Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Un nou Studiu/experiment lingvistic

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Realizăm un nou studiu lingvistic, de data aceasta despre expresii care sunt utilizate în construcții cu valoare de superlativ absolut.
Oare sensul acestor expresii poate fi modificat, în funcție de context? Putem admite mai multe sensuri pentru acceași expresie, dacă modificăm contextul?
Oare apariția expresiilor  în contextul unor cuvinte/structuri semantic negative, altele decât “nu”, influențează gradul lor de acceptabilitate?
Acestea sunt câteva dintre întrebările la care vrem să răspundem cu ajutorul acestui studiu, care presupune evaluarea câtorva contexte, înregistrând opiniile vorbitorilor nativi de limba română.
Notă: Uneori vi se va părea, probabil, că aceeași propoziție este repetată. Contextul în care propoziția este prezentată este, însă, diferit. De aceea, se recomandă citirea întregului text înainte de a realiza evaluarea.

Ținem să vă mulțumim anticipat pentru participare.

https://docs.google....TQj84g/viewform

Edited by Tetelu1980, 21 July 2018 - 14:28.


#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Si daca completez chestionarul primesc si eu o suma de bani ca imi pierd 30 de minute din viata? :)

#3
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

 Tetelu1980, on 12 mai 2018 - 11:46, said:

Rezultatele vor fi analizate întro prezentare care va fie susținută la întrunirea Societății Lingvistice Europene (Societas Linguistica Europaea) care va avea loc la Tallinn. Nu cred că va fi o problemă să fie pusă și la dispoziția voastră prezentarea după ce va fi susținută.

Rezultatele la celalalt mai intai... Posted Image

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Am completat.

#5
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007

 spinname, on 21 iulie 2018 - 14:59, said:



Rezultatele la celalalt mai intai... Posted Image

Am pus în ultimul post din celălalt topic rezumatul prezentării ca urmare a analizei rezultatelor studiului. Va fi pusă și prezentarea în PowerPoint după prezentarea la conferință.

 hwplanet, on 21 iulie 2018 - 14:39, said:

Si daca completez chestionarul primesc si eu o suma de bani ca imi pierd 30 de minute din viata? :)

Studiul este în scop academic, presupun că nu trebuie să specific care este rentabilitatea desfășurării unui astfel de studiu. Noroc că pasiunea ține în mișcare dorința de studiu, altfel costurile de participare sunt suportate din propriul buzunar.

#6
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 OPEDI, on 21 iulie 2018 - 15:09, said:

Am completat.
Nu stiu exact care anume sunt obiectivele cercetarii dumneavoastra, dar parerea mea de absolvent  a 10 clase este ca doar risipiti fonduri financiare.
Unde, cum si cand ati auzit in limba romana o exprimare ( CITEZ DIN MEMORIA MEA CAM SUBREDA):
"Acolo era o MAFIE de nu se putea vedea om cu om?"
Sau:
" Era o aglomerație pe străzi, în timpul grevei, de nu se vedea om cu om.  Mi-era imposibil să găsesc adresa, pentru că nu se putea vedea nimic în jur."

Edited by althea, 22 July 2018 - 18:42.


#7
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Oricât de ciudate vă par unele exprimări, acestea sunt luate din corpusuri, adică din colecții de texte publicate.
Pe de altă parte, tocmai asta este și ideea, de a testa gradul de acceptare al unor formulări care conțin expresii multi-cuvânt cu sens negativ. Când întâlniți o astfel de frază ca cea pe care ați citat-o mai sus, să o evaluați cu 1, adică total inacceptabilă.
Unora dintre dumneavoastră li se va părea ciudat că dintre două propoziții, între care sunt diferențe foarte foarte mici, una i se poate părea foarte acceptabilă, iar cealaltă absolut deloc, deși, repet, diferența între ele poate consta într-un singur cuvânt.
Studiile nu se întreprind întotdeauna pe aspecte evidente și clare, fenomenele, mecanismele ce se manifestă întro limbă pot mai interesante în formulări limită ca cele de față.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Tetelu1980, on 22 iulie 2018 - 13:13, said:

Oricât de ciudate vă par unele exprimări, acestea sunt luate din corpusuri, adică din colecții de texte publicate.
Un singur exemplu?
Cu "mafia" si expresia om cu om?
Dar cu greva si aglomeratia pe strazi?

 Tetelu1980, on 22 iulie 2018 - 13:13, said:

în formulări limită ca cele de față.
Totusi aceste formulari limita, trebuie sa si exista.
Nu poti inventa formulari "limita" si sa studiezi daca ele exista sau nu.

Edited by OPEDI, 22 July 2018 - 13:31.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-s inventate, le-am auzit nu o singură dată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate