Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

☕ Cafeneaua cafelei la ibric

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
15013 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Uite cum am reușit să fac offtopic fără să vreau... Scuze crisstonne pentru cafeaua mea turcească... Sunt iertat pentru că o fac pe aragaz? :notangel:

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostBogdansv1, on 19 august 2018 - 17:41, said:

Acum spun diferența între cafeaua la ibric preparată de mine și cea turcească...

La ibric, pun apă, aștept să clocotească, apoi pun cafeaua și o mai pun câteva secunde până fierbe...

La cafeaua turcească, pun apă, cafeaua și zahărul de la început, flacără mică pe cel mai mare ochi de aragaz și mișc incet ibricul cu mișcări circulare până dă în clocot. Culeg cu o linguriță caimacul apoi pun iarăși cafeaua pe foc până dă un al doilea clocot după care o torn în ceașcă.

Cică la cafeaua turcească se pune un 1g cafea la 10 ml apă... Eu nu cântăresc, pun două lingurițe pentru o ceașcă de cafea...
Ce faci cu primul caimac pe care l-ai adunat ?

Foloseste cineva cardamon (hell) la cafea ? Mie imi place foarte mult gustul cafelei cu o idee de cardamon.

Edited by keta, 19 August 2018 - 18:05.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postketa, on 19 august 2018 - 18:06, said:

... o idee de cardamon.

Sotia mea bea cind si cind cu asa ceva.

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postcrisstonne, on 19 august 2018 - 17:04, said:



Posibil sa simta ceva la gust, persoana care spune asta.
Altcineva nu sesizeaza.

Deh, sintem diferiti.

Cuprul, da, influenteaza. Dar inoxul? Doar daca suntem diferiti la stolul de pasarele...

View PostBogdansv1, on 19 august 2018 - 17:32, said:

Eu nu le am cu pozele, așa că pot fi sancționat pentru Off-topic...

Întrebare: toată cafeaua la ibric e considerată turcească?

Am spus pe celălalt topic cum îmi prepar eu cafeaua turcească după recomandările unor turci și am și observat și am și citit că e o granulație mai fina...

Cum mai beau și cafea făcută la espressor de aragaz, știu sigur că ar trece prin sită dacă aș folosi cafeaua turcească...

Toata. Mai putin aia greceasca...
Glumesc

#23
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postketa, on 19 august 2018 - 18:06, said:


Ce faci cu primul caimac pe care l-ai adunat ?

...

Îl pun în ceașca peste care voi turna cafeaua ca să facă "guler"... Se ridică deasupra, fiind aerat e mai ușor...

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBogdansv1, on 19 august 2018 - 18:03, said:

Uite cum am reușit să fac offtopic fără să vreau... Scuze crisstonne pentru cafeaua mea turcească... Sunt iertat pentru că o fac pe aragaz? :notangel:

Pai nu ai gresit cu nimic.
Am facut eu niște precizari.

Este bine, aragaz, ibric...

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Carciuma
Cafea 3 lei
Cafea greceasca 5 lei

Diferenta, dincolo de aia 2 lei? Ai greceasca era fiarta de niki ce se vroia grec, atfel aceeasi cafea

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcrisstonne, on 19 august 2018 - 14:07, said:

Pentru ca subiectul deschis mai demult, a devenit prea tehnic, si este deturnat spre prezentarea de aparatura, am hotarît sa deschid un subiect pentru bautorii de cafea preparată exclusiv la ibric.

Aici o sa postam cafelele preparate de noi, in mod traditional, sau cafele preparate oriunde in lume, daca si numai daca sint preparate la ibric.
Ca ,,aparatura " speciala, mai mult de un ibric si o rîșniță manuala, nu prea avem ce sa prezentam, asa ca orgoliul o sa ramîna la cote mici Posted Image asa cum este normal.

Spor Posted Image
da o reteta orginala ai ?

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMarianG, on 19 august 2018 - 18:38, said:

da o reteta orginala ai ?

Nu, originala originala de firma, nu am :D

#28
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Fac rar cafea la ibric, dar reteta este asta:
http://www.sarkiscafe.ro/reteta-casei
Cu urmatoarele precizari:
- o parte cafea, zece parti apa
- cafeaua risnita foarte fin chiar inainte de preparare (risnita cu lame este total contraindicata)
- apa sa nu ajunga sa fiarba

#29
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Asa.... si ?, ca ne-ai lasat la preludiu ...!
povesteste tu din gura ta nu cu sfaturi de pe net, ca si mie mi-au iestit castraveti murati in loc de prajitura cu sfaturile de pe net.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Pai colegul a postat o reteta de pe net, apoi a facut precizari referitoare la tușa personala, pe care o adauga la reteta.

#31
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Inca la un aspect de care tin seama atunci cind cumpar cafeaua din magazin: ma uit pe punga la data cind a fost prajita/ambalata. Unele au o vechime de un an, altele de doua  - trei luni. Oare pe care o cumpar? Daca este trecuta numai data expirarii, atunci consider ca termen de valabilitate cazul cel mai defavorabil, cel de doi ani.
PS Rar imi fac de cap si cumpar cafea proaspat prajita, de la prajitorii.

Edited by Gaby_M, 19 August 2018 - 20:24.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postargentum, on 19 august 2018 - 18:13, said:



Cuprul, da, influenteaza. Dar inoxul? Doar daca suntem diferiti la stolul de pasarele...



Toata. Mai putin aia greceasca...
Glumesc
Ibericele din cupru au in interior un aliaj dintr-un metal alb. Aveam pe timpuri un ibric mare din acesta, l-am uitat pe foc si s-a topit aliajul

A cafea buna iau din Grecia cand merg in concediu. Se numeste Lumidis.

Attached Files



#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Se cositoresc, asa se facea. F rar, la noi inexistent, se argintau.
Totuso, nu dezvolt aici, in anumite conditii, bucataria franceza foloseste in cupru.
Altfel, eu am vqzutqa vanzare ubric din cupru. Nu stiu daca cositorirea trebuia facuta ukterior sau se folosea asa.
Eu,s mai tanar, stiu de ada kaleh din poze, dar xine a fost pe acolo ne poate spune de ibricele lor.
In fine, eu cred ca inoxul nu schimba gustul. Nu are cum


P.s. emaiul ce nu schimba gustul, tocmai ala poate schimba, mai ales de cele vechi
Se faceau xu materiale in prezent considerate cangerigene si improprii folosirii in bucatarie. Asta ma face sa cred ca era un transfer acolo

Sticla schimba gustul. Surprise, daca e ceistal, da, schimba. Plumbul ajunge in bautura si indulceste (vezi coniacul)

Si as putea continua cu exemple. Dar inoxul imi este tottal necunoscut sub acest aspect

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut de alama cositorita, era facut de bunicul, care lucra la turnatorie, cu fel de fel de metale.

Dar nu cred ca este prea sanatos.

#35
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am citi de cardamon. Da, la sugestia unui coleg am folosit si eu. Chiar mai am in casa cardamon nerasnit, uitasem de el. Am spus ca la mine acum e perioada scortisoarei.
Sa nu uit, intr-o vreme puneam si o cantitate infima de sare, dupa ce opream focul. Cred ca nu degeaba sarea poate fi incadrata/chiar este in ceea ce citim pe unele etichete: potentiatori de gust. Sa ne amintim de basmul copilariei, Sarea in bucate.

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Foloseste cineva french press-ul?
Sau va place sa simtiti zatzul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate