Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CI+ utilizat la alta adresa

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Exista posibilitatea ca dintr-un abonament existent ce contine mediabox si un CI+ sa plec cu CI+ in alta locatie?
Este necesara portarea sau din moment ce este inregistrat in sistem as putea sa ma leg cu el pe cablu de oriunde, a facut cineva?
Merci

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cei de la UPC ce zic ?

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Inainte de a-i apela, vreau sa stiu daca cineva a facut treaba asta fara costuri suplimentare si tehnic daca e posibil. N-as vrea sa sun si sa ma incalte cu un alt abonament asa de Sf. Marie Posted Image

Edited by Sara_28, 13 August 2018 - 13:05.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSara_28, on 13 august 2018 - 13:04, said:

Inainte de a-i apela, vreau sa stiu daca cineva a facut treaba asta fara costuri suplimentare si tehnic daca e posibil. N-as vrea sa sun si sa ma incalte cu un alt abonament asa de Sf. Marie Posted Image

Mai, in general sunt cam imperecheate - cardul CI+ cu MAC-ul TV-ului, cu MAC-ul routerului si cu alte MAC-MAC-uri... deci ar trebui sa iei si routerul de fibra cu tine, cred, pe langa TV.  Are rost sa pleci cu toate?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu îți fac ăia abonament doar pentru că întrebi. Presupun că nu se poate. Presupun că trebe fibră acolo tot de la UPC.
De aia am zis să întrebi să afli ceva sigur. NU păreri.

#6
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
https://media.teleko...m_Romania_T.pdf Telekom.

Pot să îmi păstrez serviciile UPC dacă doresc să mă mut la altă adresă?  -
Poți să îți păstrezi serviciile UPC existente dacă te muți la o altă adresă unde acestea pot fi disponibile. Te rugăm să te prezinți la unul dintre Centrele de Relații Clienți UPC unde vei afla toate informațiile legate de mutarea serviciilor existente la altă adresa.

Presupun ca si la ceilalti furnizori este la fel. Posted Image

Edited by CostyNn96, 13 August 2018 - 13:13.


#7
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
N-am net de la ei am doar Cablu TV.
CI+ merge exclusiv pe fibra, implica un router?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cu riscul de a mă repeta, întreabă la UPC.

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostSara_28, on 13 august 2018 - 13:12, said:

N-am net de la ei am doar Cablu TV.
CI+ merge exclusiv pe fibra, implica un router?
Cred ca cel mai bine e sa contactati firma de televiziune si o sa va explice mai bine decat oricine de pe aici:)

#10
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Am sa le pun o intrebare. merci

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și frumos și elegant e să spui răspunsul aici ca cei care au aceeași problemă pe viitor să afle din topic ce și cum.

#12
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
hai ca esti culmea, deci pe mine ma trimiti sa sun, in fix al doilea post (ca si cand as fi primit 150 de raspunsuri  in care mi s-ar fi spus ca nu se cunoaste problema) si acum ma pui sa ma si intorc; pai ma scuzi dar te-ai bagat in seama aiurea pe topic.

Revin, daca cineva are date, m-ar ajuta inainte de a telefona la UPC.
Va multumesc Posted Image

Edited by Sara_28, 13 August 2018 - 13:22.


#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Doamne ce de habarnisti pe aici, dati asa din gura doar sa faceti postari.

Scurt si la obiect:

Daca acolo exista un cablu UPC, poti lua acel CI+ sau decodor cu tine, va functiona perfect in orice locatie unde exista un cablu UPC.
Daca tu te muti de tot de la acea locatie, va trebui sa faci reziliere si sa faci contract nou in noua locatie, dar daca spre exemplu iei un CI+ de la tine de acasa, la casa de vacanta sau la un prieten sa zicem, nu exista nicio problema.

Ca o idee in plus, daca locatia unde vei muta CI+-ul sau decodorul este inafara localitatii in care esti acum, trebuie sa resetezi mediaboxul/CI+-ul si sa bagi codul corespondent noii localitati. Spre exemplu daca muti din Bucuresti in Timisoara, va trebui sa bagi alt cod.

Nu trebuie sa iei niciun router, si nici macar nu exista fibra la UPC. Cei care au aberat au report din partea mea si sper sa fie taxati.

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 13:24.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSara_28, on 13 august 2018 - 13:12, said:

N-am net de la ei am doar Cablu TV.
CI+ merge exclusiv pe fibra, implica un router?

Nu neaparat. Depinde pe ce retea vine semnalul TV, in functie de operator. Oricum semnalul ala TV trebuie sa vina de undeva.  Daca iti inchpui ca gasesti un cablu TV abandonat pe undeva, la care furnizorul de cablu nu incaseaza abonament iar tu pui un TV cu un card CI+ luat din alta parte si vezi tot.. cred ca te pacalesti pe tine.  Toata Romania ar proceda asa daca ar fi posibil.

Abonamentele astea trebuie activate la firma furnizoare.

#15
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@rosix
Daca ma abonez la serviciul digital UPC, nu am nevoie de internet, de telefonie, doar programele digitale ma intereseaza, solicit un CI care va fi montat intr-un TV nonsmart, dar care stie CI+, inseamna ca n-o sa-mi functioneze serviciul din cauza ca CI-ul nu e imperecheat cu router-ul, cu MAC-ul din TV-ul nonsmart care nu are nici macar mufa UTP?


Initiator, ce te opreste sa incerci? Daca merge, merge, daca nu, nu. Eu zic ca va funtiona fara nici o problema.
CI-ul de la UPC nu e mediabox care sa raporteze pozitia actuala, merge fara nici o problema in toate TV-urile care stiu CI+.

Edited by cristip20, 13 August 2018 - 13:31.


#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Trebuie sa vina un cablu neaparat de la UPC, fie el si analogic in casa, si sa fie platit. Analogicul este 27 lei la UPC.

@cristip20: nu exista imperechere cu MAC-ul de la TV sau alte minuni si vrajeli, lumea obisnuieste sa-si complice cu mult viata fata de cum e acum, eu schimb intre ele CI+-urile acasa cand unu nu mai vrea cu un TV. Abereaza rosix.

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 13:27.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSara_28, on 13 august 2018 - 13:04, said:

Inainte de a-i apela, vreau sa stiu daca cineva a facut treaba asta fara costuri suplimentare si tehnic daca e posibil. N-as vrea sa sun si sa ma incalte cu un alt abonament asa de Sf. Marie Posted Image

Pai, in noua locatie se prespune ca ai abonament, nu?  Tu vrei asa televiziune de la Duhul Sfant, fara sa platesti nimic, doar plimband cartela?

Edited by rosix, 13 August 2018 - 13:26.


#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postrosix, on 13 august 2018 - 13:08, said:

Mai, in general sunt cam imperecheate - cardul CI+ cu MAC-ul TV-ulu
de unde le scotii!? nu e imperecheat cu nimic! MAC au doar televizoarele SMART; am un Samsung si un Sony non-smart - de unde Posted Image  MAC
am card ci+ si pot sa-l folosesc in orice tv la orice adresa

View Postrosix, on 13 august 2018 - 13:24, said:

Daca iti inchpui ca gasesti un cablu TV abandonat pe undeva, la care furnizorul de cablu nu incaseaza abonament iar tu pui un TV cu un card CI+ luat din alta parte si vezi tot.. cred ca te pacalesti pe tine.  Toata Romania ar proceda asa daca ar fi posibil.

Abonamentele astea trebuie activate la firma furnizoare.
da, toata Romania e plina de cablu tv abandonat Posted Image

View Postrosix, on 13 august 2018 - 13:25, said:

Pai, in noua locatie se prespune ca ai abonament, nu?  Tu vrei asa televiziune de la Duhul Sfant, fara sa platesti nimic, doar plimband cartela?
ba plateste!
in pretu abonamentului este inclusa si cartela - nu iti da UPC-ul cartela/card CI+ fara abonament

Edited by STARTREK1, 13 August 2018 - 13:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate