Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Probleme cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Recent s-a mutat un vecin nou la etajul superior... si de cand s-a mutat am inceput sa am probleme cu el.

Mai exact, da radioul de la ora 8 dimineata pana la 6-8 seara foarte, foarte tare. Si cand zic tare, ma refer la faptul ca el locuieste la etajul 9 si muzica se aude din fata blocului.

Eu cum stau sub el, va puteti imagina ce infern este. In special ca lucrez de acasa....

Am fost la el, i-am zis de legea orelor de liniste, de bunul simt si de faptul ca poate asculta muzica pentru el sau poate folosi casti wireless. Nu vrea sa auda.

Redau un dialog:
El: la mine in casa fac ce vreau
Eu: Da, la tine in casa faci ce vrei cat timp nu-ti deranjezi toti vecinii
El: Nu deranjez pe nimeni
Eu: Hai pana jos la mine in apartament sau pana in fata blocului, o sa asculti radio probabil mai bine decat la tine in casa
El: Mars de aici, ca nu am timp de d'astea. Fac ce vreau.

M-am gandit ca in prima faza sa fac o solicitare scrisa la politie, dar tare mi-e teama ca mare lucru nu rezolv. Deci ce alte cai legale am, sa rezolv problema?
Nu vreau sa fiu taranul care scoate boxa pe geam doar ca sa sa acopar muzica vecinului cu muzica lui...

Edited by DarkMinion, 04 August 2018 - 13:29.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Politie.
Singura solutie.

#3
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Si eu am probleme cu un vecin. Nu stiu cum se poate rezolva daca conform legii fiecare face pe proprietatea lui ce vrea.

#4
--alin--

--alin--

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2018
Mai exista legea aia comunista privind orele de liniste?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDarkMinion, on 04 august 2018 - 13:26, said:

N-am gandit ca in prima faza sa fac o solicitare scrisa la politie, dar tare mi-e teama ca mare lucru nu rezolv. Deci ce alte cai legale am, sa rezolv problema?
Nu vreau sa fiu taranul care scoate boxa pe geam doar ca sa sa acopar muzica vecinului cu muzica lui...

Te-ai pricopsit cu un tzaran bulangiu... Am si eu, unul deasupra, unul dedesubt... ala de deasupra lucreaza constant la ceva in apartament care presupune surubelnita electrica sau dat gauri si are si copil mic care alearga toata ziua prin casa si face ca toate alea... Ala de dedesubt e un prostovan de basarabean iubitor de muzia hip-hop care toata noaptea o arde boschetareste si ziua doarme ca porcul.  In plus fumeaza constant si tuseste tot timpul ca un tuberculos...

Solutii nu prea sunt decat inchis ferestrele (dormit cu ferestrele inchise pe caldura asta) bagat niste dopuri adanc in urechi si asta e....  I-am abordat pe amandoi, fara rezultat. Dintr-un bulangiu nu poti sa faci nicicum un om civilizat de oras care sa poata locui la bloc.

Politia, ca sa poata lua vreo masura, trebuie sa vina fix in momentul in care e pusa muzica la maxim, altfel nu se baga.  Iar, in acel moment bulangiul poate sa nu deschida usa si nu ai ce sa-i faci.

Edited by rosix, 04 August 2018 - 13:47.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Post--alin--, on 04 august 2018 - 13:44, said:

Mai exista legea aia comunista privind orele de liniste?
dar tie ti se pare normal sa deranjezi tot blocul pentru ca vrei tu sa asculti muzica?....

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Parerea mea este ca din start cu astfel de "fenomene" umane nu trebuie discutat.
Direct reclamatie, scrisa musai, la Politia locala. Dureaza, atat cat dureaza, insa la un moment dat se face o deplasarea la fata locului. Amanunte, cat mai multe scrise in reclamatie, ore de desfasurare a "programului artistic", etc.
Acum, pentru ca tot ai intrat in discutie cu "fenomenul" uman, in urma reclamatiei, daca va fi amendat, se va razbuna asa cum si cat il duce capul.
Nu trebuie sa-ti imaginezi ca te va pune la zid, insa nici bine nu vei avea.
Totusi, calea corecta este reclamatia scrisa.

Edited by addumi, 04 August 2018 - 13:49.


#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@alin
Exista, dar radio-fanul se incadreaza. E cam ca ala cu placuta suedeza. Legal, dar nesimtit. Sau viceversa.

Edited by danvlas, 04 August 2018 - 13:49.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mult offtopic, încetați.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
OP, banuiesc ca nu esti insurat ( daca esti, condoleante Posted Image, femeia ta nu face nimic ).....probabil nu esti singurul deranjat de el, vorbeste si cu ceilalti vecini, poate dai de o familie, sa-si trimita nevasta sa vorbeasca cu el....merge altfel situatia Posted Image...nu cred ca isi permite salbaticul sa o injure, sa ridice mana la ea, etc. daca nu intelege, mergeti la politie Posted Image

Edited by jimi91, 04 August 2018 - 13:56.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDarkMinion, on 04 august 2018 - 13:26, said:

Recent s-a mutat un vecin nou la etajul superior... si de cand s-a mutat am inceput sa am probleme cu el.
...
Nu vreau sa fiu taranul care scoate boxa pe geam doar ca sa sa acopar muzica vecinului cu muzica lui...
Anunti Politia Locala, sa-l prinda in flagrant! degeaba faci tu solicitare scrisa sa vina ei cand este liniste si pace!

Edited by althea, 04 August 2018 - 14:11.
citat + raspuns la mesaj sters


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
La noi, in S.1, zona de nord, poliția vine imediat, daca este apelata.
Ori dinaia cu Logan, ori echipe de interventie, baieti in salopeta/uniforma albastra, cei cu dube WV.

Vin la interventii stradale, dar intra si in blocuri, daca este cu scandal sau zgomote nefiresti.
Incearca sa ii chemi, telefonic, vezi ce zic.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDarkMinion, on 04 august 2018 - 13:26, said:

El: Mars de aici, ca nu am timp de d'astea. Fac ce vreau.

View Postdorin_2k, on 04 august 2018 - 13:36, said:

Politie.
Singura solutie.

sa incerce sa le zica si mars si celor de la locala, ca-i explica jandamii cum sta treaba asta.

politia locala are un numar de telefon pentru reclamati, suni si in 5-10min vin. si nene suni de fiecare data.

View Postcrisstonne, on 04 august 2018 - 14:21, said:

La noi, in S.1, zona de nord, poliția vine imediat, daca este apelata.
021 9540
http://www.politialocalasector1.ro/

Edited by arg, 04 August 2018 - 14:26.


#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai sint doar vreo 1876 de topicuri 99% similare.
In prima faza, poti sa-i dai numarul de lege, ala cu linistea publica si/sau liniste intre naumite ore, il gasesti pe celelalte topicuri.
Reclamatie telefonica la politie municipala, in faza a II-a, in afara orelor de liniste (daca are doar radio), la orice ora (daca sint urlete si alte scandaluri....)
Dupa aia.... mai citesti pe celelalte topicuri.

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posttrollerul_de_serviciu, on 04 august 2018 - 15:10, said:

In prima faza, poti sa-i dai numarul de lege,
Legea 61/1991: http://www.polcomtim...i/sefop/l61.pdf
Parcă și-n 2018 s-au făcut ceva modificări. Caută cu Google.

Edited by Mircel, 04 August 2018 - 15:23.


#16
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010
scoate-i siguranta electrica si sigur se va potoli.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu n-am avut niciodata probleme de genul .Pana acum vreo cateva luni cand s-a mutat un baiat deasupra locuintei in care traim vremelnic .
Muzica, bass, tot tacamul, gagici, ca in tinerete .
Eu nu m-am implicat la inceput, am mai spus ca sunt invatat sa adorm si cu capul pe motoare de tanc,  daca e cazul .Nimic nu ma deranjeaza daca sunt ostenit .
S-a implicat Hanita o vreme, ea e cam diametral opusa cu somnul,  si daca s-a trezit aia e, sta huhureaza toata noaptea cu ochii pe magnolia din gradina .
Periodic batea ritmic cu polonicul de ciorba in coloana care inainte alimenta blocul cu agent termic, azi dezafectata .
Cateva zile era liniste, pana pruncii de sus uitau, si iar aveam Untold in casa noaptea .
M-am dus o singura data sus la ei .Venisem destul de ofilit si obosit de la munca, si fara chef de vorba multa, dupa 3 saptamani de aplicatie internationala, in tinuta de camuflaj,  si cu moaca clasica a hunilor inainte de vreo lupta ! Posted Image
Mi-e dor de acele nopti fierbinti muzicale de atunci .Pacea si linistea ma doboara . Sigur nu e mort, ca-i vad masina cateodata,  cand cobor dimineata in parcare .
Un scurt, sa traiti domnule ( gradul ), si dispare cu scrasnet de Logan 1,5 DCI, ambalat de parca toata populatia iadului apasa o data cu el pe pedala de acceleratie ! Posted Image
E singurul semn ca e inca acasa si traieste, la 3 m deasupra capului meu .Posted Image
PS. Nu l-am atins, nu l-am bruscat  .Doar cu vorba s-a rezolvat .Tonul face muzica intotdeauna .Tu, cheama insa politia daca nimic din ceea ce am spus eu in cazul meu, nu ti-e comun !

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Locuiesti si mai gasesti cate un kandicapat, eu aveam o piatra de o pui la tara in putina, ceva gen sa stea varza la fund, cand asculta muzica retardatul aruncam piatra aia de varza, desigur la bloc nu aveam putina dar piatra era destul de utila.
Si asa in loc sa ma duc eu la el la usa... venea el la mine la usa.

Cu vorba buna nu prea faci nimic, poti incerca la politia de sector la politia locala, prioritatea lor nu prea este ca vecinul tau asculta muzica.

Si vorba aia... eu abia asteptam sa faca careva prin bloc inundatie... bagam furtunul de la dus pe coloana si turnam si cu ligheanul.

Era genul ala de retardat cu prea mult timp liber si eu genul ala de securist care credeam in disciplina comunista.

Edited by Argent, 04 August 2018 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate