Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Forma (design) Dacia Duster, pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017
Buna seara, as avea nevoie de ceva pareri despre forma (designul) la Dacia Duster model 2017. Sa ma explic: In 2017 mi-am cumparat un Duster nou, culoare verde scrie pe talon dar de fapt e un fel de kaki (alea ca la armata dar mai deschis la culoare). Consider ca m-am pripit cand am cumparat-o ca abia dupa aceea mi-am dat seama ca sunt nemultumit de cum arata, parca tot altele imi plac mai mult: Suzuki Vitara All Grip, Renault Kadjar, Renault Captur etc. De aceea as dori ceva parari sincere, cum vad altii aceasta masina (doar la forma ma refer, fara a intra in detalii tehnice). Nu vreau sa fiu consolat, vreau pareri sincere, ca sa stiu...daca vad bine sau nu. Imi pare rau ca nu stiu (nu reusesc) sa postez aici poza cu masina mea. Va multumesc anticipat pentru parari.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,699
  • Înscris: 24.11.2015
Mie imi place, interiorul mi se pare cam urat, mai frumos era la modelul de dinainte de facelift care se regasea si pe Logan ph 2. Spatele cu toba la vedere nu e cea mai frumoasa alegere, insa in offroad le bate pe toate cele enumerate mai sus.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu inteleg ce vrei. Tu mergi cu "forma (designul)", sau cu masina ?
Nu functioneaza bine frana de mana pentru ca Dusterul are culoarea verde ? Ori nu poti schimba vitezele pentru ca farurile au design dubios ?

Edited by pasilla, 01 August 2018 - 22:46.


#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 21.10.2009
Mie imi place Dusterul asta si nu sunt tocmai fan Dacia... deci thumbs up pt Duster 2 !
Posted Image

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,230
  • Înscris: 22.05.2003
Man, e Duster!
Nu cred ca impresioneaza pe nimeni, cu nimic!

Nu iese prin nimic in evidenta, exceptand o eventuala comparatie cu Duster v1.

E un Logan cu garda la sol mai mare, motorizari mediocre, fara clima in 2018 (stiu ca are AC)!

Suzuki Vitara All Grip are avantajul de a fi mai dragut stilizata atat la exterior, cat si la interior.

Designerii de la Renault au imbunatatit exteriorul, dar interiorul e facut sa tipe de departe: plastic ieftin, dur, urat!

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 12.01.2018
pentru unii este mai important de ce zice vecinu?

#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nici mie nu imi place si nici Captur. Fiecare are alt gust cum se spune.
Bine, de la Dacia doar Sandero 2 sa zic ca poate m-ar atrage ca design. Poate continua sa modifice si Logan ca sunt pe un drum bun fata de cutia de la inceput. Pana si Lada Vesta care e pe aceeasi platforma ca Loganul arata a mai masina.

Acum fiecare ce mai cere si de la masina. Eu vreau optionalele nu ma intereseaza culoarea de exemplu. La design ma uit doar sa nu fie oribila ca Doblo sau ultimul Passat dar in rest nu ma uit daca aia e mai frumoasa ci daca are mai multe optionale si ma uit la motorizare.

Edited by Seteh, 01 August 2018 - 22:47.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 01 august 2018 - 22:44, said:

Man, e Duster!
Nu cred ca impresioneaza pe nimeni, cu nimic!
Cui ii pasa si pentru ce motiv  ?

#9
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu cand ma intorc in tara foarte probabil sa-mi schimb masina si sa-mi iau un Duster. Tine cu casa, consumurile foarte mici raportat la ce stie masina.  Nu te intereseaza de gropi, canale, este confortabila la drumuri de 2-3 ore, poti intra cu ea pe drumuri forestiere (noi mergem des la munte, in tura, cu cortul, dupa ciuperci).

Am vorbit cu mecanicul meu de la Baia Mare, ca mi-a schimbat la masina ceva recent. Mi-a zis ca-mi recomand Dacia, o masina fara intretinere, nu se strica mai nimic. A precizat ca scaunele pe modelul vechi sunt slabe, ca pe modelul nou sunt mult mai bune. Am condus 10.000km Duster 2011-1.5 DCI 4x4 la munca pe drumuri rele, directia era cam pe langa, ca nu simteai instant ca misti de volan, zici ca avea un punt mort pana cupla, franele cam slabute, mi-a placut garda la sol, 4x4, si ca nu-mi pasa pe unde merg, nici nu ma uitam la drum, daca sunt pietre.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,230
  • Înscris: 22.05.2003
Pe mine ma distreaza ipocrizia asta "ce iti pasa ce gandesc altii".

Cand iesi din casa vrei sa arati bine, si te gatesti (cel putin oamenii normali).

La fel extinzi si la masini.
Cand iti cumperi Logan, il iei pentru ca adesea atati iti permiti, nicidecum pentru ca iti doresti Logan, exceptand cazuri sado-maso.

Daca iti permiti ceva mai scump/decent, atunci te zbati sa il ai, desi are tot 4 roti si 5 scaune.

Impresia conteaza, la fel respectul de sine!

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDeenman, on 01 august 2018 - 22:50, said:

Eu cand ma intorc in tara foarte probabil sa-mi schimb masina si sa-mi iau un Duster. Tine cu casa, consumurile foarte mici raportat la ce stie masina.  Nu te intereseaza de gropi, canale, este confortabila la drumuri de 2-3 ore, poti intra cu ea pe drumuri forestiere (noi mergem des la munte, in tura, cu cortul, dupa ciuperci).
Am vorbit cu mecanicul meu de la Baia Mare, ca mi-a schimbat la masina ceva recent. Mi-a zis ca-mi recomand Dacia, o masina fara intretinere, nu se strica mai nimic. A precizat ca scaunele pe modelul vechi sunt slabe, ca pe modelul nou sunt mult mai bune. Am condus 10.000km Duster 2011-1.5 DCI 4x4 la munca pe drumuri rele, directia era cam pe langa, ca nu simteai instant ca misti de volan, zici ca avea un punt mort pana cupla, franele cam slabute, mi-a placut garda la sol, 4x4, si ca nu-mi pasa pe unde merg, nici nu ma uitam la drum, daca sunt pietre.
Dar nu vei iesi in evidenta. Cum te vei impaca cu ideea asta ?

Edited by pasilla, 01 August 2018 - 22:54.


#12
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

View Postpasilla, on 01 august 2018 - 22:42, said:

Nu inteleg ce vrei. Tu mergi cu "forma (designul)", sau cu masina ?
Nu functioneaza bine frana de mana pentru ca Dusterul are culoarea verde ? Ori nu poti schimba vitezele pentru ca farurile au design dubios ?
@pasilla, multumesc pentru parere dar eu am zis de la inceput ca nu vreau sa intru in detalii tehnice ca cu astea nu am probleme. Nici cu culoarea nu am probleme, imi place. Eu ziceam doar de forma.

#13
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,354
  • Înscris: 05.09.2006
Te deranjeaza forma - sau culoarea, de fapt?
Ca posesor de Duster (model nou), nu am nicio problema cu forma, consider ca e un pas inainte fata de vechiul model si imi place. De culoare nu comentez- de gustibus. Ca forma exterioara, din cele enumerate de tine, imi place Kadjar-ul - dar Dusterul este ceea ce imi trebuie mie.
Trebuia ca inainte de a-ti cumpara masina sa-ti definesti cat mai exact necesitatile (cat si in ce conditii vei folosi masina, ce costuri de intretinere si ce consum poti suporta, etc), asteptarile ( ce vrei de la masina: recunoastere sociala, utilitate, lux, etc) si bugetul disponibil. Faci apoi o lista scurta cu modelele care se incadreaza cerintelor, faci drive test cu toate si alegi ce se potriveste cel mai bine pt tine. Daca ai luat masina ca pe un tricou din mall, la impuls, ai gresit indiferent ce ai ales!

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdm, on 01 august 2018 - 22:53, said:

Pe mine ma distreaza ipocrizia asta "ce iti pasa ce gandesc altii".

Cand iesi din casa vrei sa arati bine, si te gatesti (cel putin oamenii normali).

La fel extinzi si la masini.
Cand iti cumperi Logan, il iei pentru ca adesea atati iti permiti, nicidecum pentru ca iti doresti Logan, exceptand cazuri sado-maso.

Daca iti permiti ceva mai scump/decent, atunci te zbati sa il ai, desi are tot 4 roti si 5 scaune.

Impresia conteaza, la fel respectul de sine!
Eu am inca impresia ca esti ceva mai practica, si mai putin "femeie". Wrong ?

#15
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

View PostEMPP, on 01 august 2018 - 22:44, said:

pentru unii este mai important de ce zice vecinu?
Pentru mine conteaza intrucatva si asta.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,230
  • Înscris: 22.05.2003
Problema e alta, de fapt.

Nu m-am nascut bogata, am condus Oltcit, Dacia 1300/1310 destul de mult, incat sa stiu de unde am plecat.

Da, Logan & Co e un pas urias inainte fata de tehnologia anilor 1960, dar zau ca noi suntem in 2018!

In 2018 romanii proslavesc inca masinile ce se pot repara cu "colier de Turda" si isi fac cruce cand aud de cutii automate.

Sorry, dar asa cum consider ca e normal sa ai buda in casa si apa calda, la fel consider ca e normal sa ai grija de tine, iar daca iti permiti... sa incerci sa ai si o masina mai frumoasa, eventual cu minim 150 cp si cutie automata!
5* la crashtest nu sunt chiar moft.

Stiu, nu o repara nea' Dorel si consuma peste miticul 5%, dar o viata ai frate!
Nu a zis nimeni sa cumperi Mercedes sau Bentley...

Romanul parca se bucura de saracia sa!  
Uite-i si pe boii aia, care au platit mai mult pe masini! De parca au mai multe roti sau nu ajung tot acolo!
Dii Joiano! Dii fai!

Romanul nu vrea sub nicio forma sa evolueze.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vorbeam de design, sau de performante tehnice, ori fiabilitate ?

Eu, personal, as prefera si acum o masina [noua] care sa se poate repara cu sarma si patent.
Astea noi nu se prea strica, dar daca se intampla, nu poti decat sa o incui si mergi pe jos.

Edited by pasilla, 01 August 2018 - 23:08.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 12.01.2018
de ce oamenii care au o mașină second de 10 000 de euro se uită de sus la unu cu Logan care a dat  tot atât sau poate mai mult pe mașină?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate