Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cateva sugestii pentru imbunatatirea dezbaterilor pe Softpedia

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
>  la userul ignorat, totusi apare mesajul vizibil  gen "Popescu a postat vrei totusi sa vezi?"
nu e ignorat complet, iar acesti trolli te trag in discutie si vor denatura discutia
adica nu sunt ignorati complet, desi ar trebui, daca tot avem functie de ignor

>  sugerez un search pe topic, in functie de ce anume a postat un user
de exemplu dau search pe userul Popescu si sa apara in rezultate, toate postarile acestuia de pe topic

>  sugerez notificari preferentiale dupa user
de exemplu daca ma intereseaza raspunsurile pe un topic doar de la userii X, Y, Z.....sa imi apara pe notificari doar cand ei au postat

>  daca urmaresc 5 topicuri active, si revin peste o ora la calculator, in bara de notificari vor apare "negrupate".  propun ca in practica, daca urmaresc 5 topicuri active, si revin dupa o ora la calculator, sa vad doar 5 notificari gen:
prima:  x, y si z au scris pe topicul A
a doua:  a, b si c au scris pe topicul B
etc

Edited by StefanLiviu, 18 July 2018 - 15:32.


#2
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Bune sugeraturi! Sa se invete minte sa nu minte!

Edited by wagmich, 18 July 2018 - 15:40.


#3
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

 StefanLiviu, on 18 iulie 2018 - 15:31, said:

>  la userul ignorat, totusi apare mesajul vizibil  gen "Popescu a postat vrei totusi sa vezi?"
nu e ignorat complet, iar acesti trolli te trag in discutie si vor denatura discutia
adica nu sunt ignorati complet, desi ar trebui, daca tot avem functie de ignor

Te referi la mine care ti-am demontat teoría pamantului plat?

Faptul ca ma ignori e ca in fraza aia: si tacerea e un raspuns.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Singurul motiv pentru care tu, initiatorule inca mai esti pe-aici, este ca moderatorii ti-au acceptat trollingul grosolan, divergenta de la orice subiect sau fir de discutie, lipsa de logica si igiena a dialogului, propaganda desantata in favoarea unui grup de indivizi ce promoveaza nonsensuri ezoterice, pseudo-religioase pe topicurile de stiinta,  Floodul cu imagini, aceleasi imagini de tip meme pseudostiintifice. Filme, aceleasi filme de zeci de ori postate, filme facute de catre un grup restrans de indivizi, fara niciun aport la discutie, filme care nu prezinta niciun interes, nu sunt si nu pot fi urmarite de catre nimeni.

Ti-au acceptat astea pentru ca s-au distrat, te-au considerat un caz patologic, o raritate, aici e aprecierea mea subiectiva.

Insa, eu ca participant la discutie sugerez administratorilor acestui forum sa nu se induplece asa de usor fara sa stie cine esti tu initiatorule si care-i activitatea ta pe acest forum. Unii SM stiu, dar cu siguranta altii nu stiu, dar e un fapt ca initiatorul a provocat flame si multi dintre noi ceilalti am fost in afara regulamentului, dar cauza se afla in comportamentul initiatorului care are o singura agenda, propaganda ideilor unui grup restrans de oameni, are foarte mult timp la dispozitie pentru a face asta si este foarte deranjant pentru ceilalti participanti la discutie.

E deranjant, foarte deranjant ca tu sa vii cu sugestii pentru imbunatatirea dezbaterilor, atata vreme cat ti s-a atras de zeci de ori atentia de catre SM ca nu respecti logica dialogului, dialectica.
Ignori orice argument, nu-l pui in discutie nici ca fiind bun, nici ca fiind rau, dar tipi in continuu ca nu ti se aduc argumente.
In fine, e plin forumul de genul asta de useri, dar tu esti un caz dus la extrem, un caz patologic de user, caz patologic de trolling, poate involuntar, dar tot trolling ramane.

Edited by maccip, 18 July 2018 - 16:18.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 StefanLiviu, on 18 iulie 2018 - 15:31, said:

.........

>  sugerez notificari preferentiale dupa user
de exemplu daca ma intereseaza raspunsurile pe un topic doar de la userii X, Y, Z.....sa imi apara pe notificari doar cand ei au postat

......
Si care ar fi logica ??? Cum poti sa urmaresti un subiect , interesant sau nu , daca iti convine sau nu , daca citesti " pe sarite " .....
Exista si functia " unsubscribe " , si scapi de necaz definitiv .

#6
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 maccip, on 18 iulie 2018 - 16:17, said:

E deranjant, foarte deranjant ca tu sa vii cu sugestii pentru imbunatatirea dezbaterilor
pentru tine e deranjant si faptul ca traiesc
tu o sa imi faci probleme cat de curand pt ca esti un fanatic ce crede ca daca are pareri diferite de ale mele poate comite ilegalitati in afara mediul online.
ca sa nu mai zic ca faci instigare la violenta ma pot trezi cu vreun psihopat la usa.
si am si copii in intretinere. aspecte deastea n-au relevanta pt un om ca tine
nici nu ma obosesc sa iti raportez mesajul, pt ca stiu din experienta cum functioneaza

sugestiile mele deaici nu afecteaza pe nimeni in mod negativ.
doar ajuta fiecare user in parte, cu preferintele lui in materie de dezbatere

 86-APP, on 18 iulie 2018 - 16:29, said:

Si care ar fi logica ??? Cum poti sa urmaresti un subiect , interesant sau nu , daca iti convine sau nu , daca citesti " pe sarite " .....
Exista si functia " unsubscribe " , si scapi de necaz definitiv .
pai pe topic oricum vor apare si mesajele altor useri(nebagati la ignor) deci le vei citi
dar notificarea va fi preferentiala, daca cunosti persoanele pricepute/relevante la aceea dezbatere

Edited by StefanLiviu, 18 July 2018 - 16:43.


#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 StefanLiviu, on 18 iulie 2018 - 16:46, said:

pentru tine e deranjant si faptul ca traiesc
tu o sa imi faci probleme cat de curand pt ca esti un fanatic ce crede ca daca are pareri diferite de ale mele poate comite ilegalitati in afara mediul online.
ca sa nu mai zic ca faci instigare la violenta ma pot trezi cu vreun psihopat la usa.
si am si copii in intretinere. aspecte deastea n-au relevanta pt un om ca tine
nici nu ma obosesc sa iti raportez mesajul, pt ca stiu din experienta cum functioneaza

In momentul in care incepi cu astfel de inventii si sa aduci acuze de genul asta cred ca ar cam fi cazul ca un moderator "sa rezolve" definitiv problema.

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Ar fi indicat sa vii repede cu dovezi ca maccip a instigat la violenta impotriva ta, sa fie eliminat de pe forum. Daca nu ai, iti dau eu report pentru afronturi aduse unui forumist softpedia.

Edited by baribalu, 18 July 2018 - 16:51.


#9
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 Jammalan-the-Prophet, on 18 iulie 2018 - 16:48, said:

In momentul in care incepi cu astfel de inventii
inventiile sunt ale respectivului care ma urmareste sa ma agaseze
desigur nu ti se pare ca ma abuza de moment ce i-ai dat like

care-i legatura cu sugestiile mele pt site si faptul ca maccip si cu tine ma atacati furibund?
a, nu va convine prezenta mea?

 baribalu, on 18 iulie 2018 - 16:51, said:

Ar fi indicat sa vii repede cu dovezi ca maccip a instigat la violenta impotriva ta, sa fie eliminat de pe forum. Daca nu ai, iti dau eu report pentru afronturi aduse unui forumist softpedia.
dovezile sunt scrise chiar de maccip
un om care judeca obiectiv intelege ca maccip a facut atac la persoana si instiga la chestii rele asupra mea
dar tu raporteaza-ma daca asa consideri

pana la urma, daca multi se pun sa rastigneasca pe cineva, pt ca are pareri diferite de ei, au dreptate
bineinteles asta numai aici ar putea functiona
succes

Edited by StefanLiviu, 18 July 2018 - 16:57.


#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Deci nu esti in stare sa preziniti nici o dovada... Te eschivezi si raspunzi ca de obicei. Eu sunt direct, ai report de la mine pentru acuzatii nefondate.
Si mai usor cu rastignirea ca nu esti IsusPosted Image

Edited by baribalu, 18 July 2018 - 17:02.


#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 StefanLiviu, on 18 iulie 2018 - 16:55, said:

inventiile sunt ale respectivului care ma urmareste sa ma agaseze
desigur nu ti se pare ca ma abuza de moment ce i-ai dat like

care-i legatura cu sugestiile mele pt site si faptul ca maccip si cu tine ma atacati furibund?
a, nu va convine prezenta mea?

Vezi ca faci la fel ca pe ariile tale cu pamantul plat.
Zici una si apoi comentezi alta.

Problema nu e cu sugestiile tale, problema e ca il acuzi pe Maccip ca o sa iti faca probleme in viata reala, ca e un fanatic si ca te vei trezi cu un psihopat la usa.

Mai arunci si smiorcaiala aia ca ai copii ceea ce e o chestie de cea mai joasa speta posbila.
Tu apari pe un forum arunci invective si jicniri in toate partile si apoi ca un barbat adevarat ce esti te ascuzi in spatele copiilor?
Nu ai pic de rusine?

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Folosesti preemptiv si abuziv cuvantul fanatic la adresa mea.
Nu doar ca esti un fanatic pseudoreligios, esti de un fanatism atroce in propaganda nonsensurilor. Mai exact, propaganda flatearth (+ alte nonsensuri marginale), sa se inteleaga mai bine.
Eu am venit cu argumente stiintifice, matematice, calcule, etc. Pot fi numite oricum, exces de zel, sau altceva, dar nu fanatice. Logica trebuie sa ramana piatra de temelie intr-un dialog, a folosi logica nu e fanatism.

Tocmai aici e problema cu propaganda ta. Forumul s-a dorit atat un loc de dezbatere, cat si o platforma cu rol didactic.
Sub nicio forma nu trebuie sa ajunga o platforma de propaganda. Ideile lui StefanLiviu si modul in care ele sunt expuse, prin lozinci, filme, meme-uri,  flooduri cu toate astea postate in mod repetitiv si insistent, pot afecta unii copii care ajung sa citeasca pe-aici cautand poate raspunsuri la unele dileme, sau cautand altfel de abordari decat cele cu care poate nu e de acord la scoala. Si poate si alti indivizi sunt mai vulnerabili in fata acestui act de propaganda manipulatorie. Forumul nu trebuie sa devina o platforma pentru acte de asemenea tip.

Atat in viata reala, cat si pe forum, trebuie sa existe o limita a actului de propaganda indreptata asupra unor copii, copiii trebuie protejati impotriva unor oameni adulti de tip guru care pot sa manipuleze, sa faca mult rau, chiar in necunostinta de cauza.
De aia eu cred si spun ca acest individ este periculos, cu toata puterea cuvantului. El nu realizeaza(poate) cat rau poate sa faca, cat de mult poate influenta copiii, atat in viata reala(sa zicem ca nu ne intereseaza pe forum) dar si userilor de pe forum. Si daca e lasat liber sa zburde, de dragul distractiei, va prinde avant si curaj in demersul lui.
Eu cred ca demersul din topicul asta este unul care sa-i inlesneasca lui propaganda de nonsensuri. Sa nu mai fie deranjat de catre nimeni, eventual ceilalti sa fie sanctionati sau sa-si piarda interesul sa mai posteze in topicurile lui propagandistice.

#13
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

 Jammalan-the-Prophet, on 18 iulie 2018 - 17:02, said:

1. Problema nu e cu sugestiile tale
2. problema e ca il acuzi pe Maccip
3. ca o sa iti faca probleme in viata reala, ca e un fanatic si ca te vei trezi cu un psihopat la usa.
1. cu asta e problema, ca asa a zis maccip, ca tocmai eu m-am trezit sa fac sugestii
2. oricine citeste topicul intelege ca maccip a inceput cu acuzele la adresa mea
3. daca cineva spune fata de multi ca esti foarte ciudat si chestii de genul, te poti trezi cu vreunul din cei multi la tine la usa
nu am zis ca maccip e cel care vine la usa neaparat

oricum, eu nu iti mai raspund nici tie nici lui si puteti continua cu jignirile cat doriti

Edited by StefanLiviu, 18 July 2018 - 17:12.


#14
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Cand spui adevarul nu e jignire :)

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 StefanLiviu, on 18 iulie 2018 - 15:31, said:

>  la userul ignorat, totusi apare mesajul vizibil  gen "Popescu a postat vrei totusi sa vezi?"
nu e ignorat complet
adica nu sunt ignorati complet, desi ar trebui, daca tot avem functie de ignor

Sustin aceasta propunere.
Si mi-as dori ca userul trecut la ignore sa fie ignorat in adevaratul sens al cuvantului.
Sa DISPARA.  Sa nu mai existe sub nicio forma in campul vizual.

Consider ca aceasta mica modificare ar fi benefica si ar duce la mai multa civilitatea in discutii.
Atunci cand nu esti compatibil  cu cineva,  nu-ti plac ideile lui ori persoana lui,  nu importa motivul,  cel mai simplu este sa ignori existenta acelui user.
Ar fi chiar o chestie faina.
Pe bune!!


Vin si eu cu o sugestie.
Ar trebui extinsa ignorarea si la moderatorii de pe alte arii,  cei care participa la discutii doar ca simpli useri,  fara a fi moderatori pe aria unde are loc discutia.

Atunci cand userul care il are la ignore pe un anumit moderator scrie ceva pe o arie unde acesta este moderator,  mesajele moderatorului sa fie vizilbile,  dar doar pe aria lui.

#16
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Mie mi se pare ca adevarul doare.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-am auzit niciodata de amicul .Adica e pe bune mot a mot, chiar sustine ca pamantul nu e rotund sau e o figura de stil doar ? Asta n-are you tube sa vada filmarile cu pasagerii de pe Migurile rusesti ?
E pe bune sau nu ?

#18
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Off-topic, da avem sub-forum hane, https://forum.softpe...native-science/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate