Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Circuit centrul Romaniei 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Dupa cum spune si titlul, as dori sa fac o "aroganta" in cateva saptamani si sa vizitez impreuna cu familia o portiune din tara noastra. De fapt, asta va fi inceputul, pt ca vreau ca in fiecare an sa merg in diverse circuite care sa includa cate o zona sau o portiune dintr-o zona din Romania.
Anul acesta vreau sa merg pe traseul Sighisoara - Targu Mures - Cluj - Turda - Alba Iulia.
Si acum vine partea in care am nevoie de ajutorul vostru, al celor care ati fost sau sunteti din aceste orase. Ce imi recomandati sa vizitez in fiecare dintre orasele amintite ? Timp foarte mult de stat in fiecare oras nu voi avea, mai ales ca am si doi copii cu mine. Planul meu este asa :

Ziua 1 - Sighisoara - Cetatea (clar) + ce sugerati

Ziua 2 - Targu Mures - Cetatea veche + ce sugerati

Ziua 3 + 4 - Cluj - Centrul Vechi si cateva muzee de pe acolo + ce sugerati

Ziua 5 - Turda - Salina si cam atat / daca mai sunt de vizitat, astept sugestii

Ziua 6 - Alba Iulia - Cetatea Alba Carolina + ce sugerati

Programul nu este batut in cuie, se mai poate ajusta pe unde este nevoie.
Deci, va rog sa ma ajutati cu sugestii cu privire la ce ar trebui vizitat, din pc vostru de vedere.

#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Targu Mures -  Gradina Zoologica, daca zici ca ai si copii

Cluj - Gradina Botanica, Cetatuia

Turda - Cheile Turzii

Edited by barbosa, 02 August 2018 - 18:30.


#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
^sustin, dar in cluj mai poti sa vezi si parcul central cu stadionul, e o zona frumoasa.

#4
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
În drum spre Sighișoara ar merita o oprire și la Biserica din Saschiz .

În Târgu-Mureș ai putea să vizitezi și Complexul ”Weekend”, unde poți găsi și câteva restaurante decente .

În zona Alba Iulia se poate vizita Râpa Roșie, o formațiune geologică deosebită .

Pe lângă Cluj ar merita și o plimbare pe Lacul Tarnița, ori o vizită la Castelul din Bonțida .

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
daca esti aproape de Sighisoara da o fuga la Biertan

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Circuit pentru Bosorogi . Nu recomand . M-au albit bisericile si ruinele din tara .

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect,  obiectivele turistice sunt de trei lulele. daca vrei ceva interesant, lasa obiectivele astea pentru dupa pensionare.
mergi la pas prin orase, intra in vorba cu lumea prin carciumile de prin cartiere, politica, economie, se gasesc subiecte.
neaparat, in fiecare oras, sa mergi in pietele agroalimentare. am gasit la tg mures niste ementaler si niste jumari de m-am lins pe degete. numai acolo gasesti asa ceva. sa mai spun de slanima cu ceapa rosie? slanina groasa, crocanta numai acolo gasesti.
asta e frumusetea romaniei, oamenii care o locuiesc si produsele muncii lor.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBingo, on 02 august 2018 - 20:24, said:

Circuit pentru Bosorogi . Nu recomand . M-au albit bisericile si ruinele din tara .
Nu prea am treaba cu bisericile.
Te referi la circuitul in sine ca este pt bosorogi sau la biserici ?
Eu sunt interesat de cetatile, centrele vechi, ceva muzee si cestii unicat din acele zone.
Cu matanille o las pentru mai incolo sau...pt niciodata.

View Postrich1974, on 02 august 2018 - 21:05, said:

corect,  obiectivele turistice sunt de trei lulele. daca vrei ceva interesant, lasa obiectivele astea pentru dupa pensionare.
mergi la pas prin orase, intra in vorba cu lumea prin carciumile de prin cartiere, politica, economie, se gasesc subiecte.
neaparat, in fiecare oras, sa mergi in pietele agroalimentare. am gasit la tg mures niste ementaler si niste jumari de m-am lins pe degete. numai acolo gasesti asa ceva. sa mai spun de slanima cu ceapa rosie? slanina groasa, crocanta numai acolo gasesti.
asta e frumusetea romaniei, oamenii care o locuiesc si produsele muncii lor.
Inteleg unde bati, dar nu pot sa stau toata ziua in carciuma si sa umblu din piata in piata. Carnea si preparatele specifice unei zone circula dintr-o regiune in alta, istoria nu. Asta ma intereseaza mai mult si chestiile pe care nu le-am vazut la mine in zona sau alte zone. De ex cetati, castele, cladiri vechi, muzee cu tematici, case memoriale, locuri incarcate de istorie, importanta si cultura.

Edited by Magicwisewolf, 02 August 2018 - 21:51.


#9
binomul

binomul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2018
Nu mai bine faci o excursie prin Ungaria de banii aia ?
Daca vrei neaparat  sa vizitezi cetati, castele si  orase medievale, sa stii ca Budapesta arata mai bine decat toate la un loc si castelele si cetatile  sunt mai bine intretinute.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonimul, on 02 august 2018 - 21:58, said:

Nu mai bine faci o excursie prin Ungaria de banii aia ?
Daca vrei neaparat  sa vizitezi cetati, castele si  orase medievale, sa stii ca Budapesta arata mai bine decat toate la un loc si castelele si cetatile  sunt mai bine intretinute.
Asta va fi intr-un viitor mai indepartat, cand vor fi copiii un pic mai mari si vor intelege ceva din ce vad. Plus ca, o astfel de excursie, nu are cum sa coste la fel cat ma costa acest circuit. Si am eu o dambla sa vad locurile mai apropiate, sa imi vizitez mai intai tara, sa imi cunosc istoria si apoi a altor popoare.
Dar, este o sugestie buna pentru viitor. Multumesc.

Edited by Magicwisewolf, 02 August 2018 - 22:13.


#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Vezi ca te ajuta chestia asta

http://www.transilvania-card.ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate