Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

interferente pistol de lipit in calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Si cine a infipt laleaua in brinza? :) Daca n-ai adormit pina la sfirsit...

#20
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Soluția cea mai simplă:
un condensator nepolarizat de 270-330nF/450V paralel cu întrerupătorul din buton.

Attached Files


Edited by Mircel, 22 July 2018 - 17:51.


#21
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Efectul pistolului ăla nu va putea niciodată fi redus complet, generează cîmp magnetic prea puternic, prin însuși modul de funcționare - secundarul ăla generează peste 100 de amperi în ansă ! Probabil cea mai ieftină metodă e să renunți la pistol și să-ți iei un ciocan de lipit care funcționează pe alt principiu și nu produce decît o fracțiune din paraziți.

E bun de ținut pistolul doar pt unele operațiuni speciale (acolo unde ciocanul nu e destul de puternic, de ex de lipit sau dezlipit ceva de pe o arie de cupru f mare)

#22
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 r_murphy, on 22 iulie 2018 - 16:34, said:

nu stiu ce trebaluiesti tu cu pistolul ala de lipit, presupun ca electronicale, dar este de neconceput ca un ELECTRONIST sa nu-si dea seama ca PUTERNICELE cimpuri magnetice generate de PUTERNICUL curent electric din secundarul pistolului de pipit, INTERFERA - INTERFEREAZA puternic cu bobinele de deparazitare de la intrarea/iesirea mufei usb si a altor bobine si bobinute din componenta calculatorului. poti sa-i pui si apa sfintita ca de impulsul ala nu scapi. practic, orice sirmulitza, orice traseu de pe cablaj, este o "antena" care percepe si transforma acel impuls electromagnetic.

daca ai fi prins epoca hc-85, cind bagai programe dupa caseta si stateai cu ochii pe cei din casa sa nu aprinda/stinga lumina. impulsul electromagnetic creat de simpla comutare a curentului, uneori reseta calculiciul ..
Io-te, eu si sute/mii de electronisti lucram cu pistolul de lipit linga PC, alimentat din acelasi prelungitor si in afara de pocnete in boxe din cind in cind la folosirea pistolului nu patim nimic si asa este si normal.

 keta, on 22 iulie 2018 - 16:58, said:

In primul rand acel pistol nu are ce cauta pe langa chestiile sensibile magnetic din computer, chiar si cardul tau de la banca poate avea probleme daca este prin zona.
orice element cu stocare magnetica a datelor va fi compromis de actiunea acelui pistol intr-o zona apropiata.
Recomand sa-ti faci masuta de lucru in alta parte , cat mai departe de computere, telefoane si altele "magnetice" ce mai ai...
Nici pe asta nu am stiut-o pina la venerabila virsta pe care o am! asa ca nici nu mi s-au defectat nici un fel de chestii magnetice aflate in dezordine pe masa de lucru in timp ce foloseam pistolul de lipit!

 r_murphy, on 22 iulie 2018 - 17:31, said:

din trilogia "aventurile unui rahat pe fundul marii", partea a 2-a, "cine a infipt laleaua in brinza" dublat in malgasa si subtitrat in ceceno-ingusa .. Posted Image
sau ca:
     ''PUTERNICELE cimpuri magnetice generate de PUTERNICUL curent electric din secundarul pistolului de pipit, INTERFERA - INTERFEREAZA puternic cu bobinele de         deparazitare de la intrarea/iesirea mufei usb si a altor bobine si bobinute din componenta calculatorului''
parca ai vorbi de laseru' lui Coanda! ala de topeste tancurile dusmanilor!

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu lucrez cu pistol de lipit de foarte mult timp folosit atat langa calculator cat si pe placi electronice sensibile si nu am intampinat nici un inconvenient.
Cred ca ai instaltie electrica proasta si contacte imperfecte.
Pe langa asta si sursa pc-ului poate face probleme daca e prastie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate