Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

CI+ utilizat la alta adresa

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View Postrosix, on 13 august 2018 - 13:08, said:


Mai, in general sunt cam imperecheate - cardul CI+ cu MAC-ul TV-ului, cu MAC-ul routerului si cu alte MAC-MAC-uri... deci ar trebui sa iei si routerul de fibra cu tine, cred, pe langa TV.  Are rost sa pleci cu toate?

MAC-ul TV-ului?!
Sper că glumești!

#38
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
@CostyNn96: da, dar in loc sa dea vreo 45 lei sa aiba multe posturi, va da 27 lei pe analog si va baga cardul CI+ unde va prinde cate prinde si in prima locatie.

#39
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postronuquet, on 13 august 2018 - 14:09, said:

@CostyNn96: da, dar in loc sa dea vreo 45 lei sa aiba multe posturi, va da 27 lei pe analog si va baga cardul CI+ unde va prinde cate prinde si in prima locatie.
ASta-i alta mancare de peste, acolo vorbeam de un crt, cu receiver sd :)

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Clientul UPC

Quote

Utilizează  Reţeaua  şi  Circuitul  numai  în  scopurile prevăzute  în Contract,  nemodificând  configuraţia  şi  componentele   Circuitului  şi anunţă  imediat  UPC  despre  orice  defecţiune  în  sistem,  deteriorarea instalaţiei,  precum  şi  despre  situaţiile  în  care  se
  constată  furtul  de  semnal.

Clientul  nu  are  drept  de  redistribuire  a  Serviciilor şi  nu  are dreptul  de  a  se  branşa  singur,  acest  din  urmă  drept   aparţinând exclusiv  personalului  autorizat de UPC. Intervenţiile  neautorizate  la Reţea  (inclusiv,  dar  nu  limitate  la:  furtul/  redistribuirea  de  semnal, deteriorarea  voită  a  instalaţiei/  componentelor  sale,  distrugerea echipamentelor/  Reţelei,  orice  acţiune  a  Clientului   care  duce  la  o scădere  a  calităţii  sau  la  deranjarea  altui  client,   conectarea frauduloasă   la   Reţea   şi/   sau   recepţionarea   unor  
Servicii necontractate)  atrag  deconectarea,  Clientul  răspunzând  material, contravenţional  sau  penal,  după  caz.  Oricare  faptă dintre  cele menţionate  duce  la  rezilierea  Contractului  şi  plata   de  despăgubiri  constând în valoarea tarifului lunar pentru pachetul de bază pentru o perioadă  de 6 luni, imediat după data constatării f aptei. Clientul  va achita şi contravaloarea lucrărilor de remediere, stabilită prin deviz  întocmit de UPC.

https://www.upc.ro/p...enerale UPC.pdf


Deci ce am zis eu era corect și omenește, restul povețelor fiind de fapt îndemn la ceva ce constituie cel puțin încălcare de termeni contractuali?

Edited by waterman, 13 August 2018 - 14:15.


#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostKyKyKyKy, on 13 august 2018 - 14:09, said:


MAC-ul TV-ului?!
Sper că glumești!

Nu.  La Telekom se inroleaza cardurile dar cred ca cu codul modului CI+ nu cu TV-ul.  Cel putin asa am vazut ultima data, un tip de la Telekom, baga seria cardului intr-o aplicatie pe telefonul mobil sa activeze cardul.

View Postronuquet, on 13 august 2018 - 14:09, said:

@CostyNn96: da, dar in loc sa dea vreo 45 lei sa aiba multe posturi, va da 27 lei pe analog si va baga cardul CI+ unde va prinde cate prinde si in prima locatie.

Da.. Am inteles pana la urma despre ce e vorba dar el spunea ca nu are si nu vrea sa faca abonament deloc in noua locatie, de asta a iesit confuzie.

#42
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Baga seria cardului intr-o aplicatie ca sa imperecheze cardul cu abonamentul clientului, astfel incat sa se decripteze doar posturile pentru care clientul plateste. Asa se face si la UPC.

Cardurile vin cu un nr si vin la bax, de acolo se iau cate carduri sunt cerute pt un client, si se imperecheaza fiecare cu abonamentul clientului....

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 14:44.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dar vor merge in orice locatie.

#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrosix, on 13 august 2018 - 13:08, said:

Mai, in general sunt cam imperecheate - cardul CI+ cu MAC-ul TV-ului, cu MAC-ul routerului si cu alte MAC-MAC-uri... deci ar trebui sa iei si routerul de fibra cu tine, cred, pe langa TV.  Are rost sa pleci cu toate?
Pls nu mai spune tampenii. Ai habar ce inseamna MAC? Ma refer practic, nu de pe wikipedia. Toti pensionarii sunt IT-sti mai nou Posted Image)

@initiator: eu am dus de la firma acasa mediaboxul cu card ci de la orange si a mers. Nu sunt sigur la UPC dar nu ar trebui sa fie o problema. Cel mai bine intreaba-i pe ei.

Edited by jm2010, 13 August 2018 - 15:06.


#45
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
(i) Cardul este imperecheat cu CAM-ul. Nu are nici o treaba cu diverse MAC-MAC-uri, oricat ar fi ele de smar’t[eve]..

(ii) Evident pentru a-l folosi la alta adresa trebuie ca acolo sa ai cablu si semnal pe acel cablu. Adica abonament.

(iii) Probabil daca e aceeasi localitate va merge. In cu totul alta parte a tarii, la UPC, nu stiu. (La RDS se zice ca merge).

Intrebarea corecta este daca a putut folosi cineva un astfel de CAM timp indelungat (cu accent pe indelungat) in alta parte a tarii decat acolo unde e abonamentul lui.

Motivul este ca orice card trebuie sa primeasca periodic informatiile de activare - ce canale sunt permise a fi vizionate si ce nu. Daca nu primeste aceste informatii un anumit timp atunci se dezactiveaza. Nu stiu cat e acest timp la UPC, tin minte ca la Romtelecom pe vremea Dolce (satelit) era de 5 zile. Deci daca UPC are un singur stream cu activarile din toata tara, ceea ce automat inseamna ca e transmis in toata tara, va functiona indiferent de adresa. Insa UPC are acea impartire pe zone. Posibil (dar nu obligatoriu) sa aiba stream-uri cu activari specifice fiecarei zone, transmise doar in zona fiecaruia. Atunci daca il folosesti in alta zona cardul tau nu va primi info de activare si dupa o vreme se va dezactiva automat. Incercarea de a-l reactiva nu va avea succes decat daca il muti la loc in zona lui.

#46
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Bun; multumesc tuturor, pana aici totul clar.
Merg pe calea legala, poate am nevoie de vreo interventie si nu vreau sa ma traga careva de maneca. Nu am semnal pe cablu.

-Platesc un abonament analog si imi iau CI+ din vechea locatie unde ramane media boxul sau,
-Portare pe noua locatie daca decid sa renunt cu totul la abonament in locatia initiala din contract -  banuiesc ca nu este o problema - caz in care, ar trebui sa se faca fara costuri suplimentare.

#47
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Eu am un mediabox lasat in Ploiesti la apartament de 2 ani si functioneaza perfect, desii el figureaza pe abonamentu de la tara ( 40 km distanta intre locatii)

#48
LivTED35

LivTED35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 24.11.2018
Testat de mine in seara asta si functioneaza perfect. Distanta de la locatia mea este de 6 km.

#49
simache_2004

simache_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2008
Merge numai daca in noua locatie plateste un abonament UPC compatibil cu CI+.

#50
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostSara_28, on 13 august 2018 - 23:40, said:

Bun;
Cum ai rezolvat pana la urma?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate