Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SUBOR - o noua consola de jocuri chinezeasca

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ionut , nu confunda merele cu perele chiar daca amandoua sunt fructe
Te intreb :
- Tu ai vreo consola de jocuri PS4 sau Xbox One ?
- Poti face upgrade hardware ca in cazul unui pc ( indiferent de marime - desktop/mini-pc s.a ) ?
Stii ca , consola Xbox One X are ca s.o windows 10 , insa personalizat pt consola
Ba din potriva as putea scrie ca , chinezii daca scot practic cele doua variante asa cum afirma ar da '' o palma'' marilor producatori de console de jocuri
Chinezul la iarna sau inceputul anului viitor ( daca se tine de cuvant ) va avea o consola sau si pc , in functie de cele doua optiuni descrise mai sus
Consolele actuale pot fi transformate in pc , ca viitoarea consola/pc de la chinezi ?
Eu zic ca NU , fiindca nu am vazut vreun PS4 sau Xbox One sa ruleze windows 10 ca pe pc
Ca pe partea jocurilor nu se va ridica la inaltimea jocurilor consacrate pe actualele console , ramane de vazut/mai discutam
Avand in vedere ca are un hw foarte potent si va fi o sursa de bani de ambele parti ( fabricantul chinez si producatorii de jocuri consacrati ) ramane sa vedem cum se vor intelege intre ei
Mai degraba daca vrei sa fie in idea ta as compara aceasta consola/pc cu o tableta/laptop 2 in 1 , adica poti sa o folosesti ca tableta , dar si ca laptop
Insa si in aceasta situatie upgrade-urile pe partea de hw sunt foarte limitate

Edited by wather, 16 August 2018 - 08:58.


#20
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Originile :

- Brandului Subor - fondată în 1987, brandul Subor este un brand renumit, născut în primele zile ale Chinei reforma-şi-deschiderea specializata in dezvoltarea, cercetare, producția și vânzările de învăţământ electronic produse. Acesta a stabilit o fundaţie bună pentru învăţare şi popularizarea de cunoştinţe de calculator pentru copii şi adolescenţi în China. În anii 1990, Subor Student Computer a devenit foarte popular cu cota de piață a atins cât mai mare de 80 %. În TV comerciale aprobate de film star Jackie Chan, sloganul "Subor ajută copiii să crească faţă de aşteptările părinţilor" făcut Subor un nume bine-cunoscut în întreaga ţară


- Despre noua consola Sunor  Z Plus nou Gaming calculator - în martie 2016, după aproape 13 luni de negocieri, Subor adoptat definitiv AMD pe tehnologie de nivel superior, pentru a personaliza un procesor de high-end gaming pentru utilizatorii chinezi, care îşi propune să creeze un produs nou de joc, precum şi un ecosistem de ecosistem atât software cât şi hardware, livra consola joc de cultura şi permite fiecare jucător joc chinezesc pentru a Bucuraţi-vă de distracţie de jocuri cu experiente de gaming mai bine. Brand care are viziunea Subor în revitalizarea consola de piaţă joc China este numit ZPlus noi jocuri de calculator.

- Despre OS unic sistem dual - Genuine Windows10
-1 sistem este standard Windows10 desktop sistem
-sistem 2 este o ZPlus extrem de personalizate joc platformă bazată pe Windows10
--UI personalizate şi servicii pentru experienţă de joc ecran mare; gata de utilizare, fără complicate de configurare necesare
--ZPlus joc magazin, Game DVR, schimbul de un singur clic, în direct şi alte caracteristici unice
--funcţii legate de securitate: AMD PSB + TPM + MS dispozitiv Garda + complet independent sistem; mecanism de securitate la nivel de consola de joc; oferim dezvoltatorilor cu cel mai bun de protecţie a drepturilor de autor; furnizeze jucători cu un piure de sport joc mediu fără dop-ins.
--suport pentru gamepad, mouse, tastaturi şi toate majore jocuri periferice
-ambele sisteme suport modul de consum redus unic (LPM), care permite mut de mică putere 30w fundal download. Produsul poate fi folosit ca un downloader, NAS mic acasă, şi control de la distanţă şi alte aplicaţii sunt acceptate
-UEFI personalizate de recuperare, drum liber automat reţeaua de imagine de sistem oficiale pentru a asigura experienţa utilizatorului şi hassle-drum liber sistem intretinere

Sursa - https://www.acnnewsw...subor-attended-

Nu ca as avea eu ceva de castigat personal , dar sunt destui de vechi in domeniu ca firma si sunt convins ca multi dintre voi nici nu ii stiti

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Noua consola chinezeasca ( de fapt un htpc mai degraba ) avand un SoC de ultima generatie
Un review si un test intre noua consola si cele doua console actuale de ultima generatie ( PS4 Pro si Xbox One X ) puteti gasi/citi aici - https://techarim.com...-vs-xbox-one-x/
Ca si parere personala , atu-urile noi console chinezesti sunt in principal :
- 2 in 1 - pc cu win 10 enterprise si consola de jocuri - cea ce la cele doua console de top nu se pot numi 2 in 1
- GPU integrat mai bun decat GPU-ul unui i7-8809G - https://www.notebook...G.331872.0.html
Ramane de vazut suportul per general pt ea si compatibilitatea jocurilor pt aceasta noua consola si eventual jocurile pt Xbox One X care tot win 10 personalizat foloseste/are instalat


PS : Rog frumos un moderator sa uneasca acest thread cu acesta - https://forum.softpe...zen-vega-based/ - fiind vorba despre acelas device
Din pacate , asa-i romanul , ii place sa deschida cat mai multe threaduri pe acelas subiect fara a cauta inainte daca mai exista sau nu un thread deschis despre acelas device

Edited by wather, 18 September 2018 - 19:21.


#22
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Unboxing la "consola" [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x0KSJg2sqJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
- Bazat pe arhitectura Zen în loc de Jaguar care e utilizat în consolele Xbox One X sau PS4 Pro, acest SoC are un GPU cu 4 nuclee si 8 fire la 3.0 GHz un GPU bazate pe Vega cu 24 Cus la 1300 MHz, 8 GB GDDR5, 128 GB SSD şi 1 TB HDD.
- Putere grafica este între un RX 570 şi un GTX 1060 a declarat producatorul
- Subor Z + poate fi folosita atat în modul consolă (o versiune personalizată a Windows va fi utilizat în acest caz) cat şi în mod PC
- Acest hibrid pc/consola (Subor Z +) preţul variază de la 4998 RMB, $625, dar în cazul în care includ si taxele chinezesti, va fi $730
- Pe site-ul oficial Subor Z + este anuntat ca va utiliza Windows 10 IoT Enterprise ca bază sistem de operare,

Sursa - https://www.erudiped...xbox-one-x.html

Edited by wather, 25 November 2018 - 10:59.


#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Subor Z+ testat si demontat de Linus (un PC de 500 dolari e mai bun):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3lv1TxUXIbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu zau , cate device-uri chinezesti a laudat Linus per general
Numai te imbata cu apa rece - intotdeauna vor exista pareri pro/contra
Ca are si parti negative ...asta nu insemana ca per general e .......
Sau cati producatori de renume au scos o astfel de consola hybrid si la ce preturi ?
Ce prezinta el este versiunea de pc simplu , fiindca optiunea de dual boot sau consola inca nu era valabila la ce a prezentat el
As vrea sa vad si eu la Sony sau/si MS la ce model de consola fabricate de ei , ai ssd de 128Gb + hdd de 1Tb , mai ales cand jocurile in ziua de azi sunt destul de.......
Hai sa fim realisti..... totusi este o noutate in domeniu si demna de luat in calcul fata de actualele console

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ce noutate? E un PC low-end care poate rula o versiune personalizata de windows pentru DRM-urile necesare platformei lor specifice, atat. La baza e o mizerie de PC low-end.
Daca nu tii mortis sa joci titlurile care vor fi disponibile pe platforma aia, iesi mai avantajat cu un PC construit. La fel ca si in cazul consolelor. Grafica e handicapata rau ca sa poata randa cu un frame-rate digerabil ... lucru cu care nu trebuie sa faci prea multe compromisuri in cazul unui PC real ...

Fiecare dupa posibilitati.

Edited by ro_explorer, 18 January 2019 - 10:37.


#27
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca un pc cu vega ca si gpu e handicapat .....inseamna ca spune multe chestia asta despre tine
Te-ai luat dupa un videoclip facut de cineva care a fost platit sa il denigreze , fiindca insa-si idea precum ca chinezul poate face si lucruri bune/practice deranjeaza pe multi/branduri de renume
Nici macar nu l-ai probat personal sa vezi daca tot ce se spune/vede in videoclip e sau nu adevarat , dar l-ai catalogat imediat dupa unul care ......
Eu cel putin mi-au trecut prin mana destule clone de receptoare combo si nu numai si am alta parere despre produsele chinezesti
Au trei categorii de produse........insa nu vreau sa ma pun cu un gica-contra care generalizeaza dupa ce a vazut un videoclip anti-chinezism

Edited by wather, 18 January 2019 - 23:07.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Prietene, ție ți-au trecut receptoare combo prin mana. Eu lucrez în domeniu...  Și da, un pc cu vega e handicapat. Dacă avea vega 64 înțelegeam, mai era ceva de capul lui ( chiar dacă nu se ridica nici măcar la nivelul unui gtx 1080).
Asa, eu jucând a m pe un rtx 2080ti, îți dai seama ce poate un procesor grafic gen vega apu, adică de vreo 8-10 ori mai slab.

Asa ca, da, low end e low end oricum o dai. Subor asta e un mare rahat prăjit. Bine, repet, dacă atât îți permite bugetul, e cel mai bun.

Cat despre Linus... Plătit ca sa denigreze? E clar în ce lume trăiești.

Edited by ro_explorer, 19 January 2019 - 11:13.


#29
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca ai lucra in domeniu ai veni cu ceva constructiv , dar tu esti gica contra nu numai pe acest thread , ci si pe altele .....asa ca m-am cam lamurit cum lucrezi tu in domeniu
Nu sunt eu ''usa de biserica'' , dar nici cu tine ........uneori chiar am impresia ca esti sau ai o viziunea doar alb sau negru , insa viata in genere e destul de colorata si noroc ca nu tine cont de astfel de useri ca tine

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai am tot scris chestii din domeniu, ce si cum, de ce ... dar na, nu o sa ma repet ca nu vreau sa imi impun punctul de vedere, doar sa il aduc in spatiul public, unde se poate.

Revenind on-topic, adica suborul nostru cel de toate zilele ... e o amarata de consola, mai slaba decat un PC de 500 USD ... daca poti intelege ce inseamna un PC de 500 USD. Nu ai ce ridica in slavi si este un produs cu tinta clara piata chineza unde au avut limitarile pe care le-au aavut si nu s-a putut dezvolta o piata a consolelor ca in restul lumii.

Omanii care stau langa apa au si o barca de obicxei, ceilalti au cate o masina. Chinezii au in cazul asta o masina amfibie, care e si o masina proasta si o barca proasta.
Daca vrei sa intelegi asta, bine, daca nu, iarasi e bine.

Edited by ro_explorer, 19 January 2019 - 21:29.


#31
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca ai lucra in domeniu asa cum te lauzi ai veni concret cu amanunte si NU pura teorie sau o fraza care o repeti la nemurire
Altceva mai stii decat teorie....... , in plus daca tot te dai atat de........ de ce te agiti atat de tare pt un lucru neinsemnat pt tine
NU toti sunt ca tine din fericire si daca tie NU iti place ceva , asta NU insemana ca si ceilalti useri trebuie sa aibe aceasi parere ca si tine
Totusi e un forum constructiv aici si nu unul de contre ca imi place sau nu imi place mie
Iti dadeam crezare atat eu cat si alti useri daca faceai un test personal comparativ intre consola asta si acel pc de 500$ de care tot bati apa in piua pe aici
Insa doar cu un singur videoclip......stii vorba care o avem noi - Cu o floare nu faci primavera - asa si tu..........

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai nu ai vazut comparatie directa facuta de Linus? Macar stii cine e el?

Cat despre amanunte, ce amanunte vrei sa iti dau mai mult decat am dat deja ?

#33
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Da cum era de asteptat......incepi sa o dai din nou in barci

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai mai omule .. uita-te la numarul de computing cores pe GPU/CPU si la memoria RAM disponibila .. nu prea ai ce face cu suborul lui peste oricat de mult ai optimiza softul.

Edited by ro_explorer, 19 January 2019 - 23:24.


#35
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Asta este parerea ta , pe pagina anterioara am scris destul de clar parerile altora si unde ar incadra-o cei care au scris pe site-urile de specialitate
Pana la urma e o consola de jocuri , avand si posibilitatea de a fi folosita si ca pc
Sincer cat de mult poti folosi un xbox one slim pe post de pc sau sa numai scriu de ps4 pro care........
PC-ul e pc , iar consola e consola , chinezi au incercat sa le combine si cat de mult le-a reusit asta depinde si de pretentiile fiecaruia
Daca vrei sa fie pc atunci.......nu cere prea mult de la ea , daca vrei consola atunci as vrea sa vad parerile unora avizati in domeniu si care au probat-o personal pe sectiunea de console/jocuri
Pana una alta......buna/rea este un fapt cu care chinezi se pot mandri , pe cand Sony/MS...........
Tare as vrea sa scriu ca pot face cu xbox-ul x ce se poate face cu suborul , practic insa........ , mai rau e la ps4/ps4 pro care nici macar nu are win

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Te las în lumea ta. E clar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate