Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proiector piscina innegrit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

Nu stiu de ce la fiecare 3 ani trebuie sa inlocuiesc proiectoarele piscinei pentru ca se innegresc. Avand in vedere ca sunt cam scumpe, aprox. 350RON/buc. as dori sa schimb calitatea/firma. Acesta este modelul cu pricina. Si nici nu se poate umbla la sticla pentru ca sunt capsulate total (sticla sudata). https://www.consult-...pool-07844.html
Stie cineva vreo alternativa care sa se potriveasca la dimensiuni ?
Stima.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Atat e viata lor de halogen forjat de 300w mai ales daca functioneaza mult timp. Ia in considerare ceva mai scump dar cu leduri si poate nu mai e nevoie sa le schimbi asa des.

Edited by andreic, 20 July 2018 - 15:50.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fibra optica . Nu am piscina dar am vazut pe Travel la " piscine de vis " ca asta se foloseste acum . cica sunt pe viata . Schimbi doar becul din capatul lor .

Edited by JurasikMan, 20 July 2018 - 16:27.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 leonardusius, on 20 iulie 2018 - 15:17, said:

Buna,

Nu stiu de ce la fiecare 3 ani trebuie sa inlocuiesc proiectoarele piscinei pentru ca se innegresc. Avand in vedere ca sunt cam scumpe, aprox. 350RON/buc.

Cu tot respectul,dar la 350 de lei (te rog,nu RON) nu sunt cam scumpe,sunt foarte ieftine,avand in vedere ca e vorba despre ceva "mai special".
Exista variante mult mai fiabile,de exemplu de la Philips.
Nu-ti dau exemple,vei cauta singur si-mi vei da dreptate.
Despre cate bucati este vorba?

ps.
Acolo scrie asa:
- proiectat si realizat in conformitate cu reglementarile internationale care privesc standardele de securitate  in ceea ce priveste luminile, EN 60598-2-18
Iti recomand sa citesti ce prevede acel standard.

Edited by adisz, 20 July 2018 - 16:38.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Inseamna ca iti permiti sa folosesti proiectoare de 300w si ai si piscina, cum sunt scumpe la 350ron ? :)
Cu led nu ai gasit ?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca esti singurul care foloseste tehnologia asta veche si proasta numita halogen ! Cauta similar pe led ( poate gasesti si cu schimbare culori ) .

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai exact ce anume se inegreste la ele? Interior, sau exterior? La exterior, posibil alge, microorganisme, mizerie din apa folosita.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
daca aveai un acvariu ce faceai ???
Mergi pe tehnologii noi cu LED, te salveaza de la consumul energetic (doar daca nu crezi ca acele halogene vor incalzi si apa din piscina)
in general opacizarea elementelor de iluminat se datoreaza algelor depuse, in cazul tau fiind si putere calorica mare le "prajeste" pe suprafata sticlei si asa devin opace.....

Edited by keta, 20 July 2018 - 19:07.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Baxon, on 20 iulie 2018 - 17:17, said:

Cauta similar pe led ( poate gasesti si cu schimbare culori ) .

Hi,hi,hi.
ii zice tehnologie RGB.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La LED iti trebuie de TRUE 75 W ca sa ai ceva comparabil.
Ia LED cu pastila de reconversie fluorescenta (galbena) cat mai mare fata de suprafata totala, altfel se ard si alea repede daca bagi 75 W in ele, si oricum au nevoie de radiatoare suficiente pt. emisia facila a 65 W, deci nu au cum sa arate la fel ca cele cu halogen daca sunt ingropate - cu exceptia cazului in care ai racire fortata cu agent frigorific si pompa care sa raceasca un radiator montat in interior.
Daca au racire pasiva, trebuie radiatoare pt 65 W montate pe fata in jurul sticlei, cu lamele de racire - mari si multe pt o suprafata suficienta.

Edited by loock, 20 July 2018 - 19:40.


#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
parca am inteles ca stau in apa....? din ceea ce zici ar trebui sa-si cumpere un "frigider" pentru LED-uri....?

Edited by keta, 20 July 2018 - 21:21.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din cele aproape 13000 de postari, niciuna nu are legatura cu intrebarile initiatorilor, omul e in lumea lui, scrie ce-i trece prin cap la momentul respectiv, deci de ce te mai miri?

#13
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 rumegus, on 20 iulie 2018 - 21:48, said:

Din cele aproape 13000 de postari, niciuna nu are legatura cu intrebarile initiatorilor, omul e in lumea lui, scrie ce-i trece prin cap la momentul respectiv, deci de ce te mai miri?
Corect. Adevarul e ca e mare holda Domnului......
Nu ma intereseaza cu LED pentru ca sunt de cel putin 4 ori mai scumpe si nu lumineaza tare. Astea halogen sunt excelente ca si luminozitate; 2 la 80m.c. apa lumineaza de poti lua acu' de pe fund. Treaba e ca se innegreste sticla pe interior si n-ai ce-i face ca becul e capsulat. Studdind ieri mai bine situatia e clar ca sticla dinauntru, unde nu intra apa cred eu, se innegreste din cauza conectorilor negri care intra in glob si ies afara la legaturi. Seamana cu grafitul, culoarea neagra si diametrul de vreo 1 mm. Am rezolvat si treaba aceasta caci am gasit acum numai becurile, nu si carcasa cu totul. E vreo 105 lei/buc. E OK asa. Inainte nu existau decat cu carcasa de plastic si fire cu tot. Acum sunt si separat.

Edited by leonardusius, 21 July 2018 - 13:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate