Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Operele lui Brancusi s-au inverzit

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru cei care nu se pricep la sculptura, eu fiind unul dintre voi, e de ajuns de stiut ca operele lui Brancusi sunt apreciate.
Si nu e vorba de tunuri de milioane de euro, trebuie o restaurare facuta de restauratori, nu spalari cu karcherul. E ceva decent, normal, firesc sa restaurezi un obiect simbol national, simbol care apare pe toate promourile, pe bancnote, pe steme, insigne, etc.. Nu avem voie sa lasam sa se distruga astfel de obiecte, altfel generatia noastra a trait degeaba.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonimul, on 03 august 2018 - 13:59, said:

Pesedistii sunt un fel de teroristi ISIS la costum ce  dinamiteaza  o tara intreaga si trecutul ei.

Nu o sa incerc sa te contrazic, am si prieten membru de partid profesor de matematica, un profesionist si de mare bun simt, ca dovada nu are vreo functie...
Ah,da, ce ma intrebam... nu ai reusit sa identifici si teroristii din alte tabere, ma rog, or fi bine camuflati in eroi ai neamului.

#21
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018

View Postoverseas, on 03 august 2018 - 14:01, said:

Nu o sa incerc sa te contrazic, am si prieten membru de partid profesor de matematica, un profesionist si de mare bun simt, ca dovada nu are vreo functie...
Ah,da, ce ma intrebam... nu ai reusit sa identifici si teroristii din alte tabere, ma rog, or fi bine camuflati in eroi ai neamului.
E adevarat ca nici tabara PNL/PDL nu e mai curata, dar sub guvernarile PSD au fost pricinuite cele mai multe distrugeri in domeniul culturii si istoriei.

Edited by MembruAnonimul, 03 August 2018 - 14:06.


#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca Guvernul ar fi anuntat ca vor baga cateva milioane in mentenarea acestor opere, ar fi sarat descreieratii 60%-ratati la bac de pe facebook ca mai intai spitale.

Indiferent de cum o dai, nu e bine.

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Brancusi si-a dat drumul la mana abia dupa ce a plecat din saracia asta de tara. Ce a facut la Paris e intradevar remarcabil pentru anii aia. Sunt de parerea ca nu e nimic extraordinar la Targu-Jiu dar nici nu poti lasa arta omului sa se distruga pentru ca sef la muzeul de arta e un PSDist obscur.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostC18, on 03 august 2018 - 13:36, said:

Ce a facut Brâncuși e modest, prea ca la țară, un stâlp de casă țărănească, o masă țărănească, un mic și foarte simplu arc de triumf.

Right. Tocmai asta e geniul, sa emani valoare dintr-o trasatura de condei, dintr-o respiratie, dintr-un gest minimalist, dintr-o poveste sublimata. Intr-o forma de ou tu sa invoci geneza si eternitatea. De aia il iubesc si ma mandresc cu Brancusi.
Apropo, omul era taran , cica ruda cu vesnicia !

View Postfilipxxx, on 03 august 2018 - 14:33, said:

Brancusi si-a dat drumul la mana abia dupa ce a plecat din saracia asta de tara.

Unii credem si consideram ca ce a facut la Paris isi are originea in cine era el si cum a crescut in tara. Niste fraEri.

Apropo, eu nu stiu opere monumentale ale lui Brancusi la Paris. Ce am vazut la Centrul Pompidou.

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ce sa zicem si noi acuma, omul a fost genial fara nici o legatura in cum a fost crescut! Faptul ca a macat mamaliga cu lapte in Oltenia credeti ca l-a definit ca sculptor sau cum :) Fratilor, omul a fost fiu de tarani care abia o duceau de pe o zi pe alta si cand a ajuns la Paris s-a dus sa faca ucenicie la Rodin. In fine, asta nu are legatura cu faptul ca daca ti-a pus Dumnezeu mana in cap si ti-a dat niste pietre sculptate de unul din cei mai mari sculptori ai istoriei esti dator sa le intretii pe vecie.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfilipxxx, on 03 august 2018 - 14:55, said:

Ce sa zicem si noi acuma, omul a fost genial fara nici o legatura in cum a fost crescut! Faptul ca a macat mamaliga cu lapte in Oltenia credeti ca l-a definit ca sculptor sau cum

Sa-nnebunesc, cre' ca am fost plecat de pe planeta.
N-auzi ca taranul de Brancusi a construit chestii taranesti...

#27
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La ce atitudini se găsesc la unii dintre cei care scriu pe acest topic, nu m-aș mira să-i fi dat operei și niște spumă activă, poate chiar niște oțet extra pentru prospețime după ...

#28
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMembruAnonimul, on 03 august 2018 - 12:53, said:

PSD-ul nu doar ne distruge tara , dar ne distruge   istoria si culura!
De aia a plecat Brancusi din tara din  cauza ca romanilor le placea cultura dar erau prea timizi sa-si manifeste aceasta dorinta. =))

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
brancusi a plecat din tara din cauza psd-ului, in special ca nu il suporta pe dragnea.

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonimul, on 03 august 2018 - 12:53, said:

PSD-ul nu doar ne distruge tara , dar ne distruge   istoria si culura!
....
Ai vrut si tu sa te bagi in fata , dar ai scrintit limba romana tocmai la cuvintul " cultura " . Jalnic .

#31
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018

View Post86-APP, on 03 august 2018 - 17:30, said:

Ai vrut si tu sa te bagi in fata , dar ai scrintit limba romana tocmai la cuvintul " cultura " . Jalnic .
Greseala de tastare. Recunosc ca am tastat rapid la nervi.  Asa, e o singura greseala de tastare ca in rest am scris corect.  Nu vad care-i problema.

Problema mai grava e ca tu te afisezi drept unul dintre  sustinatorii acestui regim odios care promoveaza analfabetismul,  incultura si infractionalitatea.

Edited by MembruAnonimul, 03 August 2018 - 18:21.


#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonimul, on 03 august 2018 - 18:09, said:

Greseala de tastare. Nu vad care-i problema.

Problema mai grava e ca tu te afisezi drept sustinatorii acestui regim.
N-ar conta , dar cind vrei sa denigrezi pe cineva tocmai cu capitolul " cultura " tu o zbircesti ...
2. Eu nu ma afisez cu nimic , nu deschid topic pt orice balarie pt a deveni interesant si sa bifez activitati .

#33
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018

View Post86-APP, on 03 august 2018 - 18:12, said:

2. Eu nu ma afisez cu nimic , nu deschid topic pt orice balarie pt a deveni interesant si sa bifez activitati .
Te priveste pe tine ce activitati ai. Pana una alta, te-am vazut cum ii iei apararea unui premier analfabet  functional si al unor  infractorilor din spatele ei ce o dirijeaza.
Eu doar alertez cititorii acestui forum despre fiecare dezastru provocat  de statul pesedist impotriva acestei tari.

Acum, PSD-ul atenteaza la Istoria si Cultura  Romaniei dupa ce au reusit sa ruineze sistemul de invatamant prin ministrul  Ecaterina Andronescu.
O sinistra  ce a distrus viitorul profesional al generatiei mele, desfiintand scolile profesionale, care a scazut in mod voit  nivelul de predare al programei scolare si al examinarilor,  transformand scolile in institutii de spalat creiere si  facultatile in fabrici de diplome . Din cauza asta, tinerii din generatia mea au ajuns someri cu diploma sa  sclavageasca pe salarii mizerabile fie aici in tara, fie in afara,  ca sa serveasca ulterior drept masa de manevra pentru politicienii borfasi.

Si asta multumita unora ca tine care au sustinut acest partid din 1990 incoace.

Toti tinerii nascuti dupa 1990 iti multumesc votant pesedist pentru modul cum ai decis viitorul tarii asteia!

Acum atenteaza si la distrugerea patrimoniului national prin a ne sterge trecutul .

Edited by MembruAnonimul, 03 August 2018 - 18:34.


#34
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Post86-APP, on 03 august 2018 - 17:30, said:


Ai vrut si tu sa te bagi in fata , dar ai scrintit limba romana tocmai la cuvintul " cultura " . Jalnic .
pai nu-i din vina lui, e din vina PSD-ului

Edited by WinstonMontana, 03 August 2018 - 18:15.


#35
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018

View PostWinstonMontana, on 03 august 2018 - 18:15, said:

pai nu-i din vina lui, e din vina PSD-ului
Daca  nu te vezi cu  musca pe caciula,  macar ar trebui sa o auzi....fiindca bazaie rau!


Semnatura ta:

Quote

proteste=> crestere robor=>creste dobanzi =>crestere rate=>profit mare banci => dar bancile sunt straine =>strainul baga mana in buzunarul romanului
LOL. Rad si curcile de ce pot sa citesc aici.  


Tu poate ca ar trebui sa ne explici cumva ciclul ala bagat in semnatura  ta fiindca e total lipsit de logica elementara de clasa a IX-a. Suna a teorie constipationista antenista-raitarista marca Gadea  sau Ciutacu.
Te faci de ras cu semnatura aia pe forum, serios!

Mai bine schimb-o. E spre binele tau.

Edited by MembruAnonimul, 03 August 2018 - 18:27.


#36
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostWinstonMontana, on 03 august 2018 - 16:27, said:

De aia a plecat Brancusi din tara ...


View Postrich1974, on 03 august 2018 - 17:07, said:

brancusi a plecat din tara din cauza ...

Brancusi a plecat din tara, pentru ca suntem o tara de prosti.

A fost printre primii care si-au dat seama de asta si printre putinii care au si recunoscut-o si-au afirmat-o transant si cu curaj:

" V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti ! "...

- Constantin Brancusi -

Edited by sylvius, 03 August 2018 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate