Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema wifi Medion Akoya E4213

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Salut, am un laptop Medion Akoya E4213, i-am instalat windows 8.1, i-am bagat cablul de la net si i-am instalat driverele cu Driver Booster, apoi am verificat daca merge wifi-ul si nici nu il arata, apoi am instalat alt driver de pe google pentru acest laptop si tot nu mergea, in device manager este in Other devices "802.11 Wlan adapter" (ceva de genu) fara nici un semn al exclamarii pe el sau altceva, in setari nu il arata, airplane mode este off, ce pot sa-i fac? Multumesc.

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Spoiler

Edited by OPEDI, 03 August 2018 - 16:15.


#3
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 OPEDI, on 03 august 2018 - 16:10, said:

Deși majoritatea adaptoarelor și routerelor Wireless / Wi-Fi dispun de tehnologia necesară, în unele cazuri suportul pentru standardul 802.11n nu este activat implicit, activarea acestuia trebuind realizată de către utilizator. Pentru o performanță și viteză mai bună a conexiunii, activați-l!
cum se activeaza 802.11n wireless wifi
Dacă nu știți cum ajungeți la fereastra afișată în captura de ecran de mai sus, urmați pașii indicați în continuare. În cazul în care opțiunea nu este disponibilă, fie adaptorul de rețea nu este compatibil cu acest standard, fie suportul pentru acesta a fost activat deja.
Pentru activarea suportului pentru rețelele wireless de tip 802.11n, va trebui să accesați mai întâi Network and Sharing Center, dând click dreapta pe iconița aferentă conexiunilor:
Open Network and Sharing Center
În Network and Sharing Center dați click pe Change adapter settings:
Change adapter settings
Efectuați click-dreapta pe iconița reprezentând adaptorul Wireless / Wi-Fi » Properties:
Wireless Properties
Apoi apăsați butonul Configure din fila Networking din panoul de proprietăți a adaptorului:
Networking Configure
Iar în continuare cred că știți ce aveți de făcut. Vă reamintesc, sau, în cazul în care nu știați vă aduc la cunoștință, că pentru a beneficia de avantajele oferite de standardul 802.11n, și routerul wireless trebuie să-l suporte și să-l aibă activat:
802.11n in router
În cazul în care după realizarea setărilor recomandate mai sus experimentați probleme ale conexiunii Wireless, dezactivați suportul pentru standardul 802.11n.
Nu il am in "Change adapter settings" decat ethernet si bluetooth

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Driverele se instaleaza manual.
Orice program din asta automat face exact acelasi lucru pe care l-ai face si tu manual.
Nu e programul magic sa inventeze el cumva niste drivere.

Pagina oficiala:
https://www.medion.c...=30019565&gid=1
Driverele oficiale sint doar pentru Win 10 64bit
Se pare ca ai noroc, cel de wireless pare a fi universal, windows xp, 7, 8 si pentru vreo 80 de placi diferite.
Deci, descarci manual si instalezi.

 OPEDI, on 03 august 2018 - 16:10, said:

Wow, suportul 802.11n nu e activat.......
Pai, perfect, merge pe celelalte standare wireless: a, b, g, ac ... care o fi din astea....
Sau nu are nici un alt standard, unul singur si ala neactivat ?!

#5
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 trollerul_de_serviciu, on 03 august 2018 - 16:19, said:

Driverele se instaleaza manual.
Orice program din asta automat face exact acelasi lucru pe care l-ai face si tu manual.
Nu e programul magic sa inventeze el cumva niste drivere.

Pagina oficiala:
https://www.medion.c...=30019565&gid=1
Driverele oficiale sint doar pentru Win 10 64bit
Se pare ca ai noroc, cel de wireless pare a fi universal, windows xp, 7, 8 si pentru vreo 80 de placi diferite.
Deci, descarci manual si instalezi.


Wow, suportul 802.11n nu e activat.......
Pai, perfect, merge pe celelalte standare wireless: a, b, g, ac ... care o fi din astea....
Sau nu are nici un alt standard, unul singur si ala neactivat ?!
Voi incerca si cu acel driver

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu mai da Quote / Citat la raspunsul de imediat de dinainte.
Putem sa intelegem foarte bine cind sint 2 raspunsuri imediat unul dupa altul.

#7
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Am rezolvat problema, am dezinstalat  din device manager bluetooth si apoi "802.11n WLAN Adapter"  s-a transferat din Other devices la Network devices cu alt nume "Realtek etc"
T/C

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate