Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unul dintre HDD-uri apare ca GENERIC STORAGE DEVICE

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Nu mai imi apare unul dintre cele doua hard-uri. Atat Windows 8.1 cat si 10, nu il detecteaza.
Iata cum apare in HDD Sentinel:

Attached File  Paint.png   66.33K   50 downloads

Scrie "Generic storage device".
Acest hdd era la 100% health. Nu mi-a creat nicio problema. A disparut brusc (de la o zi, la alta).
Cred ca e inca in garantie. Dar am o gramada de date pe el. Era de 8TB. Vreo sansa sa le recuperez?
Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum apare in Disk Management ?

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 17:33, said:

Nu mai imi apare unul dintre cele doua hard-uri. Atat Windows 8.1 cat si 10, nu il detecteaza.
Iata cum apare in HDD Sentinel:

Attachment Paint.png

Scrie "Generic storage device".
Acest hdd era la 100% health. Nu mi-a creat nicio problema. A disparut brusc (de la o zi, la alta).
Cred ca e inca in garantie. Dar am o gramada de date pe el. Era de 8TB. Vreo sansa sa le recuperez?
Multumesc.

Intrucat e o ditai hania de HDD, n-ar trebui sa ai astfel de probleme.
Dar, ca sa intelegem mai exact trebuie sa ne spui istoricul acestui HDD... cand l-ai cumparat, daca l-ai vazut vreodata corect in Windows. cu ce sistem e formatat, etc.

Ai incercat sa schimbi cablul de date?  Ai incercat sa il muti pe un alt port?  Ai reinstalat driverele de placa de baza?  Ca primul indiciu ar fi o problema de driver de controler SATA.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 17:44.


#4
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

View Postpasilla, on 25 iulie 2018 - 17:37, said:

Cum apare in Disk Management ?

Attached File  Disk.png   33.77K   55 downloads

View Postrosix, on 25 iulie 2018 - 17:43, said:

Intrucat e o ditai hania de HDD, n-ar trebui sa ai astfel de probleme.
Dar, ca sa intelegem mai exact trebuie sa ne spui istoricul acestui HDD... cand l-ai cumparat, daca l-ai vazut vreodata corect in Windows. cu ce sistem e formatat, etc.
Ai incercat sa schimbi cablul de date?  Ai incercat sa il muti pe un alt port?  Ai reinstalat driverele de placa de baza?  Ca primul indiciu ar fi o problema de driver de controler SATA.
L-am cumparat cam acum 1 an. L-am vazut corect de la inceput pana azi. N-am avut nicio problema cu el. Este formatat in NTFS.
Nu am incercat nimic, deocamdata. Nu sunt foarte priceput.
Din moment ce nu apare nici in Win 8, nici in 10, nu cred ca e o problema de la drivere.

Edited by UltraDD, 25 July 2018 - 17:47.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai vrei sa recuperezi ceva de pe el sau ii dam direct in goarna ?! ;)

#6
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Normal ca vreau sa recuperez. Aveam vreo 5TB de date.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 17:44, said:

Attachment Disk.png
L-am cumparat cam acum 1 an. L-am vazut corect de la inceput pana azi. N-am avut nicio problema cu el. Este formatat in NTFS.

Pai HDD-ul de 8Tb apare corect in Sentinel.. e primul din lista... Sau nu vad eu bine?

Scrie 7452 Gb (E: si F:)  Right?

Ai un disc fantoma L: care, pana mea.. nu stiu ce e cu el... Ori e ramas vreun stick USB pe undeva ori vreun HDD extern..  nu-ti bate capul..

Nu poti accesa HDD-ul de 8Tb?  Restart la calculator, pus BIOS pe default iar daca problema persista reinstalat driverele de controler IDE/SATA ale placii de baza.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 17:52.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postrosix, on 25 iulie 2018 - 17:48, said:

Pai HDD-ul de 8Tb apare corect in Sentinel.. e primul din lista... Sau nu vad eu bine?

Scrie 7452 Gb (E: si F:)  Right?

Ai un disc fantoma L: care, pana mea.. nu stiu ce e cu el... Ori e ramas vreun stick USB pe undeva ori vreun HDD extern..  nu-ti bate capul..
Pai si ce, nu poate sa aiba 2 harduri de cite ICSȘHPE tera fiecare ?!

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 17:48, said:

Normal ca vreau sa recuperez. Aveam vreo 5TB de date.
Presupun ca ai dat un restart ceva ?
Ai incercat vreun program de recuperare date, photorec simplu si rapid  (nasol ca nu vor mai avea numele corecte) ?
De curiozitate, ce sint alea 5 Tb ?!

#9
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
HDD-ul e conectat direct pe un port SATA ori pe USB ?

#10
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

View Postrosix, on 25 iulie 2018 - 17:48, said:

Pai HDD-ul de 8Tb apare corect in Sentinel.. e primul din lista... Sau nu vad eu bine?

Scrie 7452 Gb (E: si F:)  Right?

Ai un disc fantoma L: care, pana mea.. nu stiu ce e cu el... Ori e ramas vreun stick USB pe undeva ori vreun HDD extern..  nu-ti bate capul..

Nu poti accesa HDD-ul de 8Tb?  Restart la calculator, pus BIOS pe default iar daca problema persista reinstalat driverele de controler IDE/SATA ale placii de baza.
Am doua hard-uri de 8TB. Pe cel mai vechi il vede.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 25 iulie 2018 - 17:53, said:

Presupun ca ai dat un restart ceva ?
Ai incercat vreun program de recuperare date, photorec simplu si rapid  (nasol ca nu vor mai avea numele corecte) ?
De curiozitate, ce sint alea 5 Tb ?!
Am dat restart, am intrat atat de pe Win 8.1 cat si de pe 10.
Nu am incercat niciun program, ca nu am stiut care
Cele 5TB de date sunt muzica, videoclipuri muzicale, filmet si o groaza de seriale TV.

View Postvldc, on 25 iulie 2018 - 17:57, said:

HDD-ul e conectat direct pe un port SATA ori pe USB ?
SATA.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 18:01, said:

Am doua hard-uri de 8TB. Pe cel mai vechi il vede.

Pai asa trebuia sa ne spui de la inceput.. fratzie... Ia opreste calculatorul si umbla un pic la cabluri la HDD-ul care nu mai merge?  Ai vreun cablu SATA de rezerva?  Daca nu ai, ia cablul de pe hdd-ul functional si pune-l in locul celui de pe cel care a crapat, eventual pe alt port SATA ...bootezi fara primul HDD de 8T (ala care e ok) vezi ce rezulta.   Cablurile SATA crapa mai des decat iti inchipui ...daca sunt de proasta calitate.  Incearca asa.

Daca nu merge, cauta certificatul de garantie.

Edited by rosix, 25 July 2018 - 18:13.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 18:01, said:

Cele 5TB de date sunt muzica, videoclipuri muzicale, filmet si o groaza de seriale TV.
Hmmm, si nu poti sa le descarci din nou ?
Backup nu ai ?
Cit de repede, totusi, acumulezi 5 Tb?
Si, mai ales, de ce ?! Eu dupa ce vad ceva, jart sters.

View Postrosix, on 25 iulie 2018 - 18:04, said:

Pai asa trebuia sa ne spui de la inceput.. fratzie...
Era destul de evident ca are mai mult e harduri si partitii.
Marimea chiar este absolut irelevanta in acest caz.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ia zi @UltraHDD, tata, ai rezolvat ceva?

Edited by rosix, 25 July 2018 - 18:42.


#14
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Da, am rezolvat. Am inversat cablurile, cum ai zis tu. Si acum, merge. De fapt merg amandoua hard-urile. Am zdruncinat un pic hdd-ul, i-am dat cateva bobarnace. A citit sora mea pe net ca e posibil ca hard-ul sa nu se mai invarta (sa se blocheze). Habar n-am daca asta a fost problema. Cert e ca acum merge si il arata din nou cu health 100%.
Daca apar iar probleme, o sa revin cu un mesaj. Multumesc tuturor participantilor la discutie.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUltraDD, on 25 iulie 2018 - 20:52, said:

Da, am rezolvat. Am inversat cablurile, cum ai zis tu. Si acum, merge. De fapt merg amandoua hard-urile. Am zdruncinat un pic hdd-ul, i-am dat cateva bobarnace. A citit sora mea pe net ca e posibil ca hard-ul sa nu se mai invarta (sa se blocheze). Habar n-am daca asta a fost problema. Cert e ca acum merge si il arata din nou cu health 100%.
Daca apar iar probleme, o sa revin cu un mesaj. Multumesc tuturor participantilor la discutie.

Nu. HDD-urile nu se "rezolva" prin lovire sau socuri mecanice (risti sa-l distrugi definitiv).
Schimba cablul SATA pe care l-a avut pe el cu unul nou (e 7-10 lei un cablu).  Un cablu SATA defect merge cu intermitenta - azi ai defectul, maine nu-l mai ai.. deci nu te lasa sedus de faptul ca temporar merge, te va lasa cand ti-e lumea mai draga.  Schimba acel cablu si du-l la reciclare.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu ti-as recomanda sa regindesti stocarea / backup, daca ai 2 harduri de 8 tb [relatv] pline si se intimpla o belea, s-ar putea sa plingi mult si bine ;)

#17
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Incepe sa cedeze; mi-au murit si mie o gramada de harduri; la un moment dat, mi-era frica sa ating unitatea ca sa nu pice hardul.

#18
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 26 iulie 2018 - 08:38, said:

Eu ti-as recomanda sa regindesti stocarea / backup, daca ai 2 harduri de 8 tb [relatv] pline si se intimpla o belea, s-ar putea sa plingi mult si bine Posted Image
Documentele, pozele, melodiile, programele, filmele artistice s.a.m.d. le am in dublura (adica pe ambele hard-uri). Doar serialele si videoclipurile nu la am deoarece ocupa prea mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate