Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Mijloace alternative de deplasare (trotinete, scutere electrice, segway)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Orasele sunt tot mai aglomerate, oamenii au nevoie de tot mai multa libertate si de mai multa miscare, cat mai rapid, cat mai ieftin, cat mai eficient. Unii nu vor masina, unii nu pot masina. :)

In acest context se dezvolta de la o zi la alta un nou segment de piata: cel al mijloacelor alternative de transport, electrice, extrem de eficace si la indemana oricui. Chiar azi am vazut o tipa f misto mergand pe pista de biciclete, in oras, cu viteza de cca 35 kmph, cu un Segway. E drept, e prima pe care o vad, dar sunt convins ca sunt mai multi utilizatori de asemenea mijloace deja.

Vin cu un prim exemplu de jucarie electrica, un pic mai extrema, dar gaitoare pentru directia in care ne indreptam. E vb de o trotineta electrica testata de un tip din Bucuresti. Produsul e comercializat deja, se poate cumpara, desi pretul e mare, pe la 3000 USD. Ma astept insa ca preturile sa scada tot mai mult pentru asemenea jucarii. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EtkkbidAfP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un alt exemplu de scuter electric inovator:

https://ridemylo.com/

#2
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Este o idee buna, totuși aceste "jucării" trebuie limitate la max 40-50km/h

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cel putin in bucuresti a inceput "tembeliaunea" cu mersul cu bicicleta/trotineta pe strada...

oameni buni oug 195 se aplica si pe aleile din parc.....

e incredibil cum dai de cate un biciclist pe banda 2.... si se considera autovehicul...

Edited by arg, 23 July 2018 - 17:19.


#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostWrite&Run, on 23 iulie 2018 - 17:06, said:

Orasele sunt tot mai aglomerate, oamenii au nevoie de tot mai multa libertate si de mai multa miscare, cat mai rapid, cat mai ieftin, cat mai eficient. Unii nu vor masina, unii nu pot masina. Posted Image

In acest context se dezvolta de la o zi la alta un nou segment de piata: cel al mijloacelor alternative de transport, electrice, extrem de eficace si la indemana oricui. Chiar azi am vazut o tipa f misto mergand pe pista de biciclete, in oras, cu viteza de cca 35 kmph, cu un Segway. E drept, e prima pe care o vad, dar sunt convins ca sunt mai multi utilizatori de asemenea mijloace deja.

Vin cu un prim exemplu de jucarie electrica, un pic mai extrema, dar gaitoare pentru directia in care ne indreptam. E vb de o trotineta electrica testata de un tip din Bucuresti. Produsul e comercializat deja, se poate cumpara, desi pretul e mare, pe la 3000 USD. Ma astept insa ca preturile sa scada tot mai mult pentru asemenea jucarii. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EtkkbidAfP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un alt exemplu de scuter electric inovator:

https://ridemylo.com/

Ăla din filmare stă pe lângă mine.
Omul chiar asta caută, soluții alternative, cu cost mic al întreținerii.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sper sa scap de chestiile astea , acum că se cere înmatriculare și carnet ..

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
da, a1, pentru ca are ~2kw

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ala nimerea o groapa in asfat la 70-80 km/h, il vedeam vedeta la stiirile de la ora 5, pentru ultima oara....Posted Image

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cat costa o chestie din asta ? (ca aia din clip)

Pentru orice trotineta trebuie A1 ? Ma indoiesc.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
2600-3100$ pe aliexpres
https://www.aliexpre...ASAAEgJjJfD_BwE

Edited by arg, 23 July 2018 - 17:54.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am in tinta un segway (ninebot mini pro) ... dar nu ma decid intre a da banii pe asta sau numere personalizate la mini :)

https://www.mediamar...rt-1287822.html

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca ea prinde 80km/h asta nu inseamna ca si trebuie sa mergi cu 80km/h.

cu cat mergi mai incet cu atat are autonomie mai mare.

Efectiv poti merge lejer cu 20-40km/h si ajungi mult mai repede la munca. In Viena e plin de asa ceva, si de primavara pana toamna se poate merge fara probleme. Aici nici macar casca nu e obligatorie, si strazile sunt mai inguste decat alea din Bucuresti, mult mai inguste.


chestia aia de mai sus, desi costa 3000euro, te scuteste de multi bani cheltuiti cu naveta la munca.

Exemplu, in 2017 am facut naveta Casa Presei- Magurele prin oras, distanta parcursa dus intors =36 km. Intr-un an am facut ~ 9000 km. Consum mediu 8% desi e putin 8% pt Bucale= 720 litri.

Cost combustibil pentru mers doar la munca (nu tine faza cu ai mers si in concediu si altundeva cu masina, pt ca am calculat doar naveta).  

3900ron.

Cost asigurare pe 1 an =600ron, vignieta 120 ron, 1 revizie =400ron, costuri neprevazute (spalari, lichid parbriz, uzura anvelope, bla bla bla) itp= 1000ron.

Bani pierdut cu masina pentru unu ce face naveta in Bucuresti pe 1 an ~ 6100ron fara sa pun la socoteaza, timpul, nervii si frustrarea de a sta 2 ore in masina pe zi la volan.

Acu imagineaza-ti ca esti un muncitor si castigi in Bucshit 3000ron in mana (lasam bonusurile).

Din 12 salarii de 3000ron, castigi defapt 10 salarii de 3000ron pt ca restul le bagi intr-o tabla. Defapt salariu tau nu e 3000ron, ci e 2500 ron. Psihologie inversa. Cu aia 6100 ron economisiti, va faceti un concediu baban 2 saptamani oriunde inafara tarii. Deci? cum e sa stai in basina de oras numit Bucuresti?

Am fost chiar simtit, ca nu am pus devalorizarea masinii, care este destul de mare.

Edited by Deenman, 23 July 2018 - 18:10.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, dar de masina tot ai nevoie.
Sunt curios cat tine bateria la o astfel de trotienta in timp, iar daca va trebui inlocuita, se va mai gasi oare pe piata ca piesa de schimb ?
Cred ca o trotineta pana in 500e e mult mai ok, am vazut ca au si cei de la xiaomi asa ceva.
E o varianta de luat in calcul cand locuiesti intr-un oras sau chiar daca locuiesti la tara si ai drum asfaltat si nu vrei sa mergi pentru diverse deplasari cu masina vreo 3-5km intr-o parte.
Cred ca asta o sa fie viitorul.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In mod clar asta e viitorul.
Legat de putere, viteza si permis, tot ce are intre 250W si 4KW iar v max limitata la 45km/h ar necesita categoria AM (care este acoperita si de celelalte categorii) si inregistrare la primarie.
Daca depaseste viteza de 45 SAU puterea de 4KW, trebuie A1 (este acoperit doar de categoria A nu si de B ).
Asta dupa lege dar nimeni nu o respecta sau aplica.

Edited by underb, 23 July 2018 - 18:54.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aia e mult prea scumpa la 3000$ , e mai mult un moft, o nebunie, dar la fel va puteti lua din china un xiaomi m365 pe la 1500-1600lei (practic sub 15% din pretul acelei bestii din clip) (autonomie 30km pe modul eco si viteza maxima 25km/h) , eu zic, ca e foarte ok pentru oras si nu numai.

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Trucul magic pentru ce ai nevoie de mașina? Explică mi te rog. Daca ies în oraș nu merg cu mașina, că beau.

Romanii au mania cumpărăturilor multe și proaste. Suntem campioni la aruncat alimente. De ce? Pt că mergem cu mașina și cumpărăm toate prostiile inutile.

Deci spune mi te rog pt ce ai nevoie de mașina?

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pentru ca ploua maine? sau poimaine? pentru ca sunt -20gr afara?

sa inteleg ca daca nu sunt la volanul unei masini, ma pot deplasa cu un alt mijloc de transport, bicicleta, trotineta etc chiar daca sunt baut?

#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca nu ai permis, da.

Exista transport in comun, uber, taxi. Si da le stiu pe toate, stiu ce ofera, pentru ca am trait in Bucuresti 4 ani (2013-2017) Insa lucrurile evolueaza, se mai aseaza. O sa vezi.

Pentru mers 1 data la mare, de 2 ori la munte, nu merita sa tii un cazan in fata blocului sa-l rahateasca ciorile de Bucuresti (porumbeii) si sa faci pe primata dominanta cu vecinii pentru locul de parcare.

Intri cu trotineta/bicicleta electrica in lift, o bagi la priza (free) si aia e. Alea 3 luni de iarna sunt mai grele, dar am cunoscuti care merg 6 km pe zi in oras la munca, ca asa vor. Si se simt mult mai bine facand asta.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 23 iulie 2018 - 19:01, said:

Trucul magic pentru ce ai nevoie de mașina? Explică mi te rog. Daca ies în oraș nu merg cu mașina, că beau.

Romanii au mania cumpărăturilor multe și proaste. Suntem campioni la aruncat alimente. De ce? Pt că mergem cu mașina și cumpărăm toate prostiile inutile.

Deci spune mi te rog pt ce ai nevoie de mașina?

Masina nu o folosesti doar pentru oras. Mai faci si deplasari in afara orasului, ai rude in afara orasului, pleci intr-o vacanta, deci vrei nu vrei, tot ai nevoie de masina, itp tot il faci, anvelope tot cumperi, rovinieta la fel, etc. Dar pentru oras m-ar incanta si pe mine o smecherie din asta electrica, partea proasta e ca la cati bizoni sunt in trafic e cam greu sa nu te loveasca unul in decursul unui an de zile daca mergi zilnic.
Sau cum se zicea mai sus (in zilele in care ploua sau iarna).

Edited by TruculMagic, 23 July 2018 - 23:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate