Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Hristos - Sufletul Universal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Deși Dumnezeu îl numește pe Hristos ”preot în veac, după rânduiala lui Melhisedec”, și ni se explică, ulterior, că această rânduială înseamnă ”fără spiță de neam, fără început și fără sfârșit”, toți știm că Iisus din Nazaret are spiță de neam și că are, ca om, atât început cât și sfârșit, adică atât naștere cât și moarte. Atunci Hristos omul nu poate fi ”preot în veac, după rânduiala lui Melhisedec”! Dar... poate este ca... Dumnezeu. Păi, nici așa nu este! Pentru că Hristos se naște, ca Dumnezeu, la botez, atunci când Dumnezeu Tatăl îi zice ”Fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”. Adică Hristos are început, ca Dumnezeu. Și are și sfârșit, pentru că este scris ”stai la dreapta Mea, PÂNĂ CE voi pune pe toți vrăjmașii tăi așternut picioarelor tale” și, deasemenea, este scris ”atunci și Fiul se va supune Tatălui”, deci Hristos nu va fi Dumnezeu în veci. Totuși, faptul că Hristos este preot al lui Dumnezeu și va rămâne în veac, îl putem vedea cu toții, că nimeni nu putea rămâne preot timp de două mii de ani, dacă nu era voia lui Dumnezeu și dacă nu era ”preot în veac”. Totuși, dacă Hristos nu este preot după rânduiala lui Melhisedec nici ca om, nici ca Dumnezeu, în ce calitate deține El această funcție?!
   Păi, omul are trup, este duh dar are și SUFLET. Ceea ce înseamnă că Hristos, ca să fie ”preot în veac, după rânduala lui Melhisedec”, adică fără început și fără de sfârșit, atunci trebuie ca El să fie Sufletul Universal (numit de religiile asiatice, dacă nu mă înșel, PURUSHA sau ATMAN). Deci, ca suflet, Hristos a fost dintotdeauna și va fi veșnic și doar în această calitate El este, a fost și rămâne ”preot în veac, după rânduiala lui Melhisedec”.
   Ce implicații are acest fapt și această idee, încă nu știu, că încă nu am studiat mitologia și filozofia hindusă, precum nici noțiunile de zen și tao. Dar poate mă lămuresc cei care le-au studiat și-mi prezintă atât argumente, cât și contraargumente că Hristos ar putea fi sau nu ”Sufletul Universal”.
   Namaste tuturor!

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 17:52.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dorel666, ai fost în concediu până acum?

Ce ortodox ești tu dacă spui că Iisus e preot al lui Dumnezeu?
Păi ce faci? Îl dezbraci de Dumnezeire?

Și mai pretinzi că ești creștin ortodox?

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 17:48, said:


   Păi, omul are trup, este duh dar are și SUFLET.
    
Să mor eu...
Deci am trup, asta e clar, dar mai am și duh și SUFLET?

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 18:04, said:

Dorel666, ai fost în concediu până acum?

Ce ortodox ești tu dacă spui că Iisus e preot al lui Dumnezeu?
Păi ce faci? Îl dezbraci de Dumnezeire?

Și mai pretinzi că ești creștin ortodox?


Evrei 7:21 căci, pe când leviţii se făceau preoţi fără jurământ, Isus S-a făcut preot prin jurământul Celui ce I-a zis: „Domnul a jurat şi nu Se va căi: ‘Tu eşti preot în veac după rânduiala lui Melhisedec’” –,

Evrei 7:24 Dar El, fiindcă rămâne „în veac”, are o preoţie care nu poate trece de la unul la altul.

View Postericmario, on 19 august 2018 - 18:04, said:

Să mor eu...
Deci am trup, asta e clar, dar mai am și duh și SUFLET?


1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfinţească El Însuşi pe deplin şi duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 18:13.


#4
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 17:48, said:

Deși Dumnezeu ĂŽl numește pe Hristos ”preot ĂŽn veac, după rânduiala lui Melhisedec”, și ni se explică, ulterior, că această rânduială ĂŽnseamnă ”fără spiță de neam, fără ĂŽnceput și fără sfârșit”, toți știm că Iisus din Nazaret are spiță de neam și că are, ca om, atât ĂŽnceput cât și sfârșit, adică atât naștere cât și moarte. Atunci Hristos omul nu poate fi ”preot ĂŽn veac, după rânduiala lui Melhisedec”! Dar... poate este ca... Dumnezeu. Păi, nici așa nu este! Pentru că Hristos se naște, ca Dumnezeu, la botez, atunci când Dumnezeu Tatăl ĂŽi zice ”Fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”. Adică Hristos are ĂŽnceput, ca Dumnezeu. Și are și sfârșit, pentru că este scris ”stai la dreapta Mea, PĂ‚NĂ CE voi pune pe toți vrăjmașii tăi așternut picioarelor tale” și, deasemenea, este scris ”atunci și Fiul se va supune Tatălui”, deci Hristos nu va fi Dumnezeu ĂŽn veci. Totuși, faptul că Hristos este preot al lui Dumnezeu și va rămâne ĂŽn veac, ĂŽl putem vedea cu toții, că nimeni nu putea rămâne preot timp de două mii de ani, dacă nu era voia lui Dumnezeu și dacă nu era ”preot ĂŽn veac”. Totuși, dacă Hristos nu este preot după rânduiala lui Melhisedec nici ca om, nici ca Dumnezeu, ĂŽn ce calitate deține El această funcție?!
       Păi, omul are trup, este duh dar are și SUFLET. Ceea ce ĂŽnseamnă că Hristos, ca să fie ”preot ĂŽn veac, după rânduala lui Melhisedec”, adică fără ĂŽnceput și fără de sfârșit, atunci trebuie ca El să fie Sufletul Universal (numit de religiile asiatice, dacă nu mă ĂŽnșel, PURUSHA sau ATMAN). Deci, ca suflet, Hristos a fost dintotdeauna și va fi veșnic și doar ĂŽn această calitate El este, a fost și rămâne ”preot ĂŽn veac, după rânduiala lui Melhisedec”.
       Ce implicații are acest fapt și această idee, ĂŽncă nu știu, că ĂŽncă nu am studiat mitologia și filozofia hindusă, precum nici noțiunile de zen și tao. Dar poate mă lămuresc cei care le-au studiat și-mi prezintă atât argumente, cât și contraargumente că Hristos ar putea fi sau nu ”Sufletul Universal”.
       Namaste tuturor!
Nu. Pentru ca vesnicia lui Dumnezeu inseamna absenta timpului.
Incearca vreo 50 de ani in sir sa-ti imaginezi cum e asta "absenta timpului".
Orice face Dumnezeu sau naste din propria "ousia" in vesnicie (absenta timpului) a fost, este si va fi in vesnicie.
Stiu ca acum o sa vii si-o sa-mi spui ca "vesnicia" inseamna timpul pe care-l percepi tu, aici in Universul fizic bla bla.
Nu acea "vesnicie".

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 19 august 2018 - 18:13, said:

Nu. Pentru ca vesnicia lui Dumnezeu inseamna absenta timpului.
Incearca vreo 50 de ani in sir sa-ti imaginezi cum e asta "absenta timpului".
Orice face Dumnezeu sau naste din propria "ousia" in vesnicie (absenta timpului) a fost, este si va fi in vesnicie.
Stiu ca acum o sa vii si-o sa-mi spui ca "vesnicia" inseamna timpul pe care-l percepi tu, aici in Universul fizic bla bla.
Nu acea "vesnicie".

Îmi pare rău, nu văd legătura între afirmația mea și argumentele tale.

#6
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 18:15, said:

ĂŽmi pare rău, nu văd legătura ĂŽntre afirmația mea și argumentele tale.
:habarnam:

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 18:11, said:

Evrei 7:21 căci, pe când leviţii se făceau preoţi fără jurământ, Isus S-a făcut preot prin jurământul Celui ce I-a zis: „Domnul a jurat şi nu Se va căi: â€Tu eşti preot Ă®n veac după rânduiala lui Melhisedec’” –,

Evrei 7:24 Dar El, fiindcă rămâne „în veac”, are o preoţie care nu poate trece de la unul la altul.




1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfinţească El ĂŽnsuşi pe deplin şi duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru să fie păzite Ă®ntregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
Dorele, dacă ești atât de atins de VT, am un tatuaj pe antebrațul stâng care zice așa: Exodul 21:23-25.
Vrei să pun o poza?

Edited by ericmario, 19 August 2018 - 18:37.


#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 18:20, said:

Dorele, dacă ești atât de atins de VT, am un tatuaj pe antebrațul stâng care zice așa: Exodul 21:23-25.
Vrei să pun o poza?

23 Dar, dacă se întâmplă o nenorocire, vei da viaţă pentru viaţă,
24 ochi* pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior,
25 arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie. (Exodul, 21)


Care-i poanta?

View PostXlander, on 19 august 2018 - 18:18, said:

Posted Image

În caz că nu-ți este foarte clar, eu afirm că, analizând logic versetele Scripturii (adică respectând regulile logicii ca știință, referitoare la tragerea concluziile și construcția de silogisme), tragem concluzia că Hristos este ”Sufletul Universal”. Domnia ta vrei să spui că acest suflet este în afara timpului? Dacă-i așa, de ce nu ar putea fi și înăuntrul acestui timp, fiind totuși și în afara lui? Oare, dresorul care are cheia cuștii, nu poate intra și în cușcă, de câte ori dorește...?

View Postericmario, on 19 august 2018 - 18:20, said:

Dorele, dacă ești atât de atins de VT,


Apropo de VT, dacă vorbesc de Hristos, atunci vorbesc de NT.

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 18:47, said:

dacă vorbesc de Hristos, atunci vorbesc de NT.
Vorbesti si de VT si de NT

View Postericmario, on 19 august 2018 - 18:04, said:

Și mai pretinzi că ești creștin ortodox?
Cel mai probabil nu este sau daca este atunci este un fost sectar convertit la Ortodoxie insa duhul sectar nu l-a parasit.
Un ortodox niciodata nu citeste Sfanta Scriptura fara binecuvantarea Duhuvnicului doarece Biblia este un os dur in care
cei care nu sunt binecuvantati s-o citeasca isi rup dintii de lapte.

De fapt asa s-au nascut si sectele.Au luat ei Biblia si au interpretat-o dupa bunul lor plac.

#10
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Dorele, motivul pentru care nu pot (nu ca nu vreau) sa intru in detalii este ca atunci cand dau quote, imi apare in fata o babilonie, semne ciudate etc, e o munca teribila sa separ anumite afirmatii samd.

Dar ca sa raspund la al doilea tau post, da, asta afirma ortodoxismul, daca n-ai aflat, ca Hristos este Dumnezeu din vesnicie.
Si da, e in afara timpului, dar poate fi bineinteles si in interiorul lui, de acord cu tine.


#11
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
@Dorel: La cate ai in cap si cum interpretezi scriptura dupa cum vrei tu - ai putea sa-ti faci o secta proprie sau sa initiezi o revolutie in BOR, sa convingi pe toata lumea ca, pana acum, Biblia a fost talmacita insuficient.
In ambele cazuri: iti faci biserica proprie sau revolutionezi BOR: eu te vad macar episcop daca nu chiar patriarh.

Sa vorbesc serios acum: scripturile pot fi talmacite cuiva doar de catre Duhul Sfant. Simti ca Duhul Sfant iti talmaceste Biblia? Atunci, intr-adevar ai datoria sa impartasesti si altora, daca nu - e doar produsul mintii tale. Ca o idee interpretarile inspirate sunt simple si usor de priceput si nu alambicate si intortochiate pentru ca se adreseaza inimii si nu mintii.

Voi spune o singura data: Cu mintea si cu logica poti demonstra absolut orice, in schimb credinta este dincolo de minte (din cate stiu eu).

Iti doresc multa pace (a mintii).

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pai daca hristos este fiul lui dumnezeu, cum poate fi suflet universal ? mai degraba este un zeu mai mic.

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
daca Dumnezeu este in ceruri, ce nevoie are de noi pe pamant?

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 19 august 2018 - 19:16, said:

Dorele, motivul pentru care nu pot (nu ca nu vreau) sa intru in detalii este ca atunci cand dau quote, imi apare in fata o babilonie, semne ciudate etc, e o munca teribila sa separ anumite afirmatii samd.

Dar ca sa raspund la al doilea tau post, da, asta afirma ortodoxismul, daca n-ai aflat, ca Hristos este Dumnezeu din vesnicie.
Si da, e in afara timpului, dar poate fi bineinteles si in interiorul lui, de acord cu tine.

”Babilonia” iti apare pentru ca folosesc, de obicei, diacritice. Incearca sa raspunzi folosind ”editorul complet”. Uite, de exemplu, la postul acesta n-am folosit aceste diacritice.
Cat privește afirmatia ca ”Hristos este Dumnezeu din vesnicie” sunt de acord, dar numai cu observatia ca aceasta este posibil numai datorita faptului ca Hristos este una cu Dumnezeu Tatal. Dar Hristos este, totusi, ”NASCUT” ca Dumnezeu, adica are INCEPUT. Dar, ca SUFLET, este ”fara inceput si fara sfarsit”. Sincer,  nici eu nu inteleg cum vine aceasta, dar Dumnezeu Tatal, Creatorul tuturor si a toate, inclusiv a sufletelor, trebuie sa fi avut si El un Suflet al lui, chiar daca acest Suflet nu s-a manifestat de la inceput. Ideea ar fi, daca intelegi, ca ”trupul”, ”sufletul” și ”duhul” trebuie sa fie ca niste piese de puzzle unice, trupul fiecaruia neputandu-se imbina perfect decat cu un singur trup si un singur suflet. Asa se face ca si Sufletul lui Dumnezeu a fost din vesnicie, desi a fost NASCUT de Dumnezeu mai tarziu, intr-un anumit moment (temporal sau atemporal nu stiu inca sa spun).

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 19:58.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dovada
Attached File  20180819_182123_HDR.jpg   157.72K   10 downloads

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostWinstonMontana, on 19 august 2018 - 19:12, said:

Vorbesti si de VT si de NT


Cel mai probabil nu este sau daca este atunci este un fost sectar convertit la Ortodoxie insa duhul sectar nu l-a parasit.
Un ortodox niciodata nu citeste Sfanta Scriptura fara binecuvantarea Duhuvnicului doarece Biblia este un os dur in care
cei care nu sunt binecuvantati s-o citeasca isi rup dintii de lapte.

De fapt asa s-au nascut si sectele.Au luat ei Biblia si au interpretat-o dupa bunul lor plac.

View Postvladutgm, on 19 august 2018 - 19:26, said:

@Dorel: La cate ai in cap si cum interpretezi scriptura dupa cum vrei tu - ai putea sa-ti faci o secta proprie sau sa initiezi o revolutie in BOR, sa convingi pe toata lumea ca, pana acum, Biblia a fost talmacita insuficient.
In ambele cazuri: iti faci biserica proprie sau revolutionezi BOR: eu te vad macar episcop daca nu chiar patriarh.

Sa vorbesc serios acum: scripturile pot fi talmacite cuiva doar de catre Duhul Sfant. Simti ca Duhul Sfant iti talmaceste Biblia? Atunci, intr-adevar ai datoria sa impartasesti si altora, daca nu - e doar produsul mintii tale. Ca o idee interpretarile inspirate sunt simple si usor de priceput si nu alambicate si intortochiate pentru ca se adreseaza inimii si nu mintii.

Voi spune o singura data: Cu mintea si cu logica poti demonstra absolut orice, in schimb credinta este dincolo de minte (din cate stiu eu).

Iti doresc multa pace (a mintii).

Sunt un CĂUTĂTOR. Dacă nu sunteți și voi la fel, atunci sunteți doar ”chimvale sunătoare” și ”proroci mincinosi”.

View Postericmario, on 19 august 2018 - 19:59, said:


Esti bolnav. Păcat ca nu ai aflat inca...

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmediasick, on 19 august 2018 - 19:52, said:

daca Dumnezeu este in ceruri, ce nevoie are de noi pe pamant?
You're perfect, yes, it's true ,
but without me you're only you.

Capisci? Posted Image

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmediasick, on 19 august 2018 - 19:52, said:

daca Dumnezeu este in ceruri, ce nevoie are de noi pe pamant?

Unul din aceste ”ceruri” este pământul! Și sunt trei ceruri:

2 Corinteni 12:2 Cunosc un om în Hristos care, acum paisprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup, nu ştiu, dacă a fost fără trup, nu ştiu – Dumnezeu ştie).

Ceea ce înseamnă că avem un Dumnezeu în trei persoane, dar care formează o singură ființă. Deci, Dumnezeu are nevoie de noi, pe pământ, pentru că și El este ca noi și este pe pământ.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate