci urmașul unui zeu necunoscut, dar universal, (al „creștinilor”),
cum apare în cele patru evanghelli pomenite pentru prima dată în istoria „creștinismului” (titulatură falsă
după cum am văzut anterior- Isus nefiind niciodată uns ca rege – adică neavând dreptul de a purta titulatura de Christos)
de-abia în a doua jumătate a secolului al doilea, inițial ca aparținând unor secte eretice,
dar care în scrierile mai târzii a celui ce le-a amintit inițial, „sfântul“ episcop Irineu, sunt cu entuziasm acceptate, vezi Linkul.

„Creștinii“ au reinventat înțelesul cuvântului Messias (Christos); așa că după sute și sute de ani mulți habar nu au
că de fapt el înseamnă "rege uns" și nu "unsul lui "Dumnezeu (Dumnezeu fiind altă noțiunea inventată de „creștini“")
cum încearcă alți "creștini" să o vândă.

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 22 August 2018 - 10:50.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 22 august 2018 - 10:29, said:

Într-adevăr acesta este răspunsul pe care l-ar da majoritatea creștinilor, evident bazându-se ... pe ceea ce au fost învățați ...

Dacă privim istoric modul în care a evoluat prezentarea lui Isus în propaganda creștină, vom înțelege că Hristos înseamnă altceva.
Hristos este un cuvânt pocit după cuvântul Christos, care provine din limba greacă și este traducerea cuvântului ebraic Messias,
care era un atribut al regilor, pe care aceștia îl primeau în momentul ungerii lor ca regi, aceste fiind în înțelesul noțiunii de Messia,
care se referea numai la regi și rareori la Marele Preot, în momentul ungerii sale ca Mare Preot.

La început susținătorii lui Isus l-au prezentat evreilor ca fiind mult așteptatul rege din casa lui David,
care conform așa zisei prorociri urma să urce pe tronul acestuia și să fie uns ca rege,
ceea ce de fapt nu s-a întâmplat și de aceea atribuirea cuvântului de Messia lui Isus este falsă
și ca atare și traducerea Christos atribuită lui Isus este falsă;
Isus nefiind niciodată un rege uns care să fi urcat pe tronul lui David, adică un Christos.

Ca urmare chiar și noțiunea de "creștini" (provenind de la Christos) atribuită susținătorilor inițiali ai lui Isus este falsă.
Dovada că Isus a fost inițial prezentat ca rege din casa regală a lui David,
nu este numai noțiunea de Messia ce i-a fost atribuită acestuia,
ci și încercarea de a construi o genealogie care să dovedească faptul că face parte din casa regală a lui David.

De fapt au rămas două genealogii diferite în două evanghelii diferite, care nu și-ar fi avut nici un rost,
dacă de la bun început s-ar fi propagat faptul că Isus este făcut de un duh trimis de un zeu.

În ceea ce privește originea acestui zeu, se pare că cei care au inventat ulterior această poveste,
nu au fost de acord să treacă numele zeului triburilor evreilor acceptat la acea dată ca Iehova,
fiind prea evreiesc, ei dorindu-și un zeu universal, pentru care însă neavând nume,
l-au numit "zeu" și au tradus scrierile evreiești în așa fel încât să se creadă că ar exista un singur zeu,
al cărui nume pentru ei a rămas mai departe necunoscut.

După ce Isus a fost spânzurat, vezi Linkul, povestea s-a schimbat de-a lungul timpului,
varianta care s-a impus în cele din urmă fiind că
acesta nu mai era un urmaș al lui David ci urmașul unui zeu necunoscut, dar universal, (al „creștinilor”),
cum apare în cele patru evanghelli pomenite pentru prima dată în istoria „creștinismului” (titulatură falsă
după cum am văzut anterior- Isus nefiind niciodată uns ca rege – adică neavând dreptul de a purta titulatura de Christos)
de-abia în a doua jumătate a secolului al doilea, inițial ca aparținând unor secte eretice,
dar care în scrierile mai târzii a celui ce le-a amintit inițial, „sfântul“ episcop Irineu, sunt cu entuziasm acceptate, vezi Linkul.

„Creștinii“ au reinventat înțelesul cuvântului Messias (Christos); așa că după sute și sute de ani mulți habar nu au
că de fapt el înseamnă "rege uns" și nu "unsul lui "Dumnezeu (Dumnezeu fiind altă noțiunea inventată de „creștini“")
cum încearcă alți "creștini" să o vândă.

cele bune
madhukar

ABRAMBUREALĂ MAXIMĂ!


Ca să înțelegi ce înseamnă Hristos, trebuie să citești Scriptura. Pentru că Hristos este Calea, Adevărul și Viața numai și numai prin Cuvânt. Hristos este Dumnezeu Cuvântul! Hristos îți arată Calea prin Cuvânt, îți arată Adevărul prin Cuvânt și îți arată Viața prin Cuvânt. Doar un om cu mintea abramburită se poate lega de etimologia cuvântului ”Cristos” și ”Mesia” ca să încerce să înțeleagă și să explice ce înseamnă ”Unsul”.

Edited by Dorel666, 23 August 2018 - 10:59.


#51
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 23 august 2018 - 10:58, said:

ABRAMBUREALĂ MAXIMĂ!
Să o luăm pas cu pas.

Ce este fals în pasajul de mai jos? prezintă te rog dovezi în acest sens:

"Dacă privim istoric modul în care a evoluat prezentarea lui Isus în propaganda creștină, vom înțelege că Hristos înseamnă altceva.
Hristos este un cuvânt pocit după cuvântul Christos, care provine din limba greacă și este traducerea cuvântului ebraic Messias,
care era un atribut al regilor, pe care aceștia îl primeau în momentul ungerii lor ca regi, acesta fiind înțelesul noțiunii de Messias,
care se referea numai la regi și rareori la Marele Preot, în momentul ungerii sale ca Mare Preot."

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 23 August 2018 - 20:01.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 23 august 2018 - 19:31, said:

Să o luăm pas cu pas.

Ce este fals în pasajul de mai jos? prezintă te rog dovezi în acest sens:

"Dacă privim istoric modul în care a evoluat prezentarea lui Isus în propaganda creștină, vom înțelege că Hristos înseamnă altceva.
Hristos este un cuvânt pocit după cuvântul Christos, care provine din limba greacă și este traducerea cuvântului ebraic Messias,
care era un atribut al regilor, pe care aceștia îl primeau în momentul ungerii lor ca regi, acesta fiind înțelesul noțiunii de Messias,
care se referea numai la regi și rareori la Marele Preot, în momentul ungerii sale ca Mare Preot."

cele bune
madhukar

Domnia ta pricepi sau nu că ce-i în capul dumitale nu are legătură cu numele dumitale?! Te legi aiurea de etimologie, când aceasta nu are nici o importanță. Important este ce scrie în Scriptură și care este învățătura ai. Amu pricepi ce-i fals în afirmațiile dumitale? Dacă tot n-ai priceput, îți ”desenez”: faptul cum pui problema este o greșeală de logică și duce la falsitate, oricum ai suci-o!

#53
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 23 august 2018 - 23:21, said:

Te legi aiurea de etimologie, când aceasta nu are nici o importanță. ...
Are importanță. Nu poți să-l numești pe cineva inginer, dacă nu a primit Diploma de inginer.

Ca cineva să poarte o titulatură, trebuie dovedit că este îndreptățit să o poarte.
Și tocmai acest lucru este dovedit
că Isusul "creștinilor" nu este îndreptățit să poarte titulatură de Christos;
Christos neînsemnând nici Calea, nici Adevărul și nici Viața.

Întrebarea ar fi, de ce totuși poartă Isusul "creștin" această titulatură de Messsias (în traducerea greacă Christos)
atribuită regilor, și pe care aceștia o primeau în momentul ungerii lor ca regi?

Răspuns:
La început susținătorii lui Isus l-au prezentat evreilor ca fiind mult așteptatul rege din casa lui David,
care conform așa zisei prorociri evreeiești urma să urce pe tronul acestuia și să fie uns ca rege,
ceea ce de fapt nu s-a întâmplat și de aceea atribuirea cuvântului de Messia lui Isus este falsă
și ca atare și traducerea Christos atribuită lui Isus este falsă;

Isus nefiind niciodată un rege uns care să fi urcat pe tronul lui David, adică un Christos,
ca urmare chiar și noțiunea de "creștini" (provenind de la Christos) atribuită susținătorilor inițiali ai lui Isus este falsă.

Dovada că Isus a fost inițial prezentat ca rege din casa regală a lui David,
nu este numai noțiunea de Messia ce i-a fost atribuită acestuia în speranța că va urca pe tron, pentru a elibera Israelul,
ci și încercarea de a construi o genealogie care să dovedească faptul că face parte din casa regală a lui David.
De fapt au rămas două genealogii diferite în două evanghelii diferite, care nu și-ar fi avut nici un rost,
dacă de la bun început s-ar fi propagat faptul că Isus este făcut de un duh trimis de un zeu.

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 24 August 2018 - 10:51.


#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 24 august 2018 - 10:49, said:

Are importanță. Nu poți să-l numești pe cineva inginer, dacă nu a primit Diploma de inginer.

Ca cineva să poarte o titulatură, trebuie dovedit că este îndreptățit să o poarte.
Și tocmai acest lucru este dovedit
că Isusul "creștinilor" nu este îndreptățit să poarte titulatură de Christos;
Christos neînsemnând nici Calea, nici Adevărul și nici Viața.

Întrebarea ar fi, de ce totuși poartă Isusul "creștin" această titulatură de Messsias (în traducerea greacă Christos)
atribuită regilor, și pe care aceștia o primeau în momentul ungerii lor ca regi?

Răspuns:
La început susținătorii lui Isus l-au prezentat evreilor ca fiind mult așteptatul rege din casa lui David,
care conform așa zisei prorociri evreeiești urma să urce pe tronul acestuia și să fie uns ca rege,
ceea ce de fapt nu s-a întâmplat și de aceea atribuirea cuvântului de Messia lui Isus este falsă
și ca atare și traducerea Christos atribuită lui Isus este falsă;

Isus nefiind niciodată un rege uns care să fi urcat pe tronul lui David, adică un Christos,
ca urmare chiar și noțiunea de "creștini" (provenind de la Christos) atribuită susținătorilor inițiali ai lui Isus este falsă.

Dovada că Isus a fost inițial prezentat ca rege din casa regală a lui David,
nu este numai noțiunea de Messia ce i-a fost atribuită acestuia în speranța că va urca pe tron, pentru a elibera Israelul,
ci și încercarea de a construi o genealogie care să dovedească faptul că face parte din casa regală a lui David.
De fapt au rămas două genealogii diferite în două evanghelii diferite, care nu și-ar fi avut nici un rost,
dacă de la bun început s-ar fi propagat faptul că Isus este făcut de un duh trimis de un zeu.

cele bune
madhukar

”Nenea” Madhukar, poate în mahalaua comunistă din alt timp, unde locuiești domnia ta, diploma face legea și angajezi un ageamiu în post pentru că are diplomă, în timp ce lași un specialist pe tușă pentru că nu are hârtie la mână, deși îți demonstrează că are, din plin și cu prisosință, toate abilitățile necesare. Iar dacă vrei să trăiești în timpul diplomei în defavoarea competenței și nu în cel al competenței în defavoarea diplomei... alegerea dumitale! Dar la mine contează ce știe omul, nu ce scrie pe hârtia din mâna lui. În afară de aceasta, dacă te-ai fi catadicsit să citești Scriptura, aflai că Hristos a fost uns ”Mashiah” nu după legea lui Moise, ci după legea lui Melhisedec. Adică nu l-a uns vreun om, cu vreun ulei omenesc, ci s-a uns singur, cu uleiul lui Dumnezeu.
Amin

Edited by Dorel666, 25 August 2018 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate