Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Hristos - Sufletul Universal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#19
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postericmario, on 19 august 2018 - 19:59, said:

Tatuajul ala este al tau ? tatuajele sunt cele mai urate.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:00, said:

Esti bolnav. Păcat ca nu ai aflat inca...
De ce?
Că mi-am tatuat cuvântul Domnului?
Ce e rău în asta?

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:03, said:

Tatuajul ala este al tau ? tatuajele sunt cele mai urate.
Asta e, urăt sau nu, e al meu.
Posted Image

ps. Nu-i frumos ce-ți place ție, e frumos ce-mi place mie. Posted Image

Edited by ericmario, 19 August 2018 - 20:07.


#21
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:05, said:

De ce?
Că mi-am tatuat cuvântul Domnului?
Ce e rău în asta?


Asta e, urăt sau nu, e al meu.
Posted Image
Eu nu mi-as face niciodata tatuaje, nu vad rostul sa imi bat joc de pielea mea.
Ce femei mai agati cu tatuajul ala ?

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:06.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 19:37, said:

Pai daca hristos este fiul lui dumnezeu, cum poate fi suflet universal ? mai degraba este un zeu mai mic.

De fapt, Hristos este Sufletul lui Dumnezeu. Suflet care a fost născut ca om de către Fecioara Maria și ca Dumnezeu de către Dumnezeu. Dar, ca suflet, a existat dintotdeauna, o dată cu Dumnezeu Tatal, și El este ”tiparul” oricarui suflet de pe pamant si de oriunde de aiurea.

#23
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:06, said:

De fapt, Hristos este Sufletul lui Dumnezeu. Suflet care a fost născut ca om de către Fecioara Maria și ca Dumnezeu de către Dumnezeu. Dar, ca suflet, a existat dintotdeauna, o dată cu Dumnezeu Tatal, și El este ”tiparul” oricarui suflet de pe pamant si de oriunde de aiurea.
Pai daca hristos este sufletul lui dumnezeu, de ce hristos il numeste pe dumnezeu "tata" ? adica exista unul in cer si hristos pe pamant si era acelasi ? si dupa ridicarea la cer s-a unit iar sau ce ? ca biblia ne spune ca sunt trei: dumnezeu, hristos si duhul sfant Posted Image ceea ce rezulta ca ar fi trei zei Posted Image

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:10.


#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:05, said:

De ce?
Că mi-am tatuat cuvântul Domnului?
Ce e rău în asta?


Mai bine îți tatuai o curvă cu picioarele desfăcute și cu un penis în ea! Cuvântul Domnului, scos din context si pus ca lozinca nu mai este... Cuvantul Domnului, ci un idol si un motiv de neascultare de Domnul, o indepartare de la Calea lui Dumnezeu si o ratacire pe caile Satanei.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:06, said:

Eu nu mi-as face niciodata tatuaje, nu vad rostul sa imi bat joc de pielea mea.
Ce femei mai agati cu tatuajul ala ?
Nu e vorba de agățat femei, nu ăsta era scopul.
Am băiat de 14 ani, deci nevastă-mea e totul, nu-mi trebuiesc "femei".
Cu toate că dacă e să fie, să fie primit!

#26
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
:lol:

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:09, said:

Mai bine îți tatuai o curvă cu picioarele desfăcute și cu un penis în ea! Cuvântul Domnului, scos din context si pus ca lozinca nu mai este... Cuvantul Domnului, ci un idol si un motiv de neascultare de Domnul, o indepartare de la Calea lui Dumnezeu si o ratacire pe caile Satanei.
Du-te bre în lumea ta.
Ce anume am scos din context?
Tu ești normal la cap?

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:09, said:

Pai daca hristos este sufletul lui dumnezeu, de ce hristos il numeste pe dumnezeu "tata" ? adica exista unul in cer si hristos pe pamant si era acelasi ? si dupa ridicarea la cer s-a unit iar sau ce ? ca biblia ne spune ca sunt trei: dumnezeu, hristos si duhul sfant Posted Image ceea ce rezulta ca ar fi trei zei Posted Image

1. Cum sa nu-l numeasca astfel, daca Tatal l-a nascut?!

2. Ei au fost dintotdeauna Una si nu pot fi separati niciodata.

3. Duhul tau, sufletul tau si trupul tau formeaza o singura entitate. Ceea ce nu stii, inca, este faptul ca ele actioneaza si exista separat, in trei lumi diferite. Tu, in acest moment, esti constient doar de lumea ”pamant”. Dar cand vei deveni constient si de lumea ”ingeri” si lumea ”duhuri”, atunci vei intelege de ce esti trei, desi esti doar unul singur.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 20:16.


#29
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:11, said:

Nu e vorba de agățat femei, nu ăsta era scopul.
Am băiat de 14 ani, deci nevastă-mea e totul, nu-mi trebuiesc "femei".
Cu toate că dacă e să fie, să fie primit!
Pai si femeii tale ii place tatuajul ?

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:13, said:

Du-te bre în lumea ta.
Ce anume am scos din context?
Tu ești normal la cap?

”Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte” se aplica strict in anumite circumstante. Tatuajul tau pare sa spuna ca domnia ta consideri aceasta lege una infailibila si universal valabila. Ma insel?

#31
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:14, said:

1. Cum sa nu-l numeasca astfel, daca Tatal l-a nascut?!

2. Ei au fost dintotdeauna Una si nu pot fi separati niciodata.

3. Duhul tau, sufletul tau si trupul tau formeaza o singura entitate. Ceea ce nu stii, inca, este faptul ca ele actioneaza si exista separat, in trei lumi diferite. Tu, in acest moment, esti constient doar de lumea ”pamant”. Dar cand vei deveni constient si de lumea ”ingeri” si lumea ”duhuri”, atunci vei intelege de ce esti trei, desi esti doar unul singur.
Totusi logic este imposibil Posted Image , cum pot fi 3 entitati una singura ? eu cred ca unul este zeul cel mare si ceilalti 2 sunt zeii secundari.

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:17.


#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:17, said:

Totusi logic este imposibil Posted Image , cum pot fi 3 entitati una singura ? eu cred ca unul este zeul cel mare si ceilalti 2 sunt zeii secundari.

Eu nu cred ca capul domniei tale esti domnia ta principal si trupul este domnia ta secundar... Cei trei sunt parti ale aceluiasi intreg, dar avand fiecare propria sa personalitate. De exemplu, nu totdeauna corpul domniei tale este de acord cu mintea domniei tale sau cu inima domniei tale. Asa ca se poate corpul sa-ți ceară ceva, mintea să-ți spună altceva și inima să simta altceva. Ceea ce inseamna ca fiecare parte a corpului dumitale are propria personalitate. In acelasi timp, cap ai unul singur si acesta va decide, chiar daca va tine cont si de ce gandeste, si de ce doreste si de ce simte.

Deci, corect ar fi ca unul este ”zeul cel mare”, iar ceilalti sunt parti ale acestui zeu, care se supun Lui, ca vor sau ca nu vor.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 20:32.


#33
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:31, said:

Eu nu cred ca capul domniei tale esti domnia ta principal si trupul este domnia ta secundar... Cei trei sunt parti ale aceluiasi intreg, dar avand fiecare propria sa personalitate. De exemplu, nu totdeauna corpul domniei tale este de acord cu mintea domniei tale sau cu inima domniei tale. Asa ca se poate corpul sa-ți ceară ceva, mintea să-ți spună altceva și inima să simta altceva. Ceea ce inseamna ca fiecare parte a corpului dumitale are propria personalitate. In acelasi timp, cap ai unul singur si acesta va decide, chiar daca va tine cont si de ce gandeste, si de ce doreste si de ce simte.

Deci, corect ar fi ca unul este ”zeul cel mare”, iar ceilalti sunt parti ale acestui zeu, care se supun Lui, ca vor sau ca nu vor.
Pai si atunci hristos cum de a avut propria vointa si sa isi faca propriile minuni ? eu cred ca de fapt ei sunt 3 zei, adica un fel de echipa iar dumnezeul este cel mai mare.

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:35.


#34
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:00, said:


Sunt un CĂUTĂTOR. Dacă nu sunteți și voi la fel, atunci sunteți doar ”chimvale sunătoare” și ”proroci mincinosi”.
...

Mie imi pare ca esti un gasitor, nu un cautator pentru ca tu gasesti raspunsul enigmelor. nu il cauti. Si imi face impresia ca gasesti raspunsurile (pana acum) mai mult cu mintea decat prin Duh.
Eu nu pot fi un proroc pentru ca nu am prorocit nimic, asa ca tu judeci, frate si un crestin nu trebuie sa faca asta.

Mai cauta intai cum trebuie sa fie un crestin si apoi sa cauti raspunsuri la enigme. Oricum, s-ar putea sa ma insel, mi-am exprimat doar o parere si nu am dat o sentinta.

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:14, said:

Pai si femeii tale ii place tatuajul ?
Le are și ea pe ale ei.
Deci da.

Edited by ericmario, 19 August 2018 - 21:16.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:35, said:

Pai si atunci hristos cum de a avut propria vointa si sa isi faca propriile minuni ? eu cred ca de fapt ei sunt 3 zei, adica un fel de echipa iar dumnezeul este cel mai mare.

Voința Lui a fost prestabilită, adică a avut o marjă de acțiune peste care nu a putut trece. De exemplu, nicăieri nu se vorbește despre vindecarea unei amputații de către Hristos și chiar propriului trup, deși a fost chinuit, nu i s-a zdrobit și nu i s-a scos nici un os, pentru ca acesta să poată crește înapoi, la Înviere. Deci Hristos a avut propria lui voință numai în măsura în care această voință a fost 100% voința Tatălui, voință a Tatălui peste care Hristos nu a putut trece și nici nu va trece niciodată, la fel cum și sufletul domniei tale, oricât ar tânji după orice, dacă mintea domniei tale decide să-i refuze, sufletul va rămâne nesatifăcut și se va supune minții, oricât de tare l-ar durea și s-ar chinui.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate