Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Job Student

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Salutare. Am o întrebare. De ce dacă sunt asigurat la CAS, fiind student sub 26 de ani, mi se retrage din banii munciți pe vară contribuție la CAS?

#2
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Dupa 18 ani nu mai esti asigurat CAS decat daca lucrezi undeva, iar atunci este platit din salariul tau.
Deducerea ta ca esti student si esti automat asigurat CAS este falsa.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorectsunt, on 25 iulie 2018 - 18:17, said:

Salutare. Am o întrebare. De ce dacă sunt asigurat la CAS, fiind student sub 26 de ani, mi se retrage din banii munciți pe vară contribuție la CAS?

Da

#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postmeshgheru_andu, on 25 iulie 2018 - 18:24, said:

Dupa 18 ani nu mai esti asigurat CAS decat daca lucrezi undeva, iar atunci este platit din salariul tau.
Deducerea ta ca esti student si esti automat asigurat CAS este falsa.
Bun, am și un coleg în cls 10 cu care m-am angajat deodată. Și lui i se retrag banii..

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcorectsunt, on 25 iulie 2018 - 18:17, said:

Salutare. Am o întrebare. De ce dacă sunt asigurat la CAS, fiind student sub 26 de ani, mi se retrage din banii munciți pe vară contribuție la CAS?

tocmai pentru ca muncesti...adica, daca esti student la stat beneficiezi de reducere CAS, dar nu pana la 26 ani ci atat timp cat esti student...daca te angajezi pierzi acest beneficiu de student....deci e ori ori

Edited by pupama, 25 July 2018 - 18:32.


#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Atâta timp cât ești legitimat la orice formă de învățământ acreditat de Ministerul Învățământului până la 26 de ani ești asigurat de statul român.

Edited by corectsunt, 25 July 2018 - 18:33.


#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Exista un contract de munca care nu prevede contributiile aferente contractelor de munca obisnuite.
De bursa,(privata) parca asa se numeste.
http://legislatiamun...-angajarea.html

#8
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

View Postcorectsunt, on 25 iulie 2018 - 18:30, said:

Bun, am și un coleg în cls 10 cu care m-am angajat deodată. Și lui i se retrag banii..

Inca nu ai invatat cum functioneaza statul roman si ce se intampla cu taxele noastre.
Dar incet incet daca te angajezi vei incepe sa intelegi mecanismele si sa-i injuri.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorectsunt, on 25 iulie 2018 - 18:32, said:

Atâta timp cât ești legitimat la orice formă de învățământ acreditat de Ministerul Învățământului până la 26 de ani ești asigurat de statul român.

Da. Cu conditia sa nu te manance undeva sa te angajezi... ca zice statul ca ai bani de unde sa platesti.

#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcorectsunt, on 25 iulie 2018 - 18:32, said:

Atâta timp cât ești legitimat la orice formă de învățământ acreditat de Ministerul Învățământului.

Ntz Posted Image. Trebuie sa fie institutie de stat...nu poti fi student la Universitatea Lumina sau Biotera sau mai stiu eu care si sa fii scutit....la munca, nu la intins mana.

#11
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postpupama, on 25 iulie 2018 - 18:48, said:

Ntz Posted Image. Trebuie sa fie institutie de stat...nu poti fi student la Universitatea Lumina sau Biotera sau mai stiu eu care si sa fii scutit....la munca, nu la intins mana.
Iți spun că e valabil, doar că nu te anunță nimeni, statul roman încasează după fraieri. Un coleg de la scoală face o postliceală privată pt asistenți medicali și e asigurat. A aflat asta după ce a plătit 2 ani de zile ( in aceasta perioada a avut venit 0) contribuția CAS. Acum a făcut ceva la CAS și nu mai plătește nimic, doar ca trebuie sa facă dovada anual ca e la instituție de învățământ. In aceasta perioada a plătit vreo 4k lei la stat când de fapt nu trebuia sa dea nimic. Nu ii mai da nimeni banii înapoi. Fiscul si CAS-ul au tot susținut ca nu se poate, după certuri și scandaluri s-a putut. Sa va zic ca statul încasează ilegal 290 lei de la persoanele fără venit care vor sa fie asigurate, când dacă fac o cerere pe care nu te anunță nimeni dar care exista la Fisc (angajații fac pe prostii ca nu exista acel formular) și plătești doar 100 și ceva de lei pe lună.

Edited by corectsunt, 25 July 2018 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate