Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Emigrare , viitor mai bun pentru copil.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postavenirv, on 17 iulie 2018 - 19:38, said:

pai romanii majoritatea din UK sunt vazuti mai rau decat ceilalti. am stat mai mult de 2 ani in londra si de fiecare data cand la tv aratau camere unde stateau 6-8 oameni si le cereau actele erau pasapoarte/buletine romanesti NU asiatice sau africane.
romanii sint vazuti f prost cam in toate tarile europei din pacate... sint si f multi, milioane de emigranti romani, colonizand tari ca italia, spania, anglia
sa nu uitam ca sintem pe locul 2 in lume dupa Siria la emigratie

#74
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postunbrutus, on 25 iulie 2018 - 11:34, said:

romanii sint vazuti f prost cam in toate tarile europei din pacate... sint si f multi, milioane de emigranti romani, colonizand tari ca italia, spania, anglia
sa nu uitam ca sintem pe locul 2 in lume dupa Siria la emigratie

o mica corectie fundamentala:
din croatia a plecat in europa occidentala 50% din populatie.
ce procent a plecat din Romania ?

#75
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postavenirv, on 25 iulie 2018 - 18:16, said:


o mica corectie fundamentala:
din croatia a plecat in europa occidentala 50% din populatie.
ce procent a plecat din Romania ?
- ai o sursa pt cifra aia?

- daca pleaca din vatican 80% din populatie, poate fi comparata cu cei 2 milioane de cetateni romani estimati a fi in italia ? (ca multi sint fara acte in tabere)

- tu personal, ai coloniza cu 2 milioane o alta tara sau cu 50.000?

- ce corectie, la adresa cui? Statistica nu e facuta de mine, stii, nu? le-o fi scapat la astia la ONU situatia din Croatia...
România, țara din care au migrat cei mai mulți oameni, după Siria. Raport îngrijorător al ONU

View Postro_explorer, on 25 iulie 2018 - 19:24, said:

Iartă-l pe unbrutus. Da pe lângă destul de des.
ce mai e de zis... zici tu tot ce e de zis despre tine, singur...

#76
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postgiuliani, on 23 iulie 2018 - 14:40, said:




Si tu daca emigrezi ce vei fi? Sau vrei sa mergi intr-o tara unde tu esti singurul imigrant?  Posibil sa iti reuseasca asta, dar doar prin Malawi sau Mauritania.

Acum serios vorind, tu vrei sa mergi undeva unde lumea nu e rasista si te priemste bine. Insa la randul tau ai o problema cu imigrantii francezi sau de prin alte tari. Asta nu e ok.
Trebuie sa te obisnuiesti tu mai intai cu gandul ca vei pleca, sa nu mai ai gandirea asta nationalista care nu se mai aplica lumii actuale.


Ca un sfat, poti alege sa gasesti 2 tipuri de locatii in strainatate:
- orase mari din tari dezvoltate (Londra, Roma, etc) unde sa fii primit la fel ca si ceilalti imigranti. Te descurci mai usor pt ca te mai "ajuta" vreun cunoscut, poate la inceput sa fie de ajuns limba engleza, sau chiar romana . Sanse de a gasi job fara limba mari, chirie si cheltuieli mari de tot, greu sa ramai cu ceva in mana.
- orase mici sau sate, zone rurale unde sa dai doar de localnici. Aici ai sanse sa castigi aceeasi bani ca in cazul 1, insa sa platesti pe chirie mult mai putin. Dezavantajul e ca s-ar putea sa fii privit ciudat (mai ales daca tu esti genul care se uita ciudat la alte persoane de alte rase sau natiuni). Sansele de a gasi un job in zonele astea sunt mult mai mici daca nu cunosti limba.

Pentru inceput cred ca singura solutie viabila e sa incerci, dar neaparat fara a lua sotia si copilul cu tine. Dupa ce te stabilizezi va mutati cu totii, dar s-ar putea sa dureze cateva luni, poate un an. Odata calmate lucrurile ai sanse sa fii mult mai ok.

PS: Germanii, austriecii sau olandezii or fi rai si reci pentru ca nu le cunosti limba. Gandeste-te ca vine un Hans care vorbeste doar germana in excursie in Romania si se opreste in vreun sat.....ce sanse are sa se inteleaga cu Gheorghe care are 60 de ani si vorbeste doar romana? Cam asa e si cu multi dintre cei ce ii intalnesti afara si nu reusesti sa te intelegi cat de cat cu ei.
Mersi de sfaturi. Iti raspund la ultima parte fiindca sunt la volan. Mie sincer mi se par reci fiindca nu vor sa vorbeasca cu tine si o alta limba decat cea oficiala , recunosc ca sunt destul de putine cazurile dar in special nemtii fac lucrul asta. Recunosc ca limba engleza o vorbesc cat sa ma descurc , la un nivel minim spre mediu. Problema e ca am intalnit cazuri in care stia engleza ( nu ne-am inteles in germana si pana la urma a trebuit sa vorbeasca engleza) si m-am lovit de urmatoarea chestie: esti in Germania , trebuie sa vorbesti germana. Am mai intalnit si moldoveni in Italia ce m-au vazut roman si vorbea in italiana cu mine ( nu stiu italiana) si cand a venit un alt stivuitorist vorbea cu el in romana....

Totusi tin sa cred ca sunt destul de izolate cazurile cu vorbitul limbii , am intalnit si nemti ce vorbeau de drag si engleza si amabili, te serveau cu o cafea pana descarcai. Incep sa deduc ca oamenii sunt diferiti pentru ca eu lucru la un anumit nivel, acela in care te intalnesti cu oameni de un anumit nivel, cu scoala mai putina, oameni stresati, ce duc poate grija zilei de maine.

#77
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
As fi curios cat de mult e influentata aceasta atitudine si de faptul ca la televizor se dubleaza mai tot.

#78
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdani.user, on 28 iulie 2018 - 10:55, said:

As fi curios cat de mult e influentata aceasta atitudine si de faptul ca la televizor se dubleaza mai tot.
Destul de mult aș spune. Asta mai mult judecînd după cît de bine vorbesc engleza cei din țările unde nu se dublează nimic.

#79
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postionutsb, on 28 iulie 2018 - 07:04, said:

Mersi de sfaturi. Iti raspund la ultima parte fiindca sunt la volan. Mie sincer mi se par reci fiindca nu vor sa vorbeasca cu tine si o alta limba decat cea oficiala , recunosc ca sunt destul de putine cazurile dar in special nemtii fac lucrul asta. Recunosc ca limba engleza o vorbesc cat sa ma descurc , la un nivel minim spre mediu. Problema e ca am intalnit cazuri in care stia engleza ( nu ne-am inteles in germana si pana la urma a trebuit sa vorbeasca engleza) si m-am lovit de urmatoarea chestie: esti in Germania , trebuie sa vorbesti germana. Am mai intalnit si moldoveni in Italia ce m-au vazut roman si vorbea in italiana cu mine ( nu stiu italiana) si cand a venit un alt stivuitorist vorbea cu el in romana....

Totusi tin sa cred ca sunt destul de izolate cazurile cu vorbitul limbii , am intalnit si nemti ce vorbeau de drag si engleza si amabili, te serveau cu o cafea pana descarcai. Incep sa deduc ca oamenii sunt diferiti pentru ca eu lucru la un anumit nivel, acela in care te intalnesti cu oameni de un anumit nivel, cu scoala mai putina, oameni stresati, ce duc poate grija zilei de maine.

am lucrat 14 luni in germania, in doua localitati. nu cunosc o boaba de germana. nici nu a fost nevoie.

#80
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View Postionutsb, on 17 iulie 2018 - 08:51, said:

asi putea ajunge si la 10.000 dar cu un imprumut. Important e ca aceste cheltuieli sa le amorsez, daca ma intorc in Ro cu 10.000 euro gaura e o problema grava in situatia mea.

N-ar fi greu sa fac rost de suma. Cu un imprumut asi rezolva. Problema e unde sa merg si toata chestia e sa amorsez cheltuielile ca daca ma intorc in Ro cu 10.000 euro gaura e o problema uriasa pentru mine, neavand locuinta si un apartament e 50.000-60.000 euro + inca o gaura= m-am nenorocit :)


Pai mergi si tu cum au mers 90% din romanii din straiantate, gaseati un loc de munca prin cunostinte, mergi cu 1000 euro de Euro in buzunar stai intr-o camara/cu altul in camera cateva luni la 150 euro pe in periferie:)

Edited by ionutzitaly, 03 August 2018 - 22:21.


#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postavenirv, on 30 iulie 2018 - 21:19, said:

am lucrat 14 luni in germania, in doua localitati. nu cunosc o boaba de germana. nici nu a fost nevoie.

Pai tre sa spui ce ai lucrat ca la cules capsuni si praz, nu se cer cunostinte de limba ca plantatia are o limba comuna pentru toti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JFRbAGjeO10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 17 August 2018 - 12:24.


#82
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postrosix, on 17 august 2018 - 12:23, said:

Pai tre sa spui ce ai lucrat ca la cules capsuni si praz, nu se cer cunostinte de limba ca plantatia are o limba comuna pentru toti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JFRbAGjeO10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cersit. eu sunt surdo-mut.

#83
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Pentru siguranta copiilor tai, tarile astea sunt cele mai indicate, fiind cele mai dezvoltate economic
Group of Ten (economics) - Wikipedia

Bine, la SUA trebuie sa ai mare atentie ca sunt o varietate de state: as sugera sa eviti marile orase fiindca de obicei acolo e rata infractionala mare.

Edited by omri, 22 August 2018 - 18:04.


#84
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Rata infractonala nu e mare (depinzid ce numeri) si e absolut irelevanta daca n-ai de gind sa vinzi droguri in cartiere nasoale.
New Yorkul e de exemplu mult sub media pe tara la crime, la fel si alte orase mari.

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 23 august 2018 - 03:33, said:

daca n-ai de gind sa vinzi droguri in cartiere nasoale.
Asa se fac banii frumosi, ce stii tu :lol:

#86
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postomri, on 22 august 2018 - 18:04, said:

as sugera sa eviti marile orase fiindca de obicei acolo e rata infractionala mare.
Sa vezi in Suedia ce se impusca astia prin colturi :) ...

#87
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 23 august 2018 - 08:21, said:

Asa se fac banii frumosi, ce stii tu Posted Image


Cica nu, plata ar fi similara cu macdonalds la numere - aia de jos mai nimic aia de sus mai mult etc.

#88
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postomri, on 22 august 2018 - 18:04, said:

Pentru siguranta copiilor tai, tarile astea sunt cele mai indicate, fiind cele mai dezvoltate economic
@initiator vrea sa ofere copiilor lui ceva ce nu poate oferi majoritatea in nicio tara: siguranta, viitor, etc.
99% din populatia SUA nu poate oferi astfel de chestii...  Va reusi el ?!

#89
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Eu zic ca peste tot  in lumea 1 si in anumite conditii in mare parte din lumea a 2a se poate oferi asta.

#90
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View PostQuantum, on 25 august 2018 - 07:52, said:

99% din populatia SUA nu poate oferi astfel de chestii...  Va reusi el ?!
Gandeste-te de doua ori inainte de a face afirmatii ridicole.
In jur de treime din populatia SUA castiga peste 50.000 $/ an si mai mult de jumatate fac parte din middle class.
Daca ar fi asa cum eronat afirmi, milioane de americani ar emigra in Europa de Vest, Canada, Australia etc.

View Postomri, on 22 august 2018 - 18:04, said:

Pentru siguranta copiilor tai, tarile astea sunt cele mai indicate, fiind cele mai dezvoltate economic
Group of Ten (economics) - Wikipedia
Gresit...
In Japonia integrarea e aproape imposibila.
In Italia venituturile sunt cam slabute comparativ cu alte state occidentale.
Tarile bine de emigrat sunt cam astea.

Edited by Karhu, 26 August 2018 - 08:04.
typo


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate