Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Termometru mercur spart

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Ce e aici, reuniunea clonelor?

#38
andra_j

andra_j

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.08.2018

 Anca12, on 18 august 2018 - 22:27, said:

Da, ne cunoastem. Coexistam in prietenie de multi ani. Unul dintre noi a murit acum cativa ani, era activ pe aria Radio, cu Zvartosh si ceilalti.

Ce am scris, am zis din experienta, din practica meseriei. Felul nostru este, pe cat posibil, sa vorbim calificat.

Imi pare rau pentru prietenul vostru...

Apreciez raspunsurile oferite in cunostina de cauza. Revenind la mercur, ati intalnit cazuri de persoane intoxicate? In ce conditii s-au intamplat si la cat timp dupa expunere au fost descoperite?

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Anca12, on 18 august 2018 - 20:59, said:

Suntem in Romania.
Cate unul isi face mai multe clone pe forum.
Noi suntem mai multi pe acelasi cont. Suntem de toate, nu numai chimist.

Clubul Olivia Steer ?

 Anca12, on 16 august 2018 - 23:44, said:

Fara sa accentuez mai mult decat limita adevarului (probe medicale), chiar cantitati extrem de mici de compusi ai mercurului, cu functia de conservant in vaccinuri injectabile, produc cu o frecventa detectabila si certa simptome si urmari catastrofice pentru sanatate si evolutia in timp a organismului.

 Anca12, on 17 august 2018 - 12:38, said:

In privinta vaccinurilor actuale, doza de mercur este mica (un risc necesar, dictat de calcule economice, extinderea duratei de conservare a vaccinului - de altfel foarte costisitor), insa, asa mica, este introdusa in 2 secunde direct in circuitul sanguin - limfatic al copilasului si, in functie de raspuns, apar diverse complicatii.



#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
My name is Legion. For we are maaaany

#41
usersoft

usersoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.06.2011
Buna ziua,
Am patit si eu ceva asemanator ,numai cs in masina.
Termometrul se afla in cutiuta lui intr-un rucsac, iar ieri cand am vrut sa-l scot din cutiuta (fara sa vad ca era spart) a cazut mercurul pe jos (aprox 50% din toata cantitatea, restul a ramas in cutiuta)
Am pus repede capacul sil-am scos afara din masina .
Mercurul cazut pe jos l-am indepartat cu banda adeziva, in proportie de 90% cred eu  iar restul a ramas dupa scaun. Am mai curatat astazi si am mai gasit cateva bobite cat varful unui ac..

Vreau sa stiu ce ati facut pe mai departe si daca au aparut ceva simptome?
Imi este teama ca poate am inhalat ceva vapori..

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Avand in vedere ca are 10 posturi mari si late iar ultima activitate a fost acu 2 ani, slabe șanse să ți răspundă :)

Mercurul ăsta nu e efervescent totuși, să inhalezi vapori una două.
Mai mergi si tu un timp cu geamul deschis, daca te face să stai mai liniștit...
Copil fiind, am spart un termometru, fix pt asta, să văd bobitele alea cum se plimbă de colo colo.
Singurul efect major a fost prafuiala pe care am incasat o de la tata pt că am spart drăcia care cică nu prea se găsea de cumparat.

#43
usersoft

usersoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 16.06.2011

 DarthBane, on 08 mai 2021 - 15:00, said:

Avand in vedere ca are 10 posturi mari si late iar ultima activitate a fost acu 2 ani, slabe șanse să ți răspundă :)

Mercurul ăsta nu e efervescent totuși, să inhalezi vapori una două.
Mai mergi si tu un timp cu geamul deschis, daca te face să stai mai liniștit...
Copil fiind, am spart un termometru, fix pt asta, să văd bobitele alea cum se plimbă de colo colo.
Singurul efect major a fost prafuiala pe care am incasat o de la tata pt că am spart drăcia care cică nu prea se găsea de cumparat.

Ai dreptate, nu am verificat activitatea.
Si mie mi-e greu sa cred ca se poate inhala atat de repede dar pentru ca nu am mai avut experiente de genul am cautat pe google si din ce m gasit pe acolo am aflat ca vaporii sunt  foarte periculosi..
Eram curios daca au fost ceva simptome dupa toata nebunia asta.. M-ai linistit in oarecare masura cu raspunsul tau ..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate