Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Băile Tușnad

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmihaistoian, on 08 august 2018 - 16:55, said:

Excursia se organizeaza din doua in doua ore chiar la punctul unde se plateste taxa pt acces la Lacul Sf. Ana, la ore pare, cu ghid insotitor, fara el nu se permite accesul, dar iti explica foarte bine ceea ce vizitezi. E bine sa fii atent si la avertizarile sale, pe langa ursi in zona se pot intalni si vipere si fructe otravitoare, dar ti le prezinta inainte cu planse, este bine pregatit. Chiar am observat in timpul plimbarii ca avea un ditamai tub cu spray sub camasa
Good to know!
Vipere am vazut si la Polovragi si la Herculane.
Multumesc pentru aceste detalii, ma ajuta.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Vacanta placuta la BaileTusnad! Posted Image

#21
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcris_nov_77, on 08 august 2018 - 17:15, said:

Good to know!
Vipere am vazut si la Polovragi si la Herculane.
Multumesc pentru aceste detalii, ma ajuta.
Cel putin nu te duce in slapi, cum erau incaltati niste turisti in grupul format ah-hoc cand am fost eu. In rest, doar o plimbare placuta. Ah, sa nu uit, ar fi util sa ai un bat de drumetie, am observat cand ghidul lovea copacii pt a produce zgomot.

#22
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmihaistoian, on 08 august 2018 - 20:09, said:

Cel putin nu te duce in slapi, cum erau incaltati niste turisti in grupul format ah-hoc cand am fost eu. In rest, doar o plimbare placuta. Ah, sa nu uit, ar fi util sa ai un bat de drumetie, am observat cand ghidul lovea copacii pt a produce zgomot.
N-am slapi, ii urasc :D.

#23
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Eu am fost anul asta de de ori la Tusnad,numai odata am vazut urs.

Uite un video recent cu orasul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9yyGzcIkPA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by farockhcm, 09 August 2018 - 09:14.


#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Dar ce-i cu imbulzeala aia pe strazi?

#25
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007

View Postmihaistoian, on 08 august 2018 - 20:09, said:

Cel putin nu te duce in slapi, cum erau incaltati niste turisti in grupul format ah-hoc cand am fost eu.

So, am vazut ursii. Cersesc pe  marginea drumului, efectiv ti se uita in ochi sa le dai ceva Posted Image.
Si, da, seara, dupa orele 21:00, nici localnicii nu mai ies pe strada fara masina pentru ca tomberoanele din statiune sunt luate la cercetat de dumnealor. Erau si inainte, dar s-au inmultit exagerat.

.

Attached Files



#26
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Romania pitoreasca: https://m.stirilepro...icle_id=3833920

#27
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
A fost cineva, recent, la Baile Tusnad?Soselele in zona sunt ok?Se poate merge cu un autoturism (nu SUV) pana la Lacul Sfanta Ana, fara sa iti uzezi masina?Din aceasta zona se pot face excursii la localitati din zona cum ar fi Miercurea Ciuc, Ordoheiu Secuiesc.Daca soselele de acces ar fi bune.
Ursii cred ca si acum sunt de actualitate.

#28
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Am fost acum 1 saptamana in Tusnad si la lacul Sf. Ana. Drumurile sunt in general bune. E578 este foarte bun, drumul spre lac (prin Bixad) l-au mai reparat. Mai sunt portiuni cu denivelari/petice si ceva piatra cubica dar se poate merge cu orice masina. Iar ultimii km de serpentine sunt cu asfalt impecabil. In schimb statiunea este cam paragina in vremea asta (centrul Wellness este inchis, se lucreaza la santuri in jurul lacului, scarile ce coboara la lac sunt dezafectate. Cam trist. Dar poate se vor investi bani in reparatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate