Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#163
dana_pdi

dana_pdi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.10.2007
spune cu nu mai vrea sa mai faca si urmatoarele 2 serii

Sotului meu i-au dat 6 serii sa faca. A facut 4 pana acum si pe 11 ne ducem la a 5-a. Nici el nu voia sa mai faca dupa a 3-a, dar l-am convins toti ca trebuie. El a facut o complicatie dupa a treia serie. A fost operat de urgenta si s-a mai ales si cu o stoma. DAr face chimioterapia in continuare. E adevarat ca i-au redus doza. La a 4-a nu i-a mai fost rau. A baut cam 2,5-3 litri de apa pe zi si bea in continuare.
Nu trebuie sa renunte sotul tau la chimio, indiferent daca ii este rau sau nu. O sa treaca totul si o sa fie bine.
Curaj mult si sanatate!

#164
vlad_tudose

vlad_tudose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2005
Am 19 ani si am fost diagnosticat in oct.2007 cu cancer testicular stadiul II A cu tumora mixta (50% carcinom embrionar, 30% teratom si 20% sac vitelin). La 1 luna dupa orhiectomie stg., am inceput cimioterapia tip BEP. Inainte de inceperea tratamentului markerii tumorali inregistrau urmatoarele valori: AFP=14,31 si B-HCG=53,66 iar la examenul CT in cavitatea abdominala au fost depistati 2 noduli retroperietonali de 15 si respectiv 20 mm si mai multi noduli adenopatici subcentimetrici. Dupa 3 serii de chimio pe care le-am suportat destul de bine, rezultatul examenului CT este "fara adenopatie peritoneala si retoperitoneala in abdomen" - deci OK, B-HCG in limite normale ( inca dupa dupa cea de-a doua serie de chimio) dar AFP inregistraza valori aproape constante fata de cea inregistrata inainte de inceperea tratamentului, concret AFP=12,85, repetat dupa trei zile AFP=15,93. Medicul curant spune ca AFP trebuie sa se incadreze in valori normale (sub 7 ng/mL dupa standardele laboratorului) prin urmare voi incepe cea de-a 4 -a serie de chimio. am citit insa ca nu intotdeauna valorile markerilor tumorali sunt relevante si as vrea sa intreb daca stie cineva daca AFP poate inregistra valori crescute si din alte cauze sau daca ar putea fi vorba despre o reziistenta a bolii la tratament.

Va multumesc,

#165
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
da, cresterea ei poate avea si alte cauze, hepatice sau intestinale, de exemplu.

#166
CristianBe

CristianBe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2007

 elena-74, on Dec 27 2007, 21:20, said:

Buna tuturor si Sarbatori Fericite!

Cristian, poti sa ne spui ce diagnostic si ce protocol de tratament ai urmat? Multumesc.

Sotul meu a facut primele 2 serii a cate 5 zile de chimioterapie, la a 2-a s-a simtit destul de rau, nu a vomitat foarte rau dar l-a durut stomacul ingrozitor, a slabit cate 1kg pe zi. Acum la 1 saptamana dupa este bine dar spune cu nu mai vrea sa mai faca si urmatoarele 2 serii.
Eu tot caut pe net exemple cu care sa-l incurajez sa mearga mai departe sau mici sfaturi ca sa-l pot ajuta sa-i fie un pic mai usor in zilele de tratament.

Multa sanatate tuturor!!!
Buna Elena,
Deocamdata nu am facut nici un tratament. Dupa operatie, markerii si CT au fost in limite normale. Mi-am schimbat stilul de viata, alimentatia. Sper ca urmatoarele analize sa fie bune.
Va doresc multa sanatate si putere de lupta.

#167
elena-74

elena-74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2007
Cristian, multumesc pentru raspuns.

Sotul meu a facut saptamana trecuta doar 3 zile de chimioterapie din seria a 3. Mai trebuia sa  faca inca 2 zile dar nu a mai rezistat. Am facut si un CT si rezultatul este ca adenopatia pentru care a inceput tratamentul are cam aceleasi dimensiuni, deci nu a scazut, dar markerii sunt din nou in limite normale. Medicul oncolog l-a lasat sa faca o pauza si sapatamana viitoare mergem la PET_CT in Ungaria, sparam ca acolo sa aflam mai multe detalii despre aceasta adenopatie.
Multa sanatate!

Edited by elena-74, 17 January 2008 - 12:03.


#168
fytzee

fytzee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 27.12.2007
Ma doare testicolul stang , stiti cumva care ar fi problema?  :no: :confuzzled: :deadtongue:

Edited by fytzee, 18 January 2008 - 11:32.


#169
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Stim, da' nu vrem sa-ti spunem, ca noi suntem adevaratii fii si fiice ai mamei Omida si tu n-ai platit taxa.

Apropo, s-au inventat doctorii, si medicul de familie nu-ti ia nici o taxa ca sa te consulte.

Edited by adadoi, 18 January 2008 - 12:09.


#170
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 fytzee, on Jan 18 2008, 11:32, said:

Ma doare testicolul stang , stiti cumva care ar fi problema?  :no: :confuzzled: :deadtongue:
pai s-ar putea sa fie varicocel (doctorul a spus ca doar la stangul apare) (citeste aici) daca la palpare simti o pungulita, ori s-ar putea sa-ti treaca (o simpla accidentare) (sau muuulte alte forme de boli de care nu am auzit sau avut, printre care si cancer testicular) dar cel mai sigur ar fi sa vezi tu singur (in functie de simptome) daca e nevoie sa mergi la doctor (urolog,familie). Eu unul, am trait cu pungulita aceea muuult timp, insa cand au aparut durerile, am decis ca oricum tot acolo ajung (la doctor :D ) si cu cat mai tarziu, cu atat e mai rau.

Edited by ***MIHAI***, 18 January 2008 - 15:27.


#171
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

 nmarius1, on Aug 2 2007, 20:36, said:

Am 42 ani si din aprilie 2007 am un nodul testicular de 1 cm diametru, este in interiorul testiculului stang, il simt in partea de sus. Nu stiu daca e din cauza unor lovituri cu mingea primite la fotbal sau a aparut pur si simplu. Am facut ecografie testiculara si se confirma existenta, recomandandu-se operatia. Am facut analiza sangelui in Brasov (un laborator langa maternitate) pentru determinarea titrului markerilor tumorali AFP si b-HCG. Rezultatele au iesit bune, motiv pentru care n-am mai facut nici-o investigatie. Din iunie iau un tratament homeopatic pentru acest nodul, sa vedem daca da rezultate.  Ceea ce ma framanta acum este urmatoarea intrebare: daca nu e cancer acum, poate in timp sa se transforme in cancer? Si atunci e mai bine sa ma opereza si sa extirp testiculul stang? Sau sa stau cu el asa? Mentionez ca nu simt ca a crescut si nici nu ma doare, simt uneori o foarte usoara senzatie ca exista.
Iti indic tratament chirurgical, NU homeopatic. Nu se extirpa testiculul. Se practica doar o mica incizie la nivelul scrotului si se extirpa doar nodulul care va fi trimis la examenul histopatologic la parafina. Rezultatul il vei avea cam in 2-3 saptamani. Pentru mai multa siguranta, poti recurge si la analiza histochimica a piesei extirpate. Parerea mea este sa nu mai taraganezi.
Pt un chirurg iute de mana, interventia dureaza cam 15-20 minute, nu este deloc periculoasa.

#172
alyn_007_4you

alyn_007_4you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2008
salutam 17 anisi de ceva vreme am probleme la testicolul stang durere ce se transmite cateodata si la cel dreptce paote fiicredetzi ca este ded la chiloti strimti pe care ii portsau este vreo infectie ceceva??:-va rog ajutatima:((:(((

Edited by mianna, 26 January 2008 - 03:13.
semnele de punctuatie in exces se sterg; iata ce ramane


#173
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am fost diagnosticat cu chist epididimar ( pe intelesul tuturor o punga cu lichid la capatul unui testicul, in zona epididimului ) are cca 3 cm in diametru, medicul urolog zice ca nu are ce sa-i faca si trebuie operat, eu am mai avut un chist sinovial la o mana pe care dupa ce l-am lasat in pace dupa cca 1/2 an a disparut asa cu a si aparut. Oare asta nu va disparea la fel ca si ala prin absortie, a mai vut cineva asa ceva, daca s-a operat cum a decurs operatia, mentionez ca nu m-am operat niciodata de nimic.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.

#174
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 scoty, on Mar 11 2008, 21:28, said:

Am fost diagnosticat cu chist epididimar ( pe intelesul tuturor o punga cu lichid la capatul unui testicul, in zona epididimului ) are cca 3 cm in diametru, medicul urolog zice ca nu are ce sa-i faca si trebuie operat, eu am mai avut un chist sinovial la o mana pe care dupa ce l-am lasat in pace dupa cca 1/2 an a disparut asa cu a si aparut. Oare asta nu va disparea la fel ca si ala prin absortie, a mai vut cineva asa ceva, daca s-a operat cum a decurs operatia, mentionez ca nu m-am operat niciodata de nimic.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.
Chistul epididimar nu se resoarbe (nu se cunosc cazuri medicale) ca si celalalt. Chistul sinovial e alta mancare de peste, de ex. , ca sa scapi mai repede de el, se rezolva spargandu-l cu un ciocanel medical direct peste respectiva formatiune(la o clinica de ortopedie).
Chistul epididimar e o formatiune benigna (de obicei) insa la 3 cm diam. e un pic cam mare si poate jena celelalte formatiuni anatomice.

#175
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 scoty, on Mar 11 2008, 21:28, said:

Am fost diagnosticat cu chist epididimar ( pe intelesul tuturor o punga cu lichid la capatul unui testicul, in zona epididimului ) are cca 3 cm in diametru, medicul urolog zice ca nu are ce sa-i faca si trebuie operat, eu am mai avut un chist sinovial la o mana pe care dupa ce l-am lasat in pace dupa cca 1/2 an a disparut asa cu a si aparut. Oare asta nu va disparea la fel ca si ala prin absortie, a mai vut cineva asa ceva, daca s-a operat cum a decurs operatia, mentionez ca nu m-am operat niciodata de nimic.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.
eu ma gandesc numai ce inima poti sa ai sa stai cu chistul ala acolo si sa nu vrei sa-l operezi cat mai repede cu putinta...

oameni ca tine ajung la TV la ora 5 cu tumori de douaj'de kile, si tot omul normal se intreaba...cum doamne iarta-ma a stat pana s-a facut in halul ala ?!? eh uite ! ;)



stai frate cu el acolo...cand n-o sa mai poti sta in fund taie-l tu cu foarfeca ;)

#176
Ester

Ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.11.2006
Buna! Revin cu un scurt istoric a ceea ce s-a intamplat  :mellow:. Totul a inceput de la antrenamentele de la sala de forta, intradevar exagerasem si inca dinainte de a pleca la sala aveam simptome, dar nu banuiam nimic, ci doar ceva "ce se mai intampla". A doua zi (vineri), durerea a aparut aproximativ dupa 2 ore de cand m-am trezit, m-am speriat si vazand ca durerea persista si testiculul continua sa se umfle, m-am speriat si am sunat medicul de familia, a spus ca s-ar putea sa fie doar o infectie si pe moment sa iau o crema si anti-inflamatorii (ibuprofen). Sambata la fel, iar duminica mai puternic, am sunat iar doctorul care m-a trimis la urgente, la chirurgie. Am fost, m-a internat timp de 3 zile am luat tratament intravenos cu, practic, paracetamol in mare.
La externare, marti, doctorul a spus ca se vindeca, nu este o problema, sunt norocos ca am scapat de operatie si mai vin joi sa vada cum sta situatia. Am fost, o durere era prezenta in partea de sus, iar doctorul a spus ca sa mai iau paracetamol daca e nevoie si ne mai vedem peste 2 saptamani. Trec saptamanile, iar durerea "la locul ei", dar nu de aceeasi intensitate. Doctorul chirurg spune ca totul este ok si de saptamana viitoare pot sa ridic la fel ca inainte, numai treptat. Durerea fiind oarecum prezenta, nu am riscat sa ridic greutati mai mari de 10 kg. Problemele n-au disparut si timp de 3 luni jumatate o mentin pe "ba doare, ba nu doare", am tot fost la acest doctor care mi-a mai dat una alta, analize de sange si urina care ieseau ca nici urma de infectie n-as putea sa am; el mi-a spus ca din <<din punct de vedere chirurgical, nu este nimic de facut>>. Am fost la medicul de familie, am spus ca nu-s in ordine si am fost la un urolog, care a spus ca sunt ok, de asemenea. Mentionez ca si pe ecografie nu s-a vazut nimic. In ultima perioada am spus ca si stangul incepe sa ma doara oarecum, dar daca si doctorul urolog spune ca sunt ok, nu stiu ce sa zic, <<sa fie oare imaginatie?>> imi ziceam in acele momente. Am reinceput antrenamentele cu greutati injumatatite, astfel incat nici macar o mica febra musculara sa nu am, iar in momentul cand am facut un anumit tip de exercitii, am simtit aceleasi simptome ca in noiembrie (ne aflam in aprilie). Iar a doua zi dimineaza, adica astazi, durerile au inceput serios la testicolul stang, insa, pe intreg testicolul. Precizez ca daca am o problema, dau ca exemplu: odata mi-am rupt incheietura degetul mare, s-a umflat, dar nu l-am pus in ghips, iar acuma este fragil de fiecare data si se umfla la orice intindere mai brusca. As dori sa ma operez, ca inteleg ca nu ma afecteaza intr-un fel pe viitor, in afara de faptul ca sunt operat. Testosteronul, este produs de testicul in sine, nu? sau alti hormoni. Si mai ales nu vreau sa am complicatii in a produce spermatozoizi. In principiu, ce ar trebui sa fac?  Incep sa devin deja disperat de aceasta problema care nu inceteaza, iar acuma problema este si la "vecinul" :(. Iar o alta intrebare este de ce aveam aceasta jena mai mult, decat durere in sine pe aceasta perioada, iar faptul ca daca am ridicat ceva mai mult de 15kg si imediat doare, dar intr-un fel diferit, demonstreaza ca intradevar aveam ceva. Pe moment o sa sun doctorul sa intreb ce-i de facut exact, preferand operatia daca nu implica testiculul in sine. Daca ati trecut printr'o astfel de boala, daca stiti ceva ce m-ar ajunta, v-as multumi daca postati si o sa va tin la curent cu ce se mai intampla.

#177
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 Ester, on Apr 15 2008, 23:09, said:

Iar o alta intrebare este de ce aveam aceasta jena mai mult, decat durere in sine pe aceasta perioada, iar faptul ca daca am ridicat ceva mai mult de 15kg si imediat doare, dar intr-un fel diferit, demonstreaza ca intradevar aveam ceva. Pe moment o sa sun doctorul sa intreb ce-i de facut exact, preferand operatia daca nu implica testiculul in sine.

Pe cat de posibil e sa fie iar torsiune (desi torsiunea produce dureri greu de suportat! Ai fi fost demult la medic daca era torsiune totala) pe atat de posibil e sa fie o hernie inghino-scrotala. Aia ti-o verifica un chirurg. Iti recomand sa renunti la mers la sala pana iti dau de cap si te rezolva medicii. La fel, renunta la saritur, urcat 2-3 scari deodata, ridicat orice fel de greutati prea mari (ca idee, hernia poate expansiona la simplul efort de tuse!). Si hernia si torsiunea sunt f. serioase pentru ca ambele taie fluxul de sange la organele respective si rezultatele pot fi...nasoale.

#178
CristianBe

CristianBe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2007
Multa sanatate la toata lumea !

#179
drops22

drops22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2007
Buna ziua,


Am si eu cateva nelamuriri si v-as ruga foarte mult sa ma ajutati!

Cam de vreo 6 luni am o jena in zona testicolelor care imi tot da batai de cap. La inceput era o jena mai dureroasa pe care o resimteam cateodata si in testicol.
Evident, am mers la urolog si mi-am facut toate analizele care se puteau face: urocultura, spermocultura, secretie uretrala, analiza de sange, spermograma (si bineinteles, la prima consultatie am facut si ecografie).
Dupa toate aceste investigatii, nu mi-a iesit nimic, si totusi inca mai am aceasta jena.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sincer, pentru ca aceasta situatie ma pune pe ganduri.


Multumesc

#180
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca esti sigur ca nu e paranoia ta, schimba medicul !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate