Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Catia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018
Buna,    
      Povestea mea: sunt femeie, am 40 ani, experienta mea in campul muncii este  intr-un domeniu fara viitor( tehnologia ne ia locul), trec prin a 3a restructurare si doresc din tot sufletul sa ma reorientez. Fiind o persoana tehnica, analitica caut ceva in domeniu IT, un job " la calculator" sa zic asa.

    Credeti ca voi reusi sa invat Catia sau este prea tarziu pentru mine? Daca da, in cat timp as putea sa capat suficienta experienta ? Ar trebui sa fac si un master?

    Stiu, principiul este niciodata nu e prea tarziu, dar totusi incerc sa fiu realista.
Mentionez ca sunt dornica de a invata, de a ma reorienta.

Multumesc anticipat.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015
Catia nu e IT
Ce pregatire ai? Zici ca esti tehnica. Esti inginer mecanic?
Daca nu, cam imposibil sa razbati cu Catia

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde ce anume trebuie facut in catia.

nu e imposibil dar trebuie vointa si pasiune.

Edited by arg, 29 July 2018 - 14:30.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Au aparut aia cu "imposibil".

Joy29, n-ai sa stii pana n-ai sa incerci. Invatatul e partea cea mai usoara. Problema cea mai mare e sa gasesti instructorul sau cursul sau tutorialul potrivit.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
De ce ai ales Catia ?

#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cum stai cu desenul tehnic? Cu "vederea in spatiu"? Cu geometria? Daca le cunosti la nivel mediu,(mai putin desenul, acolo trebuie mai mult) te poti apuca sa incerci invatarea. Daca nu, cam orice soft de desen/prioectare 2D/3D ti se va parea imposibil de aprofundat.A, da, si limba engleza in principal, sunt o gramada de tutoriale pe net, dar majoritatea sunt in limba engleza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IzkLNeNiNzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wagmich, 29 July 2018 - 14:48.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Niciodata sa nu spui: Niciodata!Posted Image

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Ca sa ajungi sa lucrezi in CATIA nu e suficient doar sa stii CATIA. Trebuie  sa ai studii tehnice, gen inginerie mecanica sau civila, arhitectura etc. Altfel te joci in CATIA fara sa stii ce vrei sa faci.

Eu am invatat CATIA acum 3 ani fiind deja initiat in IT(studii de specialitate) insa nu mi-a fost de mare folos, nu am gasit job ul ce mi-l doream atata timp cat nu ai studiile de specialitate despre care vorbeam mai sus

Edited by A10, 29 July 2018 - 16:05.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, situatie e cam asa:

1. cum a scris si un coleg mai sus, a lucra in catia, nu inseamna ca lucrezi in iT, daca asta e scopul, IT-ul, atunci nu avem ce face cu catia, asadar trebuie sa-ti stabilesti bine obiectivul

2. catia, ca si orice alt program de tip CAD, este doar un instrument, nicidecum un "inginer" de proiectare. programul face doar ce ii dai tu sa faca

3. proiectarea in sine nu se face cu program CAD, ca si inginer trebuie sa ai cunostintele necesare calculelor modelului de proiectat, a modelului in sine, bazele desenului tehnic in ceea ce priveste vederea in spatiu, izometrie, cub de proiectie, vedere de ansamblu, de perspectiva, plane de sectiune, cunostinte de OM, mecanica, etc, pe care le proiectezi intai mental

4. cunostintele cumulate pana atunci sau cele ce le vei dobandi le vei transpune intr-un program CAD, iar el iti va crea efectiv in fata ochilor ceea ce tu deja aveai in minte ca si model

5. un program CAD te ajuta sa analizezi ulterior prin simularile ce le poate face, daca modelul tau corespunde cu cerintele minime cerute de proiectul care il ai in desfasurare, cerinte minime impuse de lege (da, ai si asa ceva), etc

6. raspunsul pt acea suficienta experienta de care intrebi nu inseamna nimic daca iti vom raspunde. experienta vine cu timpul si doar tu stii cand te vei considera in stare de a fi stapan pe tine si ceea ce proiectezi, iar daca iti mai dai si semnatura pe acea documentatie, atunci cu atat mai mult trebuie sa te gandesti bine cand te consideri cu suficienta experienta. personal am proiectat pt industria aeronautica, exista documentatie cu semnatura mea pe ele, pt care pot raspunde in orice clipa daca se constata erori de proiectare, desi nu mai activez in acest segment

7. masterul nu este acolo pt a te invata, iar daca te bazezi pe asta, vei avea o mare dezamagire. masterul este pt a aprofunda cunostintele deja dobandite. sa ajungi acolo si sa te intrebe cum calculezi un lant cinematic si sa determini operatorii, te vei uita cam ciudat

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Dany, o mica corectie.
Acum masterul e diferenta dinte inginer si subinginer.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sunt mai multe joburi in IT, nu numai catia...

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
arg - problema ridicata de topic nu este functia ulterioara, ci cunostintele care le ai pt acea functie la care speri. colegul vrea sa se orienteze, insa partea cu masterul este amintita pt a fi in tema ca socoteala de acasa e posibil sa nu mai bata cu cea de la scoala

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu vroiam sa zic altceva:
inainte erau asa zisele studii aprodundate care erau un plus peste facultate.
pe urma a aparut masterul pe rol de studii aprofundate
acum fara master e un inginer incomplet (fostul subinginer)

practic masterul nu mai inseamna nimic (dar e nasol fara):
un inginer cu master = un inginer pana sa apara masterele.

asa ca idee si eu ma apropii de 40
acu cateva luni am invat un program de programare cnc, pe urma sa folosesc cnc-ul, dupa care alt program pentru cnc.
iar acu vreu sa ma apuc de solidworks

Edited by arg, 29 July 2018 - 20:28.


#14
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018
M-ati ajutat sa-mi fac o idee. Aveam o prietena care ma incuraja in directia aceasta. M-am uitat pe tutoriale pe youtube si programul nu parea asa de complicat, dar am inteles complexitatea.
Eu il vedeam tot o arie din domeniu IT. Cuprinde asa de multe incat incerc sa aflu ce arie mi se potriveste cel mai bine( sunt o fire analitica, creativa, imi plac cifrele si tehnologia)

Multumesc pentru sfaturi 🤗

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Ideea e sa vezi ce se cauta si de acolo incepe discutia.
A invata un program avansat ca poate poate, nu e o solutie.
Inteleg office si un autocad ca pe astea le foloseste toata lumea (chiar si cei care lucreaza in catia sau alte programe mai avansate).

Oricum cel mai bine si usor se invata lucrand, un job (de sacrificiu) unde sa faci scolarizarea e varianta optima.


#16
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostJoy29, on 29 iulie 2018 - 20:40, said:

M-ati ajutat sa-mi fac o idee. Aveam o prietena care ma incuraja in directia aceasta. M-am uitat pe tutoriale pe youtube si programul nu parea asa de complicat, dar am inteles complexitatea.
Eu il vedeam tot o arie din domeniu IT. Cuprinde asa de multe incat incerc sa aflu ce arie mi se potriveste cel mai bine( sunt o fire analitica, creativa, imi plac cifrele si tehnologia)

Multumesc pentru sfaturi ��
Catia este un program foarte bun care te poate ajuta în ingineria mecanică, în modelarea dispozitivelor de turnare sub presiune, cochile, forme de turnare într/un cuvânt, calde, electronică, aeronave, industria navală, simulări și în multe alte domenii. Oamenii care cunosc acest soft sunt foarte căutați și remunerarea pleacă de la câteva mii de euro. Așa cum au spus și antevorbitorii mei, ai nevoie totuși de studii tehnice în domeniu, adică  degeaba înveți Catia dacă ești avocat sau economist pentru că trebuie să ai simțul ingineresc și noțiuni de rezistență. De aceea, ai fost întrebată de colegii mei (vorba lui Dragnea) ce studii ai. :))

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostJoy29, on 29 iulie 2018 - 20:40, said:

M-ati ajutat sa-mi fac o idee. Aveam o prietena care ma incuraja in directia aceasta. M-am uitat pe tutoriale pe youtube si programul nu parea asa de complicat, dar am inteles complexitatea.
Eu il vedeam tot o arie din domeniu IT. Cuprinde asa de multe incat incerc sa aflu ce arie mi se potriveste cel mai bine( sunt o fire analitica, creativa, imi plac cifrele si tehnologia)
Multumesc pentru sfaturi ��
Programul in sine, logic, face parte din IT.
Cunostintele conexe, cum ti s-a spus inginerie bla bla bla...., clar ca nu tin de IT.
Asa te-ai orientat tu spre Catia, ti-a pomenit o colega de el ?!
Macar stii despre ce este vorba in Catia, stii cum ar arata un proiect (de la cap la coada)?!

#18
Joy29

Joy29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 iulie 2018 - 09:55, said:

Programul in sine, logic, face parte din IT.
Cunostintele conexe, cum ti s-a spus inginerie bla bla bla...., clar ca nu tin de IT.
Asa te-ai orientat tu spre Catia, ti-a pomenit o colega de el ?!
Macar stii despre ce este vorba in Catia, stii cum ar arata un proiect (de la cap la coada)?!

Mi-a pomenit o colega care a lucrat in acelasi domeniu cu mine si de 2 ani invata asa ceva. Singurul lucru pe care l-am facut este sa ma uit pe tutoriale pe youtube ca sa vad "cu ce se mananca" si daca ma regasesc.
Programul nu mi s-a parut greu, dar pentru un proiect cap coada am inteles de la voi ca ar trebui si facultatea de inginerie, adica ani buni in aceasta directie...ani pe care eu nu-i am la dispozitie.

La noi in Romania este mentalitatea varstei, dar crede-ma ca nu e corect. Daca iti doresti sa schimbi domeniul inca nu este tarziu. Important e sa iesi din confort, sa inveti si sa-ti placa.

View Postcristirg, on 29 iulie 2018 - 19:16, said:

sunt mai multe joburi in IT, nu numai catia...

stiu de Lynda si Udemy, Mci...incerc sa aflu pe ce drum sa o iau...apoi va depinde de mine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate