Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

laptop fara baterie

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Gamerul2018

Gamerul2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.01.2018
un prieten are un laptop toshiba satelite c285 si bateria este stricata insa nu gaseste alta, intrebarea este daca s-ar putea ca acel laptop sa mearga fara baterie? adica doar conectat la priza direct  fara baterie? nu a incercat ca i-a fost frica sa nu se arda deci as vrea niste pareri despre problema asta

Edited by Gamerul2018, 31 July 2018 - 11:46.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Da, functioneaza si fara acumulator conectat.

#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 Gamerul2018, on 31 iulie 2018 - 11:45, said:

un prieten are un laptop toshiba satelite c285 si bateria este stricata insa nu gaseste alta, intrebarea este daca s-ar putea ca acel laptop sa mearga fara baterie? adica doar conectat la priza direct  fara baterie? nu a incercat ca i-a fost frica sa nu se arda deci as vrea niste pareri despre problema asta
Sa-l foloseasca linistit,nu se arde,nu pateste nimic.Dezavantajul este doar la o pana de curent daca nu si-a salvat munca... exemplu un document in Excel sau Word...

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Daca bateria este doar descarcata si nu se mai incarca (nu "tine"), poate sa-l utilizeze direct la priza, fara probleme, renuntand la mobilitatea specifica laptopului.

#5
Gamerul2018

Gamerul2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.01.2018
multumesc pentru raspunsuri o sa-i spun sa incerce.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
De asemenea poate reconditiona acumulatorul, vezi recell.ro

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
daca gaseste acumulatori ADEVARATI, are sansa ca noul pachet sa tina la fel sau mai mult decit cel original ;) iti recomand si eu aceeas firma de mai sus! mai multi cunoscuti au avut experiente extrem de placute cu respectiva firma.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
La laptopuri cu bateria muci, se recomanda ca aceea sa stea la locul ei, chiar daca nu mai este utilizabila.
Orice soc electric, supratensiune, alte probleme ale retelei electrice se vor descarca in baterie, protejand aparatul in sine, care va putea fi folosit ca un desktop... de acord, problemele electrice vor trece si prin incarcator, care poate juca rolul unui "filtru", dar nu intotdeauna.

Pentru a nu se trezi cu munca aruncata la gunoi in caz de pana de curent, se poate folosi printr-un UPS.

Edited by bonygy, 31 July 2018 - 12:27.


#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Posibil sa gresesc dar nu as lasa o baterie defecta/ce nu se mai incarca intr-un aparat electronic

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Defecta sau slaba, sau nu se incarca, nu conteaza.
Important este sa se afle acolo, la locul ei, fiind o "bariera" contra oricaror supratensiuni electrice.

O alta posibilitate ar fi da... arunc-o de acolo, dar foloseste un UPS extern.

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Merge fara probleme, eu am un Dell in situatia asta. Singurul dezavantaj, pe langa faptul ca a devenit imobil, e faptul ca, daca se ia curentul, se opreste instantaneu, ca un desktop.

#12
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Da, merge si fara.
De preferat sa tii si bateria in el, chiar daca e batrana si nu tine decat 5 minute :D

O sa fie buna la o intrerupere de curent.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Tehnicianul1970, on 31 iulie 2018 - 11:51, said:

Sa-l foloseasca linistit,nu se arde,nu pateste nimic.Dezavantajul este doar la o pana de curent daca nu si-a salvat munca... exemplu un document in Excel sau Word...
Astea salveaza automat la un anumit interval de minute, poti lucra pe ele fara UPS chiar si la Spineni.

Eu folosesc laptopul fara baterie inca din 2011 (il am din 2008), doar in calatorii la hoteluri ii pun acumulatorul pentru ca la parasirea camerei, curentul se opreste.

 lexis1, on 31 iulie 2018 - 13:25, said:

Da, merge si fara.
De preferat sa tii si bateria in el, chiar daca e batrana si nu tine decat 5 minute Posted Image

O sa fie buna la o intrerupere de curent.
Bateria se poate incalzi, poate curge sau in cazuri rarisime, exploda. Mai bine cu ea afara, la supratensiuni eu zic ca se arde adaptorul, nu laptopul, la fel cum la desktop se arde sursa.

Prelungitor cu protectie la supratensiuni, din ala am eu, nu trebuie neaparat UPS.

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu am si acum ca laptop de munca unul cu bateria praf, tine putin, dar suficient cat sa ai timp sa salvezi totul in caz de pana si sa ii faci un sleep sau shutdown corect.

Avand in vedere ca sta mereu pe acelasi birou, e perfect.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu dupa ce am folosit din 2008 la munca laptopul, din 2018 l-am retras acasa doar pentru calatorii (il mai aprind 1 ora la 2 zile acasa si il tin in priza sa nu se duca bateria de CMOS), la birou am pus un desktop refurbished.

Referitor la Toshiba, cumnata a folosit din 2014 pana in 2017 un Toshiba alb la birou, care a crapat (nu mai booteaza nici macar BIOS-ul) si l-a inlocuit tot cu desktop refurbished, eu am preferat sa-l inlocuiesc pe al meu Lenovo din 2008 ca sa nu crape si sa raman fara PC in calatorii.

#16
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007

 r_murphy, on 31 iulie 2018 - 12:01, said:

daca gaseste acumulatori ADEVARATI, are sansa ca noul pachet sa tina la fel sau mai mult decit cel original Posted Image iti recomand si eu aceeas firma de mai sus! mai multi cunoscuti au avut experiente extrem de placute cu respectiva firma.

pot sa confirm . Lucreaza excelent baietii
Am reconditionat la ei o baterie pt un Toshiba Portege R700

#17
Kasper56

Kasper56

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.11.2016

 Gamerul2018, on 31 iulie 2018 - 11:45, said:

un prieten are un laptop toshiba satelite c285 si bateria este stricata insa nu gaseste alta, intrebarea este daca s-ar putea ca acel laptop sa mearga fara baterie? adica doar conectat la priza direct  fara baterie? nu a incercat ca i-a fost frica sa nu se arda deci as vrea niste pareri despre problema asta
Da, dar merge doar cu incarcator. Daca pierzi acel incarcator, ia-ti ziua buna de la acel laptop.

Edited by Kasper56, 31 July 2018 - 15:30.


#18
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
vad ca diferenta de pret enu  mare intre reconditionarta si baterie noua, merita?

2. Pot sa ia usi eu acum Li ion de la importator 3.7V  ,3 sau 4 acc pt a reface o baterie de 10.8 -14.4 V. Mult mia ieftin. De reprogramat nu ar trebui sa fie nevoie daca au TEnsiunea nominala, care se poate testa cu un Multimetru bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate