Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Băile Tușnad

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Hello,
A fost cineva de curand in Tusnad?
Ce impresii v-a lasat statiunea?
O problema o reprezinta ursii, zilele trecute au fost 2 atacuri, vin chiar in centrul statiunii.
Astept cateva pareri.
Multumesc.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013
Attached File  000baile-tusnad.jpg   746K   92 downloads

Este o statiune linistita.Posted Image
Ursii bantuiau noaptea prin statiune si acum 10 ani,,,,

Edited by xmanyacs77, 07 August 2018 - 20:02.


#3
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Peisage este Posted Image), dar cum naiba sa iti mai vina sa  mergi pe poteci cu camera de gat, cand risti in orice clipa sa dai nas in nas cu Mos Martin? Posted Image

Edited by cris_nov_77, 07 August 2018 - 20:07.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcris_nov_77, on 07 august 2018 - 20:02, said:

Peisage, este Posted Image), dar cum naiba sa iti mai vina sa  mergi pe poteci cu camera de gat, cand risti in orice clipa sa dai nas in nas cu Mos Martin? Posted Image
Aceasta se poate intampla si la Sinaia, Sovata sau Borsec. Posted Image

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
A-ti sters degeaba comentariul, n-a fost nici rautacios, nici nesimtit.Pur si simplu am incercat sa-l incurajez pe initiator sa nu renunte la a vizita Tusnadul, doar pentru ca e la moda sa scoti pe piata doar "subiecte  arzoi", umfland un subiect banal. Nu de azi, de ieri se plimba ursii liberi in Tusnad si nu turistii constienti de pericolul reprezentat de un urs au avut probleme din cauza acestora. Ci aia care isi fac selfi-uri dand mancare la ursi, desi stiu ca asta e strict interzis.
Si da, in ´75, intr-un rug de mure din Azuga, am dat nas in nas cu un urs. Si nu m-a omorat/atacat, probabil ca sa pot posta astazi aici, in apararea ursilor. Si a turistilor constienti.

Edited by myshyk, 07 August 2018 - 20:59.


#6
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postmyshyk, on 07 august 2018 - 20:57, said:

A-ti sters degeaba comentariul, n-a fost nici rautacios, nici nesimtit.Pur si simplu am incercat sa-l incurajez pe initiator sa nu renunte la a vizita Tusnadul, doar pentru ca e la moda sa scoti pe piata doar "subiecte  arzoi", umfland un subiect banal. Nu de azi, de ieri se plimba ursii liberi in Tusnad si nu turistii constienti de pericolul reprezentat de un urs au avut probleme din cauza acestora. Ci aia care isi fac selfi-uri dand mancare la ursi, desi stiu ca asta e strict interzis.
Si da, in ´75, intr-un rug de mure din Azuga, am dat nas in nas cu un urs. Si nu m-a omorat/atacat, probabil ca sa pot posta astazi aici, in apararea ursilor. Si a turistilor constienti.
no, are si ursul demnitatea lui!Posted Image

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Totusi de ce ar ataca cineva ursul? Si inca de 2 ori pe zi?

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru poze de FB .

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcris_nov_77, on 07 august 2018 - 19:49, said:

Hello,
A fost cineva de curand in Tusnad?
Ce impresii v-a lasat statiunea?
O problema o reprezinta ursii, zilele trecute au fost 2 atacuri, vin chiar in centrul statiunii.
Astept cateva pareri.
Multumesc.
Ursii nu reprezinta un pericol daca esti constient de prezenta lor si nu te apropii sa iti faci poze.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,636
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcris_nov_77, on 07 august 2018 - 19:49, said:

O problema o reprezinta ursii, zilele trecute au fost 2 atacuri, vin chiar in centrul statiunii.
2 tineri au fost atacati de urs la 6 dimineata. Mama lui de urs, nu i-a lasat sa mearga la lucru!!Posted Image

#11
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmyshyk, on 07 august 2018 - 20:57, said:

A-ti sters degeaba comentariul, n-a fost nici rautacios, nici nesimtit.Pur si simplu am incercat sa-l incurajez pe initiator sa nu renunte la a vizita Tusnadul, doar pentru ca e la moda sa scoti pe piata doar "subiecte  arzoi", umfland un subiect banal. Nu de azi, de ieri se plimba ursii liberi in Tusnad si nu turistii constienti de pericolul reprezentat de un urs au avut probleme din cauza acestora. Ci aia care isi fac selfi-uri dand mancare la ursi, desi stiu ca asta e strict interzis.
Si da, in ´75, intr-un rug de mure din Azuga, am dat nas in nas cu un urs. Si nu m-a omorat/atacat, probabil ca sa pot posta astazi aici, in apararea ursilor. Si a turistilor constienti.
Nu stiu ce comentariu ai facut, de aseara nu am mai intrat aici (mai bine...)
1- Intrebarea principala era despre statiune, adica cine a fost recent poate sa puna aici niste impresii. Aia cu ursul era o chestie secundara.
2-Subiectul era pt. informare, nu de dezbatut nu stiu ce chestii, de asta e ”banal”, sorry daca aveai alte asteptari.
3-Nu de zilele trecute sunt ursi in Tusnad, doar ca atacurile in centrul statiunii s-au indesit in ultima perioada. Iar cei atacati nu faceau selfie-uri, nici nu hraneau ursii. Multumesc, totusi, pt. efort :).
Multumesc tuturor care au raspuns. Poate mai posteaza cineva vreo impresie/ poza recenta. :)

#12
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmyshyk, on 07 august 2018 - 20:57, said:

Pur si simplu am incercat sa-l incurajez pe initiator sa nu renunte la a vizita Tusnadul, doar pentru ca e la moda sa scoti pe piata doar "subiecte  arzoi", umfland un subiect banal.
A, acum mi-am baut cafeaua, cred ca ziceai de presa, nu de mine :D.
Rezervarea e facuta si achitata, deci nu renunt :).

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Am fost anul trecut in ianuarie.Exista pe undeva si comentariul cu impresiile.
Pentru mine,Tusnad este (a fost in ianuarie 2017) o statiune in letargie,semi-moarta,cam asa cum sunt cam toate statiunile sindicalisto-proletare.
Sa nu ratati lacul Sfanta Ana.Anul trecut m-a costat un amortizor fata (am avut zapada pe drum,in proportie de 80% din traseu si totusi...) dar a meritat.L-am vazut si pe Martinel (era un june) pe sosea.
Eu cred ca doua,maximum trei zile ajung.Mai mult n-as sta nici mort.
Am fost cazat la Ciucas.Mancarea a fost excelenta,chiar si pentru rumanii carcotasi de doi bani care zic ca micul dejun este mereu acelasi.Da,sa stii ca si aici a fost acelasi in fiecare dimineata.Adica a fost format din mereu aceleasi 40 de feluri de mancare.
Iar cina la alegere.

#14
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postadisz, on 08 august 2018 - 10:30, said:

...
Multumesc! Posted Image

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Acuma vad.Am scris amortizor,dar a fost vorba de arc.
Scuze.

View Postadisz, on 08 august 2018 - 10:30, said:

.Anul trecut m-a costat un amortizor fata


#16
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcris_nov_77, on 08 august 2018 - 13:47, said:

Multumesc! Posted Image
Si daca ajungi la Lacul Sf. Ana te sfatuiesc sa faci o mica excursie de vreo 2 ore maxim la Tinovul Mohos, e in drum spre lac, cu ghid insotitor. E foarte frumos!

Attached Files



#17
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmihaistoian, on 08 august 2018 - 14:13, said:

Si daca ajungi la Lacul Sf. Ana te sfatuiesc sa faci o mica excursie de vreo 2 ore maxim la Tinovul Mohos, e in drum spre lac, cu ghid insotitor. E foarte frumos!
Vad! Multumesc, chiar merita zona.

#18
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcris_nov_77, on 08 august 2018 - 14:18, said:

Vad! Multumesc, chiar merita zona.
Excursia se organizeaza din doua in doua ore chiar la punctul unde se plateste taxa pt acces la Lacul Sf. Ana, la ore pare, cu ghid insotitor, fara el nu se permite accesul, dar iti explica foarte bine ceea ce vizitezi. E bine sa fii atent si la avertizarile sale, pe langa ursi in zona se pot intalni si vipere si fructe otravitoare, dar ti le prezinta inainte cu planse, este bine pregatit. Chiar am observat in timpul plimbarii ca avea un ditamai tub cu spray sub camasa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate