Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Emigrare , viitor mai bun pentru copil.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Stiu ca lumea va spune ca dam bir cu fugitii in loc sa luam taurul de coarne dar ma gandesc din nou sa emigrez. Situatia e din ce in ce mai rea in Ro, nu ma refer la bani, ma refer la sistemul medical din Ro si politic. Am copil mic, , aproape 3 ani si ma sperie gandul ca in Romania nu va avea un viitor ok, ca parinte incerci sa ii oferi ce e mai bun , situatia materiala nu e chiar o problema, daca is sanatos ii pot oferii ce are nevoie. Problema e sistemul medical care din ce in ce e mai prost si lumea a ajuns cobai pentru medici. Nu vreau sa copilul daca "Doamne,fereste" are nevoie de medici sa devina o victima a sistemului medical care e jalnic. Deasemenea politicienii nu mai au de gand sa ii intereseze Romania, ci doar sa faca bani. Ar mai fi multe de zis dar deja va plictisesc.
Ideea e urmatoarea : ma gandesc sa emigrez intr-o tara linistita si primitoare. Sincer caut altceva, am colindat (sunt sofer profesionist) Italia, Germania si tarile tranzitate  dar sincer oamenii sunt foarte reci si suntem vazuti inferiori. Nu vreau sa merg intr-o tara unde suntem vazuti ca slugi si invadatori. Din toate natiile care le-am intalnit m-au impresionat spaniolii, niste oameni de milioane, cel putin cu cei care am vorbit. E greu dar poate nu imposibil , am autorizatie de macaragiu grupa a si momentan profesez meseria de sofer profesionist. Ma descurc la un nivel minim de engleza , asi vrea sa emigrez dar poate nu definitiv. Unde ar fi sanse sa pot ajunge la cerintele actuale, eu , sotia si bebe ;p ?
P.s. Vor aparea profesorii care ma vor ataca pentru gramatica dar o scot la capat.

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Uk indubitabil .Soferii de camioane se cauta ca painea calda .Incearca intai on line .Uitate la Banister sau la  Read Boardall .
http://www.bannistertransport.co.uk/
http://www.reedboardall.com/

Edited by GingisHan2015, 16 July 2018 - 18:33.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
De emigrat, emigrezi unde găsești loc de muncă stabil, mai ales când vine vorba de profesii care nu-s liberale, cum e cazul de față.

Medicii sau alte categorii n-au probleme în a-și alege o țară și profesa acolo având o mare stabilitate "pe post", dar s-ar putea ca altfel să găsești cu greu un loc de muncă stabil. E mai bine să pleci "la drum" cu minte flexibilă concentrată mai mult pe posibilitățile de muncă decât locația în sine.

În orice caz, mult noroc.

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 ionutsb, on 16 iulie 2018 - 18:27, said:

Salut. Stiu ca lumea va spune ca dam bir cu fugitii in loc sa luam taurul de coarne dar ma gandesc din nou sa emigrez. Situatia e din ce in ce mai rea in Ro, nu ma refer la bani, ma refer la sistemul medical din Ro si politic. Am copil mic, , aproape 3 ani si ma sperie gandul ca in Romania nu va avea un viitor ok, ca parinte incerci sa ii oferi ce e mai bun , situatia materiala nu e chiar o problema, daca is sanatos ii pot oferii ce are nevoie. Problema e sistemul medical care din ce in ce e mai prost si lumea a ajuns cobai pentru medici. Nu vreau sa copilul daca "Doamne,fereste" are nevoie de medici sa devina o victima a sistemului medical care e jalnic. Deasemenea politicienii nu mai au de gand sa ii intereseze Romania, ci doar sa faca bani. Ar mai fi multe de zis dar deja va plictisesc.
Ideea e urmatoarea : ma gandesc sa emigrez intr-o tara linistita si primitoare. Sincer caut altceva, am colindat (sunt sofer profesionist) Italia, Germania si tarile tranzitate  dar sincer oamenii sunt foarte reci si suntem vazuti inferiori. Nu vreau sa merg intr-o tara unde suntem vazuti ca slugi si invadatori. Din toate natiile care le-am intalnit m-au impresionat spaniolii, niste oameni de milioane, cel putin cu cei care am vorbit. E greu dar poate nu imposibil , am autorizatie de macaragiu grupa a si momentan profesez meseria de sofer profesionist. Ma descurc la un nivel minim de engleza , asi vrea sa emigrez dar poate nu definitiv. Unde ar fi sanse sa pot ajunge la cerintele actuale, eu , sotia si bebe ;p ?
P.s. Vor aparea profesorii care ma vor ataca pentru gramatica dar o scot la capat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7NZ04BG7TfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Cel mai bun sistem medical din lume e in America - cu conditia sa ai bani. Daca nu Franta, dar dupa cum imi spun unii colegi a inceput sa se stranga punga si la ei

Edited by ccdsah, 16 July 2018 - 18:42.


#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Am un prieten in Canada, plecat in 2004 si acum ma suna ca vrea sa-si ia un bilet one-way to Romania.

Ca a muncit destul si ca banii nu sunt totul. Ceea ce stiam. Nu l-am incurajat deloc pentru ca Romania devine tot mai scumpa, chiar nejustificat de scumpa (alimente, energie...).

Parerea mea...daca ai bani multi sa duci cu tine, du-te daca nu...stai acasa ca nu vei face nicio branza daca iei totul de la zero acolo.

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 ionutsb, on 16 iulie 2018 - 18:27, said:


Cred ca in Uk, mie personal nu mi-a placut, dar pentru o familie cu copil cred ca ai cele mai mari sanse. Dar nu Londra, acolo nu e UK, e o adunatura de natii din toata lumea. Incearca undeva mai la tara, unde sunt predominant albi, acolo lumea e mai linistita, mai politicoasa, etc. Si ai sanse in cativa ani sa-ti iei viteza in Canada sau chiar State. Nu te mai gandi sa te intorci, n-ai ce sa mai faci in romanica.

#7
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exact .Firma Read Boardal e in Boroughbridge .Un mic orasel  foarte linistit, sunt multi soferi romani .

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si in Ro exista sistem medical de calitate. In general ala privat.
In toate strainataturile sistemul medical de stat e de rahat.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 Friskey, on 16 iulie 2018 - 18:58, said:

Si in Ro exista sistem medical de calitate. In general ala privat.
In toate strainataturile sistemul medical de stat e de rahat.
De acord. Insa relativ limitat datorita interventionismului distructiv al statului in domeniu.

#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 ionutsb, on 16 iulie 2018 - 18:27, said:

Salut. Stiu ca lumea va spune ca dam bir cu fugitii in loc sa luam taurul de coarne dar ma gandesc din nou sa emigrez. Situatia e din ce in ce mai rea in Ro, nu ma refer la bani, ma refer la sistemul medical din Ro si politic. Am copil mic, , aproape 3 ani si ma sperie gandul ca in Romania nu va avea un viitor ok, ca parinte incerci sa ii oferi ce e mai bun , situatia materiala nu e chiar o problema, daca is sanatos ii pot oferii ce are nevoie. Problema e sistemul medical care din ce in ce e mai prost si lumea a ajuns cobai pentru medici. Nu vreau sa copilul daca "Doamne,fereste" are nevoie de medici sa devina o victima a sistemului medical care e jalnic. Deasemenea politicienii nu mai au de gand sa ii intereseze Romania, ci doar sa faca bani. Ar mai fi multe de zis dar deja va plictisesc.
Ideea e urmatoarea : ma gandesc sa emigrez intr-o tara linistita si primitoare. Sincer caut altceva, am colindat (sunt sofer profesionist) Italia, Germania si tarile tranzitate  dar sincer oamenii sunt foarte reci si suntem vazuti inferiori. Nu vreau sa merg intr-o tara unde suntem vazuti ca slugi si invadatori. Din toate natiile care le-am intalnit m-au impresionat spaniolii, niste oameni de milioane, cel putin cu cei care am vorbit. E greu dar poate nu imposibil , am autorizatie de macaragiu grupa a si momentan profesez meseria de sofer profesionist. Ma descurc la un nivel minim de engleza , asi vrea sa emigrez dar poate nu definitiv. Unde ar fi sanse sa pot ajunge la cerintele actuale, eu , sotia si bebe ;p ?
P.s. Vor aparea profesorii care ma vor ataca pentru gramatica dar o scot la capat.

spaniolii ii iubesc atat de mult pe romani ca acum cativa ani au re-introdus cota la vize de lucru.
dar altfel, bafta si fericire.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 britneysbitch, on 16 iulie 2018 - 18:32, said:

De emigrat, emigrezi unde găsești loc de muncă stabil, mai ales când vine vorba de profesii care nu-s liberale, cum e cazul de față.


In primul rand asta, nu de multe ori avem si ocazia sa plecam unde ne place noua ci mai degraba unde se gaseste o slujba.

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 wiseguy76, on 16 iulie 2018 - 18:44, said:

Cred ca in Uk, mie personal nu mi-a placut, dar pentru o familie cu copil cred ca ai cele mai mari sanse. Dar nu Londra, acolo nu e UK, e o adunatura de natii din toata lumea. Incearca undeva mai la tara, unde sunt predominant albi, acolo lumea e mai linistita, mai politicoasa, etc. Si ai sanse in cativa ani sa-ti iei viteza in Canada sau chiar State. Nu te mai gandi sa te intorci, n-ai ce sa mai faci in romanica.

si ii iubesc la culme pe romani. in timpul campaniei pt brexit la tv se plangeau de polonezi si romani.
la tara si in orasele mici au fost grosul votantilor brexit.
dar important este unde gasesti sa castigi o paine.

Edited by avenirv, 16 July 2018 - 19:27.


#13
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 Friskey, on 16 iulie 2018 - 18:58, said:

Si in Ro exista sistem medical de calitate. In general ala privat.
In toate strainataturile sistemul medical de stat e de rahat.
Stai linistit ca nu mai e ce a fost nici sistemul privat din Ro de calitate, iti pot da n exemple. Unul recent: ficamea se vaita ca o doare urechea, clar m-am gandit ca si-a bagat ceva in ureche. Merg la clinica privata, clinica de renume. Se uita doctorita (dupa ce am achitat 120 lei ) si zice ca are un obiect dar ea zice ca va iesi singur( daca ne rugam la Dzeu ma gandesc ca iesea ) , totusi sa revenim saptamanal la policlinica sa vada care mai e treaba, in tot acest timp sa nu o spalam pe cap , mai mergem odata, si inca odata... Etc si zice ca treaba e buna dar nu vrea sa chinuie fata ca o sa iasa singur. Satul de griji ca fata are ceva in ureche schimbam doctorul, mergem la alta clinica privata, achitam si acolo si doctorita se uita si in secunda doi ii trage un dop de ceara si zice: gata. Dupa care ne spune cum sa lasi un corp strain in urechea copilului ca iese singur... In fine, in Ro am ajuns la concluzia ca daca mergi la 5 doctori toti vor spune altceva.

 GingisHan2015, on 16 iulie 2018 - 18:31, said:

Uk indubitabil .Soferii de camioane se cauta ca painea calda .Incearca intai on line .Uitate la Banister sau la  Read Boardall .
http://www.bannistertransport.co.uk/
http://www.reedboardall.com/
In Uk m-am gandit dar nu vreau sa par rasist dar am o problema cu imigrantii, mi se pare grav ce vad la tv. Nu au frica de nimic, nu pot creste copilul in jungla.

 clausio, on 16 iulie 2018 - 18:42, said:

Am un prieten in Canada, plecat in 2004 si acum ma suna ca vrea sa-si ia un bilet one-way to Romania.

Ca a muncit destul si ca banii nu sunt totul. Ceea ce stiam. Nu l-am incurajat deloc pentru ca Romania devine tot mai scumpa, chiar nejustificat de scumpa (alimente, energie...).

Parerea mea...daca ai bani multi sa duci cu tine, du-te daca nu...stai acasa ca nu vei face nicio branza daca iei totul de la zero acolo.

Tot ce am is 3000 euro.

 karax, on 16 iulie 2018 - 19:15, said:


In primul rand asta, nu de multe ori avem si ocazia sa plecam unde ne place noua ci mai degraba unde se gaseste o slujba.
.Asa e.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionutsb, on 16 iulie 2018 - 18:27, said:


Ideea e urmatoarea : ma gandesc sa emigrez intr-o tara linistita si primitoare. Sincer caut altceva, am colindat (sunt sofer profesionist) Italia, Germania si tarile tranzitate  dar sincer oamenii sunt foarte reci si suntem vazuti inferiori. Nu vreau sa merg intr-o tara unde suntem vazuti ca slugi si invadatori. Din toate natiile care le-am intalnit m-au impresionat spaniolii, niste oameni de milioane, cel putin cu cei care am vorbit. E greu dar poate nu imposibil , am autorizatie de macaragiu grupa a si momentan profesez meseria de sofer profesionist. Ma descurc la un nivel minim de engleza , asi vrea sa emigrez dar poate nu definitiv. Unde ar fi sanse sa pot ajunge la cerintele actuale, eu , sotia si bebe ;p ?


Ideea e urmatoarea: in viata e cam o varsta potrivita pentru toate.. Trebuie sa te gandesti serios daca ai fi dispus sa o iei de la inceput intr-o tara cu totul noua.  La inceput cu toate, inclusiv cautat casa...stabilit familia acolo, toate alea. Sfaturile, nu prea te ajuta. Tu stii singur cat avant ai, ce sume ai puse deoparte etc.  Adaptarea prin tari straine nu e deloc usoara, chiar daca iti gasesti job. Trebuie sa te gandesti bine.

#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Caut sa merg unde e liniste, m-am saturat de agitatie si sa fi aratat cu degetul ca esti strain, sa fi injurat intr-o limba ce nu o sti. Sincer in Germania nu asi merge nici sa ma bati, niste oameni reci, dificili si discriminatori. Italia nu e urata dar nu imi place limba (nu ar fi o problema dar deja e sufocata de romani) . Parca asi fugi mai departe. In elvetia iarasi am auzit ca oamenii sunt foarte dificili, la fel si Olanda chiar daca au salarii bune.

 rosix, on 16 iulie 2018 - 19:21, said:



Ideea e urmatoarea: in viata e cam o varsta potrivita pentru toate.. Trebuie sa te gandesti serios daca ai fi dispus sa o iei de la inceput intr-o tara cu totul noua.  La inceput cu toate, inclusiv cautat casa...stabilit familia acolo, toate alea. Sfaturile, nu prea te ajuta. Tu stii singur cat avant ai, ce sume ai puse deoparte etc.  Adaptarea prin tari straine nu e deloc usoara, chiar daca iti gasesti job. Trebuie sa te gandesti bine.
Ai dreptate , e foarte dificil dar ma sperie gandul ca copilul va avea nevoie vreodata de sistemul medical din Ro. Si ajunge cobaiul lor. Nu mai am incredere deloc in sistem. Sicer asi plecaacar 2-3 ani pana face fetita 6-7 ani si daca nua acomodez ma intorc sa inceapa scoala in Ro. Bani nu am, decat 3000 euro...

#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Din ce spui, nici in UK nu cred că o să te simți în largul tău. Orașele mici și liniștite, cum vrei tu, sunt pline de conservatori brexisti.

Poate într-o tara vorbitoare de limba engleza unde nu-s așa populari românii, că Australia sau Canada.

Edited by pexCom, 16 July 2018 - 19:28.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cum crezi .In Boroughbridge nu e nici un pericol de care spui tu, imigrantii sunt est europeni , cu familiile lor cu tot .Ai o parere gresita despre UK, ca toti romanii .
Ok, succes atunci .

#18
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 pexCom, on 16 iulie 2018 - 19:27, said:

Din ce spui, nici in UK nu cred că o să te simți în largul tău. Orașele mici și liniștite, cum vrei tu, sunt pline de conservatori brexisti.

Poate într-o tara vorbitoare de limba engleza unde nu-s așa populari românii, că Australia sau Canada.
Am inteles, mai e o problema de care nu cred ca pot trece, am o fobie, sau mi-am creat o fobie fata de serpi. Nu cred ca asi face fata in Australia sau Canada :(

 GingisHan2015, on 16 iulie 2018 - 19:29, said:

Cum crezi .In Boroughbridge nu e nici un pericol de care spui tu, imigrantii sunt est europeni , cu familiile lor cu tot .Ai o parere gresita despre UK, ca toti romanii .
Ok, succes atunci .
Multumesc frumos pentru sfaturi, nu critic absolut nimic, apreciez orice raspuns . O sa caut mai multe detalii, mersi.

 GingisHan2015, on 16 iulie 2018 - 19:29, said:

Cum crezi .In Boroughbridge nu e nici un pericol de care spui tu, imigrantii sunt est europeni , cu familiile lor cu tot .Ai o parere gresita despre UK, ca toti romanii .
Ok, succes atunci .
.Problema e ca fiind sofer circuli in toata Uk si crede-ma e greu sa dormi in cabina cu gandul ca oricand pot venii hotii peste tine in cabina. Ca fura din remorca nu ar fi problema, sunt asigurari, dar sa se urce peste tine in cabina sau sa iti dea spray de nu sti daca te mai trezesti, nu e tot una...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate