Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mijloace alternative de deplasare (trotinete, scutere electrice, segway)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 16:30, said:

Deci dupa parerea ta biciclistii nu ar trebui sa circule pe drum (chiar daca circula langa trotuar) neavand banda de biciclete facute. ......
NU poti sa imparti un drum , intre doi participanti cu reguli diferite .
Da , bicicleta inmatriculata , asigurare , respecti regulamentul , amenzi mai mari ca la auto , apoi , hai pe drum .

#38
Drasque

Drasque

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2011
Daca vorbim strict de Bucuresti, acest oras nu poate fi considerat safe nici pentru biciclisti, nici pentru soferi. Am lasat masina parcata ieri si m-am trezit cu "hit and run" (o zgarietura de toata frumusetea). In trafic nu apuca sa se faca verde si imediat incep 5 sa claxoneze.  Colegul meu care merge zilnic cu bicicleta la serviciu, s-a trezit aruncat pe acostament de un RATB care l-a ingramadit pana cand nu a mai avut ce sa faca si a luat bordura (cap spart, coasta fisurata si toate cele). Este foarte important sa cunoastem cu totii legea, dar unde o aplicam ? Pe ce infrastructura ? Cu ce oameni ? Cand o sa invatam sa ne respectam, atunci se va schimba ceva...

Bicicleta am vrut si eu sa-mi iau, asa ca am imprumutat-o pe cea a unui prieten. Am renuntat dupa o tura pe la Razoare, dimineata in drum spre munca.
P.S. pentru soferi: "Cand vine ala cu motoru', bicicleta, tricicleta sau ce o fi, nu mori daca misti putin masina sa aiba si el loc sa treaca".

#39
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
1. Exista biciclisti idioti, dar si soferi de asemena natura.
2. Exista doar doua piste de biciclisti recunoscute de politia rutiera: cea de pe calea victoriei si cea de pe Buzesti. Chestiile galbene trasate pe trotuare sunt niste prostii facuta de catre handicapatii de primari. SI mai handicapati sunt soferii care te trimit sa circuli pe trotuar.
3. Sunt de acord cu obtinerea unui atestat de circulare cu bicicleta. Nene, daca tot te bagi pe strada, macar respecta regulile de circulatie.

#40
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013

View Post86-APP, on 24 iulie 2018 - 16:42, said:

NU poti sa imparti un drum , intre doi participanti cu reguli diferite .
Da , bicicleta inmatriculata , asigurare , respecti regulamentul , amenzi mai mari ca la auto , apoi , hai pe drum .


Ce face?!!!!! deci pe drum au voie doar autovehiculele? (o chestie propulsata de un motor?)? =)).  Wuahahahaha, mor.

Aia care trag carutul care recolteaza cartoane pentru reciltat pe unde trebuie sa circule?

E clar cata educatie avem, putina. Masina face legea, partie ca vin!!!!!!! faceti loc.

Edited by Deenman, 24 July 2018 - 16:49.


#41
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
cand am facut eu scoala de soferi scria in lege
ca biciclistii au dreptul sa meraga in paralel doar in cadrul competitiilor origanizate
multi merg f incet si stau la barfa in trafic
sunt si eu pro pentru atestat (auto)vehicul pe 2 roti, in cazul ca nu exista deja permis pentru orice categorie

#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 16:47, said:

Ce face?!!!!! deci pe drum au voie doar autovehiculele?.....
E clar cata educatie avem, putina.
Esti sigur ca ai inteles ce-am scris ? Eu nu cred .

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAfroditu, on 24 iulie 2018 - 16:43, said:

1. Exista biciclisti idioti, dar si soferi de asemena natura.
2. Exista doar doua piste de biciclisti recunoscute de politia rutiera: cea de pe calea victoriei si cea de pe Buzesti. Chestiile galbene trasate pe trotuare sunt niste prostii facuta de catre handicapatii de primari. SI mai handicapati sunt soferii care te trimit sa circuli pe trotuar.
3. Sunt de acord cu obtinerea unui atestat de circulare cu bicicleta. Nene, daca tot te bagi pe strada, macar respecta regulile de circulatie.

1. doar ca mare parte din biciclisti nu au habar de oug 195 si regulament, macar unii sofferi stiu ca exista
2. daca sunt marcte exista, ca nu le recunoste politia romana, sa le dea amenzi ca au facut marcaje ilegale
3. suscriu

View Postmaistoru, on 24 iulie 2018 - 16:49, said:

...
ca biciclistii au dreptul sa meraga in paralel doar in cadrul competitiilor origanizate
....
asa e si acum, vezi mai sus citatul din regulament

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 16:30, said:

Deci dupa parerea ta biciclistii nu ar trebui sa circule pe drum (chiar daca circula langa trotuar) neavand banda de biciclete facute. Daca gandesti asa, poate sa-ti sara in orice moment un om dintre masini in timp ce tu mergi pe banda 1.
scrie in regulament cum au voie sa mearga

Sau poate sa-ti sara un pieton dupa un autobuz ce tocmai a ajuns in statie.
daca ai conduce in mod costant ai stii ca atunci trebuie sa ai piciorul pe frana si sa casti bine ochii pe sub autobuz

Sau poate sa-ti intoarca unu pe dubla continua cu scuterul si sa-l iei la 70km/h.
il vezi din timp ca nu are ce cauta acolo daca nu face stanga, altfel ghinion

Biciclistii si cei care merg pe scutere ori alte metode de deplasare pe roti trebuie sa circule si ei si sa se suspuna legislatiei in vigoare. Am voie sa beau, am nevoie sa merg fara casca, am voie sa merg pe banda a 2a daca prima banda este ocupata de masini parcate ilegal. Am voie sa merg pe banda 1 daca masinile sunt parcate ilegal pe banda de biciclete (acolo unde exista).
mai citeste o data legea, nici biciclistul nu are voie beat pe bicicleta pe drumul public

As interzice total accesul cu biciclete in parc.  Nu sunt biciclist, dar cand o sa revin in Bucuresti, prima chestie pe care o sa o fac este sa-mi vand masina sa scap de ea, ca sa nu mai devin un frustrat care sta in trafic.
asta cu biciletele in parc e o mare problema, dar si asta e reglementata in lege.


View Post86-APP, on 24 iulie 2018 - 16:42, said:

....
Da , bicicleta inmatriculata , asigurare , respecti regulamentul , amenzi mai mari ca la auto , apoi , hai pe drum .
probemele deabea acum incep, ca biciclistii lui firea or sa iasa pe carosabil si incep belelele

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 16:47, said:

Ce face?!!!!! deci pe drum au voie doar autovehiculele? (o chestie propulsata de un motor?)? =)).  Wuahahahaha, mor.
.....
cu dedicatie pentru tine...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ThjZ31FJwKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.aradon.ro...misoara/2082260

Edited by arg, 24 July 2018 - 17:01.


#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostDeenman, on 23 iulie 2018 - 21:02, said:

Daca nu ai permis, da.



nu, nu ai voie sa mergi be bicicleta baut. poate doar daca faci cercuri in curte, dar nu ai voie sa iesi pe strada. esti un pericol atat pentru tine, cat si pentru altii.

#45
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Arata-mi legea, sau nu te cred. Pot merge in coma dupa 25 beri cu bicicleta pe drumul public. Pot merge mort de fumat cu bicicleta pe drum.

Arg cred ca nici macar nu esti din Bucuresti, unde am condus suficient, deci cred ca stiu cate ceva despre condus.

Tipul cu bicicleta a gresit pt ca a merg pe bicicleta pe trecerea de pieton. Totodata nu are ce cauta cu bicicleta pe trotuar. Eu daca era in locul politiei il umflam cu 2-3 amenzi pt 2-3 fapte ilegale ca sa se invete minte. Ii dadeam macar 2500ron amenda.

Edited by Deenman, 24 July 2018 - 17:26.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarg, on 24 iulie 2018 - 15:22, said:

Regulament...
Art. 161
( 1 ) Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede:
....
f ) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
....
mai, tu glumesti sau chiar nu ai habar de oug 195 si regulament?

Edited by arg, 24 July 2018 - 18:04.


#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 17:24, said:

Arata-mi legea, sau nu te cred. Pot merge in coma dupa 25 beri cu bicicleta pe drumul public. Pot merge mort de fumat cu bicicleta pe drum.
......
Pt asta spuneam ca trebuie LEGE , si cred ca nu esti sofer , daca tu consideri normal ca unul manga , sa iasa pe drumul public cu trocariciul lui ....

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@86
Are articol in regulament, dar cine crezi ca-l citeste?

Cum spuneam, e plin de biciclisti care cred ca au drepturi.

Edited by arg, 24 July 2018 - 18:05.


#49
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si cum imi da punctele politia mai exxact? sau amenzile? pe baza carui permis?

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Iti da amenda...
Ca si la permis, doar ca nu-ti da punctele... si poti incerca si o doua zi.
Poti face socoteala cat ai de plata dupa 10beri si pe urma o sa te mai gandesti daca te urci beat pe bicla.

p.s. eu zic ca totusi ai face bine sa citesti oug-ul si regulamentul.

Edited by arg, 24 July 2018 - 18:20.


#51
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
De ce sa-l citesc, din moment ce nu am bicicleta si nu folosesc bicicleta? si nu am folosit niciodata bicicleta in trafic?

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Carnet ai?

#53
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu, conduc fara. Mi l-a luat politia acu mult timp, pentru viteza.

O sa citesc legislatia rutiera din Romania cand o sa fiu in Romania. Momentan nu circul pe acolo, si nici nu o sa fac prea curand.

Edited by Deenman, 24 July 2018 - 18:31.


#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDeenman, on 24 iulie 2018 - 18:10, said:

Si cum imi da punctele politia mai exxact? sau amenzile? pe baza carui permis?
Dar daca superi pe unul in trafic , bataia o primesti moca si fara permis , si risti sa te duca si la politie ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate