Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

CI+ utilizat la alta adresa

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Si  de la mine are un report waterman pentru ca se baga aiurea in seama sper sa se abtina data viitoare.

@ronuquet, merci frumos

Citat

Daca acolo exista un cablu UPC, poti lua acel CI+ sau decodor cu tine, va functiona perfect in orice locatie unde exista un cablu UPC.
Exact despre asta este vorba. Deci nu am nevoie de vreo noua configurare sau ceva, teoretic nici nu trebuie sa le comunic ca sunt la alta locatie, totul se derulandu-se sub conditiile contractului existent -  gresesc?

 rosix, pe 13 august 2018 - 13:25, a scris:

Pai, in noua locatie se prespune ca ai abonament, nu?  Tu vrei asa televiziune de la Duhul Sfant, fara sa platesti nimic, doar plimband cartela?

Nu iubita nu de la Duhul Sfant, Posted image
Am fost cat se poate de clara, nu am abonament in noua locatie. O sa plec cu CI+ din locatia existenta si ramane doar mediaboxu pe un singur TV in locatia veche, si voi plati cablul analog.

Edited by Sara_28, 13 August 2018 - 13:35.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cristip20, pe 13 august 2018 - 13:25, a scris:

@rosix
Daca ma abonez la serviciul digital UPC, nu am nevoie de internet, de telefonie, doar programele digitale ma intereseaza, solicit un CI care va fi montat intr-un TV nonsmart, dar care stie CI+, inseamna ca n-o sa-mi funtioneze serviciul din cauza ca CI-ul nu e imperecheat cu router-ul, cu MAC-ul din TV-ul nonsmart care nu are nici macar mufa UTP?

Din cate stiu eu, seria cardul CI+ se baga intr-o aplicatie si se activeaza. Ori, daca l-ai activat pe un abonament la Cucuietii din Deal (cod client, adresa, etc) si e in baza de date a operatorului, va mai functiona acelasi card CI+ si pe alt abonament la Cucuietii din Vale?  Nu cred.. dar cum spuneam, nu bag mana in foc.

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:29, a scris:

Si  de la mine are un report waterman pentru ca se baga aiurea in seama sper sa se abtina data viitoare.

@ronuquet, merci frumos

Exact despre asta este vorba. Deci nu am nevoie de vreo noua configurare sau ceva, teoretic nici nu trebuie sa le comunic ca sunt la alta locatie, totul se derulandu-se sub conditiile contractului existent -  gresesc?

Pai la noua locatie ai abonament TV?  Daca ai, o sa-ti mearga.

Edited by rosix, 13 August 2018 - 13:32.


#21
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
@Sara_28: nu trebuie sa ii anunti, teoretic e ilegal, dar ei nu au de unde sa afle. E nevoie de o noua configurare doar in cazul in care schimbi orasul, la modul ca in loc de 010 spre exemplu trebuie sa bagi 410 ca si cod, pt ca frecventele sunt diferite in functie de oras. Daca muti spre exemplu din Bucuresti in Bucuresti nu ai nevoie de o noua configuratie.

@rosix: nu se activeaza in niciun fel, aberezi, stop it !!

Ca sa incheiem povestea: am procedat eu asa... un decodor l-am bagat in alta parte, acolo avand un abonament mult mai mic.... prindeam toate posturile de pe abonamentul principal si nu a fost nevoie de nimic.

Si putin tehnic: peste tot vine acelasi semnal UPC, decodorul sau cardul CI+ doar te autentifica in retea pe baza SIM-ului din cartela. O data facuta autentificarea poti vedea posturile criptate. Nu exista niciun motiv pt care sa nu mearga atata timp cat tu ai in casa un cablu UPC.

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 13:36.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ronuquet, pe 13 august 2018 - 13:33, a scris:

Ca sa incheiem povestea: am procedat eu asa... un decodor l-am bagat in alta parte, acolo avand un abonament mult mai mic.... prindeam toate posturile de pe abonamentul principal si nu a fost nevoie de nimic.

Pai da, dar el/ea nu are abonament deloc la noua locatie. Ori, daca aia de al UPC nu sunt tampiti, i-au scos deja cablul din cutia de distributie de pe casa scarii si... la revedere, poate sa vina cu cate carduri doreste.

#23
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Asta e problema ei, trebuie sa ai cablu UPC in casa pentru a putea folosi echipamentul de decodare.

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:29, a scris:

Nu iubita nu de la Duhul Sfant,
Am fost cat se poate de clara, nu am abonament in noua locatie. O sa plec cu CI+ din locatia existenta si ramane doar mediaboxu pe un singur TV in locatia veche, si voi plati cablul analog.

Na ca a si raspuns....


Deci raspunsul final este : da, merge !

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 13:40.


#24
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Daca nu ma insel, cablul imi intra in casa, de aici cred ca ma descurc, va multumesc; ilegat nu cred ca este ca eu sa ma uit la TV pe un abonament platit; mai degraba, consider abuziv  sa fiu taxata de 2x pentru simplul fapt ca unul din TV-uri nu mai e in dormitorul din adresa comunicata in contract este la alta adresa.

As putea face o paralela in acest caz cu un stick de net (inteleg ca practic este cam acelasi lucru, atata tot ca CI+ merge pe cablu independent de locatie) .

Edited by Sara_28, 13 August 2018 - 13:43.


#25
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

 ronuquet, pe 13 august 2018 - 13:25, a scris:

Trebuie sa vina un cablu neaparat de la UPC, fie el si analogic in casa, si sa fie platit. Analogicul este 27 lei la UPC.

@cristip20: nu exista imperechere cu MAC-ul de la TV sau alte minuni si vrajeli, lumea obisnuieste sa-si complice cu mult viata fata de cum e acum, eu schimb intre ele CI+-urile acasa cand unu nu mai vrea cu un TV. Abereaza rosix.
Stiu ca nu exista imperechere cu MAC-ul TV-ului, intebarea era doar exemplu, vroiam sa vad ce argumnete se aduc. Cardul e legat doar de modulul CAM, am 3 module acasa, pot fi montate in orice TV cu CI+, chiar si in alta locatie, fie ea in alt oras unde exista UPC, cum ai zis trebuie schimbat doar codul de retea.

#26
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
@Sara_28: chit ca e platit ei tin foarte mult sa fie anuntati si in cazul in care exista intr-o alta locatie trebuie platit teoretic si acolo. Ma rog, iti platesti chiria la card, iti platesti abonamentul, deci moral esti curata. Posted image Altii fura cablu analogic de la vecini si nu dau nici 1 leu...

Edited by ronuquet, 13 August 2018 - 13:43.


#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:29, a scris:

Si  de la mine are un report waterman pentru ca se baga aiurea in seama sper sa se abtina data viitoare.

Te învață omu de bine ca să nu ai vreo problemă și tu dai report.

Mno, mulțumesc colega.

#28
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
@waterman: daca suna la UPC se lingea pe bot de ceea ce voia sa faca. De asta a si intrebat aici.

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:40, a scris:

Daca nu ma insel, cablul imi intra in casa, de aici cred ca ma descurc, va multumesc; ilegat nu cred ca este ca eu sa ma uit la TV pe un abonament platit; mai degraba, consider abuziv  sa fiu taxata de 2x pentru simplul fapt ca unul din TV-uri nu mai e in dormitorul din adresa comunicata in contract este la alta adresa.

As putea face o paralela in acest caz cu un stick de net (inteleg ca practic este cam acelasi lucru, atata tot ca CI+ merge pe cablu independent de locatie) .

Teoretic, daca acolo a fost un abonament si s-a reziliat, cablul a fost deconectat de la cutia cu maimutze.. si poti sa bagi ce card vrei tu, ca nu mai vezi nimic.  Nu e ca la stickul de internet mobil.  Adica, de ce ar lasa UPC-ul un cablu cu semnal pe el, intr-o locatie care nu mai are abonament platit?

Edited by rosix, 13 August 2018 - 13:48.


#30
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Verific, daca nu are semnal pe el, atunci platesc un analog.

Edited by Sara_28, 13 August 2018 - 13:50.


#31
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
.

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:29, a scris:

Am fost cat se poate de clara, nu am abonament in noua locatie.

 Sara_28, pe 13 august 2018 - 13:40, a scris:

Daca nu ma insel, cablul imi intra in casa,
pai ai sau n-ai? ca simpla prezenta a uni cablu acolo nu inseamna automat ca e si bransat la retea.
verifica si vezi daca are semnal pe el. daca are go for it, daca nu are iti iei un analogic si ai rezolvat.

in rest, mama, ce va mai place unora sa aberati...ba nene, nu stiti? nu-i rusine!! lasati-i pe altii, care stiu sau au facut sa vorbeasca.

 rosix, pe 13 august 2018 - 13:08, a scris:

Mai, in general sunt cam imperecheate - cardul CI+ cu MAC-ul TV-ului, cu MAC-ul routerului si cu alte MAC-MAC-uri... deci ar trebui sa iei si routerul de fibra cu tine, cred, pe langa TV.  Are rost sa pleci cu toate?
tampenia zilei. ci-ul nu se imperecheaza cu tv-ul, doar cardul cu cam-ul si doar la unii dintre operatori, nu la toti. ce legatura are asta cu mac-ul router-ului? ce router cu fibra la UPC? cum dracu' sa pleci cu tot calabalacul dupatine...gizas fachin craist...

ONTOPIC: merge! poti muta si CI si decodor, conditia e sa aiba cablu (macar analogic) in locatia unde le muti.modem-ul de internet nu se poate muta, ala se aloca pe nodul optic si ca sa-l muti, tre' sa muti adresa de instalare,complicata treaba. echipamentele de televiziune le poti muta dupa cum ai chef, testat, probat, verificat de mine.ca d-aia am 4 echipamente in custodie pentru un apartament de doua camere si trust me, in debara si in balcon nu am tv-uri...

trebuie doar sa ai activ un abonament analog in locatie si muti echipamentele tv dupa cum te taie capu' si chefu'.

Edited by dygey, 13 August 2018 - 14:13.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din moment ce se plateste abonamentul si echipamentele in custodie nu vad de ce nu ar merge. Cablu UPC sa fie.
La alte firme au plecat prin tari straine cu mediaboxul si cartela, ca antena si LNB-ul le-au procurat de acolo. Si merg foarte bine. Vedere spre satelit sa fie.

Edited by bumpocbum, 13 August 2018 - 13:59.


#33
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
wrong post.

Edited by dygey, 13 August 2018 - 14:04.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,352
  • Înscris: 01.12.2001
UPC nu are fibra in casa
Iei doar cardul si modulul CI+ (cam).
Astea 2 sunt imperecheate.
Daca vrei, fac un test imediat si pun modulul CI+ si cardul la altcineva.

Nu iti trebuie niciun router sau mediabox.

Edited by dorin_2k, 13 August 2018 - 14:07.


#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Slotul CI+ aparţine TV-ului, ce primeşti de la operator este un decriptor gen Nagravision sau Conax plus cardul de abonat, pe care le poţi folosi în ORICE TV care recepţionează programele digitale UPC.
Cam ca la satelit, poţi folosi cardul cu orice receiver compatibil cu sistemul doreşti

#36
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
AIDI P...A degeaba e cablu de la upc acolo daca vechiu proprietar s a debransat cand a plecat.... asa a patit matusa mea...s a mutat intr o garsoniera acum 2-3 ani si avea cablu de la upc tras in casa,chiar si un receiver, insa erau de muzeu...ca sa le poata folosii a trebuit sa sune la cei de la upc si sa ii incheie un nou contract pe numele ei... asa ca habarnisti mai suntem...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate