Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Un turist olandez si inca un tanar, loviți pe trecerea de pietoni?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un semafor si niste "rumble strips" ?

Attached File  rumble strips.png   40.88K   22 downloads

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdon_dannielo, on 29 iulie 2018 - 19:00, said:

Turistii s-au uitat in stanga, si apoi in dreapta?
turiștii ca de obicei aveau un deget în nas și telefonul la ureche că doar îi pe trecere

#21
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View Postr_murphy, on 29 iulie 2018 - 18:24, said:



si cam ce masuri crezi ca ar trebui sa ia circulistii pentru reducerea acestui tip de accidente, sau a accidentelor in general?
zi si parerea ta ...
Simplu puscarie 20 de ani si luat carnetul pe viata.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
iar printre separatoare de sens din ciment să faci trecere de pietoni mi se pare o tâmpenie.acele separatoare pe o șosea îți creează o ,,iluzie,, că ai fi pe un drum de viteză

#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View Postwagmich, on 29 iulie 2018 - 18:59, said:

Si in pasaj, nu trebuie sa cobori/urci?
ba da, dar asa cum am scris in postul pe care l-ai citat dar presupun ca nu l-ai citit/inteles, este mult mai putin, iar panta poatefi facuta mai lina, mai accesibila.
am dat exemplu pasajul de la lipscani, fiind cred ca cel mai concludent.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postr_murphy, on 29 iulie 2018 - 18:39, said:

pai o sa sara "meseriasii" ca-i legea prea dura. am vazut niste discutii pe fesebuci in legatura cu nu stiu ce schimbari la legea circulatiei intr-o tara nordica, sau referitor la acelas lucru in grecia .. s discutii in care de bateau aia cu "bine le face" cu ceilalti cu "prevederi comunistoide" ...
ce nu se intelege este faptul ca masinile de acum nu sunt proiectate pentru drumurile noastre care au ramas "de atunci" ..
Intre 5 si 10 ani puscarie CU EXECUTARE,in functie de gravitate,fara drept de reducere a pedepsei,la alcool+permis anulat pe viata.
Nu conteaza ce vor meseriasii.Meseriasii sa-si calce familia in curte daca au chef de victime.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013

View PostdaniMMM, on 29 iulie 2018 - 19:14, said:

Intre 5 si 10 ani puscarie CU EXECUTARE,in functie de gravitate,fara drept de reducere a pedepsei,la alcool+permis anulat pe viata.
Nu conteaza ce vor meseriasii.Meseriasii sa-si calce familia in curte daca au chef de victime.
Foarte bine punctat! Posted Image

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007
Din ce vad in filmare, a ramas capacul de la oglinda pe asfalt. Ala are coduri, serie, se poate identifica masina. Mai sunt camere video, iar se poate identifica masina.  Ca au fugit, nu fac decat sa agraveze situatia.  
Sa faca pasarele, sa puna calmatoare, sa construiasca subtraversari pentru pietoni.   Pot sa puna si bariere.. daca e musai ca la animale.

#27
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postr_murphy, on 29 iulie 2018 - 19:14, said:

ba da, dar asa cum am scris in postul pe care l-ai citat dar presupun ca nu l-ai citit/inteles, este mult mai putin, iar panta poatefi facuta mai lina, mai accesibila.
am dat exemplu pasajul de la lipscani, fiind cred ca cel mai concludent.
Vorbim de Mamaia, aia n-au Lipscani, fiecare palma de pamant acolo costa milioane. Si tot 3-4 m trebuie sa coboare si sa urce, indiferent de inaltimea si numarul scarilor. La asta ma refeream, nu voiam doar sa te contrez ca sa fiu bagat in seama.

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ca regula de baza, atunci cand treci strada trebuie sa te asiguri.  
chiar pe trecere, trebuie sa fii sigur ca soferul te-a vazut si a oprit.

#29
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostSeteh, on 29 iulie 2018 - 18:24, said:

Si ce ar trebui sa faca politia? Sa stea la fiecare trecere de pietoni?
Politia e la fel, soferii au luat-o razna. Si poate de ce nu si cativa pietoni...

Desfintam trecerile de pietoni.

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostEMPP, on 29 iulie 2018 - 19:11, said:

turiștii ca de obicei aveau un deget în nas și telefonul la ureche că doar îi pe trecere
Cred că glumești. Întreb doar așa dacă n-ai cumva vreo doagă lipsă... Ai auzit de prioritate de trecere. Știi ce înseamnă?

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
desfiintarea trecerilor ar fi o masura excelenta. majoritatea omoara oamenii. daca e sa fiu sincer, cred ca d-aia au fost si facute.
trecerile cu adevarat utile sunt cele de pe drumurile foarte aglomerate si care au semafoare.
in nici un caz o trecere nu are ce cauta pe un drum national de tranzit.

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postursamajor, on 29 iulie 2018 - 19:51, said:

Cred că glumești. Întreb doar așa dacă n-ai cumva vreo doagă lipsă... Ai auzit de prioritate de trecere. Știi ce înseamnă?
da.mori cu prioritatea în brațe dacă nu ai bunul simț tu ca pieton să te asiguri când treci strada.ai văzut vacile când vin de la ciurdă și vor să treacă drumul cum se opresc și își întorc capul să privească înapoi?dar ai văzut maimuțe-oameni care trec șosea cu 4 benzi ținând telefonul la ureche pe partea cu mașinile și nu fac niciun gest măcar de-a privi înspre mașini?

dacă-i o trecere cu probleme era treaba poliției să se sesizeze să facă schimbări în semnalizarea trecerii ca aceste accidente să nu mai aibă loc.dar la noi numai se numără victimele în sensul că a mai murit unu în intersecția,trecerea cutare și cu asta basta nu-l întreabă nimeni de ce pe unele sectoare de drum se întâmplă frecvent nenorociri? ce ați făcut de la ultimul accident ce ați schimbarât?de ce s-a produs alt accident care a fost cauza?cafeaua la birou este tare bună...

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostSeteh, on 29 iulie 2018 - 18:24, said:

Si ce ar trebui sa faca politia? Sa stea la fiecare trecere de pietoni?
Politia e la fel, soferii au luat-o razna. Si poate de ce nu si cativa pietoni...
Camere de filmat la trecerile si pe arterele pe care au mai fost accidente. Sau metoda clasica: un hop inainte de trecere.

#34
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View PostEMPP, on 29 iulie 2018 - 19:11, said:

turiștii ca de obicei aveau un deget în nas și telefonul la ureche că doar îi pe trecere
Soferul e un '' Posted Image cretin cu spume''

Poate era vreun șofer cu creierul în ''pauză'', venit de la vreo ''drogherie'' din Vama Veche
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WeYsTmIzjkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
In momentul accidentului i-a rămas numărul de înmatriculare la fata locului, ba mai mult, in cursul dimineții a fost identificat si condus la sediul politiei conducătorul autovehiculului. Bineînțeles ca încă se afla sub influenta alcoolului.

Eu zic ca și-au făcut treaba. Ce voiai sa facă? Cate un polițist pe fiecare cap de turist care se afla pe litoral?

Edited by Dau, 29 July 2018 - 21:06.


#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postxmanyacs77, on 29 iulie 2018 - 19:00, said:

Eu le-as suspenda permisul de conducere pentru minim 90 zile.......dupa aceea examen de evaluare!Posted Image
*Nu dati cu pietre, este parerea mea....
Probabil ca va fi suspendat sau anulat permisul de conducere. Dar pentru parasirea locului accidentului, e si puscarie, 1-5 ani daca mai tin minte.

View PostDau, on 29 iulie 2018 - 21:04, said:

In momentul accidentului i-a rămas numărul de înmatriculare la fata locului, ba mai mult, in cursul dimineții a fost identificat si condus la sediul politiei conducătorul autovehiculului. Bineînțeles ca încă se afla sub influenta alcoolului.
O sa aiba ceva de lucru cu el. Dus la spital, facut analize de singe... Dupa care va merge in niste locuri: tribunal, probabil puscarie...

Edited by Dihorul Razboinic, 29 July 2018 - 21:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate