Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

samsung s8 - inlocuire sticla fata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, am sticla fata sparta la telefon si vreau sa o schimb, la service imi cer vreo £250 de schimbat, asa mai pun 100 si imi iau altul nou. Am dat o cautare si am gasit sticla la vreo £20 si as vrea sa o schimb singur dupa ceva tutoriale pe youtube. A mai schimbat careva sticla acasa? Ceva sfaturi? Multumesc!

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Nu vei reusi sa faci ce face asta, dar vei reusi sa spargi si lcd-ul(+ timp pierdut si nervi).
Cumpara tot ansamblul digitizer+lcd si vei putea sa faci singur operatiunea.

Edited by vimann, 15 August 2018 - 23:01.


#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Găsisem kit-ul asta si pare a avea de toate. Lcd e destul de mult. De ce zici ca as sparge displayul? https://www.amazon.c...a_9LjDBb1KQK40F

Edited by debusy, 15 August 2018 - 23:24.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Pe langa kitul ala iti mai trebuie doar o plita termostatata pe la vreo 80 de grade sa separi geamul de display, adeziv sau folie OCA + lampa cu ultraviolete si o statie cu vacuum pentru evacuarea bulelor de aer si gata, Asta pe langa indemanarea necesara.

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Am mai vazut ca unii puneau 5 minute telefonul în congelator ca sa separe sticla de display. Da, aparatul ultraviolet mi-ar mai trebui.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdebusy, on 15 august 2018 - 23:24, said:

De ce zici ca as sparge displayul?
Pentru ca nu ai mai facut exact operatiunea asta la minim 5-7 telefoane, dintre care 2-3 au ramas cu pixeli morti pe ecran.
Chiar si celor care schimba o data la cateva zile sticla de pe ecran li se mai intampla sa omoare niste pixeli, si nu ofera garantia ca iti dau telefonul inapoi cu 0 pixeli morti.

Edited by Hider141, 16 August 2018 - 07:39.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sticla este lipita de LCD cu adeziv transparent. Dezlipirea se face la cald folosind scule, indemanare si experienta.
    Asta cu pixelu mort e legenda urbana. Un pixel nu traieste de unul singur. Daca dai intr-unu mor cateva sute si o sa ai linii pe ecran. Asta in cazul fericit in care nu crapa toti.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
La LCD asa e, dar nu si la OLED.
La OLED iti apar linii de pixeli defecti/morti doar daca ai probleme cu conectorul de pe placa de baza. In rest poti gauri telefonul cu un burghiu, si atat timp cat nu nimeresti placa de baza sau bateria telefonul va functiona bine-mersi, atat ca va avea o gaura si pixeli morti in jurul gaurii, nu pe intreaga linie orizontala sau verticala din dreptul gaurii. Asta e din cauza ca la OLED e controlat fiecare LED individual.

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Ok, ma apuc de cUtat alt telefon atunci.multumesc de opinii

#10
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

View PostHider141, on 16 august 2018 - 08:35, said:

La LCD asa e, dar nu si la OLED.
La OLED iti apar linii de pixeli defecti/morti doar daca ai probleme cu conectorul de pe placa de baza. In rest poti gauri telefonul cu un burghiu, si atat timp cat nu nimeresti placa de baza sau bateria telefonul va functiona bine-mersi, atat ca va avea o gaura si pixeli morti in jurul gaurii, nu pe intreaga linie orizontala sau verticala din dreptul gaurii. Asta e din cauza ca la OLED e controlat fiecare LED individual.
de ce e controlat fiecare LED (aka subpixel) individual? cumva nu tot de un panou TFT aflat în spatele acestor LED-uri? surpriză, și LCD-urile folosesc tot TFT pentru controlul individual al fiecărui subpixel.

ce mai este "individual" la OLED este lumina reprodusă de aceste LED-uri, la LCD-uri lumina este "shared" de un backlight, probabil de aici vine confuzia ta.

#11
psy0x9

psy0x9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2017
Salut, eu mi-am schimbat doar sticla la samsung galaxy s8 cu 300 lei la baietii astia a durat aproximativ 1 ora http://www.kraftserv...cla-samsung-s8/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate