Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

☕ Cafeneaua cafelei la ibric

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
15013 replies to this topic

#14221
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Ce mizerie de vreme a fost zilele astea! Ce mizerabil e tot Aradul! Ce mizerabil e cartierul unde locuiesc! De asta incerc sa am in jurul meu lucruri frumoase. Sa va arat niste poze facute pe balcon.

Attached Files


Edited by Gaby_M, 29 January 2023 - 19:36.


#14222
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Vai, ce frumos e, Gaby!!

#14223
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Multumesc Irins. Mai lipseste o mitza. Nu stiu cum sa fac, mi-ar placea un animal de companie.


#14224
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostGaby_M, on 29 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Multumesc Irins. Mai lipseste o mitza. Nu stiu cum sa fac, mi-ar placea un animal de companie.
O matza face minuni. Singura chestie nasola e ca iti trebuie un cat sitter daca vrei sa pleci mai mult timp. Am auzit de cazuri cd au lasat matza/matzele cate 1 saptamana singre in casa, cu tot ce au nevoue, dar eu nu pot. Mi-am blocat complet viata cu animalele astea e care le iubesc si mi le-am asumat. Am mai f*&^* si 2 relatii pe acest subiect :(

#14225
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View PostGaby_M, on 29 ianuarie 2023 - 19:34, said:

Ce mizerie de vreme a fost zilele astea! Ce mizerabil e tot Aradul! Ce mizerabil e cartierul unde locuiesc! De asta incerc sa am in jurul meu lucruri frumoase. Sa va arat niste poze facute pe balcon.
Eu ma tot străduiesc sa iau exemplu de la cățelușa mea și de la prietenii ei: e vreme buna? Distrează-te! E vremea nasoala? Distrează-te! E soare? Ploua torențial? E totul înghețat? E zăpada ? E mizerie? Distrează-te! 🤷

#14226
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Esti filozof Monseniore! In cazul meu nu prea am motive de distractie, dar incerc sa ma bucur si pentru cele mai marunte lucruri. Lucruri care pentru cei mai multi ar psrea banale.

#14227
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014

View Postrichelieu, on 29 ianuarie 2023 - 21:15, said:

Eu ma tot străduiesc sa iau exemplu de la cățelușa mea și de la prietenii ei: e vreme buna? Distrează-te! E vremea nasoala? Distrează-te! E soare? Ploua torențial? E totul înghețat? E zăpada ? E mizerie? Distrează-te!

Eu iau exemplu de la matze, pentru toate cele de mai sus solutia este DORMI!

#14228
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
eu imi dau seama ca e atat de seceta, iar zapada asta apoasa a venit ca o binecuvantare.
ma bucura nespus, nu conteaza micile mele neplaceri, nu lucrez afara, nu fac drumuri per pedes...
in zona noastra sa tot ploua!

#14229
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
... dar să nu fie ceață!

Un drum de 20 km făcut de peste o mie de ori, de câteva ori și pe jos, l-am făcut în vreo 45 minute noaptea pe ceață.

#14230
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 13.10.2010
bucurosi le-om duce toate!

#14231
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011

View PostGaby_M, on 29 ianuarie 2023 - 21:23, said:

... Lucruri care pentru cei mai multi ar părea banale.
Tocmai asta puncta și cardinalul, de fapt, cred eu, explica că poți să te bucuri și mai mult, indiferent de mediul ambiant.

Eu m-am bucurat de bucătărit, mai devreme, probabil un aspect ciudat, pentru mulți alții.

În fine, am terminat ciorba de legume, și somonul.
Somon care a necesitat pigălirea de oase, și curățarea de solzi, acțiune realizată cu o lingură.

Cît despre flori... am Anthurium, alb și roșu, dar la mine nu are flori în perioada asta  🤷
De arătat arată bine plantele, sînt două tulpini cu două culori diferite, într-un ghiveci, dar nu au flori acum.

Attached Files


Edited by crisstonne, 29 January 2023 - 22:45.


#14232
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
Am luat iar ceva lichid antigel.
Dar alta este treaba, am luat și o cafea la cutie, să fac suma de transport, să intre o reducere & etc, nu contează.

Măăi, și mă apuc să desfac cafeaua, să fac o cafea de probă, trag de inelul foliei și buuf, îmi bufnește cafeaua în față, mi-a intrat într-un ochi, a sărit pe blat, pe parchet, pe bluză 😵‍💫 😳🤷

Cred că aproape o linguriță de cafea, a sărit din cutie, am fost nevoit să iau aspiratorul, să curăț, să mă scutur de cafea, să mă spăl pe față, să îmi iasă cafeaua din ochi.

A fost prea mult gaz protector în cutie, nu am mai pățit așa ceva, deși am mai deschis cutii de diverse, care aveau și gaz adăugat.

Atenție, cînd spun gaz, nu mă refer la cel de butelie!  😉

Attached Files



#14233
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrichelieu, on 29 ianuarie 2023 - 21:15, said:

...
Ce capere (fine?) folosești?

#14234
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postcrisstonne, on 30 ianuarie 2023 - 18:53, said:

... îmi bufnește cafeaua în față, mi-a intrat într-un ochi, a sărit pe blat, pe parchet, pe bluză 😵‍💫 😳🤷

Cred că aproape o linguriță de cafea, a sărit din cutie, am fost nevoit să iau aspiratorul, să curăț, să mă scutur de cafea, să mă spăl pe față, să îmi iasă cafeaua din ochi.

...
Atenție, cînd spun gaz, nu mă refer la cel de butelie!  😉

Incă o dovadă că cele mai mari riscuri le ai în bucătărie... Sigur era gaz și nu aer comprimat? Adică să fi fost ceva azot ca să nu fie risc de umezeală?

#14235
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
Da, nitrogen, ca să nu existe oxidare a produsului, și ca să nu se dezvolte microorganisme.

#14236
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcrisstonne, on 30 ianuarie 2023 - 21:30, said:


Ce capere (fine?) folosești?
De care găsesc….nu fac figuri. 🙈. Sa fie in saramura, nu in oțet. E singurul meu criteriu.

#14237
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Tare încântat sunt de tigaia mea cea noua 🥰.
Pozele sunt la achiziție, la o săptămâna după și la încă 4-5 zile mai târziu.
Oțel pur, tratat cu ceara naturală de albine.
Cică, cu cât devine mai neagră, cu atât e mai antiaderenta. Deja pot face oua in ea fără sa se prindă.
Moarte teflonului!
Nici nu-i foarte scumpă, am dat vreo 350 lei pe ea, da’ e pe viața.
Doar ca e grea. A naibii de grea 😂

Attached Files



#14238
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,420
  • Înscris: 13.01.2011
Într-o arsură ", făcea bunica cei mai buni cartofi din București.
Era înainte de "89, veneau toate neamurile, să mănînce acei cartofi prăjiți, chiar și vecinii.

Ei, am o tigaie din inox gros, făcută de mult, de un nene dibaci, am de la el și un ceaunel, tot din inox gros.

Ei#2, pot să las tigaia la înegrit?!
Nooo nene, nooo, atît îmi trebuie, o vede femeia și pune peria de sîrmă și flexul pe ea, instant  😵‍💫 😂
Nu ai cum, nu ai cum, zice că nu se poate așa ceva, că pute a moși, că emană miros, chestia aia depusă pe ea!

Așa că, o folosesc doar cînd dau față la carne, pe plită, ca mai apoi să o introduc în cuptorul încins, pentru continuarea gătitului.

Edited by crisstonne, 01 February 2023 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate