Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Restaurantele din Romania

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Vrem mult, bun, dar mai ales ieftin si oricand.

Acceptam cateodata sa platim ceea ce consideram a fi mult pentru produse, dar avem mari probleme a plati serviciile.

De la servicii in mod special ne asteptam sa fie instant, perfecte si ieftine.
Am auzit noi aia cu "clientul nostru, stapanul nostru" undeva, si ne-a uns la suflet!

In ultimul timp am calatorit destul de mult si am observat niste diferente uimitoare la restaurante si modul de abordare.

In Romania:

- orar 10-24
- meniu gros de doua degete
- multi angajati, din care 1/3 freaca menta 3/4 din timp

In afara:

- orar servire 12-14 si 19-22
- un bucatar, si 2-3 chelneri/casieri (totul la minim)
- meniu cu foarte putine mancaruri si adesea 2-3 meniuri cu doar 2 feluri de mancare + desert.
Sunt adesea mancaruri populare, in care se folosesc produse locale (industria se auto-sustine).

In Romania e nerealist sa crezi ca un restaurant mic poate avea proaspat si bun un meniu mare, de aceea cel mai safe este vestita "ceafa cu cartofi prajiti".
Meniu mare = pierderi mari, mancare posibil alterata sau facut industrial/din conserva.

Un program mare implica angajati multi (doua schimburi), care adesea stau degeaba, pentru ca ai foarte putini clienti, exceptand orele traditionale de masa.

Dupa cele 2 ore de servire, iti ramane timp sa faci curatenie, si sa prepari mancare proaspata pentru urmatorul interval de servire.
Intre timp chelnerii fac curatenie, spala vasele, pe jos etc (poate ca nu e chiar in fisa postului).

Asta insemna eficienta si calitate.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Parcă ştiam că sunt nişte categorii la restaurante, în funcţie de clasificare e necesar un anumit personal, listă de preparate, locuri pe scaune et. deci nu se poate face o comparaţie directă.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asa se intampla in restaurantele din zonele ne-turistice.
Acestea sunt restaurantele pentru localnici, chestie care le noi lipseste aproape complet sau aduc mai mult a cantine sociale tocmai din cauza pretului mic, ce se obtine din conservele ARO (Metro).

La noi societatea e data total peste cap, iar problema se adanceste.
Se pleaca de la educatie, iar aici ma refer la educatie = meserie!

Am fost vara trecuta prin niste orasele din Toscana.
Prin oraselele prin care am poposit mai mult sau mai putin, am ramas uimita de faptul ca vedeai magazine artizanale, in sensul de meserie.

In Franta faci "universitate" de 2 ani ca sa devii brutar/patiser/cofetar.

Peste tot vedeai Boulangerie/Patiserie - Maitre XXX, la fel cu macelariile.

Existenta supermarketurilor nu a ucis aceasta traditie, dimpotriva!
Este o mandrie locala.

Macelarul cumpara de la crescatorii locali (si primesc o chitanta de mana, nu bon fiscal), restaurantele fac piata de la producatorii locali si de la macelar.

Pe meniuri vedeam clar si mandru scris: carne de la macelarul X, piane de la brutarul Y, sprijinim comertul local.

La noi comertul local a fost ucis la nivel oficial, in oana aberanta dupa fiscalizare, dar mai ales dupa TVA.

E aproape imposibil sa cumperi de la producatorii locali pentru restaurant, ca sa nu mai vorbesc de carne...

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Degeaba e meniul gros daca din el poti comanda doar ce a a avut chef bucatarul sa gateasca in ziua aia.
Lasa chelnerii care dau cu mopul, eu am vazut contabila care facea munca de jos, fucking contabila!
2 schimburi??? Lux! Sunt restaurante care lucreaza 5 zile pe saptamana 12 ore cu aceiasi chelneri.

Comertul local inseamna Metro pt restaurantul pe care l-am descris mai sus si al carui nume nu il voi mentiona.

Edited by gumball3000, 23 July 2018 - 09:02.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postmihaicozac, on 23 iulie 2018 - 08:57, said:

Parcă ştiam că sunt nişte categorii la restaurante, în funcţie de clasificare e necesar un anumit personal, listă de preparate, locuri pe scaune et. deci nu se poate face o comparaţie directă.
La noi legile sunt asa de stricte incat nu lasa industria sa se dezvolte natural.
De fapt sunt asa de stricte, inca prea putini le respecta, daca vor sa mearga afacerea.
La noi restaurantele sunt un domeniu supra-reglementat, iar rezultatule ste atroce; spaga sau te inchid.

Daca vezi cum arata fluxul HACCP pentru un restaurant, stai si te intrebi ca prostul cum merg restaurantele din zonele turistice; e imposibil sa respecti in mod real acele norme.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"Vrem mult, bun, dar mai ales ieftin si oricand.
Acceptam cateodata sa platim ceea ce consideram a fi mult pentru produse, dar avem mari probleme a plati serviciile."

Sintagma asta este valabila in toata Romania in toate domeniile, si in domeniul meu la fel, vor servicii de calitate, ireprosabile dar pe bani putini, romanii nu au invatat un lucru simplu CALITATEA COSTA !, nu exista compromis pentru calitate, nu este totuna sa te consolezi ca mananci vita romaneasca in loc de vita Kobe, in Romania este in jur de 900 de lei portia de Kobe, poti sa mananci cea mai buna vita crescuta in Romania, nu va fi ca aia !

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In Romania nu exista educatie gastronomica. Un meniu cu putine feluri de mancare inseamna ceva care se poate face proaspat, nicaieri nu poti avea pretentia ca cineva sa iti gateasca bine, repede si proaspat 10 feluri de paste, 10 feluri de orez in diferite stiluri (chinez, thailandez, indian, etc) pizza de 15 feluri, mancare traditionala romaneasca, 10 ciorbe si 15 tipuri de desert.

Exista si in Romania in orasele mari restaurante bune, insa preturile sunt duble fara de cele tip cantina sau autoservire. In Cluj poti manca bine, insa platesti la fel de mult ca in Italia sau Germania. Sunt foarte putini oameni care isi permit asadar sa plateasca un asa pret pe o masa.

De-aia sunt asa de raspandite restaurantele clasice care au doar carne la gratar, ciorbe si cartofi. E mult mai simplu sa faci niste mici si gratare (in cateva minute esti gata), ciorbele le ai pregatit de dimineata iar cartofii se fac usor. SI la un pret pe care 80% din oameni sunt pregatiti sa il dea.

Cand oamenii vor deveni mai selectivi si nu vor mai iesi in oras sa manance niste chestii pe care le pot face usor acasa se va schimba treaba.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu stiu ca intr-o bucatarie buna, trebuie sa exista un numar limitat si cat mai strans de preparate, care in schimb sunt facute proaspete si foarte bine. Cu ce ma ajuta ca ai 200 de preparate cand 180 din ele sunt slabe, proaste si de rahat?

Restaurantele bune in general, au un meniu din 2 pagini. Aperitiv, meniu principal, desert cate 4-5 din fiecare si atat.

#9
SnakeEye

SnakeEye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.07.2018

View PostCourage, on 23 iulie 2018 - 08:51, said:


In afara:

- orar servire 12-14 si 19-22
- un bucatar, si 2-3 chelneri/casieri (totul la minim)
- meniu cu foarte putine mancaruri si adesea 2-3 meniuri cu doar 2 feluri de mancare + desert.
Sunt adesea mancaruri populare, in care se folosesc produse locale (industria se auto-sustine).


Depinde unde in afara...de exemplu in Monaco,orarul de servire este:
-mic dejun 07:00 - 08:30
-pranz 12:30- 14:30
-cina 17:30 - 20:00

Programul este valabil pentru toate restaurantele din Principat,daca ai pierdut o masa singurul lucru pe care-l poti face in restaurant este sa bei o cafea,nu servesc a la carte si intre noi fie vorba decat sa dai 20 de Euro pe o cafea si 4.95 Euro pe un croissant,pentru un roman cu buget strans mai bine nu.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu este nimic bun, si in niciun caz, nu este nimic ieftin.O masa la Mamaia, ca tot este vara, costa cel putin cat o masa, oriunde, Grecia, Turcia etc. Serviciile difera. Si bulgarii sunt mai OK. Totul pleaca de la patroni, care vor sa scoata in o luna, cat altii in 10. In loc sa plateasca normal, atentie, nu cat face, normal angajatul, primeste pe oricine si-i da salariul mediu. Mai mult, trage tare pe ei ca pe sclavi si in loc de 10, tine 3, ii plateste prost, ii tine la munca 18 ore pe zi. Si asta nu doar la mare. In restaurante pe langa mine, vad angajatii, terminati. Abia se misca. Si stiu c anu este acesta felul lor, deoarece la cafea, sunt mai rapizi. Astepti o ora sa vina comanda, nici s aia banii nu ajung la timp. Ditamai restaurantul pe mai multe nivele si 4 ospatari. Pe bune?! Pai daca fiecare client vrea sa-i puna o intrebare, in cat timp trec patru ospatari pe la 95 mese?!
Revin: totul pleaca de la relatia de sclavie dintre angajator si angajat, de la faptul ca Statul lucreaza de partea angajatorului, care se vaita peste tot ca e greu. Exemplu: ruda bucatareasa. Restaurant mare, unul dintre cele mai mari din zona. Sa va spun ce program a avut saptamana trecuta: luni, 24 ore, 8 ore acasa, marti 16, vine miercuri dimineata, sta o zi acasa, joi intra dimineata, iese vineri dimineata, dar pentru ca era liber, le trimite acasa la 4 in loc de 8 si bonus, le cheama vineri dupa amiaza, pana sambata seara. Luni, iar dimineata. Cum ar putea lucra o astfel de persoana, platita cu salariul mediu pe economie si la 8 ore pe zi?!Exemple sunt multe si aveti cu totii cate unul. Rara, extrem de rar, patroni, oameni de afaceri. Majoritatea sunt niste pungasi si hoti, care isi desfasoara activitatea facand practic nimic, sub umbrea Statului intelegator si permisiv. Lumea spunea ca era naspa pe vremuri, cu boiri si alea. Nu, acum e cu adevarat nasol. Angajatul nu este protejat deloc. El de fapt face toata munca, dar tot el este ignorat. Inca se munceste la negru, inca sunt oameni trimisi is somaj si angajati la negru, ca na, imposite si taxe.
In Romania, se munceste prea mult pentru cat se plateste. Cu cat tragi mai tare, cu atat esti platit mai prost. Si o sa-mi spuneti ca de ce nu cauta altceva, ca de ce nu se angajeaza dupa pregatire. Ei...eu va spun ca in Romania mea, trebuie sa ai relatii ca sa gasesti uin loc bun. Eu am avut noroc si apoi, norocul s-a transformat in relatie. Lumea ma stie. Cumva, si eu fac parte dintr-un lant vicios, pentru ca serviciile mele sunt preferate, pur si simplu pentru ca am lucrat si eu X. Poate, poate, mi-am castigat respectul prin munca, oricum, stiu cum merg lucrurile, atat la privat, cat si in partea cealalta. Stiu ca patronul le tine piciorul pe gat angajatilor pentru ca sunt lenesi si fura, ca angajatii freaca menta pentru c anu-s platiti si oricat ar munci, tot ala este banul. Totul pleaca de la educatie, dar nu de dupa '89. De mult am adoptat aceasta directie. So, welcome in Romania! Enjoy your stay!

#11
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostPlaton, on 23 iulie 2018 - 09:12, said:

"Vrem mult, bun, dar mai ales ieftin si oricand.
Acceptam cateodata sa platim ceea ce consideram a fi mult pentru produse, dar avem mari probleme a plati serviciile."

Sintagma asta este valabila in toata Romania in toate domeniile, si in domeniul meu la fel, vor servicii de calitate, ireprosabile dar pe bani putini, romanii nu au invatat un lucru simplu CALITATEA COSTA !


Bineinteles ca vor pe bani putini, pentru ca aia sunt banii pe care ii au.

Cand vor avea bani multi, vor fi ok sa plateasca mult.

Schimbarea astea de mentalitate se vede si la colegii nostri care traiesc acum in strainatate, dupa ce au ajuns sa castige binisor nu ii deranjeaza sa plateasca mult pentru astfel de servicii. Pentru ca au de unde!

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostDamascus77, on 23 iulie 2018 - 09:32, said:



Bineinteles ca vor pe bani putini, pentru ca aia sunt banii pe care ii au.

Cand vor avea bani multi, vor fi ok sa plateasca mult.

Schimbarea astea de mentalitate se vede si la colegii nostri care traiesc acum in strainatate, dupa ce au ajuns sa castige binisor nu ii deranjeaza sa plateasca mult pentru astfel de servicii. Pentru ca au de unde!
Da si nu. Este un cerc vicios. Platesti putin, adaosul comercial este mic astfel ca si salariile vor fi mici (si salariile pot creste in domeniu din lipsa acuta de personal, sa nu incepi ca indiferent de profit patronul nu va mari salariul ca nu e chiar asa in practica). Aia de care vorbesti tu in strainatate s-au dus direct la un sistem care a trecut de faza in care sunt romanii, s-au dus la "de-a gata" cu se zice, sa culeaga rezultatele. De asta tu vezi acum rezultatul dar nu vezi si cum au ajuns acolo, ai luat (si tu si ceilalti) de-a gata ce au muncit altii sa obtina.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Fără creativitate în branşă nu prea faci mulţi purici. Era pe vremuri pe lângă Cluj în comuna Săvădisla un local renumit pt. mâncarea de acolo, tot felul de specialităţi de friptură servite în stil unguresc pe platouri de lemn, murături din propria pivniţă, etc. Trebuia să-ţi faci rezervare că locuri la liber din părţi. Am plecat din ţară şi nu ştiu ce s-a mai întâmplat cu acel local, dar perspectivele erau bune dacă nu şi-a schimbat felul de servire.
În Austria am fost la un local renumit pt. puiul copt în crustă, un fel de KFC ţărănesc, unde la fel, cel puţin la prânz nu mai găseai locuri, însă austriecii sunt obişnuiţi să prânzească în localuri, nu e ca la noi.

#14
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,829
  • Înscris: 15.08.2014
Referitor la pret, la restaurantul unde merg eu de obicei (e in F) si e pe principiul "maninci cit poti", pretul e de 16€-aprox 80 de lei. Exista si ospatari care iti aduc bautura, dar mincareave la autoservire. Asta sa vb de pret.
La Herculane sunt restaurante de 14 lei meniul zile, iar la altele un prinz poate sa atinga si suta de lei.
Parerea mea ca majoritatea restaurantelor sunt cantine cu ospatari, din toate punctele de vedere.


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
conteaza autenticitatea, calitatea, service-ul, si asa mai departe. 90% din restaurant vand aceleasi produse ca si concurenta. Astfel ca nu se creaza o conexiune intre tine si restaurant. Eu spre exemplu incerc mai mereu ceva nou, in schimb atunci cand gasesc un restaurant pe gustul meu il vizitez des si raman un client fidel. Am restaurante care le vizitez mai mereu de multi ani si nu m-au dezamagit.

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
In general, ca si client, aleg restaurantu' in functie de preparatu' prin care exceleaza (si ar fi bine ca un restaurant sa aiba un preparat "popular", alea cu "de toate" is ... cantina), daca vreau pizza ma duc la X, daca vreau costite la gratar ma duc la Y, daca vreau ciolan cu fasole ma duc la Z, etc...
Daca ajung cu prietenii intr-un restaurant care nu-i ales de mine ma interesez de preparatu' ala "specific". Daca nu are asa ceva, vorba lu' Courage, ceafa cu cartofi si 5 beri.

Acuma, legat de orar si numaru' de angajati, meniu, etc... conteaza mult si locatia, specificul, si alte amanunte. Adica, intr-un restaurant unde se fac si nunti meniu' intotdeauna o sa fie gros, personalu' mai numeros si oraru' 09/24. De asemenea, daca aste legat de o locatie de cazare, la fel.

. La noi restaurantele au oraru' asta lung deoarece in perioada verii au terase. Unde se bea bere. Si poate mai vrea omu' un mic acolo.

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

View PostCourage, on 23 iulie 2018 - 08:51, said:

Meniu mare = pierderi mari, mancare posibil alterata sau facut industrial/din conserva.
La multi, meniul stufos este doar ca sa se dea mari. Mi s-a intamplat sa spuna ca nu pot servi anumite feluri de mancare din lipsa unor anumite ingrediente. Deci, unii isi fac meniuri groase pentru a da impresia de restaurant complex, sau poate pe parcurs au vazut ca nu este rentabil sa se intinda cu prea multe feluri si au renuntat la unele, dar meniul initial l-au pastrat.

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,829
  • Înscris: 15.08.2014
@Adm: si in alte tari nu exista HACCP? Aia cum se descurca? Hai sa fim seriosi, ca nu asta i baiul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate